Προς το περιεχόμενο

EDIT SOUND


Laka_Etem98

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα και καλως σας βρηκα!😀😀

Ειμαι καινουργιος στο forum και θελω λιγο την βοηθεια σας οποιος γνωριζει κατι..

εχω ενα αρχειο ηχου μορφης mp3 και θελω να κανω το εξης,θελω εαν γινετε να κανω edit στον ηχο να επαναλαβω της νοτες που ηδη εχει να το κανω τουλαχιστον 2-3 λεπτα και μετα να το περασω sazam εαν γινεται με καποιον τροπο...δεν γνωριζω τιποτα πανω στο κομματι του ηχου και γιαυτο ζητω την βοηθεια σας!

Ευχαριστω πολυ με εκτιμηση!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βάλε το Audacity (τελευταία έκδοση), ρίξε μέσα το κομμάτι, επίλεξέ το όλο (Select > All), κάνε Αντιγραφή (File > Copy), πήγαινε στο τέλος του κομματιού (κλικ μέσα στο κομμάτι και πάτα End στο πληκτρολόγιο) και κάνε Επικόλληση (File > Paste) > τώρα το έχεις δύο φορές και επανάλαβε όσες φορές θέλεις. Αποθήκευσέ το (File > Export > Export as και επιλέγεις τη μορφή που θέλεις, π.χ. mp3) και είσαι έτοιμος.
Για το δεύτερο σκέλος της ερώτησης, που αφορά το sazam, δεν ξέρω γιατί δεν το χρησιμοποιώ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, accipio είπε

Βάλε το Audacity (τελευταία έκδοση), ρίξε μέσα το κομμάτι, επίλεξέ το όλο (Select > All), κάνε Αντιγραφή (File > Copy), πήγαινε στο τέλος του κομματιού (κλικ μέσα στο κομμάτι και πάτα End στο πληκτρολόγιο) και κάνε Επικόλληση (File > Paste) > τώρα το έχεις δύο φορές και επανάλαβε όσες φορές θέλεις. Αποθήκευσέ το (File > Export > Export as και επιλέγεις τη μορφή που θέλεις, π.χ. mp3) και είσαι έτοιμος.
Για το δεύτερο σκέλος της ερώτησης, που αφορά το sazam, δεν ξέρω γιατί δεν το χρησιμοποιώ.

γεια σου φιλε μου σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου!😀

δεν καταλαβες το ερωτημα μου 😀εγω θελω να επαναλαβω τις νοτες που ηδη παιζουν στον ηχο και οχι copy&paste το ιδιο κομματι!

ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνε copy paste τις νότες τότε! Copy τις νότες και paste στο σημείο που θέλεις.
Και για να συνεννοούμαστε: με τον όρο "νότες" εγώ εννοώ τη μελωδία του κομματιού, δηλ. το ίδιο το κομμάτι, έστω κάποιο τμήμα του. Μήπως εσύ εννοείς κάτι άλλο;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι εγω δεν εγινα σαφης συγνωμη..

θελω απο το κομματι τα οργανα που ηδη παιζουν να τα επαναλαβω με καποιον τροπο ενα προς ενα..

εαν ειναι αυτο εφικτο😊😊

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι σχεδόν σίγουρος πως αυτό δεν γίνεται. Για να γίνει, πρέπει να έχεις την ηχογράφηση καθενός οργάνου χωριστά (γιατί αλλιώς, πώς να τα απομονώσεις το ένα από το άλλο, αφού επικαλύπτονται στην τελική ηχογράφηση), κι αυτό δεν συμβαίνει, εκτός αν έχεις πρόσβαση στο στούντιο ηχογράφησης... Οπότε, μάλλον ατύχησες.
Ίσως κάτι θα μπορούσες να κάνεις αν έβρισκες το κομμάτι σε midi, οπότε με το κατάλληλο πρόγραμμα (π.χ. το TuxGuitar) θα μπορούσες να ακούσεις χωριστά το κάθε όργανο και να δεις και τις νότες του σε παρτιτούρα - βέβαια, με πολύ διαφορετικό ήχο σε σχέση με την εμπορική ηχογράφηση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως αν μας έλεγες τι ακριβώς θέλεις να πετύχεις με αυτό να βρίσκαμε κάποιον άλλο τρόπο γιατί όπως είπε και ο accipio δεν μπορείς να απομονώσεις τα όργανα από από μια ηχογράφηση. Ίσως αν έχεις πρόσβαση σε επαγγελματικά μηχανήματα να μπορέσεις π.χ. να ξεχωρίσεις κάποια όργανα σε σημεία που ακούγονται πιο καθαρά όπως αν παίξει κάποιο τύμπανο μαζί με βιολί να απομονώσεις συχνότητες και να καθαρίσεις "κάπως" το ένα από τα δύο όργανα.

Όσο για το shazam, απλά κάνεις αναπαραγωγή του κομματιού στον υπολογιστή και βάζεις την εφαρμογή στο κινητό να "ακούει".

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γεια σ φιλε μου σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου! δυστηχως οχι δεν υπαρχει σε midi αρχειο..και δεν εχω επισης προσβαση σε τετοια μηχανηματα το κομματι λοιπον υπαρχει ειναι ενος λεπτου και δεν μπορω ουτε με το shazam να το βρω..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και σε τι θα χρησίμευε η επανάληψη των οργάνων τότε; Αν δεν υπάρχει στη βάση του shazam πάντως δύσκολα θα το βρεις.
Αν το άκουσες σε κάποια διαφήμιση ή ταινία ή σποτ δοκίμασε στο http://www.whatisthatsong.net/ . Μπορείς επίσης να δοκιμάσεις στο https://www.midomi.com/. Εδώ θα το τραγουδήσεις ή θα μουρμουρίσεις τον σκοπό και ότι γίνει. Άλλες λύσεις εδώ.

Επεξ/σία από micos000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...