Προς το περιεχόμενο

Το μέλλον της νεολαίας


James Bon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

(...) «Με τον καιρό διαπίστωσα πως όσοι με ρωτούν ανήκουν σε τρεις κυρίως κατηγορίες. Η πρώτη περιλαμβάνει τους νεότερους, όσους σπουδάζουν ακόμα. Αποκτήστε, τους λέω, περισσότερες και καλύτερες δεξιότητες. Δεν αναφέρομαι σε «δεξιότητες» αντί για «ειδικότητες» τυχαία: οι δεύτερες μεταλλάσσονται ραγδαία, ενώ οι πρώτες καθιστούν δυνατή τη μελλοντική μετακίνηση ανάμεσα σε διαφορετικές ειδικότητες. Οι δεξιότητες είναι αυτές που μας επιτρέπουν να μαθαίνουμε. Επιμένω στην άριστη γνώση των Αγγλικών (η άγνοιά τους ισοδυναμεί πλέον με αναλφαβητισμό), στη συνθετική και αναλυτική ικανότητα και στον χειρισμό του γραπτού λόγου. Προσθέτω και τη γνώση των μαθηματικών και της στατιστικής. Το πρόβλημα είναι πως η παιδεία στην Ελλάδα δεν συμβάλλει στην απόκτηση ούτε συνθετικών και αναλυτικών ικανοτήτων, ούτε στον χειρισμό του γραπτού λόγου (αντίθετα, τα πάμε πολύ καλά στα Αγγλικά και όχι και τόσο άσχημα στα μαθηματικά). Γι' αυτό θεωρώ απαραίτητη την πρόσβαση στην παιδεία άλλων χωρών, τόσο στο επίπεδο της δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης (υπάρχουν πολλά προγράμματα ανταλλαγής μαθητών) όσο και στην τριτοβάθμια. Δεν υπάρχει καμία απολύτως δικαιολογία φοιτητής του Ελληνικού πανεπιστημίου να μη συμμετάσχει στο Erasmus και να μην επιδιώξει την καλοκαιρινή απασχόληση είτε σε κάποιο ερευνητικό πρόγραμμα είτε σε αντίστοιχη δραστηριότητα». (...)

Πηγή: http://www.kathimerini.gr/729854/opinion/epikairothta/arxeio-monimes-sthles/ti-prepei-na-kanei-h-neolaia

Επεξ/σία από James Bon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ θα έλεγα ότι οι νέοι καλούνται να διαθέτουν πιστοποιημένες δεξιότητες, ο συντάκτης απευθύνεται ειδικά στους φοιτητές.

 

Επεξ/σία από James Bon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 "Δεν υπάρχει καμία απολύτως δικαιολογία φοιτητής του ελληνικού πανεπιστημίου να μη συμμετάσχει στο Erasmus και να μην επιδιώξει την καλοκαιρινή απασχόληση" Υπάρχει . Να δουλεύει .Όχι ότι ο "συντάκτης" θα καταλάβαινε τι είναι αυτό 

  • Like 6
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ τα καλοκαίρια πήγαινα σε ανασκαφές. Το πρόβλημα με όλη αυτή τη ''πρόοδο'' και την ''εκμετάλλευση'' του χρόνου στο τέλος δημιουργεί απλώς κυνικά καθίκια που αναλαμβάνουν θέσεις και το (όποιο) κοινωνικό κράτος ή οι ανθρωπιστικές επιστήμες μπαίνουν σε δεύτερη μοίρα γιατί εξυπηρετούν τον άνθρωπο και όχι τους αριθμούς. Μπαίνει και η λογική του ''εγώ τα κατάφερα, οι άλλοι είστε τεμπέληδες'' και γίνεται μύλος το παιχνίδι. 

ΥΓ. Για να προλάβω ανούσια σχόλια έχω τελειώσει (και) UCL και έχω δει τα καθίκια από πρώτο χέρι.   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Sethiros είπε

 

ΥΓ. Για να προλάβω ανούσια σχόλια έχω τελειώσει (και) UCL και έχω δει τα καθίκια από πρώτο χέρι.   

Θα σκασω άμα δεν το γράψω. Και εγώ από Ιούλιο μέχρι μαιο έχει διδακτορικό στο ucl κάθε 2η Τρίτη και Τετάρτη😂😂

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...