Προς το περιεχόμενο

Αγορά προτζέκτορα για απλή χρήση!


Nathan Drake!!

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Optoma HD144X

καλοριζικος

 

στις 100 ιντσες περιπου στα 4 μ ετρα εισαι οκ αποσταση θεασης

 

και το πιο βασικο πανι βρηκες?

Επεξ/σία από postfire
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 116
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, postfire είπε

Optoma HD144X

καλοριζικος

στις 100 ιντσες περιπου στα 4 μ ετρα εισαι οκ αποσταση θεασης

και το πιο βασικο πανι βρηκες?

Κι εγώ αυτόν έλεγα. Δηλαδή όλοι οι άλλοι δεν κάνει κανένας για εναλλακτικό σε περίπτωση που δεν προλάβω (η αγορά θα γίνει σε κανά μήνα περίπου) και βγει σε έλλειψη;

Προς το παρόν εδώ που μένω (υπάρχει περίπτωση μετακόμισης) δεν νομίζω να χρειάζομαι πανί γιατί έχω έναν ολόκληρο άσπρο τοίχο ελεύθερο! Δεν κάνει;  

Επεξ/σία από Nathan Drake!!
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, Nathan Drake!! είπε

Κι εγώ αυτόν έλεγα. Δηλαδή όλοι οι άλλοι δεν κάνει κανένας για εναλλακτικό σε περίπτωση που δεν προλάβω (η αγορά θα γίνει σε κανά μήνα περίπου) και βγει σε έλλειψη;

Προς το παρόν εδώ που μένω (υπάρχει περίπτωση μετακόμισης) δεν νομίζω να χρειάζομαι πανί γιατί έχω έναν ολόκληρο άσπρο τοίχο ελεύθερο! Δεν κάνει;  

μην το πολυ ψιριζεις συνεχεια γιατι δεν προκειοται να καταληξεις πουθενα και ολοενα θα γεννιεταΙ και νεα ερωτηση 

ειναι πολυ καλος και θα παθεις σοκ με εικονα

 

αληθεια πανι εχεις βρει και τι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, elgol είπε

Το οτι εισαι αγενεστατος και αμορφωτος ειναι κατι που πρεπει εσυ να κοιταξεις

Ωραια αυτο που παρεθεσες τι αποδεικνυει το οτι θεωρειται η καλυτερη αποσταση κατα thx σε κινηματογραφους για καλυτερη γωνια θεασης 45° τα 3 μετρα και 100";

Ε και ξερω ανθρωπους που πανε και βλεπουν στον κινηματογραφο στην πρωτη σειρα κι αλλους που τους αρεσει να ειναι πολυ πισω

Αν εχεις προβολεα και υλικο 720p θα βλεπεις pixel οπως βλεπω κι εγω στο δικο μου αμα παω κοντα

Αλλιως ειναι να εχεις υλικο 4Κ σε μικροτερη αποσταση

Ολα αυτα ειναι τελεια σε σταθερη εικονα

Αν βαλω μια σταθερη εικονα για να δεις λεπτομερεια μπορει να πλησιασεις και στο 1 μετρο

Σε ταινιες με γρηγορη εναλλαγη εικονων και κινηση καμερας με το χερι εχεις δει ταινια σε τετοια αποσταση και εισαι σιγουρος οτι ειναι καλυτερη και ανετοτερη θεαση σε σχεση με μικροτερο πλατος ή υψος ή μεγαλυτερη αποσταση απο τη εικονα

Εγω το εχω κανει και εμπειρικα το λεω γιατι με πειραζει οπως πειραζει και τη γυναικα μου και τα παιδια και αυτο συμβουλευσα στον ανθρωπο που ρωτησε χρησιμοποιωντας πρακτικα κι οχι θεωρητικα μοντελα

Αυτα και σου ευχομαι να βελτιωσεις τη συμπεριφορα σου αν θελεις να βοηθας τον κοσμο κι οχι να το παιζεις ξερολας

Συνεχίζεις να λες πράγματα που είναι εκτός της βιντεοπροβολής.

Εδώ υπάρχουν προδιαγραφές, αν εσύ προσπαθείς να κάψεις μάγισσες, σε αφήνω στο μεσαίωνά σου. Μιλάμε για γωνία θέασης, τι αναλύσεις και πίτσες μπλε μας τσαμπουνάς;

Άνοιξε τα στραβά σου και διάβασε:

The viewing angle ‘sweet spot’ seems to be around 45-50 degrees και το μέγιστο είναι λίγο επάνω από τις 60 μοίρες γωνία.

Εσύ είσαι αγενής που αμφισβητείς τις προδιαγραφές και την τριγωνομετρία. Για να καταλάβεις πόσο μεγάλες κοτσάνες αμολάς, σκέψου τη γωνία ενός ισόπλευρου τριγώνου. Τα υπόλοιπα που λες δεν αφορούν την επιστήμη. Μείνε στο μεσαίωνά σου και στην επίπεδη γη... . 😂🤣

Η εμπειρία σου δεν μας ενδιαφέρει καθόλου γιατί οι δικές σου προτιμήσεις δεν γίνεται να απασχολούν το τι ορίζεται από τις προδιαγραφές. Γκέγκε;

50 λεπτά πριν, Nathan Drake!! είπε

Κι εγώ αυτόν έλεγα. Δηλαδή όλοι οι άλλοι δεν κάνει κανένας για εναλλακτικό σε περίπτωση που δεν προλάβω (η αγορά θα γίνει σε κανά μήνα περίπου) και βγει σε έλλειψη;

Προς το παρόν εδώ που μένω (υπάρχει περίπτωση μετακόμισης) δεν νομίζω να χρειάζομαι πανί γιατί έχω έναν ολόκληρο άσπρο τοίχο ελεύθερο! Δεν κάνει;  

Στους καινούργιους προβολείς υπάρχουν μερικές φορές επιλογές στο μενού για την προβολή σε χρωματιστό τοίχο.

Σημαντικό πάντως είναι η επιφάνεια προβολής να έχει σωστή διασπορά φωτός από άκρη σε άκρη (να μην σου κάνει δηλαδή συγκέντρωση φωτεινότητας στο κέντρο) και κάτι που ξεχνάνε πολλοί είναι ότι χρειάζεσαι μαύρα περιθώρια γύρω-γύρω στην εικόνα. Υπάρχει αρκετή διαφορά στην αντίληψη της εικόνας με και χωρίς μαύρα περιθώρια.

Πάντα θα υπάρχει αυτός ή κάποιο μεταγενέστερο μοντέλο στην κατηγορία τιμής. Το πολύ πολύ να αυξήσουν τα ονομαστικά lumens άλλες 100 μονάδες και να τον ονομάσουν HD145X. Και από μαύρο να τον πασάρουν σε λευκό. Whatever... .

Επεξ/σία από mitspetr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι λες βρε παιδι μου 140" απο 3 μετρα αποσταση πες μου εναν που βλεπει ετσι εκτος απο σενα

Τις προδιαγραφες βαλτες εκει που ξερεις και επειδη μιλησες για τριγωνομετρια αμφιβαλω αν καταλαβες πως εβγαλα τις 140"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Άντε τώρα να εξηγήσεις στον άλλον τι είναι οι προδιαγραφές και πως το ιντσάζ αναφέρεται όχι στη native διάσταση του πάνελ του προβολέα όπως αυτή θα προκύψει μεγεθυμένη απέναντι από τον θεατή, αλλά στο ιντσάζ που προκύπτει από διαφορετικής αναλογίας κάδρο (2,39:1 άρα ο κανόνας του πολλαπλασιαστή επί του ύψους της εικόνας έχει άλλες αποστάσεις θέασης)... . Μιλάμε για τέρμα ασχετοσύνη.... . 😴

Βαρετό.

Επειδή δεν έχω καμία διάθεση να ασχολούμαι με βιντεοπροβολικά αναλφάβητους όπως ο @elgol, ο οποίος απορρίπτει βασικά πράγματα όπως οι προδιαγραφές και χωρίς να τις γνωρίζει προτρέπει κι όλας για τη χρήση τους, θα προτείνω στον OP να ανοίξει όσο μεγαλύτερη οθόνη του επιτρέπει ο προβολέας που αποφάσισε να πάρει και να αφήσει τα υπόλοιπα στις προδιαγραφές που έχει ήδη ο προβολέας από μόνος του.

 Με γεια το εργαλείο και εδώ είμαστε.... .

Επεξ/σία από mitspetr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν πρεπει να σου απαντησω γιατι απαντας με φουμαρα

Εσυ ειπες οτι προτεινεται γωνια θεασης 60° που ισοδυναμει σε πλατος 3,5 μετρα απο αποσταση 3 κι ακομη δε μου ειπες πως το βρηκα, πες μου και μερικους που βλεπουν 140" απο 3 μετρα ανετα

 

....αλλά στο ιντσάζ που προκύπτει από διαφορετικής αναλογίας κάδρο (2,39:1 άρα ο κανόνας του πολλαπλασιαστή επί του ύψους της εικόνας έχει άλλες αποστάσεις θέασης)...

 

Και τι σχεση εχει η native αναλυση του πανελ του προβολεα με την αποσταση θεασης μιλω για την ανεση στην παρακολουθηση ταινιας λογω πλατους/υψους και οχι στη λεπτομερεια που μπορεις να διακρινεις σε  αποσταση αναλογως (αντιστροφα)  την αναλυση

Ειπες και κατι σωστο ανοιξε τον προβολεα μεχρι εκει που σε παιρνει κι εγω απανρω κατσε εκει που σε βολευει

Βεβαια ο ανθρωπος ρωτα πριν παρει τον προβολεα

Υ.Γ για να καταλαβει κανεις γιατι οι προδιαγραφες δεν σημαινουν και απολαυση ας σκεφτει οτι στο θεατρο που εχει αυτες τις προδιαγραφες που αναφερθηκαν το ιδιο απολαμβανει καποιος που ειναι στα μεσαια καθισματα με αυτον που ειναι τερμα αριστερα ή δεξια (το παραδειγμα δεν ειναι αντιστοιχο του προβληματος δινει μια ιδεα του τι θελω να πω)

Επεξ/σία από elgol
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, elgol είπε

Δεν πρεπει να σου απαντησω γιατι απαντας με φουμαρα

Εσυ ειπες οτι προτεινεται γωνια θεασης 60° που ισοδυναμει σε πλατος 3,5 μετρα απο αποσταση 3 κι ακομη δε μου ειπες πως το βρηκα, πες μου και μερικους που βλεπουν 140" απο 3 μετρα ανετα

....αλλά στο ιντσάζ που προκύπτει από διαφορετικής αναλογίας κάδρο (2,39:1 άρα ο κανόνας του πολλαπλασιαστή επί του ύψους της εικόνας έχει άλλες αποστάσεις θέασης)...

Και τι σχεση εχει η native αναλυση του πανελ του προβολεα με την αποσταση θεασης μιλω για την ανεση στην παρακολουθηση ταινιας λογω πλατους/υψους και οχι στη λεπτομερεια που μπορεις να διακρινεις σε  αποσταση αναλογως (αντιστροφα)  την αναλυση

Ειπες και κατι σωστο ανοιξε τον προβολεα μεχρι εκει που σε παιρνει κι εγω απανρω κατσε εκει που σε βολευει

Βεβαια ο ανθρωπος ρωτα πριν παρει τον προβολεα

Υ.Γ για να καταλαβει κανεις γιατι οι προδιαγραφες δεν σημαινουν και απολαυση ας σκεφτει οτι στο θεατρο που εχει αυτες τις προδιαγραφες που αναφερθηκαν το ιδιο απολαμβανει καποιος που ειναι στα μεσαια καθισματα με αυτον που ειναι τερμα αριστερα ή δεξια (το παραδειγμα δεν ειναι αντιστοιχο του προβληματος δινει μια ιδεα του τι θελω να πω)

Συνεχίζεις να εκτίθεσαι και να βγάζεις έωλα συμπεράσματα.

Ξαναδές τις προδιαγραφές και τα όριά τους. Όσο και να κοπανιέσαι εντός των προδιαγραφών είναι, και δεν με απασχολεί να βρω εγώ κάτι. Αυτές είναι οι προδιαγραφές, τελεία-παύλα-και παρακάτω δεν έχει. Παρακάτω έχει μόνο φούμαρα όπως λες, δηλαδή όσα αβάσιμα υποστηρίζεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οτι και να λενε οι προδιαγραφες που παρεθεσες οι οποιες αφορουν κινηματογραφους με πολλες σειρες καθισματων δε μπορεις να παρακολουθησεις ταινια καδρου 140" απο 3 μετρα αλλά ουτε και 100" ανετα

Μπορεις να συμβουλευεις επι του θεωρητικου εγω μπορω επι του πρακτεου

Τον ποιον θα ακουσει κανεις ασε τον αλλο να αποφασισει

Επεξ/σία από elgol
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, elgol είπε

Οτι και να λενε οι προδιαγραφες...

Αυτό αρκεί. Τα υπόλοιπα που λες δεν μας ενδιαφέρουν.

100 ίντσες από 3 μέτρα είναι κάπως λίγες. Ακόμα και με 120 ίντσες δεν "γυρνάς κεφάλι" για να δεις όλη την εικόνα.

Το ισόπλευρο τρίγωνο είναι παράδειγμα με μοίρες και απόσταση. Σε κάθε περίπτωση οι 60 μοίρες είναι το όριο. Ανεξαρτήτως απόστασης.

Εσύ κάτσε και μίλα με όρους τηλεοράσεων και διάφορα άλλα αυτόφωτα είδη προβολής. Εδώ μιλάμε για ετερόφωτη προβολή.

Επεξ/σία από mitspetr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αφου οι 60° ειναι οριο και εντος προδιαγραφων πρεπει να ειναι και πρακτικα εφικτο

Τα 3 μετρα στις 60° μοιρες δινουν 140" το οποιο απλα δε βλεπεται

120" βλεπω στα 5 μετρα μονο ανετα το εχω δοκιμασει ομως και στα 3 

Γιατι δεν καταλαβαινεις οτι οπως δε βολευει εμενα μπορει και να μην βολευει και καποιο αλλο, απλα ας το σκεφτει κι ας παει να δει καπου πως φαινονται οι 100"-140" απο τα 3 μετρα

Και το rainbow π.χ που βγαζουν οι dlp προβολεις σε καποιους ειναι αορατο και σε καποιους ανυποφορο το μηχανημα ομως ειναι εντος προδιαγραφων αν δεν το ζησεις ομως δεν το καταλαβαινεις

Επεξ/σία από elgol
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

οι 60 μοίρες είναι το μισό του πεδίου όρασης του ανθρώπου.

Εσύ κάτσε και γράφε ότι δεν βλέπεται... . Έτσι κι αλλιώς δεν σε πιστεύει κανείς. Μόνο οι προδιαγραφές έχουν νόημα που είναι αποδεκτές. Οι... ιστορίες γι' αγρίους που βγαίνουν μέσα από έωλη εμπειρία είναι για συζητήσεις καφενέ. Για παράδειγμα. Τα 3 μέτρα πλάτους εικόνας μας δίνουν σε λόγο πλευρών 16:9 135,5 ίντσες διαγωνίου οθόνης. Μάντεψε βάσει του τριγώνου τι απόσταση θέασης μπορείς να έχεις σε 60 μοίρες.

Ούτε τις βασικές πράξεις δεν είναι ικανός να κάνεις... 

Επεξ/σία από mitspetr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Συγγνώμη που διακόπτω τον τσακωμό σας, αγόρασα τον Δεκέμβρη του 2015 τον HD141x, αφού πρώτα μελέτησα τον χώρο μου και τα specs του. Τον τοποθέτησα στο ταβάνι σε κατάλληλο ύψος. Ανοίγω 106" από τα 4,λίγο μέτρα.

Η εμπειρία στο πανί είναι το κάτι άλλο.

Απλά το ανεμιστηράκι του δεν παλεύεται (ειδικά στη ρύθμιση "μεγάλο υψόμετρο" που υποτίθεται πρέπει να είναι αν τον βάλεις στο ταβάνι). Μόνο στην ECO και χωρίς dynamic αυξομείωση παλεύεται, αλλά ευτυχώς κι εκεί είναι αρκετά φωτεινός. Επίσης μετά από 2,5 περίπου χρόνια μου έβγαλε θόρυβο το color wheel, το βηματικό μοτεράκι. Αγόρασα ανταλλακτικό από ebay (~25€), αλλά ακόμα δεν το έχω τοποθετήσει. Μια μέρα θα σκάσει και θα αναγκαστώ...

Η εικόνα καμία σχέση με κινεζοφτηνιές των 100-200€, παίζεις άνετα, κάνεις και internet browsing για κάποια ώρα χωρίς να κουραστείς. Rainbow effect βλέπω αν το προσέξω αλλά δεν με ενοχλεί πχ σε ταινίες. Το μόνο στο οποίο μου τα χαλάει είναι ο θόρυβος. Ελπίζω να τον έχουν βελτιώσει στα επόμενα μοντέλα.

Επεξ/σία από GeorgeMan
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι βελτιώσεις από μοντέλο σε μοντέλο είναι μικρές και σε αυτές περιλαμβάνονται οι αυξήσεις στη φωτεινότητα, η βελτίωση στο θόρυβο κ.α. Όλες μαζί όμως συγκεντρώνονται με τα χρόνια και σήμερα έχει φτάσει να παίρνεις αδιανόητη εμπειρία θέασης από πολύ οικονομικούς προβολείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
24 minutes ago, mitspetr said:

Οι βελτιώσεις από μοντέλο σε μοντέλο είναι μικρές και σε αυτές περιλαμβάνονται οι αυξήσεις στη φωτεινότητα, η βελτίωση στο θόρυβο κ.α. Όλες μαζί όμως συγκεντρώνονται με τα χρόνια και σήμερα έχει φτάσει να παίρνεις αδιανόητη εμπειρία θέασης από πολύ οικονομικούς προβολείς.

Το 2015 ο αντίστοιχος 141 κόστιζε 680, όχι 480. ;) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...