Προς το περιεχόμενο

Η Huawei προσφεύγει στα Αμερικανικά δικαστήρια χαρακτηρίζοντας αντισυνταγματικό τον «αποκλεισμό» της από την αγορά


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, Retromaniac είπε

Το ότι κάποια εταιρεία μπορεί να ελέγχεται με κάποιο τρόπο από την κυβέρνησή της, αυτό ισχύει για εκατομμύρια εταιρείες και πολλές τεράστιες. Γιατί πιάσαμε την huawei;

Μα γιατί αυτήν αφορά το θέμα που συζητάμε...

Επεξ/σία από D.Luffy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 106
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, D.Luffy είπε

Μα γιατί αυτήν αφορά το θέμα που συζητάμε...

Εννοώ ότι χρησιμοποιείτε με αρκετή βεβαιότητα εδώ, από κάποιους, ότι η huawei ελέγχεται από την κίνα με την χρήση της κατασκοπείας. Μπορεί να είναι αλήθεια, μπορεί και όχι. Να αποφασίσει η δικαιοσύνη και να παρουσιαστούν ενώπιόν της τα στοιχεία.

Επεξ/σία από Retromaniac
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
19 λεπτά πριν, Retromaniac είπε

Το ότι η NSA γυρνοβολούσε δες σνοουντεν και άλλες αποκαλύψεις και παραδοχές ακόμη. Έχουν βγει απόρρητα έγγραφα.

Το ότι κάποια εταιρεία μπορεί να ελέγχεται με κάποιο τρόπο από την κυβέρνησή της, αυτό ισχύει για εκατομμύρια εταιρείες και πολλές τεράστιες, και φυσικά δεν μπορούμε να ξέρουμε για ποια ισχύει (απλά είπα πως το ξέρουμε για τη huawei). Γιατί πιάσαμε την huawei;

Αυτό τι σχέση έχει με το αν ο trump συμβουλεύεται κάποιον ή όχι;

Μια χαρα σχεση εχει προς την δικη σου προηγουμενη απαντηση 🤠

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, Retromaniac είπε

Εννοώ ότι χρησιμοποιείτε με αρκετή βεβαιότητα εδώ, από κάποιους, ότι η huawei ελέγχεται από την κίνα με την χρήση της κατασκοπείας. Μπορεί να είναι αλήθεια, μπορεί και όχι. Να αποφασίσει η δικαιοσύνη και να παρουσιαστούν ενώπιόν της τα στοιχεία.

Συμφωνώ.

Απλώς επειδή κι εσύ χρησιμοποιείς με αρκετή βεβαιότητα πχ την εμπλοκή της Ρωσίας στην εκλογή του Trump, ας παρουσιαστούν τα στοιχεία ενώπιον της δικαιοσύνης και ας αποφασίσει η ίδια. Μπορεί να είναι αλήθεια, μπορεί και όχι. Επίσης το ότι γίνεται έρευνα, δεν αποδεικνύει κάτι.

Επεξ/σία από D.Luffy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, D.Luffy είπε

Συμφωνώ.

Απλώς επειδή κι εσύ χρησιμοποιείς με αρκετή βεβαιότητα πχ την εμπλοκή της Ρωσίας στην εκλογή του Trump, ας παρουσιαστούν τα στοιχεία ενώπιον της δικαιοσύνης και ας αποφασίσει η ίδια. Μπορεί να είναι αλήθεια, μπορεί και όχι. Το ότι γίνεται έρευνα, δεν αποδεικνύει κάτι.

Που ακριβώς το έκανα αυτό; Απλά το παρουσίασα για να δείξω ότι υπάρχουν για όλους αμφιβολίες και ότι ΠΡΕΠΕΙ Η ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗ να αποφασίσει.

1 λεπτό πριν, fg9000 είπε

Μια χαρα σχεση εχει προς την δικη σου προηγουμενη απαντηση 🤠

Ακόμη δεν το βλέπω. Μπορείς να μου διευκρινήσεις πως;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
8 λεπτά πριν, Retromaniac είπε

 Μπορεί να είναι αλήθεια, μπορεί και όχι. Να αποφασίσει η δικαιοσύνη και να παρουσιαστούν ενώπιόν της τα στοιχεία.

Μα στην υποθεση σνοουντεν  τα λαικα δικαστιρια στα φορουμ ειχαν βγαλει ηδη την αποφαση υπερ του.

Εδω λογο κινας λεμε, ας γινει το δικαστιριο και βλεπουμε;

Πραματικα τωρα, θεωρειτε τον κοσμο χαζο η πληρωνεστε για να τα γραφετε αυτα ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Retromaniac είπε

Που ακριβώς το έκανα αυτό; Απλά το παρουσίασα για να δείξω ότι υπάρχουν για όλους αμφιβολίες και ότι ΠΡΕΠΕΙ Η ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗ να αποφασίσει.

Όπως κι εγώ παρουσίασα το σχετικό άρθρο για την Huawei και τις υποψίες για την εμπλοκή της κυβέρνησης. Τέλοσπάντων. Έχουμε ξεφύγει πολύ... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, D.Luffy είπε

Όπως κι εγώ παρουσίασα το σχετικό άρθρο για την Huawei και τις υποψίες για την εμπλοκή της κυβέρνησης. Τέλοσπάντων. Έχουμε ξεφύγει πολύ... 

Ναι και απάντησα ότι στην μία περίπτωση έχουμε έρευνα 2 χρόνων από την δικαιοσύνη ενώ στο άλλο έχουμε ειλημμένη απόφαση χωρίς καμία παρέμβαση της δικαιοσύνης. Υπάρχει μία διαφορά στην ποιότητα των ενδείξεων για τον καθένα. Δεν συμφωνείς;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
54 minutes ago, Retromaniac said:

Καθόλου ρητορική. Στην 1η περίπτωση έχει γίνει 2 χρόνια έρευνα υπό την επίβλεψη της δικαιοσύνης. Στην 2η τι έχει γίνει;

Και όπως είπα, μένει ΝΑ αποδειχθεί, πέραν πάσης αμφιβολίας. Απλά δεν καταλαβαίνω γιατί υπάρχουν 2 μέτρα και 2 σταθμά. Στο ένα βγήκε καταδίκη χωρίς να αποδειχθεί τίποτα.

Μα αφού το έχεις κάνει παράθεση και υπάρχει το ΑΝ. Δεν μπορεί να αλλάξει την παράθεσή σου. Το αν υπήρχε.

Indeed. Sorry. Συμφωνώ

Επεξ/σία από JimGer
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, fg9000 είπε

Μα στην υποθεση σνοουντεν  τα λαικα δικαστιρια στα φορουμ ειχαν βγαλει ηδη την αποφαση υπερ του.

Εδω λογο κινας λεμε, ας γινει το δικαστιριο και βλεπουμε;

Πραματικα τωρα, θεωρειτε τον κοσμο χαζο η πληρωνεστε για να τα γραφετε αυτα ;

Στην υπόθεση σνοούντεν βγήκαν αποδεικτικά στοιχεία στην δημοσιότητα. Και υπήρξαν και παραδοχές, και κράτη όπως η Γερμανία αντέδρασαν στην Αμερική. Εδώ τι υπάρχει στην δημοσιότητα; 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, JimGer είπε

Post edited οπότε δεν μπορώ να ξέρω. Όπως και να έχει αν είπες ΑΝ και όχι ΘΑ συμφωνώ. Απλά αν έβλεπα αν δεν θα μου έκανε καμιά εντύπωση για να έχω ένσταση.... Κατά τα άλλα συμφωνώ. Αν κάνει κατασκοπία. Άντε να το αποδείξεις αυτό.

Προσωπικά όμως δεν μου αρέσει καθόλου το γεγονός ότι η Αμερική ως κράτος μπορεί τόσο εύκολα να κατεβάσει ρολά σε τεχνολογικές επιχειρήσεις τόσο εύκολα... Αν δεν πάμε σε open sw και hw πρέπει να βρεθεί άλλος τρόπος ώστε να είναι πιο ανοικτά τα πράγματα.... Ακόμα πιο τραγικό είδα ότι αφαίρεσαν κείμενα μελών και μέλη που ήταν υπάλληλοι της Huawei από IEEE. Δηλαδή έλεος....

Αν υπονοείς ότι άλλαξα το post μου για να σου απαντήσω, κάνε μια ευγενική ερώτηση στους moderators για την ακριβή ώρα που έκανα edit, τι έκανα edit και πότε απάντησες εσύ... Να δεις τι θα σου πουν...

Στο θέμα μας τώρα... Επειδή πιθανόν να διαβάζεις γρήγορα και να μην αφομοιώνεις αυτά που διαβάζεις ή δεν ξέρω τι άλλο μπορεί να συμβαίνει, σε παρακαλώ για δεύτερη φορά να διαβάζεις καλά αυτά που γράφουν οι άλλοι και να μην παρανοείς...

Έγραψα: "Εκτός αυτού, θεωρώ σωστό το ban στη Huawei αν αποδειχθεί ότι κατασκοπεύει...Το ότι οι Αμερικανοί όμως κατασκοπεύουν όλο τον κόσμο, με άλλους τρόπους (δορυφόρους, υποκλοπές τηλεφωνικών συνομιλιών, ιντερνετ) αυτό να μην το συζητήσουμε καλύτερα. Απλά θέλουν να έχουν το πάνω χέρι, για να σε προστατεύουν!!!! (όπως επικαλούνται) "

Με αυτά που γράφω λοιπόν, θεωρείς ότι διαφωνώ μαζί σου; Ή ότι είμαι με το μέρος κάποιου;

Το ότι  αφαίρεσαν κείμενα μελών και μέλη που ήταν υπάλληλοι της Huawei από το  IEEE, θα ήταν τραγικό, αν οι Αμερικάνοι δεν έχουν αποδεικτικά στοιχεία ότι αυτοί οι υπάλληλοι και οι επιστήμονες δεν ήταν υπεύθυνοι για κατασκοπεία και για εθνική ασφάλεια μιας χώρας. Εσύ ξέρεις μετα βεβαιότητας ότι δεν υπάρχουν στοιχεία; Εδώ περιμένουμε να γίνει δικαστήριο... για να δούμε αν υπάρχουν στοιχεία ή όχι. Οι Αμερικάνοι το περίμεναν ότι οι Κινέζοι θα έκαναν δικαστήριο και νομίζω ότι τους περιμένουν στη γωνία...

Αν λοιπόν αποδειχθεί ότι οι Κινέζοι μέσω της Huawei παραβίαζαν την εθνική ασφάλεια της Αμερικής, θεωρείς ότι δεν πρέπει να τιμωρηθούν; Ξέρεις ότι σ αυτό το θέμα δεν υπάρχει σε κατασκόπευσα λίγο ή πολύ. Η κατασκοπεία στην Κίνα σημαίνει εκτελεστικό απόσπασμα.

Γι αυτό λέω ... Ίδωμεν

Επεξ/σία από nhzt
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 minutes ago, nhzt said:

Αν υπονοείς ότι άλλαξα το post μου για να σου απαντήσω, κάνε μια ευγενική ερώτηση στους moderators για την ακριβή ώρα που έκανα edit, τι έκανα edit και πότε απάντησες εσύ... Να δεις τι θα σου πουν...

Στο θέμα μας τώρα... Επειδή πιθανόν να διαβάζεις γρήγορα και να μην αφομοιώνεις αυτά που διαβάζεις ή δεν ξέρω τι άλλο μπορεί να συμβαίνει, σε παρακαλώ για δεύτερη φορά να διαβάζεις καλά αυτά που γράφουν οι άλλοι και να μην παρανοείς...

 Έγραψα: "Εκτός αυτού, θεωρώ σωστό το ban στη Huawei αν αποδειχθεί ότι κατασκοπεύει...Το ότι οι Αμερικανοί όμως κατασκοπεύουν όλο τον κόσμο, με άλλους τρόπους (δορυφόρους, υποκλοπές τηλεφωνικών συνομιλιών, ιντερνετ) αυτό να μην το συζητήσουμε καλύτερα. Απλά θέλουν να έχουν το πάνω χέρι, για να σε προστατεύουν!!!! (όπως επικαλούνται) "

Με αυτά που γράφω λοιπόν, θεωρείς ότι διαφωνώ μαζί σου; Ή ότι είμαι με το μέρος κάποιου;

Το ότι  αφαίρεσαν κείμενα μελών και μέλη που ήταν υπάλληλοι της Huawei από το  IEEE, θα ήταν τραγικό, αν οι Αμερικάνοι δεν έχουν αποδεικτικά στοιχεία ότι αυτοί οι υπάλληλοι και οι επιστήμονες δεν ήταν υπεύθυνοι για κατασκοπεία και για εθνική ασφάλεια μιας χώρας. Εσύ ξέρεις μετα βεβαιότητας ότι δεν υπάρχουν στοιχεία; Εδώ περιμένουμε να γίνει δικαστήριο... για να δούμε αν υπάρχουν στοιχεία ή όχι. Οι Αμερικάνοι το περίμεναν ότι οι Κινέζοι θα έκαναν δικαστήριο και νομίζω ότι τους περιμένουν στη γωνία...

 Αν λοιπόν αποδειχθεί ότι οι Κινέζοι μέσω της Huawei παραβίαζαν την εθνική ασφάλεια της Αμερικής, θεωρείς ότι δεν πρέπει να τιμωρηθούν; Ξέρεις ότι σ αυτό το θέμα δεν υπάρχει σε κατασκόπευσα λίγο ή πολύ. Η κατασκοπεία στην Κίνα σημαίνει εκτελεστικό απόσπασμα.

 Γι αυτό λέω ... Ίδωμεν

Σου απάντησα πιο πάνω (όταν μου είπες για την παράθεση) ότι όντως όπως τα λες ήταν με το αν και το θα και ζήτησα συγγνώμη. Στο άλλο, οτιδήποτε και αν κάνει η Huawei σαν εταιρία η IEEE σχετίζεται με ακαδημαϊκά κλπ μεταξύ άλλων. Δεν θα έπρεπε να έχει καμία σχεση με όλα αυτά. Απορώ και που έχει. Είναι ξεφτίλα να τρώει κάποιος ban από εκεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, JimGer είπε

Σου απάντησα πιο πάνω (όταν μου είπες για την παράθεση) ότι όντως όπως τα λες ήταν με το αν και το θα και ζήτησα συγγνώμη. Στο άλλο, οτιδήποτε και αν κάνει η Huawei σαν εταιρία η IEEE σχετίζεται με ακαδημαϊκά κλπ μεταξύ άλλων. Δεν θα έπρεπε να έχει καμία σχεση με όλα αυτά. Απορώ και που έχει. Είναι ξεφτίλα να τρώει κάποιος ban από εκεί.

Εγώ στο είπα για την παράθεση, μπερδεύτηκες. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...