Προς το περιεχόμενο

Η Huawei δεν μπορεί πια να κατασκευάζει smartphones με υποδοχή για κάρτα μνήμης microSD


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, p8denu είπε

Αν απλά είχε πρόβλημα με τη huawei γιατί δεν σταματούσε απλά τις εισαγωγές από αυτή την εταιρία; 

Πιο πολύ για οικονομικός πόλεμος μου μοιάζει. 

Αυτο που μου φαίνεται παράξενο είναι ότι όλες οι εταιρίες ενώ θα χάσουν πολλά δις, ακολουθούν τις οδηγίες του τραμπ χωρίς μα και μου

 

one-does-not-simply-leave-the-family-godfather-meme.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 195
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, georgetsl είπε

Λίγο άμα περιμένεις ,θα στοκαρεις και ποσότητες ...το θεμα είναι τι θα τα κάνεις μετά.

Μία απο τα ίδια και εγώ. 

 

Οποίος δεν θελει παιδιά τα P30 και P30 pro του και θεωρεί ότι δεν θα αξίζουν κτλπ τα αγοράζω όλα εγώ :) :)

Και μετά θα κλαίτε που μου τα δώσατε Χαχαχα 😋😋😋

Επεξ/σία από stelios18120
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, elorant είπε

Η Huawei όπως κι όλες οι κινέζικες εταιρίες έχουν ξεσκιστεί να κλέβουν τεχνολογίες και πατέντες από την Δύση. Άρα πάντα θα έχουν εναλλακτικές.

Ζεις ακόμα στην περασμένη δεκαετία.

https://www.google.com/amp/s/venturebeat.com/2019/05/02/china-dusts-the-u-s-finland-and-south-korea-with-34-of-key-5g-patents/amp/

Ο Κινέζος μαμάει και δέρνει στο 5g. Αν ενεργοποιήσει απαγόρευση των πατεντών του τέρμα το 5g..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Makaros7 είπε

Όλοι Huawei τώρα!!!!! Μονοι μας και όλοι τους!!! 😂😂

εγώ είμαι samsung μέχρι το αίμα...αλλά αυτό το πράγμα που έχουν πέσει όλοι πάνω στη huawai είναι μεγάλη μ@λ@κι@ και ελπίζω να τους ταπώσει όλους. Πάμε δυνατά HUAWAI κανε τα δικά σου κόλπα. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Κίνα έχει αποθρασυνθεί εντελώς τα τελαυταία χρονια και καλά κανει ο Τραμπ.....Εκμεταλλευτικε το πλοιο της Google και άλλες αμερικάνικες τεχνολογιες και έσβησε την Δυση απο τον χαρτη της τεχνολογίας με ,<<κινεζιές>>...... Η ποιότητα και οι αρχικά χαμηλές τιμές πηγαν περίπατο.......που πήγε η ποότητα της παλιας Nokia. blackberry, sony ericsson??......Oi κινέζοι πουλάνε φυκια για μεταξωτές κορδέλες και προιόντα με μικρη ημερομηνία λήξεως απλά επιδη δεν αντεχουν παραπάνω και χαλάνε.....τζαμπα μάγκας με γιαλισμένα σκουπίδια.......αλλα και γενικά απο τώτε που η Κινα μπηκε απο τη πορτα η ποιότητα βγηκε απο το παράθυρο.....

  • Like 1
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρατηρώ, αρκετοί κοντράρονται παίρνοντας το μέρος της κάθε μιας μεριάς, αλλά προσωπικά, ρε σεις βρισκόμενος στην Ελλάδα, δεν μπορώ να καταλάβω τη διαφορά των Κινέζων με τους Αμερικανούς! Μιλάμε για εταιρίες μεγαθήρια (δεν αναφέρομαι σε μικρο-κινεζο-μάρκες), μιλάμε για κράτη μεγαθήρια που έχουν βάλει παντού το χέρι τους, μιλάμε για τεράστια οικονομικά μεγέθη και συμφέροντα.. Ποια η διαφορά;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γραφτηκα στο ινσομνια για να ποσταρω αυτο το μηνυμα γιατι μετα απο εκατονταδες σχολια για τη huawei σε πανω απο ενα θεματα βαρεθηκα να διαβαζω απο μαντεψιες μεχρι θεωριες συνομωσιας, με ελαχιστους να πλησιαζουν καπως τα γεγονοτα. Οχι οτι ειμαι εξυπνοτερος απο κανενα, αλλα ζω και δουλευω στις ΗΠΑ εδω και καποια χρονια και εχω καλυτερη εικονα για καποια πραγματα. Βεβαια αυτο δεν μπορειτε να το επιβεβαιωσετε, γι'αυτο γραφω αποκατω καποια γεγονοτα που ευκολα επιβεβαιωνονται και χωριστα την αποψη μου.

Γεγονος 1: Η Huawei ως εταιρεια κινητων ειναι και παντα ηταν πρακτικα ανυπαρκτη στις ΗΠΑ. Δεν υπαρχει ευκολος τροπος (και πριν το ban) να αγορασεις τετοιο κινητο με εγγυηση κλπ. Οι παροχοι τηλεπικοινωνιων δεν τα πουλουσαν. Στα χρονια που ζω εδω προσωπικα εχω δει 1 (ολογραφως: ενα) κινητο huawei, στα χερια Ελληνα (πριν το αλλαξει με iphone :)) Αν μαλιστα δειτε πως ψωνιζουν οι Αμερικανοι (πας το τηλεφωνο πισω εντος 2 εβδομαδων, εννοειται ανοιγμενο, και τα λεφτα σου αμεσα στο χερι χωρις ερωτησεις ΟΣΕΣ ΦΟΡΕΣ ΘΕΛΕΙΣ), αν τους πεις να μπλεξουν με παραγγελιες απο εξωτερικο θα σε κοιταξουν σαν εξωγηινο. (ΥΓ Εχω Samsung πριν ρωτησετε)
Γνωμη μου 1: Οποιος νομιζει οτι απο πισω υπαρχει η Apple συγκεκριμενα (ή γενικοτερα οι εταιρειες κινητης) είναι εκτος θεματος. Η Apple ΧΑΝΕΙ τρελα απο αυτο, διοτι θα χασει μεριδιο στην Κινα, ακομα κι αν οι κινεζοι δεν απαντησουν με ταριφες. Ολες οι Αμερικανικες εταιρειες τεχνολογιας χανουν, διοτι τωρα δεν θα παιρνουν λεφτουδακια για πατεντες απο τη δευτερη σε ογκο παγκοσμιως εταιρεια smartphones. Samsung etc φυσικα τριβουν τα χερια τους, αλλα δεν ειναι Αμερικανικες εταιρειες.

Γεγονος 2: Το  παιχνιδι παιζεται στο 5G. Θεωρειται απο ολους στρατηγικης σημασιας infrastructure. (Επεξεργασια: για οσους δεν το ξερουν, η Huawei καλπαζει στο υλικο τηλεπικοινωνιων. Τα κινητα δεν ξερω καν αν ειναι το κυριο εσοδο τους). Στο υλικο της Huawei (και της Cisco βεβαια, μην ξεχνιομαστε) εχουν βρεθει τυχαια "ευπαθειες" που ευνοουν την κατασκοπεια. Ειπαν οτι τις μπαλωσαν :)
Γνωμη μου 2: Το Huawei ban βολευει στον εμπορικο πολεμο , αλλα οντως εγινε για να μην εχουν ματια οι Κινεζοι σε ολη την Αμερικη. Δηλαδη ποσο δυσκολο ειναι να γινει αυτο αντιληπτο? Αν αυριο μια τουρκικη εταιρεια βγαλει φτηνους αναμεταδοτες, θα τους βαζαμε σε ολη την Ελλαδα αν ειχαμε κατι αντιστοιχο απο την ΙΝΤΡΑΚΟΜ πχ? Παρεπιπτοντως, το παραδειγμα δεν ειναι πολυ επιτυχες-αν καποιος δεν ζησει και δουλεψει λιγο καιρο στην Αμερικη δεν εχει ΙΔΕΑ ποσο παραπανω απο Ελλαδα εξαρταται το κρατος απο το ιντερνετ και τα πληροφοριακα συστηματα. Αν πεσει το συστημα για 72 ωρες, θα γινει ολη η χωρα walking dead. Σας το λεω εγω που στην Ελλαδα στοκαρα μακαρονια και νερα για ωρα αναγκης απο αποψη και εδω δεν εχω ουτε μετρητα στο σπιτι, τοσο χαλαρος ειμαι οσο τα παντα δουλευουν.
Ερωτηση: και γιατι βρε μαστορα να μην απαγορευσουν τη Huawei απο εισαγωγες μονο στις ΗΠΑ? Απαντηση: Διοτι οι ΗΠΑ στηριζονται για την επιβιωση τους σε στρατηγικες συμμαχιες. Εσεις αν μπορουσατε να κοψετε τη φορα του γεωπολιτικου αντιπαλου σας και να υπενθυμισετε στους "φιλους" ποιος κανει κουμαντο, με μια "εσωτερικη" αποφαση (τι ειπαν οι ΗΠΑ? Εμεις δεν δινουμε τεχνολογια, οι υπολοιποι καντε οτι θελετε ελευθερα) δεν θα το κανατε? Ξαναλεω, η οικονομια δεν εχει ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ. Ειναι παραπλευρο κερδος για τις ΗΠΑ (ή χασουρα, θα δειξει).

Γεγονος 3: Ναι, οι Αμερικανοι κατασκοπευουν ολο τον πλανητη. Οι Κινεζοι κατασκοπευουν οπου μπορουν. Επισης, οι κινεζοι εχουν απαγορευσει οτιδηποτε αμερικανικο (google, facebook, youtube) στη χωρα τους και τα εχουν αντικαταστησει με κρατικα ελεγχομενα apps ωστε να παρακολουθουν μονο αυτοι τους πολιτες τους.
Γνωμη μου 3: Για να συζητησουμε για το αν κατι ειναι ηθικο (εν προκειμενω το ban), πρεπει να δουμε α) ποιος το κανει β)ποιος το υφισταται. Διαλεξτε στρατοπεδο ηθικης αν θελετε, αλλα χωρις να μιλησετε ΚΑΙ για το α ΚΑΙ για το β δεν εχετε επιχειρημα. Προσωπικα ειμαι υπερ (αν δεν εγινε ηδη αντιληπτο), χωρις ομως να αγιοποιουμε τις ΗΠΑ.

Γεγονος 4: Οχι, ο Τραμπ δεν ειναι μια παραγνωρισμενη ιδιοφυια και επιχειρηματικο μυαλο που κανει στρατηγικες κινησεις στη διεθνη σκακιερα. Αυτη τη θεωρια τη λενε 501 ατομα: 1) ο ιδιος (google "stable genius") 2) καμια πεντακοσαρια σχολιαστες του ινσομνια. Δεν τη λενε οι ψηφοφοροι του, δεν τη λεει η οικογενεια του, δεν την εχει πει ΠΟΤΕ ΚΑΝΕΝΑΣ συνεργατης του (γκουγκλαρετε τι λενε βασικα). Οι κωμικοι εδω τριβουν τα χερια τους με τα βιντεακια που τον δειχνουν να αυτογελοιοποιειται - ακομα και καργα φιλικα μεσα (Fox news) σε τετοια σκηνικα κανουν τουμπεκι, δεν βγαζουν θεωριες συνομωσιας. Επισης, πιθανοτατα ειναι και αποτυχημενος επιχειρηματιας - κληρονομησε δις αλλα 6 εταιρειες του εχουν χρεωκοπησει ως τωρα και κανεις δεν ξερει ποσα εχει , γιατι οταν του λενε "τριψε τα λεφτα σου στη μουρη μας" (tax returns) κανει την παπια ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΛΕΕΙ ΓΙΑΤΙ. Το πως βγηκε ειναι αλλη αναλυση (οχι μεγαλη αλλα θα ξεφυγουμε). 
Παρεπιπτοντως, η κριτικη που κανουν στον Τραμπ εδω δεν ειναι οτι κανει εμπορικο πολεμο, ειναι οτι τον κανει λαθος και παιζει να τον χασει.
Γνωμη μου 4: Τι γνωμη να εχω, σαν να ακουω οτι ο Κατελης ειναι φωναρα αλλα προσποιειται και ειχε σχεδιο να ξεκινησει απο την Αννιτα Πανια για να αποκτησει ακροατηριο.

Ουφ, κουραστηκα, κι εσεις μαλλον. Αυτα.
(Επεξεργασια: Τωρα που το ξανακοιταω, μη θεωρησει απο το υφος κανενας οτι κανω τον εξυπνο ή τον ξερολα. Για τις γνωμες μπορει να κανω και λαθος, για τα γεγονοτα ομως καποια πραγματα προβαλλονται εδω σε μεγαλυτερη εκταση και βαθος αποτι στα ελληνικα μεσα ενημερωσης, γιατι καινε περισσοτερο το industry) 

Επεξ/σία από anonymous999
  • Like 18
  • Thanks 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, anonymous999 είπε

Οι παροχοι τηλεπικοινωνιων δεν τα πουλουσαν.

Από ότι φαίνεται και οι πάροχοι της Αγγλίας, η Vodafone και η BT πλέον τα σταματούν, τα 5G κινητά τους.

Να δούμε τι θα κάνει η εγχώρια Vodafone, αν και το πιο πιθανό είναι να ακολουθήσει τη "μαμά" Vodafone.

EE and Vodafone pause launch of Huawei’s 5G phones

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, stelios18120 είπε

Μία απο τα ίδια και εγώ. 

Οποίος δεν θελει παιδιά τα P30 και P30 pro του και θεωρεί ότι δεν θα αξίζουν κτλπ τα αγοράζω όλα εγώ :) :)

Και μετά θα κλαίτε που μου τα δώσατε Χαχαχα 😋😋😋

Μπα...οι περισσότεροι το έχουν γυρίσει σε xiaomi πλέον ...τα mi9 και mi mix3 δεν παίζονται στον ανταγωνισμό ούτε με τα p30 προτού ανακοινωθούν τα νέα για την huawei ...εναλλακτικές πάντα θα υπάρχουν για τους καταναλωτές και μάλιστα πολύ καλύτερες στην περίπτωση της xiaomi.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

Βασικά πρέπει να την έχουν ματιάξει ..το περσινό hulk και τωρα αυτό..φτου φτου σκορδα..

 

 

Επεξ/σία από nosstrom
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
3 ώρες πριν, possiz είπε

Ζεις ακόμα στην περασμένη δεκαετία.

https://www.google.com/amp/s/venturebeat.com/2019/05/02/china-dusts-the-u-s-finland-and-south-korea-with-34-of-key-5g-patents/amp/

Ο Κινέζος μαμάει και δέρνει στο 5g. Αν ενεργοποιήσει απαγόρευση των πατεντών του τέρμα το 5g..

Μιλάμε για την Huawei και μιλάμε για κινητά. Όχι για 5G που είναι εντελώς άσχετο. Η Huawei έχει κατηγορηθεί επανειλημμένως για κλοπή πνευματικής ιδιοκτησίας.

https://www.prosperousamerica.org/top_five_cases_of_huawei_ip_theft_and_patent_infringement

https://edition.cnn.com/2018/11/30/tech/samsung-china-tech-theft/index.html

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, AristidisZ είπεΘα σου απαντήσω με μία ερώτηση

Φαντάζομαι ξέρεις ότι οι Κινέζοι αντιγράφουν τα πάντα, από ξυπνητήρια μέχρι αμάξια 

Αν ήθελα λοιπόν π.χ. να αγοράσω ένα Rolex αλλά δεν είχα τα λεφτά, θα αγόραζα ένα κινέζικο Tolex με το 1/10 των χρημάτων

Αν τώρα ξαφνικά η Tolex την δει κάπως, και ξεκινάω και βάζει πιο καλούς μηχανισμούς, πιο καλά μέταλλα, πιο, πιο, πιο από την Rolex, αλλά ταυτόχρονα ξεκινάει να πουλάει πιο ακριβά από τον Ελβετό, εσύ θα ψώνιζες κινέζικο Tolex ;

Φιλος, καλησπέρα...  ήθελα απλά να διορθώσω το όνομα του κινεζικού ρόλεξ...

«φόλεξ» νομίζω είναι, όχι «τόλεξ» :-) 👊

Sorry for the intervention :-)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, LLLEFTERIS είπε

Διαβαζοντας τα σχολια γενικα με τα θεματα του ΤΡΑΜΠαριφα με την Huawei εχω τις εξης αποριες.

Το οτι κινδυνευουν χιλιαδες εργαζομενοι στον κοσμο να μεινουν χωρις δουλεια δεν σας αποσχολει;

Το οτι μετα την Huawei θα "τελειωσουν" με το ετσι θελω καποια αλλη μεγαλη εταιρια ουτε αυτο σας αποσχολει;

Μαλλον οι μισοι σας δειχνουν το φεγγαρι και κοιτατε το δαχτυλο και οι αλλοι μισοι βλεπετε το δεντρο και χανετε το δασος.

Αν σας πουν σε καποιον του εκοψαν τα ποδια θα πειτε τωρα δεν θα εχει αγχος τι παπουτσια να αγορασει;

Προσθέτω ότι εξαφανίζει τον ανταγωνισμό. Όσο μειώνονται οι παίκτες στον ανταγωνισμό τοσο χειρότερα. Οι ίδιοι που ειρωνεύονται την Huawei εδώ , είναι αυτοί που κραζανε την Intel για το μονοπωλιο που είχε τόσα χρόνια. Μάλλον θέλουν και η apple και η samy να κάνουν το ίδιο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να χαρώ εγώ ρατσιστές στο φορουμ! Κινέζοι είναι, άρα κατασκοπευουν. Δε χρειάζονται ούτε αποδείξεις, ε; 

Προσπαθειστε να σκεφτείτε λίγο. Η Huawei έχει διείσδυση 1,5% στην αμερικανική αγορά. Ουσιαστικά δεν υπάρχει στις ΗΠΑ. Με τι εξοπλισμό θα τους κατασκοπευει; Με κινητα που δεν πουλάει εκεί; Πως είναι δυνατό να πίστευετε τα περί κατασκοπείας των Κινέζων στις ΗΠΑ μέσω συσκευών huawei; 

Μήπως Κινέζοι παρακολουθούσαν τη Μερκελ; Εγώ για NSA έχω διαβάσει. 

Στο σκάνδαλο υποκλοπών της Vodafone στην Ελλάδα, Κινέζοι κρυβονταν από πίσω; Για Αμερικανους έλεγαν πάλι τα ρεπορτάζ. 

Δεν έχει υπάρξει ποτέ ούτε μια απόδειξη για κινεζική κατασκοπεία, παρά τις αναρίθμητες ενδελεχεις έρευνες. Η Huawei έχει στις συσκευές της λογισμικό ανοικτού κώδικα, προσβάσιμο σε όλους. Και όλοι οι ενδιαφερόμενοι το έχουν ψάξει. 

Αλλά όχι, είναι Κινέζοι. Άρα κατάσκοποι, γιατί όπως είπε κι ενας Αμερικανός δημοσιογράφος, αυτό κάνουν. Κατασκοπευουν. 

Η Αμερική εδώ και μήνες έχει λυσσάξει με την ανάπτυξη του δικτύου 5g όπου η Huawei είναι πρωτοπόρος στην τεχνογνωσία. Προσπάθησε ανεπιτυχώς να πείσει τους Ευρωπαίους να μη συνεργαστούν μαζί της. Όμως καμία ευρωπαικη χώρα δε φοβάται την ασφάλεια της από τη Huawei (και το έψαξαν το ζήτημα)

Νοιαζοταν τόσο πολύ η Αμερική για την ασφάλεια των Γερμανών που πριν 2 μήνες έφτασε να τους απειλήσει έμμεσα για να επιβάλει αποκλεισμό των Κινέζων.από την αναπτυξη του 5g δικτύου τους... Απέτυχε να τους πείσει, όπως και άλλες χώρες της ΕΕ. 

Κι επειδή απέτυχε, το γύρισε σε αποκλεισμό της huawei προσπαθώντας να την στραγγαλίσει. Αυτό το κάνει επιβαλοντας πράξεις των αμερικανικών εταιρειών για το εθνικό συμφέρον. Δηλαδή αυτό που κατηγορεί τη Huawei ότι ΘΑ κάνει. Όχι και τόσο καπιταλιστικο στυλ μιας ελεύθερης αγοράς...

 Το εμπάργκο στη huawei θα τελειώσει μόνο αν οι ΗΠΑ εξασφαλίσουν ότι θα έχουν τον κύριο λόγο στην κατασκευή δικτύων 5g ώστε να βάλουν τις δικές τους πίσω πόρτες που θα τους βοηθησουν να συνεχίσουν τις παρακολουθήσεις των μεγάλων προσώπων. 

Η αν δεν ισχύει αυτό γιατί μοιάζει συνωμοσιολογικο, τότε πολύ απλά η Αμερική φοβάται επειδή χάνει την πρωτοπορία στην τεχνογνωσία και νομίζει ότι έτσι οι εχθροί της θα βρουν τρόπο να της επιτεθούν. Γιατί αυτή είναι η νοοτροπία της. 

 

Επεξ/σία από sak_
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...