Προς το περιεχόμενο

Η Huawei δεν μπορεί πια να κατασκευάζει smartphones με υποδοχή για κάρτα μνήμης microSD


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

45 λεπτά πριν, ProponitisTouKanape είπε

Σύντροφε να ξερεις τα Huawei ουτως ή αλλως δεν πωλουνταν στις ΗΠΑ. 

Δε νομίζω οτι έκαναν τουμπεκι οταν έμαθαν οτι η NSA παρακολουθούσε τα τηλέφωνα της Καγκελαρίας στο Βερολινο.

Και για να σου αντιστρεψω το επιχειρημα, οταν η Κινα απαγορεύει Facebook, Twitter, YouTube, Wikipedia και σχεδόν όλα τα μεγάλα δυτικα ΜΜΕ (BBC, NYT, WSJ, Reuters κλπ), οταν στήνει στρατόπεδα επιμόρφωσης στην ιδεολογία του κόμματος και σύστημα παρακολούθησης κι αξιολόγησης όλων των πολιτών λες και ζούν σε επεισόδιο Black Mirror και κάνει πογκρόμ έναντι των μειονοτήτων που ζουν στο έδαφος της, τουμπεκι. Μόνο τώρα σκίζετε τα ρούχα σας επειδή ο κακός είναι Αμερικάνος

Οπως και να εχει όμως, η Huawei ειναι κρατικα ελεγχομενη εταιρια, δεν ειναι Google, ουτε Facebook. Ειναι το τεχνολογικο παρακλαδι του ΚΚΚ. Και για αυτο μπορει να συμπεριληφθει σε εμπορικο ντιλ, μιλαει η κυβερνηση εκ μερους της

Να σου πω τι έγινε με την NSA ? Τίποτα απολύτως, δεν έγινε. Αν ήθελε, ας σήκωνε κεφάλι η Ευρώπη για τη Cisco, που κανονικά εξοπλισμός Cisco δεν θα έπρεπε να υπάρχει στην ΕΕ γιατί είναι σουρωτήρια (https://www.theregister.co.uk/2019/05/02/cisco_vulnerabilities/)

Όσο ενθίκια ειναι οι Κινέζοι άλλο τόσο ειναι και οι Γιάνκηδες . Τα site που απαγορεύει η Κίνα δεν με επηρεάζουν, αντίστοιχα αν η Αμερική δε γουστάρει Hua, δεν εισάγει Hua, end of story. 

Στην τελική μην ξεχνάμε τι ζημιά μπορούν να κάνουν οι Κινέζοι, αν θέλουν, στην Apple και κάθε άλλη Αμερικανική εταιρία

Τώρα αν εσύ πιστεύεις ότι με το κλείσιμο της Hua θα κοιμάσαι ήσυχος... ε τότε συνέχισε να κοιμάσαι

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 195
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
50 λεπτά πριν, NotAliki177 είπε

Πάντως άνετα θα μπορούσε η Google να παρέχει τις υπηρεσίες της (play store) μέσω μιας εταιρίας εκτός Αμερικής (αν δεν έχει ήδη δλδ).

Δεν έχει νόημα. Από άποψη software έβαλαν μπροστά τη Google γιατί δεν έχει παρουσία στη Κίνα. Η Κίνα έχει μπανάρει τα προιόντα της.

Επομένως δεν μπορεί να κάνει κάτι η κυβέρνηση της Κίνας στη Google, την έχουν μπανάρει στο εσωτερικό της χώρας εδώ και χρόνια, τι άλλο να της κάνουν δηλαδή;

Δεν συμφέρει τις ΗΠΑ να βάλουν προς το παρόν τη Microsoft ή την Apple μπροστά γιατί έχουν μερίδιο της αγοράς της Κίνας, το 15% των πωλήσεων iPhone είναι από τη Κίνα και η Microsoft πουλάει με το κιλό άδειες Windows στη Κίνα.

Βέβαια αυτό δεν σημαίνει ότι οι ΗΠΑ ή η ίδια  η Κίνα δεν θα βάλουν στο παιχνίδι και την Apple και τη Microsoft στη συνέχεια, αυτό πρέπει να αποφευχθεί γιατί αυτές οι 2 είναι πολύ εκτεθειμένες στη Κίνα και οι πωλήσεις τους εξαρτώνται κατά πολύ από τη Κίνα.

Επεξ/σία από aypnia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ProponitisTouKanape είπε

Σύντροφε να ξερεις τα Huawei ουτως ή αλλως δεν πωλουνταν στις ΗΠΑ. 

Δε νομίζω οτι έκαναν τουμπεκι οταν έμαθαν οτι η NSA παρακολουθούσε τα τηλέφωνα της Καγκελαρίας στο Βερολινο.

Και για να σου αντιστρεψω το επιχειρημα, οταν η Κινα απαγορεύει Facebook, Twitter, YouTube, Wikipedia και σχεδόν όλα τα μεγάλα δυτικα ΜΜΕ (BBC, NYT, WSJ, Reuters κλπ), οταν στήνει στρατόπεδα επιμόρφωσης στην ιδεολογία του κόμματος και σύστημα παρακολούθησης κι αξιολόγησης όλων των πολιτών λες και ζούν σε επεισόδιο Black Mirror και κάνει πογκρόμ έναντι των μειονοτήτων που ζουν στο έδαφος της, τουμπεκι. Μόνο τώρα σκίζετε τα ρούχα σας επειδή ο κακός είναι Αμερικάνος

Οπως και να εχει όμως, η Huawei ειναι κρατικα ελεγχομενη εταιρια, δεν ειναι Google, ουτε Facebook. Ειναι το τεχνολογικο παρακλαδι του ΚΚΚ. Και για αυτο μπορει να συμπεριληφθει σε εμπορικο ντιλ, μιλαει η κυβερνηση εκ μερους της

 Οπως τα λες

 

Εμεις ολοι έχουμε συμπαθησει τη Κίνα για τα τιμια κινητα της αλλα αυτη τη στιγμή ειναι μαζι με την βορειο κορεα και την μυανμαρ οι σκληρότερες δικτατορες της γης και αυτό πρέπει κάποτε να συνυπολογιστει στην ψευτικη καλή εικονα της

22 ώρες πριν, Aprile είπε

Ακριβώς αυτό δεν έχουν καταλάβει οι περισσότεροι. Η Huawei δεν είναι εταιρεία τεχνολογίας σαν τις άλλες όλο το βαθύ κράτος που κυβερνά τώρα την Κίνα και όλο το στρατιωτικό βιομηχανικό σύμπλεγμα είναι από πίσω. 

Ότι είναι η Siemens για την Γερμανία είναι η Huawei για την Κίνα. 

Δεν βαράει τυχαία εκεί ο Τράμπας ούτε ξύπνησε μια μέρα και είπε θα κλείσω την Huawei. 

 

 

 

 κινέζικο δημόσιο ειναι η huawei για ποια "εταιρεία" μιλαμε.... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
5 ώρες πριν, Loinen είπε

Aρκετοι πριν απο μενα απαντησαν σε αυτο.  Αν ομως εχεις την αντιληψη του τραμπ τοτε οτι στοιχεια και να σου παρεθεσω θα ειναι ανωφελο να σε μεταπεισω.

.

Βασικα κανεις δεν απαντησε σε αυτο. Ειμαστε τεχνολογικο φορουμ.

Αντι να συζηταμε τεχνικα την κατασκοπια της huawey. Καποιοι Θελετε πολιτικες συζητησεις για τον Τραμπ. Με τις υγειες σας δεν με ενδιαφερουν τα πολιτικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, aypnia said:

Δεν έχει νόημα. Από άποψη software έβαλαν μπροστά τη Google γιατί δεν έχει παρουσία στη Κίνα. Η Κίνα έχει μπανάρει τα προιόντα της.

Επομένως δεν μπορεί να κάνει κάτι η κυβέρνηση της Κίνας στη Google, την έχουν μπανάρει στο εσωτερικό της χώρας εδώ και χρόνια, τι άλλο να της κάνουν δηλαδή;

Δεν συμφέρει τις ΗΠΑ να βάλουν προς το παρόν τη Microsoft ή την Apple μπροστά γιατί έχουν μερίδιο της αγοράς της Κίνας, το 15% των πωλήσεων iPhone είναι από τη Κίνα και η Microsoft πουλάει με το κιλό άδειες Windows στη Κίνα.

Βέβαια αυτό δεν σημαίνει ότι οι ΗΠΑ ή η ίδια  η Κίνα δεν θα βάλουν στο παιχνίδι και την Apple και τη Microsoft στη συνέχεια, αυτό πρέπει να αποφευχθεί γιατί αυτές οι 2 είναι πολύ εκτεθειμένες στη Κίνα και οι πωλήσεις τους εξαρτώνται κατά πολύ από τη Κίνα.

Μιλάω για τον υπόλοιπο κόσμο και ότι θα μπορούσε να το κάνει η Google για να βοηθήσει την Huawei. Αλλά γιατί να το κάνει από την στιγμή που δεν έχει κάποιο κέρδος στην Κίνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, NotAliki177 είπε

Μιλάω για τον υπόλοιπο κόσμο και ότι θα μπορούσε να το κάνει η Google για να βοηθήσει την Huawei. Αλλά γιατί να το κάνει από την στιγμή που δεν έχει κάποιο κέρδος στην Κίνα.

Ναι δεν έχει λόγο να έρθει σε ευθεία αντιπαράθεση με τη κυβέρνηση των ΗΠΑ, για ποιο λόγο;

Για να βοηθήσει μια εταιρεία που ουσιαστικά ανήκει στο κινεζικό δημόσιο το οποίο την έχει μπανάρει και της έχει απαγορεύσει τη πρόσβαση σε ένα πελατολόγιο 1 δισεκατομμύριου κατοίκων για να προωθήσει τη Baidu;

Επεξ/σία από aypnia
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, sak_ είπε

Να χαρώ εγώ ρατσιστές στο φορουμ! Κινέζοι είναι, άρα κατασκοπευουν. Δε χρειάζονται ούτε αποδείξεις, ε; 

Προσπαθειστε να σκεφτείτε λίγο. Η Huawei έχει διείσδυση 1,5% στην αμερικανική αγορά. Ουσιαστικά δεν υπάρχει στις ΗΠΑ. Με τι εξοπλισμό θα τους κατασκοπευει; Με κινητα που δεν πουλάει εκεί; Πως είναι δυνατό να πίστευετε τα περί κατασκοπείας των Κινέζων στις ΗΠΑ μέσω συσκευών huawei; 

Μήπως Κινέζοι παρακολουθούσαν τη Μερκελ; Εγώ για NSA έχω διαβάσει. 

Στο σκάνδαλο υποκλοπών της Vodafone στην Ελλάδα, Κινέζοι κρυβονταν από πίσω; Για Αμερικανους έλεγαν πάλι τα ρεπορτάζ. 

Δεν έχει υπάρξει ποτέ ούτε μια απόδειξη για κινεζική κατασκοπεία, παρά τις αναρίθμητες ενδελεχεις έρευνες. Η Huawei έχει στις συσκευές της λογισμικό ανοικτού κώδικα, προσβάσιμο σε όλους. Και όλοι οι ενδιαφερόμενοι το έχουν ψάξει. 

Αλλά όχι, είναι Κινέζοι. Άρα κατάσκοποι, γιατί όπως είπε κι ενας Αμερικανός δημοσιογράφος, αυτό κάνουν. Κατασκοπευουν. 

Η Αμερική εδώ και μήνες έχει λυσσάξει με την ανάπτυξη του δικτύου 5g όπου η Huawei είναι πρωτοπόρος στην τεχνογνωσία. Προσπάθησε ανεπιτυχώς να πείσει τους Ευρωπαίους να μη συνεργαστούν μαζί της. Όμως καμία ευρωπαικη χώρα δε φοβάται την ασφάλεια της από τη Huawei (και το έψαξαν το ζήτημα)

Νοιαζοταν τόσο πολύ η Αμερική για την ασφάλεια των Γερμανών που πριν 2 μήνες έφτασε να τους απειλήσει έμμεσα για να επιβάλει αποκλεισμό των Κινέζων.από την αναπτυξη του 5g δικτύου τους... Απέτυχε να τους πείσει, όπως και άλλες χώρες της ΕΕ. 

Κι επειδή απέτυχε, το γύρισε σε αποκλεισμό της huawei προσπαθώντας να την στραγγαλίσει. Αυτό το κάνει επιβαλοντας πράξεις των αμερικανικών εταιρειών για το εθνικό συμφέρον. Δηλαδή αυτό που κατηγορεί τη Huawei ότι ΘΑ κάνει. Όχι και τόσο καπιταλιστικο στυλ μιας ελεύθερης αγοράς...

 Το εμπάργκο στη huawei θα τελειώσει μόνο αν οι ΗΠΑ εξασφαλίσουν ότι θα έχουν τον κύριο λόγο στην κατασκευή δικτύων 5g ώστε να βάλουν τις δικές τους πίσω πόρτες που θα τους βοηθησουν να συνεχίσουν τις παρακολουθήσεις των μεγάλων προσώπων. 

Η αν δεν ισχύει αυτό γιατί μοιάζει συνωμοσιολογικο, τότε πολύ απλά η Αμερική φοβάται επειδή χάνει την πρωτοπορία στην τεχνογνωσία και νομίζει ότι έτσι οι εχθροί της θα βρουν τρόπο να της επιτεθούν. Γιατί αυτή είναι η νοοτροπία της. 

Φιλε μου ελπιζω να μην αναφερεσαι σε εμενα οταν λες ρατσιστες, γιατι κανεις λαθος. Τι να λεω, οτι ενα φεγγαρι διαβαζα κινεζικη ιστορια στη wikipedia για να ριζω μια κινεζουλα (που τις βρισκω πολυ ομορφες)? Επισης εχω προσωπικα γνωρισει αρκετους κινεζους και δεν εχουν τιποτα διαφορετικο στο χαρακτηρα απο οποιαδηποτε αλλη φυλη (αν και αυτοι που κυκλοφορουν εδω που δουλευω δεν ειναι ο μεσος ορος της Κινας).
Ως προς τα υπολοιπα που λες, εχεις σε ολα δικιο, εκτος απο ενα: υπαρχουν αναριθμητες αποδειξεις Κινεζικης κατασκοπιας. Βασικα δεν χρειαζονται καν αποδειξεις (αφου μιλαμε σαν δικαστηριο), διοτι υπαρχει ομολογια του ενοχου. Τι εννοω?
Σκεφτειτε λιγο, τι "αποδειξεις" εχουμε οτι οι Αμερικανοι κατασκοπευουν? Δημοσιευματα? "Ακουσα...μου ειπαν...δεν γινεται αλλιως...?" Αυτα ειναι ενδειξεις. Δεν υπαρχει καμια ΑΠΟΔΕΙΞΗ οτι οι ΗΠΑ ενεργα κατασκοπευουν. Υπαρχουν ομως ΜΑΡΤΥΡΕΣ (Σνοουντεν και κανα δυο αλλοι) μεσα απο το συστημα, και με λιγο προσθηκη κοινης λογικης ολοι θεωρουμε δεδομενο οτι οι ΗΠΑ κατασκοπευουν τον πλανητη.
Τι ισχυει για την Κινα? Α) Μαρτυρες δεν θα βρεις πολλους. Εχουν εξαφανιστει απο το καθεστως, οπως ολοι οι αντιφρονουντες. Β) Ενδειξεις: Μετα απο 1 δεκαετια R&D, η αμερικανικη εταιρεια "Ο θειος Σαμ" λανσαρει στην παγκοσμια αγορα την εξυπνη τοστιερα που φτιαχνει και εσπρεσσο. Σε 6 μηνες, η κινεζικη εταιρεια "ΤσινΤσαν" λανσαρει την τοστιερα που φτιαχνει και φραπε. Πολλαπλασιασε το επι ενα εκατομμυριο και πες μου. Γ) Ομολογια: δεν ξερω αν το ξερεις, αλλα η Κινα εχει ανοιχτα παραδεχτει οτι παρακολουθει τους πολιτες της και εχει για τον καθενα "κοινωνικο σκορ". Οτι δηποτε εχει end to end encryption ειναι απαγορευμενο, ωστε αν κατι δεν αρεσει στο καθεστος να το αφαιρουν απο τα κινητα και τα social media των χρηστων (https://www.independent.co.uk/news/world/asia/china-winnie-the-pooh-xi-jinping-president-sina-wibo-gifs-wechat-state-censor-communist-congress-a7845671.html). Α, διαβασε κι αυτο (https://www.theguardian.com/world/2018/apr/12/china-forced-confessions-report) Δεν ειναι δυτικη προπαγανδα, μου το εχουν επιβεβαιωσει προσωπικα κινεζοι εμιγκρεδες στις ΗΠΑ (βεβαια δεν μπορω να στο αποδειξω απο ανωνυμο φορουμ). Ε βαλε ενα απολυταρχικο καθεστως που παρακολουθει ανοιχτα τους πολιτες του (το 1/6 του πλανητη, μην ξεχνιομαστε) και επιτρεπει κλοπη πνευματικης περιουσιας απο παντου και πες μου οτι δεν κανουν κατασκοπεια σε αλλα κρατη.
Ως προς τα αλλα που λες εχεις δικιο, αλλα πως ερχονται σε αντιθεση με το δικο μου επιχειρημα? Λες "Η Huawei έχει διείσδυση 1,5% στην αμερικανική αγορά. Ουσιαστικά δεν υπάρχει στις ΗΠΑ. Με τι εξοπλισμό θα τους κατασκοπευει;" Με το 80% που θα ειχε αν οι ΗΠΑ ακολουθουσαν οτι γινεται στην Ευρωπη. Τωρα τιποτα (θυμησου στο ποστ μου εγραψα η Κινα κατασκοπευει οπου μπορει).
Λες "Η Αμερική εδώ και μήνες έχει λυσσάξει με την ανάπτυξη του δικτύου 5g όπου η Huawei είναι πρωτοπόρος στην τεχνογνωσία." Οκ, τοτε ποιο ειναι το προβλημα? Η Χουαγουει δεν πουλαει Αμερικη ουτως η αλλως, ειναι πρωτοπορος στην τεχνογνωσια οπως λες, τι πειραζει που τη μπαναραν οι Αμερικανοι? Ειναι σαν να μπαναρει η Ελλαδα τις ντοματες Καλιφορνιας συμφωνα με το επιχειρημα σου. Επισης, ξεχνας ενα βασικο-στην Κινα υπαρχει ο κλεψας του κλεψαντος. Μπαναραν τη χουαγει? Ας βγει η Xiaomi να πουλησει 5G με ιδια τεχνολογια. Δεν μπαναραν την Κινα ολοκληρη. Η δικη μου αποψη ειναι οτι δεν τη μπαναραν για οικονομικους λογους-αυτο ειναι κερασακι στην τουρτα, αλλα δεν θα σταματησει μια εταιρεια που οντως εχει πρωτοπορια στην τεχνολογια.

Για τα υπολοιπα που λες οτι η Αμερικη θελει τις δικες της πισω πορτες και οτι φοβαται για την επιβιωση της, εχεις απολυτο δικιο. Αυτο που λενε πολλοι εδω ειναι οτι το μπαν ηταν καπως αγαρμπο, και καλο ειναι να μη δειχνεις στον εχθρο σου οτι τον φοβασαι. Αυτο με φοβιζει κι εμενα με τον Τραμπ, οτι ειναι σαν πιτσιρικι που του παιρνεις το παιχνιδι (αλλα με πυρηνικα)

Επεξ/σία από anonymous999
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, anonymous999 είπε

Φιλε μου ελπιζω να μην αναφερεσαι σε εμενα οταν λες ρατσιστες, γιατι κανεις λαθος. Τι να λεω, οτι ενα φεγγαρι διαβαζα κινεζικη ιστορια στη wikipedia για να ριζω μια κινεζουλα (που τις βρισκω πολυ ομορφες)? Επισης εχω προσωπικα γνωρισει αρκετους κινεζους και δεν εχουν τιποτα διαφορετικο στο χαρακτηρα απο οποιαδηποτε αλλη φυλη (αν και αυτοι που κυκλοφορουν εδω που δουλευω δεν ειναι ο μεσος ορος της Κινας).
Ως προς τα υπολοιπα που λες, εχεις σε ολα δικιο, εκτος απο ενα: υπαρχουν αναριθμητες αποδειξεις Κινεζικης κατασκοπιας. Βασικα δεν χρειαζονται καν αποδειξεις (αφου μιλαμε σαν δικαστηριο), διοτι υπαρχει ομολογια του ενοχου. Τι εννοω?
Σκεφτειτε λιγο, τι "αποδειξεις" εχουμε οτι οι Αμερικανοι κατασκοπευουν? Δημοσιευματα? "Ακουσα...μου ειπαν...δεν γινεται αλλιως...?" Αυτα ειναι ενδειξεις. Δεν υπαρχει καμια ΑΠΟΔΕΙΞΗ οτι οι ΗΠΑ ενεργα κατασκοπευουν. Υπαρχουν ομως ΜΑΡΤΥΡΕΣ (Σνοουντεν και κανα δυο αλλοι) μεσα απο το συστημα, και με λιγο προσθηκη κοινης λογικης ολοι θεωρουμε δεδομενο οτι οι ΗΠΑ κατασκοπευουν τον πλανητη.
Τι ισχυει για την Κινα? Α) Μαρτυρες δεν θα βρεις πολλους. Εχουν εξαφανιστει απο το καθεστως, οπως ολοι οι αντιφρονουντες. Β) Ενδειξεις: Μετα απο 1 δεκαετια R&D, η αμερικανικη εταιρεια "Ο θειος Σαμ" λανσαρει στην παγκοσμια αγορα την εξυπνη τοστιερα που φτιαχνει και εσπρεσσο. Σε 6 μηνες, η κινεζικη εταιρεια "ΤσινΤσαν" λανσαρει την τοστιερα που φτιαχνει και φραπε. Πολλαπλασιασε το επι ενα εκατομμυριο και πες μου. Γ) Ομολογια: δεν ξερω αν το ξερεις, αλλα η Κινα εχει ανοιχτα παραδεχτει οτι παρακολουθει τους πολιτες της και εχει για τον καθενα "κοινωνικο σκορ". Οτι δηποτε εχει end to end encryption ειναι απαγορευμενο, ωστε αν κατι δεν αρεσει στο καθεστος να το αφαιρουν απο τα κινητα και τα social media των χρηστων (https://www.independent.co.uk/news/world/asia/china-winnie-the-pooh-xi-jinping-president-sina-wibo-gifs-wechat-state-censor-communist-congress-a7845671.html). Α, διαβασε κι αυτο (https://www.theguardian.com/world/2018/apr/12/china-forced-confessions-report) Δεν ειναι δυτικη προπαγανδα, μου το εχουν επιβεβαιωσει προσωπικα κινεζοι εμιγκρεδες στις ΗΠΑ (βεβαια δεν μπορω να στο αποδειξω απο ανωνυμο φορουμ)
Ως προς τα αλλα που λες εχεις δικιο, αλλα πως ερχονται σε αντιθεση με το δικο μου επιχειρημα? Λες "Η Huawei έχει διείσδυση 1,5% στην αμερικανική αγορά. Ουσιαστικά δεν υπάρχει στις ΗΠΑ. Με τι εξοπλισμό θα τους κατασκοπευει;" Με το 80% που θα ειχε αν οι ΗΠΑ ακολουθουσαν οτι γινεται στην Ευρωπη. Τωρα τιποτα (θυμησου στο ποστ μου εγραψα η Κινα κατασκοπευει οπου μπορει).
Λες "Η Αμερική εδώ και μήνες έχει λυσσάξει με την ανάπτυξη του δικτύου 5g όπου η Huawei είναι πρωτοπόρος στην τεχνογνωσία." Οκ, τοτε ποιο ειναι το προβλημα? Η Χουαγουει δεν πουλαει Αμερικη ουτως η αλλως, ειναι πρωτοπορος στην τεχνογνωσια οπως λες, τι πειραζει που τη μπαναραν οι Αμερικανοι? Ειναι σαν να μπαναρει η Ελλαδα τις ντοματες Καλιφορνιας συμφωνα με το επιχειρημα σου. Επισης, ξεχνας ενα βασικο-στην Κινα υπαρχει ο κλεψας του κλεψαντος. Μπαναραν τη χουαγει? Ας βγει η Xiaomi να πουλησει 5G με ιδια τεχνολογια. Δεν μπαναραν την Κινα ολοκληρη.

Για τα υπολοιπα που λες οτι η Αμερικη θελει τις δικες της πισω πορτες και οτι φοβαται για την επιβιωση της, εχεις απολυτο δικιο. Αυτο που λενε πολλοι εδω ειναι οτι το μπαν ηταν καπως αγαρμπο, και καλο ειναι να μη δειχνεις στον εχθρο σου οτι τον φοβασαι. Αυτο με φοβιζει κι εμενα με τον Τραμπ, οτι ειναι σαν πιτσιρικι που του παιρνεις το παιχνιδι (αλλα με πυρηνικα)

Οι Κινέζοι παρακολουθούν τους πολίτες τους όπως κάνουν όλες οι χώρες για τους δικούς τους, αλλά οι Κινέζοι το κάνουν σίγουρα σε πολύ μεγαλύτερο βαθμό. Τους δικούς τους κατοίκους όμως. Όχι των άλλων χωρών. Για τις άλλες χώρες δεν έχει αναφερθεί το παραμικρο. 

Η ιστορία με τη Μερκελ είναι δεδομένη νομίζω, δεν είναι υπόθεση. Και τα όσα ζήσαμε εδώ με τις υποκλοπές πριν 10 χρόνια, αφορούσαν Αμερικανους. 

Λες ότι η Huawei θα παρακολουθούσε και τις ΗΠΑ αν αυτές έκαναν ότι και οι Ευρωπαίοι. Με τις μέχρι προχθές πολιτικές των ΗΠΑ, χωρίς εμπάργκο δηλαδή, και πάλι η Huawei δεν υπήρχε στην Αμερική. Επομένως γιατί να άλλαζε αυτό; Οι αυξημένο δασμοί θα αρκούσαν. Και στα μεγάλα εγχώρια έργα της θα μπορούσε να αποκλείσει συμβόλαια συνεργασίας.

Επίσης με βάση το παράδειγμά σου θα ακολουθήσει μπαναρισμα της Xiaomi που βγάζει ακόμη πιο φτηνά κινητά ; Πολύ αμφιβάλλω. Το πρόβλημα είναι η ειδικά η Huawei γιατί προηγειται στην τεχνογνωσία. Η xiaomi δεν ασχολείται νομίζω με 5g. Η Huawei έχει κάνει συμφωνιες με ευρωπαϊκές και άλλες χώρες. 

Το προβλημα με τις ντομάτες που αναφέρεις δεν είναι ότι ο Τραμπ απαγορευει την πώληση συσκευών στην Αμερική. Ουσιαστικά πάει να τους κλείσει. Δηλαδή σα να απαγορεύσει η Ελλάδα στους Αμερικανός να καλλιεργουν ντομάτες Καλιφόρνιας και όχι μόνο να τις πουλάνε στη χώρα μας. Η έστω σα να απαγορεύει να τις πουλάνε διεθνώς. 

Και γι αυτό αναρωτιέμαι για ποιο λόγο το κάνει αυτό. Και αυτό λογικά οφείλεται είτε στο ότι δε μπορεί να συνεχίσει τη δική της κατασκοπία ή ότι οντως φοβάται επειδή δεν έχει ξαναβρεθεί σε αυτή τη θέση, δεύτερη σε τεχνογνωσία, και τον αδικαιολογητο φόβο της τον πληρώνουμε κι εμείς, μια και η τεχνολογία θα κάνει βήματα προς τα πίσω. 

Η Αμερική είναι υπέρ των νέων τεχνολογιών αρκεί αυτή να τις ελέγχει πλήρως. 

 

 

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, sak_ είπε

Οι Κινέζοι παρακολουθούν τους πολίτες τους όπως κάνουν όλες οι χώρες για τους δικούς τους, αλλά οι Κινέζοι το κάνουν σίγουρα σε πολύ μεγαλύτερο βαθμό. Τους δικούς τους κατοίκους όμως. Όχι των άλλων χωρών. Για τις άλλες χώρες δεν έχει αναφερθεί το παραμικρο. 

Η ιστορία με τη Μερκελ είναι δεδομένη νομίζω, δεν είναι υπόθεση. Και τα όσα ζήσαμε εδώ με τις υποκλοπές πριν 10 χρόνια, αφορούσαν Αμερικανους. 

Λες ότι η Huawei θα παρακολουθούσε και τις ΗΠΑ αν αυτές έκαναν ότι και οι Ευρωπαίοι. Με τις μέχρι προχθές πολιτικές των ΗΠΑ, χωρίς εμπάργκο δηλαδή, και πάλι η Huawei δεν υπήρχε στην Αμερική. Επομένως γιατί να άλλαζε αυτό; Οι αυξημένο δασμοί θα αρκούσαν. Και στα μεγάλα εγχώρια έργα της θα μπορούσε να αποκλείσει συμβόλαια συνεργασίας.

Επίσης με βάση το παράδειγμά σου θα ακολουθήσει μπαναρισμα της Xiaomi που βγάζει ακόμη πιο φτηνά κινητά ; Πολύ αμφιβάλλω. Το πρόβλημα είναι η ειδικά η Huawei γιατί προηγειται στην τεχνογνωσία. Η xiaomi δεν ασχολείται νομίζω με 5g. Η Huawei έχει κάνει συμφωνιες με ευρωπαϊκές και άλλες χώρες. 

Το προβλημα με τις ντομάτες που αναφέρεις δεν είναι ότι ο Τραμπ απαγορευει την πώληση συσκευών στην Αμερική. Ουσιαστικά πάει να τους κλείσει. Δηλαδή σα να απαγορεύσει η Ελλάδα στους Αμερικανός να καλλιεργουν ντομάτες Καλιφόρνιας και όχι μόνο να τις πουλάνε στη χώρα μας. Η έστω σα να απαγορεύει να τις πουλάνε διεθνώς. 

Και γι αυτό αναρωτιέμαι για ποιο λόγο το κάνει αυτό. Και αυτό λογικά οφείλεται είτε στο ότι δε μπορεί να συνεχίσει τη δική της κατασκοπία ή ότι οντως φοβάται επειδή δεν έχει ξαναβρεθεί σε αυτή τη θέση, δεύτερη σε τεχνογνωσία, και τον αδικαιολογητο φόβο της τον πληρώνουμε κι εμείς, μια και η τεχνολογία θα κάνει βήματα προς τα πίσω. 

Η Αμερική είναι υπέρ των νέων τεχνολογιών αρκεί αυτή να τις ελέγχει πλήρως. 

Με εξαιρεση το οτι οι Κινεζοι κατασκοπευουν στο εξωτερικο, δεν ειμαι σιγουρος οτι διαφωνουμε σε κατι. Η ιστορια με τη μερκελ ισχυει, τα ιδια και τα δικα μας. Ετερον εκατερον. Η xiaomi δεν ασχολειται με 5G, αρα δεν ειναι απειλη για τις ΗΠΑ με καποιο τροπο (ΥΓ και αυτη δεν υπαρχει στις ΗΠΑ). Η Huawei δεν θα κλεισει ακομα κι αν σταματησει να παραγει κινητα. Οτι κατραπακια και να φαει, εχει απο πισω τη νο2 οικονομια του πλανητη (συντομα νο1). Αν οι ΗΠΑ ειναι δευτεροι σε τεχνολογια (προσοχη, αλλο πωλησεις, αλλο τεχνολογια) τοτε μολις πυροβολησαν τα ποδια τους, γιατι απεκλεισαν συνεργασιες με τη Huawei που θα τους κρατουσαν στην κουρσα. Οχι οτι αποκλειεται, αλλα θεωρω οτι δεν ειναι αυτος ο λογος του μπαν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναφορά σε κείμενο

Τι να λεω, οτι ενα φεγγαρι διαβαζα κινεζικη ιστορια στη wikipedia για να ριζω μια κινεζουλα (που τις βρισκω πολυ ομορφες)?

UmuWBtm.gif

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

νομίζω κάποιοι ψάχνουν δικαιολογίες και προσχήματα για να αυτοδικαιωθούν , η κατάσταση είναι απλή, πως είναι οι περιοχές στο Los Angeles  με τις street gangs που δεν μπορεί η μία να μπεί στη περιοχή της άλλης , το είδαμε πρόσφατα με τη δολοφονία του Rapper Nipsey Husle , έγινε πολύ πετυχημένος και τον έφαγε η αντίπαλη σμάδα καθαρά απο ζήλια ,

εγώ σαν φαν της τεχνολογίας μου αρέσει η Huawei οπως μου αρέσει και η Apple  η Samsung κτλπ και ήθελα να δώ αυτή την εταιρία να διαπρέψει γιατί πιστεύω οτι είχε ξεφύγει απο τους άλλους και θα ξέφευγε και άλλο , και είναι λυπηρό αυτο που έκανε ο Τραμπ και απ ότι βλέπω στην αμερική ο κόσμος και οι περισσότεροι influencers δεν τους άρεσε που έγινε αυτο , για μένα είναι αλητεία αυτο που έκανε και δείχνει αδυναμία  ανταγωνισμού , κάθε σκληρότητα πηγάζει απο την αδυναμία

Επεξ/σία από ethereum
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/5/2019 στις 3:15 ΜΜ, fg9000 είπε

Βασικα η Huawey κατασκοπεια εκανε. Σε οποιαδιποτε αλλη χωρα θα ειχε κλεισει την αλλη μερα.

Στην analytica με το σκανδαλο δεδομενων στο fb απολυθηκε τοσος κοσμος.

Δηλαδη να επικροτουμε την παρανομια για να εχει ο κοσμος δουλεια; 

Το ότι Facebook, Google, Gmail κλπ κατασκοπεύουν παντού παγκόσμιος, έχουν στενές σχέσεις με CIA και State Department αυτό δεν σε ενοχλεί???

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/5/2019 στις 3:04 ΜΜ, LLLEFTERIS είπε

Διαβαζοντας τα σχολια γενικα με τα θεματα του ΤΡΑΜΠαριφα με την Huawei εχω τις εξης αποριες.

Το οτι κινδυνευουν χιλιαδες εργαζομενοι στον κοσμο να μεινουν χωρις δουλεια δεν σας αποσχολει;

Το οτι μετα την Huawei θα "τελειωσουν" με το ετσι θελω καποια αλλη μεγαλη εταιρια ουτε αυτο σας αποσχολει;

Μαλλον οι μισοι σας δειχνουν το φεγγαρι και κοιτατε το δαχτυλο και οι αλλοι μισοι βλεπετε το δεντρο και χανετε το δασος.

Αν σας πουν σε καποιον του εκοψαν τα ποδια θα πειτε τωρα δεν θα εχει αγχος τι παπουτσια να αγορασει;

Κινεζικη δεν ειναι η εταιρεία?? Μη στεναχωριέσαι εξαλλου εκει δεν εχουν εργαζομενους εχουν δουλους. Θα βρούνε να τους χωσουν

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...