Προς το περιεχόμενο
vgeovai

Μείωση φπα και προμηθευτές.{RANT}

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τις τελευταίες μέρες έχει μειωθεί ο φπα σε αρκετά προϊόντα. Ευχάριστο έτσι? Τα πράγματα θα γίνουν πιο φθηνά έτσι? ΑΡΧΊΔΙΑ.

3 προμηθευτές έχουν αυξήσει τις τιμές αναλογικά με την μείωση ώστε αυτοί να τα τσεπώνουν. Μας αναγκάζουν να πουλάμε στις ίδιες τιμές για διατήρηση κέρδους γιατί εάν γίνει μείωση μπαίνουν μέσα. Εάν μειωθούν οι τιμές, μπαίνουμε μέσα, εάν μείνουν οι ίδιες, ο κόσμος μας κατηγορεί ότι τσεπώνουμε το φπα. Ο ένα πήρε πόδι έτσι όπως ήταν, αλλα δυστυχώς φαίνεται ότι το κάνουν όλοι.

Πχ. Κάνει κάτι 1E+ΦΠΑ 24%= 1.24.
Με την μείωση ο φπα γίνεται 13%, δηλαδή έπρεπε να πέσει στο 1.13E.
Αυτά το 10% όμως οι απατεώνες το βάλανε στην τιμή αγοράς, και αναγκαστικά πρέπει να μείνω στο 1.24, διαφορετικά το προϊόν δεν βγαίνει. 

Και θα μου πεις σιγά, 11 λεπτά είναι, απορρόφησε τα και ρίξε τιμές.
Έλα μου όμως που τα μαγαζιά αυτά δουλεύουν με ποσοστά 15-20 λεπτών κέρδους. Εάν μειώσω χαντακώνω το κέρδος κατά 50%, το οποιο εάν μου έβγαινε θα το είχα κάνει προ πολου.

Θες να ρήξεις της τιμές μπας και πουλήσεις τίποτα παραπάνω, και σου λέει όχι, άντε και γαμήσου. Καλύτερα να κάνουμε μια αρπαχτή παρα να πουλήσουμε παραπάνω. Ο κλάδος γενικός δεν παίζεται.

Οποτε δώρο άδωρο τελικά, απλά άλλη μη ευκαιρία μικροαπατεώνων να κάνουν μια ωραία αρπαχτή εις βάρος τον υπολοιπων.

Κοινοποιήστε αυτήν την ανάρτηση

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ιδιο δεν ειχε γινει και οταν επι προηγουμενης κυβερνησης μειωθηκε το φπα στην εστιαση;Ζητημα αν ενα 10% τις μειωσε.Δυστυχως ειμαστε για φαπες και γιαυτο εχουμε τους πολιτικους που μας αξιζουν.

• Like 2

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Τότε δεν ήμουν εκ τον έσω και δεν έχω άποψη να εκφέρω. Αλλα τώρα βλέπω ότι οι προμηθευτές το κάνουν σύστημα. Έχω τιμολόγιο με διαφορα 4 ήμερο(Παρασκευή - Δευτερα) με διαφορα τιμών. Έβαλα παραγγελια σάββατο που δεν μου τα φέραν γιατί δεν πρόλαβε τάχα μου ο οδηγός και θα μου τα έφερνε την Δευτερα.
Σκάει την δευτερα με της καινούργιες τιμές(προς τα πάνω) και ότι τάχα μας κάνανε και χάρη γιατί βάλανε μονο το 50% του φπα πάνω για να τσεπώσουμε το άλλο μισό τάχα μου εμείς. Μονο για την υπόνοια αυτή έφαγε πόδι όπως ήτανε, μαζί με τα πράγματα. Τώρα περιμένουμε να έρθει να πάρει κάτι stand και ένα ψυγείο. Δυστυχώς η ευτυχώς δεν θέλουμε αρπαχτή αλλα  χαμηλές τιμές, να μπορεί ο κόσμος να αγοράζει, και να ρέει το χρήμα αλλα δυστυχώς δεν. Ο Έλληνας δυστυχώς έχει την αρπαχτή δεύτερη φύση του.

• Like 1

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
11 λεπτά πριν, vgeovai είπε

Τότε δεν ήμουν εκ τον έσω και δεν έχω άποψη να εκφέρω. Αλλα τώρα βλέπω ότι οι προμηθευτές το κάνουν σύστημα. Έχω τιμολόγιο με διαφορα 4 ήμερο(Παρασκευή - Δευτερα) με διαφορα τιμών. Έβαλα παραγγελια σάββατο που δεν μου τα φέραν γιατί δεν πρόλαβε τάχα μου ο οδηγός και θα μου τα έφερνε την Δευτερα.
Σκάει την δευτερα με της καινούργιες τιμές(προς τα πάνω) και ότι τάχα μας κάνανε και χάρη γιατί βάλανε μονο το 50% του φπα πάνω για να τσεπώσουμε το άλλο μισό τάχα μου εμείς. Μονο για την υπόνοια αυτή έφαγε πόδι όπως ήτανε, μαζί με τα πράγματα. Τώρα περιμένουμε να έρθει να πάρει κάτι stand και ένα ψυγείο. Δυστυχώς η ευτυχώς δεν θέλουμε αρπαχτή αλλα  χαμηλές τιμές, να μπορεί ο κόσμος να αγοράζει, και να ρέει το χρήμα αλλα δυστυχώς δεν. Ο Έλληνας δυστυχώς έχει την αρπαχτή δεύτερη φύση του.

αποτι καταλαβα εισαι στη δουλεια των ψιλικατζιδικων. Η απατη σε αυτο τον τομεα παει συννεφο. Πλαστα τιμολογια απειρα και ακριβεια παντου.

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Κανε μια ανωνυμη καταγγελια στο σδοε ειτε τηλεφωνικα ειτε με εμαιλ και ασε να πανε για ενα ελεγχο για να μαθει.Δεν λεω οτι αυτο που κανει ειναι παρανομο,φυσικα κ δεν ειναι,αλλα ειναι ανηθικο .

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
1 ώρα πριν, lefonarol είπε

αποτι καταλαβα εισαι στη δουλεια των ψιλικατζιδικων. Η απατη σε αυτο τον τομεα παει συννεφο. Πλαστα τιμολογια απειρα και ακριβεια παντου.

Γενικός, η απάτη πάει σύννεφο σε όλους τους τομείς δυστυχώς.

5 λεπτά πριν, nyne είπε

Κανε μια ανωνυμη καταγγελια στο σδοε ειτε τηλεφωνικα ειτε με εμαιλ και ασε να πανε για ενα ελεγχο για να μαθει.Δεν λεω οτι αυτο που κανει ειναι παρανομο,φυσικα κ δεν ειναι,αλλα ειναι ανηθικο .

Δυστυχώς δεν του κάνουν τίποτα. Αυτό που μου την δίνει είναι ότι έμμεσα με βάζουν και εμενα στο σινάφι τους, και με κάνουν και εμενα να φαίνομαι το ίδιο απατεώνας γιατί δυστυχώς δεν μπορώ να μειώσω τιμές σε παρα πολλά προϊόντα. Μετά θα βγαίνει ο καθένας και θα με λέει εμενα απατεώνα επειδή δεν μείωσα τιμές, και αυτό μου βγάζει κακό όνομα, που μου κάνει ζημια.

Μέχρι στιγμής μονο ένας προμηθευτής φέρθηκε σωστά, ενημερώνοντας κιόλα πριν την αλλαγή του φπα και στέλνοντας καινούργιους τιμοκαταλόγους.

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Εγώ ολόκληρες αλυσίδες τις βλέπω να κάνουν τους Κινέζους ίδιες τιμές έχουν από Δευτέρα να τα βλέπουν αυτά οι μανδαρίνοι των υπουργειων που θέλουν και ψήφο 

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

"εμπορος"... δεν υπάρχει χειρότερη κατηγορία. οτι και να εμπορευεται θα προσπαθησει να δαγκωσει και μαλιστα ειναι οι πρωτοι που βγαζουν χοντρα λεφτα χωρις καν να κοπιάζουν. 

Στείλτους ολους στον αγυριστο και βρες αλλους. Το ίδιο πρεπει να κανουν και οι πελάτες. ο φπα μειώθηκε για τον τελικο καταναλωτη που θα αγοράσει περισσοτερα και θα αυξησει τον τζίρο όλων των άλλων, οχι για τους εμπόρους. 

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, vgeovai είπε

Τις τελευταίες μέρες έχει μειωθεί ο φπα σε αρκετά προϊόντα. Ευχάριστο έτσι? Τα πράγματα θα γίνουν πιο φθηνά έτσι? ΑΡΧΊΔΙΑ.

3 προμηθευτές έχουν αυξήσει τις τιμές αναλογικά με την μείωση ώστε αυτοί να τα τσεπώνουν. Μας αναγκάζουν να πουλάμε στις ίδιες τιμές για διατήρηση κέρδους γιατί εάν γίνει μείωση μπαίνουν μέσα. Εάν μειωθούν οι τιμές, μπαίνουμε μέσα, εάν μείνουν οι ίδιες, ο κόσμος μας κατηγορεί ότι τσεπώνουμε το φπα. Ο ένα πήρε πόδι έτσι όπως ήταν, αλλα δυστυχώς φαίνεται ότι το κάνουν όλοι.

Πχ. Κάνει κάτι 1E+ΦΠΑ 24%= 1.24.
Με την μείωση ο φπα γίνεται 13%, δηλαδή έπρεπε να πέσει στο 1.13E.

Όχι (περίπου)

Στα κλασσικά οικονομικά η τιμή, βραχυπρόθεσμα, καθορίζεται από παροχή/ζήτηση.

Η μείωση του φόρου δε μπορεί να αλλάξει την τιμή αν δεν μπορεί ΑΜΕΣΑ να αλλάξει η προσφορά (αυξηθεί) ή η ζήτηση (μειωθεί)

Αυτό που έχεις στο μυαλό σου είναι μια τέλεια, ανταγωνιστική, ελεύθερη αγορά χωρίς τριβές και biases ή χρόνο στον οποίο οι τιμές είναι "sticky

Σε βρίσκω εξαιρετικά ρομαντικό-φιλελέ σύντροφε.

2 ώρες πριν, nyne είπε

Τι καταγγελία να κάνει;

Ότι αυξησαν το τιμολόγιο οι προμηθευτές του;

"Ναι γεια σας, ΣΔΟΕ εκεί; Ναι, ο Μπάμπης που μου προμηθεύει τσίχλες ξερωγ, μου άυξησε τις τιμές;"

Θα είναι η πιο χαζή "καταγγελία" που θα έχει γίνει ποτέ.

Έστω ότι είναι "ανήθικο"  (που δε θεωρώ ότι είναι), το ΣΔΟΕ τι είναι για να το αφορά η ηθική του Μπάμπη; Πατέρας του ή Μάνα του;

Αν είναι να κάνει μια "καταγγελία" έτσι απλά για "σπασιμο" (άσχετη με το θέμα), θα έβρισκες λογικό όποιος έμπαινε στο δικό του μαγαζί και δε του άρεσαν οι τιμές του να να του τραβάει μια καταγγελία στο άσχετο, έτσι για σπάσιμο.

Επεξ/σία από DrLo

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μα πώς περιμένεις να αλλάξει η τιμή μέσα σε μία εβδομάδα;

Ο έμπορας, το απόθεμα που σου δίνει τώρα πιθανότατα το είχε πάρει με 24%, εάν κατεβάσει τώρα την τιμή θα μειωθεί το κέρδος του.

Σκέψου τώρα την αλυσίδα που γίνεται από τον έμπορα του έμπορα κλπ μέχρι τον παραγωγό των α' υλών.

ΟΚ ο παραγωγός μηδέν (ο πρώτος της αλυσίδας δηλαδή) θα δώσει τις πρώτες ύλες 13% αλλά μέχρι να φτάσει στα χέρια σου το προϊόν θα περάσει κάποιος καιρός θαρρώ.

Edit:

Α όπα, νόμιζα ότι παραπονιόσουν ότι δεν μειώθηκε η τιμή (η καθαρή αξία).

Αλλά τελικά αυξήθηκε, ναι αυτό είναι μπινιά. Κανονικά θα έπρεπε να μείνει ίδια η καθαρή, και θεωρητικά να μειωθεί σε βάθος χρόνου με τον τρόπο που λέω παραπάνω.

Επεξ/σία από tolhc1234
  • Like 1

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
5 λεπτά πριν, DrLo είπε

Όχι (περίπου)

Στα κλασσικά οικονομικά η τιμή, βραχυπρόθεσμα, καθορίζεται από παροχή/ζήτηση.

Η μείωση του φόρου δε μπορεί να αλλάξει την τιμή αν δεν μπορεί ΑΜΕΣΑ να αλλάξει η προσφορά (αυξηθεί) ή η ζήτηση (μειωθεί)

Αυτό που έχεις στο μυαλό σου είναι μια τέλεια, ανταγωνιστική, ελεύθερη αγορά χωρίς τριβές ή χρόνο στον οποίο οι τιμές είναι "sticky

Σε βρίσκω εξαιρετικά φιλελέ σύντροφε.

Η τιμή καθορίζεται από ένα τεράστιο σύνολο μεταβλητών, όπως πρώτες ύλες, επεξεργασία πρώτων υλών, κόστος παραγωγής και αλλα. Σε αυτές είναι και αυτό που λες το οποιο έχει να κάνει με το τελικό κέρδος περισσότερο. 

Η μειώσει/αυξήσει φόρου αλλάζει AΜΕΣΑ την τελική τιμή ενός προϊόντος, μιας και αυτή είναι Η δουλειά του ΦΠΑ.

Αυτό που έχω στο μυαλό μου είναι η σκληρή πραγματικότητα. Η μείωση ΦΠΑ ΔΕΝ έχει καμια επίπτωση στην τιμή του προϊόντος στο κομμάτι παραγωγής-διάθεσης.
Έχει όμως AΜΕΣΗ σχέση στην τελική τιμή, μιας και αντί εγώ να ζητάω από τον καταναλωτή +24% την αξια, πρέπει να ζητήσω +13%.

Αυτό που κάνουν οι προμηθευτές είναι αυτήν την ελάφρυνση προς τον καταναλωτή να την τσεπώνονται οι ίδιοι, ενώ οι καταναλωτές να τα πληρώνουν όπως και πριν.

8 λεπτά πριν, tolhc1234 είπε

Μα πώς περιμένεις να αλλάξει η τιμή μέσα σε μία εβδομάδα;

Ο έμπορας, το απόθεμα που σου δίνει τώρα πιθανότατα το είχε πάρει με 24%, εάν κατεβάσει τώρα την τιμή θα μειωθεί το κέρδος του.

Σκέψου τώρα την αλυσίδα που γίνεται από τον έμπορα του έμπορα κλπ μέχρι τον παραγωγό των α' υλών.

ΟΚ ο παραγωγός μηδέν (ο πρώτος της αλυσίδας δηλαδή) θα δώσει τις πρώτες ύλες 13% αλλά μέχρι να φτάσει στα χέρια σου το προϊόν θα περάσει κάποιος καιρός θαρρώ.

Το οποιο ίσος και να δεχόμουνα εάν δεν μου έλεγε στα μούτρα ότι το έκανε για να τα φάει.

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, vgeovai είπε

Το οποιο ίσος και να δεχόμουνα εάν δεν μου έλεγε στα μούτρα ότι το έκανε για να τα φάει.

δες το edit, έκανα λάθος

Επεξ/σία από tolhc1234

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Κάπως μπερδεμένα νομίζω τα λες. Στο εμπόριο (Τουλ. στα τρόφιμα) οι τιμές που δίνουν οι εταιρείες είναι πάντα χωρίς ΦΠΑ.

ΠΧ. Εγώ πουλάω την ζάχαρη 0.52€ +φπα

Παλιά εσύ θα πλήρωνες 0.52+0,12=0,64

Ενω τώρα 0.52+0,06=0,58

Αρα και εσύ στον πελάτη της λιανικής μπορείς να το δώσεις -0,06€

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
1 λεπτό πριν, mcstefan7 είπε

Κάπως μπερδεμένα νομίζω τα λες. Στο εμπόριο (Τουλ. στα τρόφιμα) οι τιμές που δίνουν οι εταιρείες είναι πάντα χωρίς ΦΠΑ.

ΠΧ. Εγώ πουλάω την ζάχαρη 0.52€ +φπα

Παλιά εσύ θα πλήρωνες 0.52+0,12=0,64

Ενω τώρα 0.52+0,06=0,58

Αρα και εσύ στον πελάτη της λιανικής μπορείς να το δώσεις -0,06€

αυτό λέει, του ανέβασε ο προμηθευτής τη τιμή της ζάχαρης από 0,52 € σε 0,566 € ώστε με ΦΠΑ 13% να πουλάει πάλι 0,64 €

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, vgeovai είπε

Η τιμή καθορίζεται από ένα τεράστιο σύνολο μεταβλητών, όπως πρώτες ύλες, επεξεργασία πρώτων υλών, κόστος παραγωγής και αλλα. Σε αυτές είναι και αυτό που λες το οποιο έχει να κάνει με το τελικό κέρδος περισσότερο. 

Η μειώσει/αυξήσει φόρου αλλάζει AΜΕΣΑ την τελική τιμή ενός προϊόντος, μιας και αυτή είναι Η δουλειά του ΦΠΑ.

Δε κατάλαβες αυτά που σου έγραψα γιατί (όπως σου είπα ήδη) έχεις στο μυαλό σου ένα πολύ "απλοϊκό" περί τιμών + ότι έχεις μια υπερβολική εώς αδικαιολόγητη πίστη στο τέλειο, θεωρητικό, μοντέλο των κλασσικών οικονομικών 

Επεξ/σία από DrLo

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...

Χρήσιμες πληροφορίες

Με την περιήγησή σας στο insomnia.gr, αποδέχεστε τη χρήση cookies που ενισχύουν σημαντικά την εμπειρία χρήσης.