Προς το περιεχόμενο

Αγορά προτζέκτορα για απλή χρήση!


Nathan Drake!!

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, elgol είπε

Αυτος ο 144x πως τα παει με το rainbow;

Δεν έχουν σχέση με τις παλιές εποχές τα νέα μηχανάκια.

23 λεπτά πριν, livaspy είπε

Αρχικά πρέπει να ξέρεις ότι ο προβολέας για να τοποθετηθεί εύκολα πρέπει να έχει zoom, lens και καλό θα εχει και keystone correction...τώρα εσυ από 2-3 μέτρα πόσες ίντσες περιμένεις να προβάλεις? Η τοποθέτηση θα γίνει στο ταβάνι, θα είναι μόνιμη, θα τον έχεις σε τραπεζάκι και θα τον βάζεις/βγάζεις, τι έχεις κατά νου? Το στήσιμο του προβολέα δεν είναι εύκολη υπόθεση...εκτός και αν θες να προβάλεις ότι να ναι...

Συμβουλέψου και τον παρακάτω σύνδεσμο που σου έδωσε συμφορουμιτης

 https://www.projectorcentral.com/projection-calculator-pro.cfm

Keystone correction θα πει ότι θα βλέπει ό,τι νάναι βασικά.

Εφ' όσον μπορεί να γίνει εγκατάσταση σε σωστές αποστάσεις και ύψη ακριβώς στη θέση που πρέπει, οι υπόλοιπες ευκολίες δεν έχουν σημασία. Και κάποιες από αυτές απαγορεύονται δια ροπάλου (Keystone π.χ.).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 116
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 λεπτά πριν, mitspetr είπε

Δεν έχουν σχέση με τις παλιές εποχές τα νέα μηχανάκια.

Keystone correction θα πει ότι θα βλέπει ό,τι νάναι βασικά.

Εφ' όσον μπορεί να γίνει εγκατάσταση σε σωστές αποστάσεις και ύψη ακριβώς στη θέση που πρέπει, οι υπόλοιπες ευκολίες δεν έχουν σημασία. Και κάποιες από αυτές απαγορεύονται δια ροπάλου (Keystone π.χ.).

Έχεις δουλέψει προβολέα με keystone...?

Σε πληροφορώ σε έναν benq w2000 που λειτουργώ το keystone δεν επηρεάζει καθόλου την εικόνα του...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, livaspy είπε

Έχεις δουλέψει προβολέα με keystone...?

Σε πληροφορώ σε έναν benq w2000 που λειτουργώ το keystone δεν επηρεάζει καθόλου την εικόνα του...

Αλήθεια; Με πληροφορείς κι όλας;

Και πως γίνεται αυτό όταν το Keystone προϋποθέτει μίκρυνση της μιας πλευράς με ηλεκτρονική διόρθωση και άρα προβολή της σε μικρότερο αριθμό Pixel με αποτέλεσμα τη μείωση της ενεργής ανάλυσης του προβολέα; 

Επεξ/σία από mitspetr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, livaspy είπε

Δεν μου απάντησες όμως...έχεις δουλέψει προβολέα με keystone και ποιόν?

Υπάρχει κάποιος που δεν έχει Keystone; Ακόμα και ο φτηνότερος έχει τουλάχιστον κάθετο Keystone ως option.

Εσύ δεν απάντησες. Από τα χέρια μου έχουν περάσει διάφοροι κατά καιρούς. Τώρα τελευταία κάμποσοι Optoma.

Περιμένω απαντησούλα όμως ε; Μην με ξεχάσεις. Γιατί αυτό που έγραψες είναι εντελώς λάθος και δείχνει χρήστη που δεν γνωρίζει βασικά πράγματα στη βιντεοπροβολή.

Επεξ/σία από mitspetr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
52 λεπτά πριν, mitspetr είπε

Υπάρχει κάποιος που δεν έχει Keystone; Ακόμα και ο φτηνότερος έχει τουλάχιστον κάθετο Keystone ως option.

Εσύ δεν απάντησες. Από τα χέρια μου έχουν περάσει διάφοροι κατά καιρούς. Τώρα τελευταία κάμποσοι Optoma.

Περιμένω απαντησούλα όμως ε; Μην με ξεχάσεις. Γιατί αυτό που έγραψες είναι εντελώς λάθος και δείχνει χρήστη που δεν γνωρίζει βασικά πράγματα στη βιντεοπροβολή.

Φίλε μου ασχολούμαι με βιντεοπροβολείς τα τελευταία 10 χρόνια...από τότε που οι epson eh-tw3500 δεν είχαν keystone...ωραία τα λες αλλά σου απάντησα ότι σε έναν benq που έχω, δεν παρατηρώ καμμία απολύτως διαφορά στην ποιότητα της εικόνας...αν θες σου στέλνω και φωτό για να δεις...τώρα τι βλέπεις εσυ και ποσό αισθητό είναι αυτό...δεν ξέρω...

Επεξ/σία από livaspy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
32 λεπτά πριν, livaspy είπε

Φίλε μου ασχολούμαι με βιντεοπροβολείς τα τελευταία 10 χρόνια...από τότε που οι epson eh-tw3500 δεν είχαν keystone...ωραία τα λες αλλά σου απάντησα ότι σε έναν benq που έχω, δεν παρατηρώ καμμία απολύτως διαφορά στην ποιότητα της εικόνας...αν θες σου στέλνω και φωτό για να δεις...τώρα τι βλέπεις εσυ και ποσό αισθητό είναι αυτό...δεν ξέρω...

Το ότι εσύ δεν παρατηρείς καμία διαφορά δεν λέει απολύτως τίποτε για το Keystone.

Η ερώτηση είναι απλή και συγκεκριμένη. Με ποιο τρόπο όταν μειώνεις την ανάλυση μέσω Keystone (δεν λειτουργεί αλλιώς) δεν επηρεάζεται η ποιότητα της εικόνας; Απαντησούλα σε αυτό συγκεκριμένη αν θες γιατί πραγματικά αν το γράψεις σε κάποιο πιο ειδικό forum, θα γελάνε μέχρι να βγάλει η BenQ... DiLA. 

Οι απαντήσεις είναι δύο βασικά. Ή δεν γνωρίζεις τι προβλήματα δημιουργεί στην εικόνα το Keystone, ή δεν ξέρεις να ψάξεις να τα δεις. Σε κάθε περίπτωση, σοβαρή βιντεοπροβολή και Keystone είναι ασύμβατα. Τώρα τι μπορεί να νομίζει ο καθένας είναι παντελώς άσχετο με αυτό που συζητάμε.

Επεξ/σία από mitspetr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, livaspy είπε

Αρχικά πρέπει να ξέρεις ότι ο προβολέας για να τοποθετηθεί εύκολα πρέπει να έχει zoom, lens και καλό θα εχει και keystone correction...τώρα εσυ από 2-3 μέτρα πόσες ίντσες περιμένεις να προβάλεις? Η τοποθέτηση θα γίνει στο ταβάνι, θα είναι μόνιμη, θα τον έχεις σε τραπεζάκι και θα τον βάζεις/βγάζεις, τι έχεις κατά νου? Το στήσιμο του προβολέα δεν είναι εύκολη υπόθεση...εκτός και αν θες να προβάλεις ότι να ναι...

Συμβουλέψου και τον παρακάτω σύνδεσμο που σου έδωσε συμφορουμιτης

 https://www.projectorcentral.com/projection-calculator-pro.cfm

Η απόσταση προβολής έχω πει πως είναι 3 με 3.5 μέτρα (ίσως μπορέσω να την κάνω και 4) κι όχι 2. Δεν είπα ποτέ πως θέλω οπωσδήποτε να ανοίξω 100+ ίντσες. Με ενδιαφέρει όμως να είναι από  70 ίντσες και πάνω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε συ. Τόσες φορές το έχω γράψει. Είναι εξαιρετικά απλό να βρεις πόσο μεγάλη οθόνη μπορείς να βγάλεις αναλόγως απόστασης από το φακό.

Όλοι οι προβολείς αναφέρουν στα χαρακτηριστικά τους το λόγο προβολής. Εάν ο προβολέας έχει zoom ο λόγος προβολής εμφανίζεται ως ένα νούμερο, από τόσο μέχρι τόσο. Πολλαπλασιάζεις το λόγο προβολής επί το πλάτος της εικόνας και βρίσκεις την απόσταση που θα πρέπει να είναι ο φακός από την οθόνη.
Αν ο προβολέας έχει zoom θα βρεις ότι μπορείς να έχεις το τάδε πλάτος της οθόνης από τόση μέχρι τόση απόσταση από το φακό.

Γιατί το ρωτάς συνέχεια, ενώ μπορείς να το βρεις μόνος σου πολύ απλά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κατάλαβα βρε συ, δεν ρώτησα εγώ. Απλά απάντησα/διόρθωσα στο παραπάνω μήνυμα του livaspy που λέει ότι ανοίγω 100 ίντσες από απόσταση 2-3 μέτρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επί του πρακτέου:

Ας πάρουμε τον HD144X για να δούμε τι οθόνη μπορούμε από ποια απόσταση. Ας πούμε 90 ίντσες;

Το καθαρό πλάτος εικόνας μιας οθόνης 16:9 με διαγώνιο 90 ιντσών είναι 199,2 εκατοστά.

Παίρνουμε λοιπόν τον αριθμό αυτόν και τον πολλαπλασιάζουμε επί το throw ratio του 144Χ. To οποίο είναι 1.47:1 - 1.62:1

Σαλιώνουμε μολύβι το λοιπό και έχουμε και λέμε. 1.47x199,2= από 292,824 εκατοστά απόστασης οθόνης από το φακό και 1,62x199,2= έως 322,704 εκατοστά απόστασης οθόνης από το φακό.
Δηλαδή από περίπου 2,9 έως περίπου 3,2 μέτρα απόσταση μπορείς να πάρεις 90 ίντσες οθόνη με τον HD144X.

Επεξ/σία από mitspetr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα σε απόσταση 3 έως 3.5 μέτρα για τις 90 ίντσες είναι οκ σωστά;🙂 Μια χαρά μου κάνουν! Κι αν στο άλλο σπίτι που θα βρω έχει παραπάνω χώρο πχ 4 μέτρα δεν θα με παίρνει και για 100 ίντσες; Αρκεί να μη βρω σπίτι με μικρότερο χώρο τελικά!😋

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που έγραψα αφορά την απόσταση προβολής. Είναι διαφορετικό πράγμα αυτό από την απόσταση θέασης. Μην τα μπερδεύουμε.

Εσύ διάλεξε πόσο μεγάλη εικόνα θες να έχεις από εκεί που κάθεσαι. Το που θα τοποθετηθεί ο προβολέας για να βγάλει την εικόνα που θες είναι άλλο καπέλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μισό να συνεννοηθούμε. Ο προβολέας θα τοποθετηθεί από τοίχο σε τοίχο απόσταση περίπου 5-6 μέτρα και η θέαση θα είναι από καναπέ 3-3.5 μέτρα. Δεν είναι οκ για 80-90 ίντσες;

Έχει δηλαδή απόσταση ο ένας τοίχος με τον άλλον 5-6 μέτρα. Ίσως αν μπορέσω να πάω ακόμα λιγάκι πιο πίσω τον καναπέ και κάνω τον χώρο θέασης στα 4 μέτρα. Δεν θα είναι καλύτερα;

Επεξ/σία από Nathan Drake!!
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η απόσταση θέασης για 90 ίντσες είναι μια χαρά (εγώ θα προτιμούσα 100 ίντσες). Η απόσταση προβολής με τον HD144X δεν είναι καθόλου χαρά για τις 90 ίντσες από αυτή την απόσταση προβολής. Θες κάποιον άλλον προβολέα.

Σου έγραψα πριν τι μπορεί να βγάλει ο συγκεκριμένος.

Επεξ/σία από mitspetr
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...