Προς το περιεχόμενο

Αγορά προτζέκτορα για απλή χρήση!


Nathan Drake!!

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα παιδιά.

Θέλω να μου προτείνεται έναν προτζέκτορα για χρήση ΜΟΝΟ κινηματογραφικών ταινιών (όχι για συχνή χρήση δηλαδή).

Απόσταση δωματίου 2-3 μέτρα.

Όριο budget έως 400 ευρώ.

Υπάρχει κάποιο αξιόλογο σε αυτά τα χρήματα και για νορμάλ χρήση;

Οι προτζέκτορες με φυσική ανάλυση 1280x800 δεν κάνουν λέτε για ταινίες; Θα πρέπει οπωσδήποτε να πάω σε 1920x1080 ανάλυση;
 

Πχ αξίζει αυτός;

Επεξ/σία από Nathan Drake!!
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 116
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

FHD (1920x1080) τουλάχιστον θέλεις. Δεν είναι μόνο η ανάλυση για το 1:1 pixel mapping αλλά και το κάδρο 16:9.

Δεν χρειάζεται να βάζεις εμπόδια μόνος σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, Nathan Drake!! είπε

Μα και αυτός FHD (1920x1080) δεν είναι; Και έχει κάδρο 16:9!

ποιος conseptum??????

μπες σε avclub-avsite

και ψαξε για μεταχειρισμενο εχει ευκαιριες στα 400 που δινεις

Επεξ/σία από postfire
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να δώσω 400 ευρώ συν τα έξοδα 400+ από αγγελίες χωρίς να ξέρω τι παίρνω (τυφλή αγορά και χωρίς αξιολογήσεις σε προφίλ όπως εδώ) δεν παίζει φίλε μου Νίκο. Εδώ την έχουμε πατήσει σε άλλα πράγματα και φθηνότερα και τρέχαμε με απειλές και παρακάλια για να μας γυρίσουν τα χρήματα πίσω! Την έχω πατήσει 1-2 φορές στο παρελθόν και δεν θέλω να το ξανά περάσω αυτό! Ειδικότερα με ένα τόσο μεγάλο ποσό! Προτιμώ καινούριο κι ας είναι ένα μέτριο προτζέκτορ (απλά να παίζει τις ταινίες σε καλή ποιότητα θέλω. Τίποτα λιγότερο, τίποτα περισσότερο) αλλά θα ξέρω πως είναι καινούριος και με εγγύηση!

Επεξ/σία από Nathan Drake!!
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To σε καλη ποιοτητα ειναι σχετικο .Αν εβλεπες πχ μια 50'' να κανει 200 ευρω θα την επαιρνες η θα εισουν διστακτικος οσο αφορα τα χρωματα, την ευκρινεια , την φωτεινοτητα ? 

Καλυτερα να κοιταζες μια κλασσικη μαρκα projectora πχ , optoma, benq, η αν εχεις θεμα rainbow καποιον 3lcd, πχ epson

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Nathan Drake!! είπε

Προτιμώ καινούριο κι ας είναι ένα μέτριο προτζέκτορ (απλά να παίζει τις ταινίες σε καλή ποιότητα θέλω. Τίποτα λιγότερο, τίποτα περισσότερο) αλλά θα ξέρω πως είναι καινούριος και με εγγύηση!

Είναι αντιφατικό αυτό που γράφεις. Αν θες καλή ποιότητα, θέλεις καλό projector.

Ψάξε σε Optoma ή BenQ. Αληθινούς projectors. Με καλή φωτεινότητα, contrast και χρώματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας πάμε τότε σε κάτι πιο επώνυμο. Τι λέτε κάποιο από τα παρακάτω; Είναι μεν με φυσική ανάλυση: 1280 x 800 αλλά λένε πως πιάνει full hd 1920x1080p.

https://www.skroutz.gr/s/12725450/Viewsonic-PA503W.html?from=account_favorites

https://www.skroutz.gr/s/12637560/BenQ-TW533.html?from=account_favorites

https://www.skroutz.gr/s/16621057/Optoma-W334e.html?from=account_favorites

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με χίλια ζόρια έπεισα τη γυναίκα (θα έτρωγα παντόφλα! 😋) κι έθεσα όριο έως 400 ευρώ. Τώρα αν της πω να βάλω άλλα 130 ευρώ φαντάσου τι θα πάθω!!!!!!!😁

Δηλαδή για καμιά ταινία (1-2 την βδομάδα θα βλέπω, τις πιο κινηματογραφικές ας πούμε) 720p-1080p από το pc που θα είναι συνδεδεμένο δεν θα βλέπω full hd με τους παραπάνω που ανέφερα; Αντίθεση και φωτεινότητα  είναι στα ίδια επίπεδα σωστά; Μόνο στην ανάλυση που είναι 1280χ800 αλλά αν παίζει τις ταινίες σε ανάλυση 720p και 1080p  όπως λέει στα τεχνικά χαρακτηριστικά τότε που διαφέρει η ανάλυση; Στην αρχική οθόνη; Ρωτάω γιατί δεν γνωρίζω από προτζέκτορ. Μη βαρέσετε!😋

Επεξ/σία από Nathan Drake!!
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Nathan Drake!! είπε

Να δώσω 400 ευρώ συν τα έξοδα 400+ από αγγελίες χωρίς να ξέρω τι παίρνω (τυφλή αγορά και χωρίς αξιολογήσεις σε προφίλ όπως εδώ) δεν παίζει φίλε μου Νίκο. Εδώ την έχουμε πατήσει σε άλλα πράγματα και φθηνότερα και τρέχαμε με απειλές και παρακάλια για να μας γυρίσουν τα χρήματα πίσω! Την έχω πατήσει 1-2 φορές στο παρελθόν και δεν θέλω να το ξανά περάσω αυτό! Ειδικότερα με ένα τόσο μεγάλο ποσό! Προτιμώ καινούριο κι ας είναι ένα μέτριο προτζέκτορ (απλά να παίζει τις ταινίες σε καλή ποιότητα θέλω. Τίποτα λιγότερο, τίποτα περισσότερο) αλλά θα ξέρω πως είναι καινούριος και με εγγύηση!

και εγω απο αγγελια το εχω παρει

φυσικα θα πας να το δεις να το τσεκαρεις να κατσεις εκει να πιεις ενα καφε να το δεις με ησυχια

η αγορα προτζεκτορα θελει ωρα να το τσεκαρεις.

τσεκαρεις λαμπα φωτηνοτητα κτλ να σου βαλει να τσεκαρεις να δεις και ταινια

δεν θα πας το πηρα και εφυγα

Επεξ/σία από postfire
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 ώρες πριν, Nathan Drake!! είπε

Ας πάμε τότε σε κάτι πιο επώνυμο. Τι λέτε κάποιο από τα παρακάτω; Είναι μεν με φυσική ανάλυση: 1280 x 800 αλλά λένε πως πιάνει full hd 1920x1080p.

https://www.skroutz.gr/s/12725450/Viewsonic-PA503W.html?from=account_favorites

https://www.skroutz.gr/s/12637560/BenQ-TW533.html?from=account_favorites

https://www.skroutz.gr/s/16621057/Optoma-W334e.html?from=account_favorites

Πρεπει να επιλεξεις προβολεα native αναλυσης 1920Χ1080 με aspect ratio 16:9 οταν μιλαμε για ταινιες.

Οι παραπανω προβολεις και οι παρομοιοι τους δεν σου κανουν γιατι:

1) Δεν "πιανουν" αναλυσεις 1920Χ1080, απλως μπορουν να δεχτουν στην εισοδο τους τετοιο σημα και υστερα θα το υποβιβασουν στην εγγενη τους αναλυση.

2) Αποφευγεις DLP οπου στο DMD  η αναλυση τους δεν ειναι full HD. Τεινουν μετα απο καποιες χιλιαδες ωρες λειτουργιας να κολλανε καθρεπτες και να εχεις μονιμα κολλημενα Pixels.

3) Αυτοι οι χαμηλοτερης αναλυσης προβολεις, προοριζονται συνηθως για data παρουσιασεις σε γραφεια κλπ, οπου χρειαζονται πολυ φως. Στην δικη σου περιπτωση το πολυ φως σημαινει χειροτερο μαυρο και στον μικρο σου χωρο λογω δευτερογενων αντανακλασεων απο τους τοιχους, εντονη πτωση του κοντραστ στην εικονα. Προτιμησε καποιον προβολεα με 2000 Lumens περιπου, οχι παραπανω.

4) Αυτης τις κατηγοριας οι DLP εχουν μικροτερη ταχυτητα περιστροφης χρωματικου τροχου, με αποτελεσμα να βλεπεις πιο ευκολα rainbow effect.

 

Προτιμησε καποιον σαν τον HD144Χ.

 

Τελος το πιο σημαντικο το οποιο προφανως δεν ελαβες καθολου υπ οψιν σου και ειναι το πιο σημαντικο στην αγορα ενος προβολεα.

 

Ο προβολεας δεν ειναι τηλεοραση. Πρεπει να τοποθετηθει σε συγκεκριμενη θεση παντα απεναντι απο την οθονη/τοιχο.  Εαν δεν διαθετει Lens shift (μετατοπιση καδρου) τοτε στον οριζοντιο αξονα πρεπει να βρισκεται ακριβως στο κεντρο της οθονης. Τυχον παρακεντρη τοποθετηση θα δημιουργησει τραπεζιο στην εικονα και αν χρησιμοποιησεις διορθωση keystone, θα μειωσεις τοσο την αναλυση που θα ειναι σαν να βλεπεις SD γιατι στην ουσια γινεται Interpolation στην εικονα.

Επισης στον καθετο αξονα, οι entry level προβολεις διαθετουν ενα υποτυπωδες καθετο lens shift μονο για 10 μοιρες περιπου. Που σημαινει οτι χοντρικα ο προβολεας αναλογως και του offset φακου, θα πρεπει να τοποθετηθει ειτε ταβανι λιγο πανω απο το καδρο της εικονας, ειτε επιτραπεζιος, λιγο κατω απο το κατω μερος του καδρου.

Τελος εχουμε και το zoom και αναλογως του φακου καιτην ικανοτητα zoom, για να φτιαξεις το επιθυμητο καδρο σε ιντσες, ο προβολεας θα πρεπει να τοποθετηθει μεσα σε ενα συγκεκριμενο ευρος αποστασης απο την οθονη.

 

Αυτα πρεπει να ληφθουν υπ οψιν και να υπολογιστουν πριν την αγορα προβολεα. Αλλιως ενδεχεται να γινει αστοχη αγορα και ο προβολεας να μην δυναται να χρησιμοποιηθει στον χωρο.

Tα ακριβοτερα μοντελα προβολεων, διαθετουν ολοκληρωμενα lens shift για πιο ευκολη τοποθετηση. Επισης οι 3LCD οπως π.χ.οι epson συνηθως διαθετουν μεγαλυτερο ευρος μετατοπισης Lens shift ή zoom απο τους DLP, η προτιμηση ομως 3LCD ή DLP ειναι μια αποφαση που λαμβανεται εχοντας σταθμισει τα υπερ και κατα της καθε τεχνολογιας.

 

Aρχιζεις μετρωντας τον χωρο σου, ποσες ιντσες θες να ανοιξεις  και υστερα ψαχνεις τις προδιαγραφες του εκαστοτε προβολεα, ωστε να δεις αν καλυπτει τις απαιτησεις τοποθετησης.

Επεξ/σία από warewolf
  • Like 6
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, warewolf είπε

Πρεπει να επιλεξεις προβολεα native αναλυσης 1920Χ1080 με aspect ratio 16:9 οταν μιλαμε για ταινιες.

Οι παραπανω προβολεις και οι παρομοιοι τους δεν σου κανουν γιατι:

1) Δεν "πιανουν" αναλυσεις 1920Χ1080, απλως μπορουν να δεχτουν στην εισοδο τους τετοιο σημα και υστερα θα το υποβιβασουν στην εγγενη τους αναλυση.

2) Αποφευγεις DMD οπου η αναλυση τους δεν ειναι full HD. Τεινουν μετα απο καποιες χιλιαδες ωρες λειτουργιας να κολλανε καθρεπτες και να εχεις μονιμα κολλημενα Pixles.

3) Αυτοι οι χαμηλοτερης αναλυσης προβολεις, προοριζονται συνηθως για data παρουσιασεις σε γραφεια κλπ, οπου χρειαζονται πολυ φως. Στην δικη σου περιπτωση το πολυ φως σημαινει χειροτερο μαυρο και στον μικρο σου χωρο λογω δευτερογενων αντανακλασεων απο τους τοιχους, εντονη πτωση του κοντραστ στην εικονα. Προτιμησε καποιον προβολεα με 2000 Lumens περιπου, οχι παραπανω.

4) Αυτης τις κατηγοριας οι DLP εχουν μικροτερη ταχυτητα περιστροφης χρωματικου τροχου, με αποτελεσμα να βλεπεις πιο ευκολα rainbow effect.

Προτιμησε καποιον σαν τον HD144Χ.

Τελος το πιο σημαντικο το οποιο προφανως δεν ελαβες καθολου υπ οψιν σου και ειναι το πιο σημαντικο στην αγορα ενος προβολεα.

Ο προβολεας δεν ειναι τηλεοραση. Πρεπει να τοποθετηθει σε συγκεκριμενη θεση παντα απεναντι απο την οθονη/τοιχο.  Εαν δεν διαθετει Lens shift (μετατοπιση καδρου) τοτε στον οριζοντιο αξονα πρεπει να βρισκεται ακριβως στο κεντρο της οθονης. Τυχον παρακεντρη τοποθετηση θα δημιουργησει τραπεζιο στην εικονα και αν χρησιμοποιησεις διορθωση keystone, θα μειωσεις τοσο την αναλυση που θα ειναι σαν να βλεπεις SD γιατι στην ουσια γινεται Interpolation στην εικονα.

Επισης στον καθετο αξονα, οι entry level προβολεις διαθετουν ενα υποτυπωδες καθετο lens shift μονο για 10 μοιρες περιπου. Που σημαινει οτι χοντρικα ο προβολεας αναλογως και του offset φακου, θα πρεπει να τοποθετηθει ειτε ταβανι λιγο πανω απο το καδρο της εικονας, ειτε επιτραπεζιος, λιγο κατω απο το κατω μερος του καδρου.

Τελος εχουμε και το zoom και αναλογως του φακου καιτην ικανοτητα zoom, για να φτιαξεις το επιθυμητο καδρο σε ιντσες, ο προβολεας θα πρεπει να τοποθετηθει μεσα σε ενα συγκεκριμενο ευρος αποστασης απο την οθονη.

Αυτα πρεπει να ληφθουν υπ οψιν και να υπολογιστουν πριν την αγορα προβολεα. Αλλιως ενδεχεται να γινει αστοχη αγορα και ο προβολεας να μην δυναται να χρησιμοποιηθει στον χωρο.

Tα ακριβοτερα μοντελα προβολεων, διαθετουν ολοκληρωμενα lens shift για πιο ευκολη τοποθετηση. Επισης οι 3LCD οπως π.χ.οι epson συνηθως διαθετουν μεγαλυτερο ευρος μετατοπισης Lens shift ή zoom απο τους DLP, η προτιμηση ομως 3LCD ή DLP ειναι μια αποφαση που λαμβανεται εχοντας σταθμισει τα υπερ και κατα της καθε τεχνολογιας.

πολυ ωραια τα ειπε ο φιλος + οτι θες και καλο πανι.

γενικα η αγορα προβολεα θελει και ενα διαβασματακι να παρεις μια ιδεα.

+ σε ολα αυτα να υπολογισεις και το σεταρισμα του προτζεκτορα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, postfire είπε

και εγω απο αγγελια το εχω παρει

φυσικα θα πας να το δεις να το τσεκαρεις να κατσεις εκει να πιεις ενα καφε να το δεις με ησυχια

η αγορα προτζεκτορα θελει ωρα να το τσεκαρεις.

τσεκαρεις λαμπα φωτηνοτητα κτλ να δεις και ταινια

δεν θα πας το πηρα και εφυγα

Ναι αλλά εσύ είσαι Αττική βρε΄συ και μπορείς να το δεις ανά πάσα στιγμή, ενώ εγώ στην επαρχία που είμαι θα πρέπει να βρω τουλάχιστον 2-3 αγγελίες (ώστε να πάω να τα δω από κοντά όλα αν κάποιο δεν μου κάνει για να μην ανεβοκατεβαίνω συνέχεια) συν κι άλλα έξοδα πήγαινε- έλα! Δεν αξίζει.

4 λεπτά πριν, warewolf είπε

Πρεπει να επιλεξεις προβολεα native αναλυσης 1920Χ1080 με aspect ratio 16:9 οταν μιλαμε για ταινιες.

Οι παραπανω προβολεις και οι παρομοιοι τους δεν σου κανουν γιατι:

1) Δεν "πιανουν" αναλυσεις 1920Χ1080, απλως μπορουν να δεχτουν στην εισοδο τους τετοιο σημα και υστερα θα το υποβιβασουν στην εγγενη τους αναλυση.

2) Αποφευγεις DMD οπου η αναλυση τους δεν ειναι full HD. Τεινουν μετα απο καποιες χιλιαδες ωρες λειτουργιας να κολλανε καθρεπτες και να εχεις μονιμα κολλημενα Pixles.

3) Αυτοι οι χαμηλοτερης αναλυσης προβολεις, προοριζονται συνηθως για data παρουσιασεις σε γραφεια κλπ, οπου χρειαζονται πολυ φως. Στην δικη σου περιπτωση το πολυ φως σημαινει χειροτερο μαυρο και στον μικρο σου χωρο λογω δευτερογενων αντανακλασεων απο τους τοιχους, εντονη πτωση του κοντραστ στην εικονα. Προτιμησε καποιον προβολεα με 2000 Lumens περιπου, οχι παραπανω.

4) Αυτης τις κατηγοριας οι DLP εχουν μικροτερη ταχυτητα περιστροφης χρωματικου τροχου, με αποτελεσμα να βλεπεις πιο ευκολα rainbow effect.

Προτιμησε καποιον σαν τον HD144Χ.

Τελος το πιο σημαντικο το οποιο προφανως δεν ελαβες καθολου υπ οψιν σου και ειναι το πιο σημαντικο στην αγορα ενος προβολεα.

Ο προβολεας δεν ειναι τηλεοραση. Πρεπει να τοποθετηθει σε συγκεκριμενη θεση παντα απεναντι απο την οθονη/τοιχο.  Εαν δεν διαθετει Lens shift (μετατοπιση καδρου) τοτε στον οριζοντιο αξονα πρεπει να βρισκεται ακριβως στο κεντρο της οθονης. Τυχον παρακεντρη τοποθετηση θα δημιουργησει τραπεζιο στην εικονα και αν χρησιμοποιησεις διορθωση keystone, θα μειωσεις τοσο την αναλυση που θα ειναι σαν να βλεπεις SD γιατι στην ουσια γινεται Interpolation στην εικονα.

Επισης στον καθετο αξονα, οι entry level προβολεις διαθετουν ενα υποτυπωδες καθετο lens shift μονο για 10 μοιρες περιπου. Που σημαινει οτι χοντρικα ο προβολεας αναλογως και του offset φακου, θα πρεπει να τοποθετηθει ειτε ταβανι λιγο πανω απο το καδρο της εικονας, ειτε επιτραπεζιος, λιγο κατω απο το κατω μερος του καδρου.

Τελος εχουμε και το zoom και αναλογως του φακου καιτην ικανοτητα zoom, για να φτιαξεις το επιθυμητο καδρο σε ιντσες, ο προβολεας θα πρεπει να τοποθετηθει μεσα σε ενα συγκεκριμενο ευρος αποστασης απο την οθονη.

Αυτα πρεπει να ληφθουν υπ οψιν και να υπολογιστουν πριν την αγορα προβολεα. Αλλιως ενδεχεται να γινει αστοχη αγορα και ο προβολεας να μην δυναται να χρησιμοποιηθει στον χωρο.

Tα ακριβοτερα μοντελα προβολεων, διαθετουν ολοκληρωμενα lens shift για πιο ευκολη τοποθετηση. Επισης οι 3LCD οπως π.χ.οι epson συνηθως διαθετουν μεγαλυτερο ευρος μετατοπισης Lens shift ή zoom απο τους DLP, η προτιμηση ομως 3LCD ή DLP ειναι μια αποφαση που λαμβανεται εχοντας σταθμισει τα υπερ και κατα της καθε τεχνολογιας.

Άρα λες κι εσύ αυτόν σωστά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Nathan Drake!! είπε

Ναι αλλά εσύ είσαι Αττική βρε΄συ και μπορείς να το δεις ανά πάσα στιγμή, ενώ εγώ στην επαρχία που είμαι θα πρέπει να βρω τουλάχιστον 2-3 αγγελίες (ώστε να πάω να τα δω από κοντά όλα αν κάποιο δεν μου κάνει για να μην ανεβοκατεβαίνω συνέχεια) συν κι άλλα έξοδα πήγαινε- έλα! Δεν αξίζει.

Άρα λες κι εσύ αυτόν σωστά;

πολυ ωραιος προβολεας

και εγω οπτομα μαρκα εχω

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...