Προς το περιεχόμενο

Αγορά προτζέκτορα για απλή χρήση!


Nathan Drake!!

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Βασικά όλοι χρειάζονται καθάρισμα, απλά στους DLP είναι πιο εύκολα τα πράματα.

Το έγραψα και πριν. 

Πλάτος εικόνας x λόγος προβολής = απόσταση φακού από την οθόνη.

Επεξ/σία από mitspetr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 116
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

13 λεπτά πριν, mitspetr είπε

Είμαχτε στο 2019, δεν χρησιμοποιούμε σπάγγο πια.

😄

1 λεπτό πριν, mitspetr είπε

Βασικά όλοι χρειάζονται καθάρισμα, απλά στους DLP είναι πιο εύκολα τα πράματα.

Το έγραψα και πριν. 

spacer.png

Οπότε τι προτείνεις; 3LCD η  DLP?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Nathan Drake!! είπε

😄

Οπότε τι προτείνεις; 3LCD η  DLP?

Έχει εκδήλωση η συγκεκριμένη εταιρία που έβαλες στο link σήμερα από τις 11 έως τις 7 στην πλατεία Καραισκάκη. Πετάξου να δεις, λογικά θα έχει και τους βιντεοπροβολείς εκεί.

Εγώ προτείνω να δεις κανέναν Optoma βασικά ή κάποιον BenQ, που να είναι για Home Cinema όμως. FHD από ανάλυση και Rec. 709 στα χρώματα. Αυτές είναι οι ελάχιστες απαιτήσεις.

Απλά οι LCD συνήθως έχουν μεγαλύτερο zoom και βολεύουν στην εγκατάσταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, mitspetr είπε

Έχει εκδήλωση η συγκεκριμένη εταιρία που έβαλες στο link σήμερα από τις 11 έως τις 7 στην πλατεία Καραισκάκη. Πετάξου να δεις, λογικά θα έχει και τους βιντεοπροβολείς εκεί.

Δυστυχώς δεν υπάρχει αυτή η δυνατότητα (γι΄αυτό και δεν μπορώ να πάω και σε κατάστημα να τους δω/ρωτήσω😔) γιατί είμαι επαρχία.

Βρήκα ένα άλλο άρθρο που λέει " Διαστάσεις εικόνας
Πριν αγοράσετε έναν βιντεοπροβολέα καλό θα ήταν να λάβετε υπόψιν σας και τις διαστάσεις της οθόνης ή του κενού τοίχου που θα χρησιμοποιείτε συνήθως για προβολή. Όσο πιο μακριά τοποθετήσετε τον projector από το σημείο προβολής, τόσο μεγαλύτερη οθόνη μπορείτε να προβάλετε. Ορισμένοι projectors, ωστόσο, υποστηρίζουν προβολή μεγάλου μεγέθους ακόμα και από απόσταση ελάχιστων μέτρων, γεγονός που τους καθιστά ιδανικούς για μικρούς χώρους. Συνιστάται ο βιντεοπροβολέας να διαθέτει διόρθωση της τραπεζοειδούς παραμόρφωσης, μια τεχνολογία που μπορεί να εξαλείψει τις παραμορφώσεις της εικόνας όταν είναι τοποθετημένος με κάποια απόκλιση γωνίας ως προς την οθόνη."

Μπορείτε να μου προτείνετε (επειδή δεν τα γνωρίζω αυτά εγώ) κάποιους projectors που να έχει αυτή τη δυνατότητα έως 500-550 ευρώ;

Αυτοί οι παρακάτω πχ κάνουν;

https://www.skroutz.gr/s/13978151/Optoma-HD144X.html

https://www.skroutz.gr/s/13978110/Optoma-HD143X.html

https://www.skroutz.gr/s/17007887/Optoma-EH334.html

https://www.skroutz.gr/s/13770775/BenQ-TH534.html?from=account_favorites

και σε Epson

https://www.skroutz.gr/s/13031513/Epson-EH-TW650.html

https://www.skroutz.gr/s/12906345/Epson-EH-TW5400.html

 

Επεξ/σία από Nathan Drake!!
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αφού σου είπαμε τι κάνει για σένα, τώρα κάθε τι σχετικό με την βιντεοπροβολή που θα βρίσκεις στο νετ θα ρωτάς τι είναι; Τι keystone correction και short throw είναι αυτά που κοιτάς τώρα; Αφού είπες ότι θα τον βάλεις στα τρια μέτρα ακριβώς απέναντι από την οθόνη στο ύψος που πρέπει.

Πάρε έναν Optoma όπως σου είπα και θα είσαι μια χαρά.

Επεξ/σία από mitspetr
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σωστά.. Όσο το ψάχνω στο νετ, τόσο περισσότερο μπερδεύομαι. Οπότε οι παραπάνω Optoma που έβαλα κάνουν όλοι; Να πάρω έναν από αυτούς; Ο Benq τι λέει που είναι και ο φθηνότερος;

Σημείωση: Απλά έβαλα το παραπάνω λινκ/σχόλιο γιατί έπιασα αυτό που λέει " Ορισμένοι projectors, ωστόσο, υποστηρίζουν προβολή μεγάλου μεγέθους ακόμα και από απόσταση ελάχιστων μέτρων, γεγονός που τους καθιστά ιδανικούς για μικρούς χώρους. "

Γι΄αυτό ρωτάω αν οι παραπάνω projectors που έβαλα αν υποστηρίζει αυτό, ώστε να υπάρχει στο μέλλον η δυνατότητα μικρότερου η μεγαλύτερου μεγέθους σε περίπτωση μετακόμισης σε άλλο δωμάτιο η σπίτι.

Επεξ/σία από Nathan Drake!!
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει one size fits all στη βιντεοπροβολή. Οι αποστάσεις είναι συγκεκριμένες. Εάν πας σε άλλο χώρο, κατά πάσα πιθανότητα θα χρειαστείς και άλλο προβολέα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, mitspetr είπε

Δεν υπάρχει one size fits all στη βιντεοπροβολή. Οι αποστάσεις είναι συγκεκριμένες. Εάν πας σε άλλο χώρο, κατά πάσα πιθανότητα θα χρειαστείς και άλλο προβολέα

Μου μαύρισες τη καρδιά...😔 Εκτός κι αν βρω τον ίδιο χώρο απόστασης και νοικιάσω όταν έρθει η ώρα να αλλάξω σπίτι..😁

Επεξ/σία από Nathan Drake!!
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειδικά όταν μιλάς για short throw προβολέα ή Ultra short throw δεν υφίσταται καμία δυνατότητα μεταβολής απόστασης και ταυτόχρονης διατήρησης του ίδιου μεγέθους εικόνας γιατί δεν έχουν ούτε καν το τυπικό 1.1x zoom που έχουν οι οικονομικότεροι προβολείς Home Cinema.

Θέλεις πολύ ακριβό προβολέα, που συνεπάγεται πολύ ακριβό φακό για να μπορέσεις να έχεις μεγάλο zoom και ως εκ τούτου μεγάλη δυνατότητα μεταβολής της απόστασης προβολής για το ίδιο μέγεθος εικόνας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, mitspetr είπε

Σιγουρότατα. Δεν είναι τηλεόραση. Είναι βιντεοπροβολή. Είναι μέσα στις προδιαγραφές της γωνίας θέασης κατά THX.

Άσε τι λέει οποιοσδήποτε. Τι λένε οι προδιαγραφές μας ενδιαφέρει και όχι τι λέει κάποιος που δεν ξέρει για τι πράμα μιλάει. Είμαστε στο 2019, δεν χρησιμοποιούμε σπάγγο πια.

Εγω που δεν εχω πυρηνικα ματια και χρησιμοποιω σπαγκο και ειμαι στο 2019 και τον πρωτο μου προβολεα τον πηρα το 2007 και εχω μεχρι τωρα 9000 ωρες προβολης δεν μπορω να παρακολουθησω ταινια στα 3 μετρα στις 100"

Εσυ παρακολουθα 

Επεξ/σία από elgol
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, elgol είπε

Εγω που δεν εχω πυρηνικα ματια και χρησιμοποιω σπαγκο και ειμαι στο 2019 και τον πρωτο μου προβολεα τον πηρα το 2007 και εχω μεχρι τωρα 9000 ωρες προβολης δεν μπορω να παρακολουθησω ταινια στα 3 μετρα στις 100"

Εσυ παρακολουθα 

Σε οφθαλμίατρο πήγες; Εξετάσεις να κάνεις, μπορεί να είναι διαβήτης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εισαι πολυ εριστικος και ασχετος απο ιατρικες παθησεις

Εχεις βαλει καρεκλα καναπε σε 3 μετρα απο οθονη και ειδες 100" 1:2.35 πλατος ή 1:1.78 υψος ανετα;

Μηπως θα μας πεις οτι και στα δυο μετρα βλεπεις ανετα 120";

Επεξ/σία από elgol
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, elgol είπε

Εισαι πολυ εριστικος και ασχετος απο ιατρικες παθησεις

Εχεις βαλει καρεκλα καναπε σε 3 μετρα απο οθονη και ειδες 100" 1:2.35 πλατος ή 1:1.78 υψος ανετα;

Μηπως θα μας πεις οτι και στα δυο μετρα βλεπεις ανετα 120";

Εξετάσεις σου έγραψα να κάνεις για να δεις τι έχεις.

Μετά μπορείς να δεις τι προτείνεται ως γωνία θέασης σύμφωνα με τις προδιαγραφές. Εκεί θα δεις ότι μια χαρά είναι οι ίντσες αυτές στη συγκεκριμένη απόσταση.

Και όχι, δεν έγραψα αυτό που λες στη συνέχεια. Όσο κι αν κοπανάς το κεφάλι σου στον τοίχο έγραψα για συγκεκριμένη απόσταση θέασης και ιντσάζ. Τα υπόλοιπα είναι δικά σου συμπεράσματα ενδεχομένως απόρροια της νόσου από την οποία ίσως υποφέρεις αλλά δεν γνωρίζεις ακόμα.

Ξεστραβώσου λοιπόν πρώτα και μετά βλέπουμε τι θα γίνει με την περίπτωσή σου:

The viewing angle ‘sweet spot’ seems to be around 45-50 degrees

spacer.png

http://www.acousticfrontiers.com/2013314viewing-angles/

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το οτι εισαι αγενεστατος και αμορφωτος ειναι κατι που πρεπει εσυ να κοιταξεις

Ωραια αυτο που παρεθεσες τι αποδεικνυει το οτι θεωρειται η καλυτερη αποσταση κατα thx σε κινηματογραφους για καλυτερη γωνια θεασης 45° τα 3 μετρα και 100";

Ε και ξερω ανθρωπους που πανε και βλεπουν στον κινηματογραφο στην πρωτη σειρα κι αλλους που τους αρεσει να ειναι πολυ πισω

Αν εχεις προβολεα και υλικο 720p θα βλεπεις pixel οπως βλεπω κι εγω στο δικο μου αμα παω κοντα

Αλλιως ειναι να εχεις υλικο 4Κ σε μικροτερη αποσταση

Ολα αυτα ειναι τελεια σε σταθερη εικονα

Αν βαλω μια σταθερη εικονα για να δεις λεπτομερεια μπορει να πλησιασεις και στο 1 μετρο

Σε ταινιες με γρηγορη εναλλαγη εικονων και κινηση καμερας με το χερι εχεις δει ταινια σε τετοια αποσταση και εισαι σιγουρος οτι ειναι καλυτερη και ανετοτερη θεαση σε σχεση με μικροτερο πλατος ή υψος ή μεγαλυτερη αποσταση απο τη εικονα

Εγω το εχω κανει και εμπειρικα το λεω γιατι με πειραζει οπως πειραζει και τη γυναικα μου και τα παιδια και αυτο συμβουλευσα στον ανθρωπο που ρωτησε χρησιμοποιωντας πρακτικα κι οχι θεωρητικα μοντελα

Αυτα και σου ευχομαι να βελτιωσεις τη συμπεριφορα σου αν θελεις να βοηθας τον κοσμο κι οχι να το παιζεις ξερολας

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Βρε παιδιά βρε παιδιά, μη τσακώνεστε.  Συζήτηση κάνουμε δεν χρειάζονται τέτοιοι χαρακτηρισμοί. Το κατά πόσο κοντά η μακριά βλέπει κανείς σε μια οθόνη 100¨ είναι αν τον βολεύει κάποιον η όχι. Κι εγώ ξέρω άτομα που είτε έχουν 32¨, 43¨ και 50¨ και άλλοι βλέπουν από μακριά κι άλλοι από κοντά. Είναι όπως τους βολεύει η έχουν συνηθίσει από εποχές crt (ναι μη γελάτε, ξέρω ακόμα άτομα που νομίζουν πως και οι νέες τηλεοράσεις μπορεί να τους πειράξει η κοντινή θέαση και βλέπουν από μακρινή απόσταση όσες ίντσες και να είναι)  η και μπορεί κάποιον να τον ζαλίζει κτλ.

Στο θέμα μας τώρα.

Τελικά, σε αυτά τα χρήματα (έως 550 ευρώ) από αυτούς που έβαλα παραπάνω σε λινκ, ποιος είναι καλύτερος για απλή χρήση 2-3 ταινιών (τις κινηματογραφικές θα βλέπω μόνο τα Σαβ/κα) τη βδομάδα;

Επεξ/σία από Nathan Drake!!
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...