Προς το περιεχόμενο

Η AMD ανακοίνωσε την 3η γενιά επεξεργαστών Ryzen στα 7nm και μαζί τον 12-core Ryzen 9 3900X στα $499


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ μια χαρά ψήνω ακόμα  τον καφέ μου με τον FX που έχω στην κουζίνα μου και αν καεί δεν τον αλλάζω.. 😂😂😂

 

Στο θέμα μας τώρα , αν δεν αλλάξει ΑΜΕΣΑ λιθογραφία η Intel θα αρχίσει να ζορίζεται και μάλιστα ΠΟΛΥ...

Επεξ/σία από Looter
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, nero62 είπε

Γιατί κάτι μου λέει άλλο ένα fail από την amd? Δεν μπορώ να καταλάβω έστω και αυτοί οι λίγοι fan της τι ακριβώς κάνουν με τα μηχανήματα που στήνουν με amd μέσα.

500 ευρώ για amd... ότι νάναι πραγματικά. 

Το θέμα που ψάχνεις είναι εδώ,

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Ryzen 9 για αυτα που προσφερει ειναι εντυπωσιακοτατος και δεν μου κανει εντυπωση γιατι τραβαει ολα τα βλεματα.

Οι υπολοιποι ryzen ειναι τερμα για τερμα αδιαφοροι,κυριως σε σχεση με τους ηδη υπαρχοντες.

  • Like 1
  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο 3900X , μπορεί να πλησιάζει σε gaming, τον i7-9700Κ . Με μεγαλύτερο κόστος . Όπως ο 2700X , έχανε από το φθηνότερο i5 9600K., 

  • Confused 1
  • Sad 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Fulgore είπε

Ο Ryzen 9 για αυτα που προσφερει ειναι εντυπωσιακοτατος και δεν μου κανει εντυπωση γιατι τραβαει ολα τα βλεματα.

Οι υπολοιποι ryzen ειναι τερμα για τερμα αδιαφοροι,κυριως σε σχεση με τους ηδη υπαρχοντες.

Γιατι ειναι αδιαφοροι ? 

Σε τι δεν σε καλυπτει ? (καλοπροαίρετα ρωταω )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, logistoulis είπε

εγώ φίλε όλα αυτά που λες με τον υπετιμημένο και μόλις 4πυρηνο ιντελ μου τα κάνω ΧΑΛΙΑ

εκτός αν έπρεπε να είχα σκάσει 500αρικο να πάρω 6πυρηνο 

οπότε πέταμα και μαύρο στην ιντελ που τόσα χρόνια εκμεταλλευόταν τη κατάσταση και σου έδινε ένα 10% με το ζόρι 

Εχει φαει εδω και χρονια ΜΑΥΡΟ η intel ..... Γιατι δεν ξερει τι ειναι το VFM .....💀

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, diaol είπε

Γιατι ειναι αδιαφοροι ? 

Σε τι δεν σε καλυπτει ? (καλοπροαίρετα ρωταω )

Τα ελαφρως ψηλοτερα ρολογια δεν μου λενε κατι.

Το value for money αλλοι το εχουν και υπαρχουν εδω και καιρο.

Και υποτιθεται οτι αρκετοι δεν τους προτιμησαν γιατι περιμεναν 12cores σε ryzen 7 λογω καποιων χαζων rumor.

https://www.skroutz.gr/c/32/cpu-epeksergastes/m/21/AMD.html?keyphrase=ryzen+7&order_by=pricevat&order_dir=asc

Ασε που και του χρονου παλι εχουν προγραμματιστει να βγουν νεοι ryzen.

Κοινως αυτη η ετησια κυκλοφορια επεξεργαστων με ελαφρως ανεβασμενα ρολογια μου θυμιζει παλιες κακες εποχες απο Intel.

Αν δηλαδη καποιοι ενθουσιαζονται με τα ελαφρως υψηλοτερα ρολογια,τι να πω.

Α και ουτως ή αλλως απο 2020(ισως 2021)θα αρχισουν να βγαινουν και οι νεες πλατφορμες με Ddr5 μνημες.

Τωρα η Amd Και η Intel τρεχουν να βγαλουν οτι μπορουν στις Ddr4 πλατφορμες.

Επεξ/σία από Fulgore
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, nero62 είπε

Γιατί κάτι μου λέει άλλο ένα fail από την amd? Δεν μπορώ να καταλάβω έστω και αυτοί οι λίγοι fan της τι ακριβώς κάνουν με τα μηχανήματα που στήνουν με amd μέσα.

500 ευρώ για amd... ότι νάναι πραγματικά. 

Ε που να καταλαβεις ρε φιλε.Επρεπε να χαμε τους παραμυθαδες της intel που βγαζε 10 χρονια το ιδιο επεξεργαστη με 5% διαφορα καθε χρονο λογο ελλειψης ανταγωνισμου και τον ξαναχρεωνε.Και σε καθε νεο επεξεργαστη επρεπε καποιος να πληρωνει και mobo καινουργια.Το μονο προβλημα ηταν οτι στους high end επεξεργαστες ειχε το πανω χερι η intel τωρα αντε γεια θα παει εκει που της αξιζει για 10 χρονια στον πατο.Οταν παιρνεις με 400 κατοσταρικα τον πιο high end επεξεργαστη τι να λεμε.Δεν βαζω καν μεσα την αρχιτεκτονικη που ειναι 7 με 10 χρονια μπροστα ουτε καν οτι η intel ειχε ενα καρο προβληματα στους επεξεργαστες.Τωρα το ερωτημα θα νε το αντιθετο ποιος θα νε τοσο γιωτας για να περνει intel αντι για amd σε ολες τις κατηγοριες.Δεν λεω καν για τις γελοιοτητες τυπου Intel Core i9-9900KS  ενας θεος ξερει τι θα χρειαζεται καποιος για ψυξη με την φανταστικη αρχιτεκτονικη 5 χρονια πισω στα 14nm.Ολοι τους πληρωναν χρυσο επειδη απλα δεν υπηρχε αλλος.

Επεξ/σία από ravensin
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 minutes ago, Fulgore said:

Κοινως αυτη η ετησια κυκλοφορια επεξεργαστων με ελαφρως ανεβασμενα ρολογια μου θυμιζει παλιες κακες εποχες απο Intel.

Αν δηλαδη καποιοι ενθουσιαζονται με τα ελαφρως υψηλοτερα ρολογια,τι να πω.

Έχουν και καλύτερο IPC όμως, βάλε και το αυξημένο clock, το gap αυξάνεται

Επεξ/σία από ThReSh
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Τα ελαφρως ψηλοτερα ρολογια δεν μου λενε κατι.

Το value for money αλλοι το εχουν και υπαρχουν εδω και καιρο.

Και υποτιθεται οτι αρκετοι δεν τους προτιμησαν γιατι περιμεναν 12cores σε ryzen 7 λογω καποιων χαζων rumor.

https://www.skroutz.gr/c/32/cpu-epeksergastes/m/21/AMD.html?keyphrase=ryzen+7&order_by=pricevat&order_dir=asc

Ασε που και του χρονου παλι εχουν προγραμματιστει να βγουν νεοι ryzen.

Κοινως αυτη η ετησια κυκλοφορια επεξεργαστων με ελαφρως ανεβασμενα ρολογια μου θυμιζει παλιες κακες εποχες απο Intel.

Αν δηλαδη καποιοι ενθουσιαζονται με τα ελαφρως υψηλοτερα ρολογια,τι να πω.

Α και ουτως ή αλλως απο 2020(ισως 2021)θα αρχισουν να βγαινουν και οι νεες πλατφορμες με Ddr5 μνημες.

Τωρα η Amd Και η Intel τρεχουν να βγαλουν οτι μπορουν στις Ddr4 πλατφορμες.

Κάθε χρόνο νέο CPU εμένα τουλάχιστον δεν πειράζει, κάθε χρόνο νέο socket όμως…

Επεξ/σία από Havik
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, ThReSh είπε

Έχουν και καλύτερο IPC όμως, βάλε και το αυξημένο clock, το gap στην αύξηση μεγαλώνει.

Οπως αυξημενο θα εχουν και οι επομενοι του χρονου και παει λεγοντας δεν εχει να λεει κατι αυτο.

Δεν μιλαμε δηλαδη για πραγματα που κυκλοφορουν 1φορα καθε χ χρονια.Πλεον θα βλεπουμε νεους επεξεργαστες να κυκλοφορουν καθε χρονο,κοινως θα χασουμε την μπαλα απο τα διαφορετικα μοντελα που θα γεμισουν την αγορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 minute ago, Fulgore said:

Οπως αυξημενο θα εχουν και οι επομενοι του χρονου και παει λεγοντας δεν εχει να λεει κατι αυτο.

Δεν μιλαμε δηλαδη για πραγματα που κυκλοφορουν 1φορα καθε χ χρονια.Πλεον θα βλεπουμε νεους επεξεργαστες να κυκλοφορουν καθε χρονο,κοινως θα χασουμε την μπαλα απο τα διαφορετικα μοντελα που θα γεμισουν την αγορα.

Πάντα κάθε χρόνο δεν βλέπαμε μοντέλα και στους CPU? Τι διαφορά είχε τόσο καιρό?

Επεξ/σία από ThReSh
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά για μένα το ψωμί είναι σε ένα bench leak

multi thread

Ryzen 2600  @4GHz     22,143

Ryzen 2700X @4.3 GHz 25,209

Ryzen 3000  @4ghz     25,481



Single thread

2600 @4Ghz 4,564

3000 (6 core) = single-core score of 5,061 @4 GHz

2700X does roughly 4,923 points. @4.3 GHz

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Havik είπε

Κάθε χρόνο νέο CPU εμένα τουλάχιστον δεν πειράζει, κάθε χρόνο νέο socket όμως…

Αν κρατας τον επεξεργαστη σου καιρο,παλι δεν πειραζει.

Δεν ειναι smartphone Οι επεξεργαστες να πεις''ως τον βαρεθηκα,θα παρω του χρονου αλλον''.

Προφανως και η intel που εβγαζε περισσοτερα socket δεν ηταν οτι το καλυτερο,αλλα απο την αλλη καθε ποσο πραγματικα αλλαζει καποιος επεξεργαστες γιατι τους χρειαζεται?

Αν για παραδειγμα αγορασεις ενα R7 2700 και τον κρατησεις 4χρονια,τι σε ενδιαφερει καθε ποτε θα βγαινουν νεα socket?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...