Προς το περιεχόμενο

Η SpaceX εκτόξευσε έναν Falcon 9 γεμάτο με δορυφόρους Starlink για την παροχή δορυφορικού ευρυζωνικού Internet


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators
Just now, pentraks said:

Δε καταλαβαινω γιατι το ελαβες ετσι, αλλα οκ συμφωνω μαζι σου, καλη φαση να μας πληρωνει κιολας! :P

10Gbps (στον κάθε χρήστη) μέσω δορυφόρου και 30 euro το μήνα, μάλλον το όνειρο είναι να τα λαμβάνουμε κι όχι να τα δίνουμε. 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 42
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, ThReSh είπε

10Gbps (στον κάθε χρήστη) μέσω δορυφόρου και 30 euro το μήνα, μάλλον το όνειρο είναι να τα λαμβάνουμε κι όχι να τα δίνουμε. 😛

xaxaxa κοιτα απ οτι εχω διαβασει τοσα θελει να δώσει η εταιρεια ανα σύνδεση. το κομματι του χρηματικου το υπεθεσα εγω, αυτοι ειπαν οτι θα ειναι απλα οτι θα ειναι affordable οποτε με τα τωρινα δεδομενα μου φαινεται υπερ αριστο VFM το θεωρητικο σεναριο μου.

Παντως αυτο δε θα γινει αυριο, για να ολοκληρωθει το δικτυο θελει 200 εκτοξευσεις (επιτυχημένες) απο 60 δορυφόρους κάθε φορα. ΕΙΝΑΙ μεγαλόπνοο το σχέδιο και εννοειτε -στατιστικά και μονο- κάποια στιγμη κατι δε θα παει καλά οπότε κι αλλες καθυστερήσεις... Ομως θα ξεκινησει απο πιο νωρις το δίκτυο να λειτουργει (και να φερνει έσοδα) με 5-6 ακομα εκτοξεύσεις δορυφόρων (με μικροτερο coverage και ταχυτητες μάλλον)
Οσο αφορα τις ταχύτητες που λενε με 12K δορυφόρους εκει πάνω και την τεχνολογία που (φανταζομαι) θα φέρουν δε μου φαίνεται άπιαστο το νούμερο και ουτε (κοιταζοντας το μελλον) θα επρεπε να σκεφτονται για μικροτερο στόχο. Τουλαχιστον θα ειναι μακραν καλυτερο απο το wannabe 24mbps (πραγματικοτητα 3-8mbps) που λαμβάνουν οι περισσότεροι -νομιζω- στον Ελλαδικό χώρο και σίγουρα πολυ καλυτερο απο το 50% του πληθυσμου που δεν εχει ΚΑΝ προσβαση στο internet σημερα (οχι οτι χρειαζεται/θα το κανουν/μπορούν ολοι αυτοι που δεν εχουν ακομα προσβαση).
 

Επεξ/σία από pentraks
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, michael92 είπε

Τα ίδια λέγατε και για την Tesla. Αλήθεια κάνει τίποτα άλλο ο Elon εκτός από το να πουλάει φούμαρα και να ζητιανεύει extra funding;

Θύμισέ μου, ikea ή sofa company;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, pentraks είπε

Αγαπη δεν εχει.

Οταν ομως -θελω να πιστευω- θα σου ερθει ο Muskουλης και σου πει σου δινω 10Gbps για 30ευρω το μηνα -θεωρητικα- με ενα πιατακι δικο σου που δουλευει βρέξει χιονίσει τοτε να δεις τι πανηγυρι θα γίνει με τις ληστρικες μας εγχωριες εταιριες ;) .

Ο τύπος κοιταει μπροστα, το διαδίκτυο ολο και περισσοτερο γινεται κομματι της καθημερινοτητας μας,  κι αν μπορει να "ελεγχει" ενα μεγαλο ποσοστό απο αυτο - δινοντας τις αναλογες παροχες εννοεται- θα γίνει άπιαστος και οικονομικά αλλα και δυναμικά. Αυτο ελοχευει βέβαια και κινδύνους (Skynet :P )  χαχααχ  για όσους (μας) αρέσουν οι θεωρίες συνομωσίας, χωρις αυτο βέβαια να αναιρεί το γεγονός οτι υπάρχει όντως και κάποια βάση θεωρητικου κινδύνου (λεγε με TRUMP, order 66: shut it down Elon )

Αν και εγώ αναφερομαι σε απομακρυσμένες περιοχες που στην συντριπτική τους πλειοψηφία (ιδιώτες πάντα) δεν έχουν ανάγκη από τέτοιες παροχές και ούτε νομίζω να τις ζήτησε κανείς απ' αυτούς, ωστόσο δες λίγο γύρω σου καλύτερα, ληστρικές εγχώριες εταιρίες που βλέπεις φίλε μου. Πλέον μπορείς να έχεις οπτική ίνα στο σπίτι σου με 28€( inalan).

Οι υπηρεσίες ίντερνετ και τηλεφωνίας σε παγκόσμιο επίπεδο είναι από το πιο φθηνό αγαθό εδώ και πολλά χρόνια

Και μου πεις για τα 3λεπτα ανα κλήση, ή τις αυξήσεις στα φοιτητικά πακέτα, οι τιμές πέρα από αυτές τις γυφτιες των δικών μας καρτέλ είναι πολύ πιο κάτω από το μακρυνό παρελθόν

Λοιπόν την απάντηση σ'αυτην την τιμολογιακή πολιτική την έδωσε πριν λίγες μέρες πριν ο ίδιος ο πορτοκαλί γίγαντας θεωρώντας τις υπηρεσίες τηλεφωνίας της Huawei ως δούρειο ίππο για υποκλοπές και παρακολουθήσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
41 λεπτά πριν, BELL είπε

Αν και εγώ αναφερομαι σε απομακρυσμένες περιοχες που στην συντριπτική τους πλειοψηφία (ιδιώτες πάντα) δεν έχουν ανάγκη από τέτοιες παροχές και ούτε νομίζω να τις ζήτησε κανείς απ' αυτούς, ωστόσο δες λίγο γύρω σου καλύτερα, ληστρικές εγχώριες εταιρίες που βλέπεις φίλε μου. Πλέον μπορείς να έχεις οπτική ίνα στο σπίτι σου με 28€( inalan).

Οι υπηρεσίες ίντερνετ και τηλεφωνίας σε παγκόσμιο επίπεδο είναι από το πιο φθηνό αγαθό εδώ και πολλά χρόνια

Και μου πεις για τα 3λεπτα ανα κλήση, ή τις αυξήσεις στα φοιτητικά πακέτα, οι τιμές πέρα από αυτές τις γυφτιες των δικών μας καρτέλ είναι πολύ πιο κάτω από το μακρυνό παρελθόν

Λοιπόν την απάντηση σ'αυτην την τιμολογιακή πολιτική την έδωσε πριν λίγες μέρες πριν ο ίδιος ο πορτοκαλί γίγαντας θεωρώντας τις υπηρεσίες τηλεφωνίας της Huawei ως δούρειο ίππο για υποκλοπές και παρακολουθήσεις

Τα αν τις χρειαζονται στις απομακρες περιοχες δε το ξερω ουτε εγω ουτε εσυ απόλυτα, οι αναγκες δημιουργούνται παντως και γιατι θα επρεπε να το στερηθουν στην τελική? Το ελαχιστο που μπορω να σκεφτώ ειναι νεοι ανθρωποι σε απομακρυσμενες περιοχες δε μιλαμε για ηλικιωμένους. 
Ναι ειναι ληστρικές οι εγχωριες εταιριες  και δε μιλαω για μαγαζακια (αξιοπιστα  και σωστά) οπως η inalan που αναφερεις και εξυπηρετει  ομως 3-4 γειτονιες. Μιλαω για μεγαλες Οτε wind κλπ . Δε μπορει μεσα στο λεκανοπεδιο Αττικης σημερα να υπαρχουν περιοχες με  ταχυτητες 3-4mbps και να πληρωνουν εως 24 και να σέρνονται. Οσοι τυχεροι εχουν "ταχα μου" οπτικη ειναι μεσα απο χαλκοσωλήνες κάτι κάνουν αλλα και παλι με τιμες 35€+ ειναι αρκετα. Και φυσικα εννοειται οτι παντα υπαρχουν και ευνοημενοι που τα εχουν ολα ροδινα (κοντα σε καφαο,  υποδομες οπτικης κλπ) αλλα ΠΟΣΟΙ ειναι αυτοι?
Μια γρηγορη συγκριση  σχέσης τιμολογησης/ταχυτητας  με γειτονικες χωρες  πχ παρε την Σερβια τα σαγονια θα πέσουν κατω με τις παροχες - ψιχουλα που έχουμε και ποσο ακριβα τις πληρωνουμε. Μπορει να μας φαινονται φθηνοτερα απο παλαιοτερα, αλλα δεν ειναι βαση οσων μας προσφέρουν στο τελος.

Ο πορτοκαλι γραφικος τυπακος θα μας αδειασει την γωνια αργα η γρηγορα και οτι συναπάγεται με αυτο.

Επεξ/σία από pentraks
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αμάθεια χτυπάει κόκκινο εδώ μέσα.

Για πείτε μας σαΐνια που γράφετε ότι ο Elon Musk θα κατασκοπεύει όλα τα δεδομένα που διέρχονται από τους δορυφόρους του, πώς ακριβώς θα το κάνει αυτό;

Και πριν απαντήσετε να σας πω ότι σε μερικούς μήνες το 100% του Internet θα χρησιμοποιεί https οπότε θα υπάρχει ισχυρή κρυπτογράφηση δεδομένων  μεταξύ κομιστή και πελάτη.

Άρα θα πρέπει να σας κάνει MITM με SSL inspection και να χρησιμοποιήσει Intermediate CA certs Που να κάνουν sign on the fly πιστοποιητικό ασφαλείας για όποια ιστοσελίδα επισκέπτεστε. Και θα πρέπει ο πελάτης να έχει μέσα τους browser του αυτό το intermediate CA σαν trusted.

Καμιά ιδέα για το πως θα το κάνει αυτό;

Ή περιμένετε να κάνει capture τα δεδομένα σας κρυπτογραφημένα και μετά να προσπαθεί να βρει private key να τα σπάσει;

Πραγματικά θα ήθελα να μου πείτε εσείς οι συνωμοσιολόγοι πως ακριβώς περιμένετε να σας υποκλέψει τα δεδομένα! 

Τι διαβάζουμε ώρες ώρες εδώ μέσα...

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μας τα ειχατε πρηξει με τα παιδακια της Αφρικης 

Οριστε που τα σκεφτηκε ο καλος ανθρωπος

Επεξ/σία από adi32
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Paladin-}LoA{- είπε

Η αμάθεια χτυπάει κόκκινο εδώ μέσα.

Για πείτε μας σαΐνια που γράφετε ότι ο Elon Musk θα κατασκοπεύει όλα τα δεδομένα που διέρχονται από τους δορυφόρους του, πώς ακριβώς θα το κάνει αυτό;

Και πριν απαντήσετε να σας πω ότι σε μερικούς μήνες το 100% του Internet θα χρησιμοποιεί https οπότε θα υπάρχει ισχυρή κρυπτογράφηση δεδομένων  μεταξύ κομιστή και πελάτη.

Άρα θα πρέπει να σας κάνει MITM με SSL inspection και να χρησιμοποιήσει Intermediate CA certs Που να κάνουν sign on the fly πιστοποιητικό ασφαλείας για όποια ιστοσελίδα επισκέπτεστε. Και θα πρέπει ο πελάτης να έχει μέσα τους browser του αυτό το intermediate CA σαν trusted.

Καμιά ιδέα για το πως θα το κάνει αυτό;

Ή περιμένετε να κάνει capture τα δεδομένα σας κρυπτογραφημένα και μετά να προσπαθεί να βρει private key να τα σπάσει;

Πραγματικά θα ήθελα να μου πείτε εσείς οι συνωμοσιολόγοι πως ακριβώς περιμένετε να σας υποκλέψει τα δεδομένα! 

Τι διαβάζουμε ώρες ώρες εδώ μέσα...

μια ερώτηση. ποιός κάνει την κρυπτογράφηση; δεν υπάρχουν ευπάθειες στους επεξεργαστές;

γέλασε μακράν αν νομίζεις ότι ένα https σε σώζει από μία υπηρεσία που θέλει τα δεδομένα σου.

με το prism το 2007 η NSA είχε ότι ήθελε.

δεν είναι τυχαίο που το routing στο διαδίκτυο περνάει από usa ακόμη και αν θες να ping ένα server στην Ουκρανία που φυσικά είναι πιο κοντά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, karaLRS είπε

μια ερώτηση. ποιός κάνει την κρυπτογράφηση; δεν υπάρχουν ευπάθειες στους επεξεργαστές;

Η κρυπτογράφηση γίνεται μεταξύ κομιστή και πελάτη χρησιμοποιώντας τα public και private keys από το certificate που κάνει host ο κομιστής.

Οι επεξεργαστές (ειδικά αυτοί της Intel) φυσικά έχουν ευπάθειες και μπορεί κάποιος να σου υποκλέψει τα δεδομένα, αλλά αυτό θα στο κάνουν και με Forthnet και με ΟΤΕ και με ότι έχεις. Είναι ΑΣΧΕΤΟ με το δυρυφορικό του Musk. 

Αναφορά σε κείμενο

γέλασε μακράν αν νομίζεις ότι ένα https σε σώζει από μία υπηρεσία που θέλει τα δεδομένα σου.

με το prism το 2007 η NSA είχε ότι ήθελε.

Επειδή μάλλον δεν ξέρεις και τόσα πολλά από Prism και πως έκαναν tapping, πάρε μια ιδέα από εδώ. Εν ολίγοις είχαν συνεργασία με κολοσσούς τηλεπικοινωνιών τύπου Verizon, παρακολουθούσαν το internet όσον αφορά το ποιες σελίδες επισκέπτεσαι κλπ, φυσικά παρακολουθούσαν και δεδομένα αφού το 2007 οι ιστοσελίδες που είχαν https ήταν πολύ λίγες, και για αυτές που είχαν https, για να παρακολουθήσουν δεδομένα σου, εφόσον ΔΕΝ μπορούσαν να σπάσουν την κρυπτογράφηση, έπαιρναν τα δεδομένα απευθείας από τις εταιρίες τύπου Yahoo, YouTube, κλπ.

Άρα λοιπόν ο μόνος τρόπος σε υπηρεσίες με https να υποκλέψεις τα δεδομένα είναι είτε να κάνεις MITM, είτε να βάλεις κάποιο software στον πελάτη και να του κλέψεις εκεί τα δεδομένα, είτε να τα πάρεις από τον κομιστή. Και όλο αυτό στο κάνουν ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΩΣ ISP! Τι σχέση έχει ο Musk?

Ελπίζω να σε κάλυψα.

 

Αναφορά σε κείμενο

δεν είναι τυχαίο που το routing στο διαδίκτυο περνάει από usa ακόμη και αν θες να ping ένα server στην Ουκρανία που φυσικά είναι πιο κοντά.

 

Αυτό που λες είναι άσχετο και φυσικά ΔΕΝ ισχύει. Για την πλειοψηφία ναι, για το 100% όχι Ξαναγράφω λοιπόν ότι ΜΠΟΡΟΥΝ να δουν ποιες υπηρεσίες επισκέπτεσαι (ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΩΣ ISP) εφόσον έχουμε φτάσει σε σημείο που ο top CDN provider ελέγχει το 70% του Internet, αλλά σε https ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ να σου κάνουν MITM  εκτός και αν ΕΣΥ βάλεις στο PC σου αυτά τα intermediate CAs που ουσιαστικά είναι σαν signining authorities και τα περάσεις σαν trusted.

 

Edit : Διάβασε και αυτό εδώ που εστιάζει στις HTTPS συνδέσεις. Ουσιαστικά σου λέει ότι ο μόνος τρόπος ήταν είτε να πάρουν τα δεδομένα απευθείας από τις υπηρεσίες, είτε να σπάσουν την κρυπτογράφηση επειδή μέσω κάποιου insider στην συγκεκριμένη υπηρεσία που θα τους έδινε το private key του certificate, είτε από certificate issuers με ασφάλεια της πλάκας που θα τους υπέκλεπταν τα private keys, είτε τέλος από υπηρεσίες που χρησιμοποιούσαν παλιά πιστοποιητικά με αδύναμο encryption, είτε να κάνουν compromise τον client. Και μιλάμε για εποχές 2007 που οι περισσότεροι δεν έπαιρναν σοβαρά την ασφάλεια ακόμα οπότε με το tapping αν το 70% των σελίδων ήταν http, η NSA θα έκανε τούμπες! Φυσικά το MITM δεν αναφέρεται ΠΟΥΘΕΝΑ! Και ελπίζω να έχεις τις στοιχειώδεις γνώσεις να καταλάβεις ότι για σχεδόν όλα τα παραπάνω ΔΕΝ τους χρειάζεται να ελέγχουν τον ISP. Αν θέλουν tapping, χίλιες φορές να πάνε πχ στην Akamai πάρα στον ISP.

Επεξ/σία από Paladin-}LoA{-
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα έχει υψηλό Ping, δε θέλω... 😂 Πέρα από την πλάκα, αν καταφέρει να δώσει έστω και 20 Mbps σε περιοχές που δεν καλύπτονται καθόλου από δίκτυα σταθερής ή κινητής, θα είναι "ευλογία"... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...