Προς το περιεχόμενο

Η AMD ανακοίνωσε την 3η γενιά επεξεργαστών Ryzen στα 7nm και μαζί τον 12-core Ryzen 9 3900X στα $499


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, Havik είπε

Aν επιτρέπετε ποια οθόνη έχεις; και ποια gpu είχες τότε;

Για το crisis που αναφέρεις αμφιβάλω ότι έφταιγε το CPU, είναι παιχνίδι του 2013 και τώρα το 2019, άντε 2018 άρχισαν να εμφανίζονται παιχνίδια που θέλουν παραπάνω cores από 4, μάλλον έφταιγε το υπόλοιπο σύστημα σου.

60hz asus H246k νομιζω κάτι τέτοιο με μία GTX670. σίγουρα ηταν η cpu αφου την αλλαξα με τον 2700Κ κ το πρόβλημα λύθηκε :D. Οταν η χρήση gpu πέφτει κάτω απο 98% η έχω fps limit ή bottleneck. Και ναί το Crysis 3 είναι απο τα πιο optimized games για pc.

7 ώρες πριν, Havik είπε

Κοιτάξτε, ρώτησα τι οθόνη έχει καθώς  δεν τον καλύπτουν τα 60Hz και ήθελα να επιβεβαιώσω ότι μιλάω με normal άνθρωπο - no offence plz- θα είχε «πλάκα» αν ήταν 60Ηz η οθόνη του αλλά ήθελε παραπάνω, 100hz ας πούμε, μην ξεχνάμε ότι είμαστε σε  forum που ο άλλος δανείζετε screen από γραφεία από το internet και τα ποστάρει εδώ για δικά του, η βλακεία στο μέγιστο.

Τώρα για το Crisis δεν το έχω παίξει, προσωπική άποψη δεν έχω, ωστόσο βρήκα ένα Video στο YT με τον 2500k και δεν φαίνετε να τερματίζει, είναι ~60-70%, βέβαια το CPU το έχει τέντα αλλά δεν νομίζω ότι θα είχε μεγάλη διαφορά αν ήταν στα 4.5Ghz για παράδειγμα. 

https://www.youtube.com/watch?v=p-94sWMtDhg

Το hardware που έχω είναι 2500k, RX570, 55” 4k, φυσικά η 570 δεν την παλεύει σε 4κ και high settings, ωστόσο το Resident evil με custom ρυθμίσεις προς το medium την πάλεψε μια χαρά, μόνο σε μια περιοχή που ήταν πιο “open” είχα πρόβλημα με κολλήματα.

Μετά είναι το θέμα της οθόνης, τα 60Hz και minimum πάνω από 40 τα θεωρώ μια χαρά, εξάλλου η οθόνη δεν πάει πάνω από 60Ηz, και γιαυτο έχω και ενεργοποιημένο το fps limiter στα 60fps από τους drivers της amd. Όταν θέλω να παίξω ένα παιχνίδι και είναι του >2018 θα προτιμήσω custom ρυθμίσεις ή τουλάχιστον στο Ηigh, δεν θα βάλω ultra καθώς η οπτική διαφορά είναι μικρή και κερδίζεις λίγα έως πολλά fps. Δεν μπορώ να σου τρέξω bench στο Shadow of the ΤR καθώς πούλησα την RX570 που είχα, Στο high 1080p ήταν το average ~52fps  και high 1440p 40fps με minimum τα 28fps


Πολύ σημαντικό, πέρα από την κάρτα, την ανάλυση και τα Hz της οθόνης στα πόσο έτρεχε ο 2500κ? μαμά voltage στο θεό και stock Ηz ή με πάνω από 4.2GHz, Επίσης αν κάποιος δεν έχει freesync οθόνη προβλήματα έχει τόσο με Low fps όσο και με fps όταν είναι περισσότερα από τα hz της οθόνης, just saying.

Τα drops τα είχα δεί στην πίστα με τις πεδιαδες που είναι γεμάτο γρασίδι, που σημαίνει βαρύ physics, ακόμα κ στο βίντεο που ανέβασες σε χαλαρές σκηνές ο cpu είναι στα 60%+ όταν πλησιάζει τα 70% θα έχεις σίγουρα bottleneck ειδικά σε εκρήξεις κ τετοια. Επίσης ο τυπάς εχει 2500Κ στα 4.8 χαχαχ εγω νομίζω το είχα 4-4.1Ghz, καμία σχέση.

Επεξ/σία από DmC10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 153
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

14 ώρες πριν, Havik είπε

Κοιτάξτε, ρώτησα τι οθόνη έχει καθώς  δεν τον καλύπτουν τα 60Hz και ήθελα να επιβεβαιώσω ότι μιλάω με normal άνθρωπο - no offence plz- θα είχε «πλάκα» αν ήταν 60Ηz η οθόνη του αλλά ήθελε παραπάνω, 100hz ας πούμε, μην ξεχνάμε ότι είμαστε σε  forum που ο άλλος δανείζετε screen από γραφεία από το internet και τα ποστάρει εδώ για δικά του, η βλακεία στο μέγιστο.

Τώρα για το Crisis δεν το έχω παίξει, προσωπική άποψη δεν έχω, ωστόσο βρήκα ένα Video στο YT με τον 2500k και δεν φαίνετε να τερματίζει, είναι ~60-70%, βέβαια το CPU το έχει τέντα αλλά δεν νομίζω ότι θα είχε μεγάλη διαφορά αν ήταν στα 4.5Ghz για παράδειγμα.

https://www.youtube.com/watch?v=p-94sWMtDhg

Υπάρχει GPU μπουκάλι και γιαυτο δεν τεντώνει ο 2500k. Όπως βλέπεις πέφτει και κάτω απο τα 60.

5 ώρες πριν, DmC10 είπε

60hz asus H246k νομιζω κάτι τέτοιο με μία GTX670. σίγουρα ηταν η cpu αφου την αλλαξα με τον 2700Κ κ το πρόβλημα λύθηκε :D. Οταν η χρήση gpu πέφτει κάτω απο 98% η έχω fps limit ή bottleneck. Και ναί το Crysis 3 είναι απο τα πιο optimized games για pc.

Τα drops τα είχα δεί στην πίστα με τις πεδιαδες που είναι γεμάτο γρασίδι, που σημαίνει βαρύ physics, ακόμα κ στο βίντεο που ανέβασες σε χαλαρές σκηνές ο cpu είναι στα 60%+ όταν πλησιάζει τα 70% θα έχεις σίγουρα bottleneck ειδικά σε εκρήξεις κ τετοια. Επίσης ο τυπάς εχει 2500Κ στα 4.8 χαχαχ εγω νομίζω το είχα 4-4.1Ghz, καμία σχέση.

Welcome to the jungle λεγεται, και τεντωνει τα παντα :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Ryzenlake είπε

Welcome to the jungle λεγεται, και τεντωνει τα παντα :P 

Βρήκα τo welcome to the jungle με 9900k τα πάει εκπληκτικά καλα, κοντά στα 145fps avg με drops στα 110 ολα max x4 MSAA

Επεξ/σία από DmC10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...