Προς το περιεχόμενο

Tenet (Nolan, 2020)


Sethiros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν μπορώ να πω ότι ξετρελάθηκα, χαμηλότερο των προσδοκιών. 

Λίγο μπέρδεμα με τα προς πίσω αλλά τίποτα συνταρακτικό, δυστυχώς. Του βάζω 7-7.5/10 με το ζόρι. 

Μου φαίνεται θα πάω να ξαναδώ το Primer

  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 205
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

5 ώρες πριν, snake_plissken2112 είπε

καλά αναφέρεις και εσύ τώρα το φινάλε που εσκεμμένα σε αφήνει να διερωτηθείς και σου πετάει ένα μυστήριο για να έχεις να σκέφτεσαι μόλις τελειώσει...

ότι 2 ώρες σε ολόκληρη τη ταινία, πριν σε κάθε σκηνικό που γινόταν είχες την Αριάδνη ή τον Άρθουρ ανά 1 λεπτό να εξηγούν τί γίνεται και τί συμβαίνει, αυτό τί ήταν?

α μπραβο. το φιναλε με την σβουρα μπηκε ξεκαρφωτα, γιαυτο  και υπαρχουν τοσες πολλες διαφορετικες φαν θεωριες για να το εξηγησουν. επειδη η ταινια δεν σε οδηγουσε οργανικα σε αυτο το μυστηριο, αφου σε ολη την διαρκεια της εξηγουσε τα παντα. ενω πχ στο Shining με την φωτογραφια στο τελος, περα απο τον συμβολισμο της, αποτελει ενα μυστηριο το οποιο δεν ηρθε απο το πουθενα. υπαρχει μια  προετοιμασια γιαυτο,  με την σκηνη στην τουαλετα και την συζητηση αναμεσα στον Jack και τον νεκρο επιστατη. 

3 ώρες πριν, kariolikos είπε

10 σελίδες αφιέρωμα είχε κανει το περιοδικό βαβέλ τότε για να εξηγήσει τι ακριβώς συμβαίνει 

το Lost Highway ειναι  αυτο. το Mullohand Drive δεν ειναι δυσκολο να το κατανοησεις, η ταινια ξεκιναει με την τριτη πραξη, μετα παει στην πρωτη  και μετα στην δευτερη.

fun fact. ενας φιλος μου που ειναι πιο πολυ στo arthouse cinema, εβαλε να δει μαζι με τον πατερα του το Lost Highway. μολις  τελειωνει η ταινια, του λεει ο πατερας του:

"τι μ..κιες καθονται και γυριζουν." 😁

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα πολύ καιρό να μπω στο φόρουμ(ίσως και χρόνια) και είπα να το κάνω σήμερα που μόλις είδα το Τενετ. Κλασικά τπτ δεν άλλαξε, είδα ακριβώς αυτό που περίμενα, κόσμος να λέει με επιχειρήματα την γνώμη του και να διαφωνεί όμορφα και ωραία και ο Killik κλασικά να κράζει για δισεκατομμυριοστη φορά μια ταινία (Νολαν ή μη) χωρίς να την έχει δει και ποσταροντας γνώμες άλλων τύπου "στο τάδε φόρουμ είπαν αυτό" ενώ ταυτόχρονα πετάει τις μπηχτουλες του θυμίζοντας μας(?) πως ο Κάμερον είναι το θείο δώρο της 7ης τέχνης. 

Ε μετά από αυτό λέω σιγά μη κάτσω να σκάσω και να αραδιαζω γνώμη και απορίες.

 

Ένα θα πω. Να πάτε να την δείτε, διότι γενικά σαν εμπειρία απογειώνεται στο σινεμά αλλά κυρίως, για να έχει βάση ο λόγος και η γνώμη σας και να μπορεί κάποιος να σας πάρει στα σοβαρά και να μπει στη διαδικασία διαλόγου και ανταλλαγής απόψεων.

 

Καλό βράδυ 😉

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nolan και πάλι Nolan. Είδαμε και τα χαμπέρια άλλων πάλαι ποτέ αγαπημένων και κορυφαίων σκηνοθετών που τα τελευταία 10 - 15 χρόνια παλεύουν με την Pocahontas στο διάστημα (το 2050 μπορεί να βγούνε και τα sequel, πιθανότερο έχω να βγει το εμβόλιο για το γνωστό θέμα παρά οι ταινίες του) και στο ενδιάμεσο πετάμε και καμία μ@λ@κια σε διάφορες συνεντεύξεις (ο Θεός να τις κάνει) για τον ταλαίπωρο τερμινάτορα.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, liakinen είπε

Nolan και πάλι Nolan. Είδαμε και τα χαμπέρια άλλων πάλαι ποτέ αγαπημένων και κορυφαίων σκηνοθετών που τα τελευταία 10 - 15 χρόνια παλεύουν με την Pocahontas στο διάστημα (το 2050 μπορεί να βγούνε και τα sequel, πιθανότερο έχω να βγει το εμβόλιο για το γνωστό θέμα παρά οι ταινίες του) και στο ενδιάμεσο πετάμε και καμία μ@λ@κια σε διάφορες συνεντεύξεις (ο Θεός να τις κάνει) για τον ταλαίπωρο τερμινάτορα.

raw&ehk=yy59qGgzXLyZytDXnnnQtt22S1Ga%2Bb

@KilliK

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Veggie_Chia είπε

2,5+ ώρες με φορεμενη μάσκα παλεύεται; Κλιματισμός επιτρέπεται στους κλειστούς χώρους; 

Στο βιλατζ που ειχα παει την ειχαν βγαλει τουλαχιστον οι μισοι.

Μ αρεσει που πουλανε και ποπ κορν...

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/9/2020 στις 5:25 ΠΜ, liakinen είπε

Nolan και πάλι Nolan. Είδαμε και τα χαμπέρια άλλων πάλαι ποτέ αγαπημένων και κορυφαίων σκηνοθετών που τα τελευταία 10 - 15 χρόνια παλεύουν με την Pocahontas στο διάστημα (το 2050 μπορεί να βγούνε και τα sequel, πιθανότερο έχω να βγει το εμβόλιο για το γνωστό θέμα παρά οι ταινίες του) και στο ενδιάμεσο πετάμε και καμία μ@λ@κια σε διάφορες συνεντεύξεις (ο Θεός να τις κάνει) για τον ταλαίπωρο τερμινάτορα.

Δεν είναι ψαγμένος ο Nolan αλλά είναι το Terminator με ατάκες τύπου "asta la vista baby" και "i'll be back" :wacko:  :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το είδα χθες σε θερινό με μπυρίτσα.. 

Από την αρχική σεκάνς στην όπερα καταλαβαίνεις ότι είναι Nolan ακόμα και αν δε ξέρεις τι βλέπεις. Η γενική ιδέα του τι συμβαίνει δεν είναι και τόσο ακατανόητη, αν και όχι τόσο απόλυτα σαφής (όσο στο Inception πχ), παρόλα αυτά -γενικά- καταλαβαίνεις τι γίνεται. Το πρόβλημα είναι ότι πιάνεις μόνο την γενική ιδέα, δηλαδή -ειδικά στο τελευταίο μισάωρο- είναι νομίζω πρακτικά αδύνατο να καταλάβεις σε μια θέαση ποιος είναι που και ποιος κάνει τι και με τι σειρά.

Για να καταφέρεις να καταλάβεις ακριβώς πρέπει να το ξαναδείς. Εγώ αποκλείεται να το ξαναδώ, με ό,τι σημαίνει αυτό.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, Veggie_Chia είπε

2,5+ ώρες με φορεμενη μάσκα παλεύεται; Κλιματισμός επιτρέπεται στους κλειστούς χώρους; 

Εγώ όταν πήγα ήμασταν 5 άτομα στην αίθουσα με απόσταση 200μετρων οπότε δεν υπήρχε λόγος να φοράς μάσκα 😅

Άσε που είχα και ποπκορν και κοκακολα οπότε εφόσον στα πουλάνε σημαίνει ότι θα πρέπει κάπως να τα καταναλώσεις, ακόμα και γεμάτη να είναι η αίθουσα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, sheik είπε

Εγώ όταν πήγα ήμασταν 5 άτομα στην αίθουσα με απόσταση 200μετρων οπότε δεν υπήρχε λόγος να φοράς μάσκα 😅

Άσε που είχα και ποπκορν και κοκακολα οπότε εφόσον στα πουλάνε σημαίνει ότι θα πρέπει κάπως να τα καταναλώσεις, ακόμα και γεμάτη να είναι η αίθουσα

Αν καποιος καλεσει αστυνομια και φας προστιμο, τι θα πεςι μετα ομως; Γιατι εγω εαν διαπιστωσω κατι τετοιο, θα παρω αμεσως τηλεφωνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Veggie_Chia είπε

Αν καποιος καλεσει αστυνομια και φας προστιμο, τι θα πεςι μετα ομως; Γιατι εγω εαν διαπιστωσω κατι τετοιο, θα παρω αμεσως τηλεφωνο.

Ρε φιλε, σε 5 ατομα σε μια τερασια αιθουσα οπου οι 2 ημουν εγω και ο κολλητος , και στην αλλη ακρη της αιθουσας μια παρεα 3 ατομων , γιατι ακριβως να φορεσεις μασκα; 

Επισης, δεν γνωριζω, αλλα ισως γι'αυτο να δουλευε το κυλικειο κιολας. Το ειχα απορια και φανταζομαι οτι επειδη ξερουν οτι δεν εχει καθολου κοσμο δουλευει. Διοτι σε αντιθετη περιπτωση, αν η αιθουσα ειναι γεματη(οσο γεματη γινεται με κενες θεσεις υποχρεωτικα), τοτε τι μου πουλας ποπκορν και αναψυκτικα; Απο τον κωλο θα τα πιω; 

Στα της ταινιας τωρα , μπορει καποιος να μου εξηγησει γιατι

 

Spoiler

αφου δεν γινεται να ερθεις αντιμετωπος με τον inverted εαυτο σου, ο protagonist οχι μονο ηρθε αλλα παλεψε κανονικοτατα χωρις να "εξαφανιστει"

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...