Προς το περιεχόμενο

Ryzen 3000 series & x570/Β550/Α520 Μobos


akoinonitos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, Kwsths67 είπε

Εγώ μάγκες μόλις έβαλα παραγγελία για τον 3600 και περιμένω να δω εξέλιξη... 

Αν δεν δω να πέφτει κοντά 330-340 ετοιμοπαράδωτος ο 3700X στις επόμενες 10 μέρες, νομίζω πως θα κρατήσω την παραγγελία του Msystems στα 370. Αν δεν την κρατήσω, θα ενημερώσω αν θέλει κανείς να την πάρει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Razor333 είπε

Ενα ενδιαφερον συγκριτικο για μνημες μεταξυ x370-x470-x570 (ch6-ch7-ch8) και καποια πρωτα συμπερασματα για το latency.

1.25Vsoc γελαω. Αν θελετε να παρετε τα CPU στο χερι παιδες δωστε αβερτα!

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, dem είπε

Όχι σωστά. 

Manual και  pbo,  μέχρι τώρα οι διαφορές είναι ανύπαρκτες σε x570. 

ναι αυτο μπορει και να οφειλετε και σε προβληματικο bios αποτι λενε. Aυτο που δεν εχω καταλαβει ειναι οτι το PBO ειναι feature των 3600 και πανω και μονο σε χ570 motherboard. Σε χ470 motherboard τι παιζει απο auto o/c? Ο Λογος που περδευομαι ειναι οτι 2600χ πχ στις χ470 κανει auto o/c χρησιμοποιοντας την προηγουμενη τεχνολογια την XFR. Οποτε τι γινεται με συνδιασμο x470 και νεων Ryzen. Χανεις και το XFR και το PBO? και μενεις μονο με επιλογη  manual OC? η υπαρχει τροπος να περασεις με καποιο Bios PBO στις χ470? η μπορεις να χρησιμοποιησεις την προηγουμενη τεχνολογια XFR και στα νεα τσιπακια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Dinos_12345 είπε

Αν δεν δω να πέφτει κοντά 330-340 ετοιμοπαράδωτος ο 3700X στις επόμενες 10 μέρες, νομίζω πως θα κρατήσω την παραγγελία του Msystems στα 370. Αν δεν την κρατήσω, θα ενημερώσω αν θέλει κανείς να την πάρει.

Με βαση το msrp του 3700x,η day one τιμη του 3700x πρεπει να ειναι τα 364περιπου ευρω για Ελλαδα.

Ετοιμοπαραδοτος και 330ευρω λιγο δυσκολο το κοβω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Εγώ είμαι χωρίς σύστημα εδω και βδομάδες οπότε δεν περιμένω άλλο. Ελπίζω να έρθει σύντομα όμως.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρω ο καθένας με τον πόνο του εδώ μέσα atm αλλά το βλέπω συμβολικό χαχαχ

https://cpu.userbenchmark.com/Compare/Intel-Core-i5-750-vs-AMD-Ryzen-9-3900X/2773vs4044

Επίσης σε τι τιμή περιμένουμε να κατασταλάξει ο 3900x;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Με βαση το msrp του 3700x,η day one τιμη του 3700x πρεπει να ειναι τα 364περιπου ευρω για Ελλαδα.

Ετοιμοπαραδοτος και 330ευρω λιγο δυσκολο το κοβω.

370 είχε στο Msystems που παρήγγειλα. Δεν λέω να είναι τόσο αύριο, λέω σε 10 μέρες. Στο price history του 2700X, έπεσε σε μία εβδομάδα στα 330.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, kostas_anes είπε

1.25Vsoc γελαω. Αν θελετε να παρετε τα CPU στο χερι παιδες δωστε αβερτα!

Ειμαστε σιγουροι οτι το base voltage του νεου soc ειναι ιδιο με το παλιο; Επισης το point δεν ειναι daily settings ετσι και αλλιως, αλλα το οριο της καθε μητρικης, με τα μεχρι στιγμης δεδομενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, Razor333 είπε

Ειμαστε σιγουροι οτι το base voltage του νεου soc ειναι ιδιο με το παλιο; Επισης το point δεν ειναι daily settings ετσι και αλλιως, αλλα το οριο της καθε μητρικης, με τα μεχρι στιγμης δεδομενα.

Aς το παρουμε με γνωμονα την λογικη. Στα 14nm το SoC ειναι στα 0.9V με οριο τα 1.2
Στα 12nm ηταν παλι στα 0.9 με οριο τα 1.2.

Στα 12nm Gen 2 γιατι να μην ειναι το ιδιο η χαμηλοτερο? Αν δεν την παλευε και πριν, σιγουρα δεν θα την παλευει και τωρα. Ποσο μαλλον που τωρα ειναι δικο του die και απο οτι καταλαβα εχει περισσοτερο πραμα μεσα. 

(Αν και ανακαλυψα επιλογες στο BIOS για voltage μονο του IMC στο SoC, περα απο το υπαρχον SoC Voltage)

Επεξ/σία από kostas_anes
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες, θέλω να αναβαθμίσω από τον 6100 μου μέσα στο καλοκαίρι και είμαι μεταξύ 2700/2700x/3600 και 3600x. Το pc το χρησιμοποιώ (για την ώρα) κυρίως για δουλειά (programming, developing) και περιστασιακά για κανένα game και λίγο editing σε ps/premiere. Θα θελα να ακούσω μερικές γνώμες όπως επίσης και για την επιλογή mobo (m450/x470), ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, kostas_anes είπε

Aς το παρουμε με γνωμονα την λογικη. Στα 14nm το SoC ειναι στα 0.9V με οριο τα 1.2
Στα 12nm ηταν παλι στα 0.9 με οριο τα 1.2.

Στα 12nm Gen 2 γιατι να μην ειναι το ιδιο η χαμηλοτερο? Αν δεν την παλευε και πριν, σιγουρα δεν θα την παλευει και τωρα. Ποσο μαλλον που τωρα ειναι δικο του die και απο οτι καταλαβα εχει περισσοτερο πραμα μεσα. 

(Αν και ανακαλυψα επιλογες στο BIOS για voltage μονο του IMC στο SoC, περα απο το υπαρχον SoC Voltage)

1.25v έδιναν max με καλή ψύξη για το soc. 

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, akoinonitos είπε

1.25v έδιναν max με καλή ψύξη για το soc.

To ειχε πει ο Γεροντας Steve ο ΓκειμερΝεξιος. 

"1.25 θα δινεις, 1.35 θα γινονται".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

b108c8a.png

Και απάντηση από τον AMD_Robert σχετικά με το pbo και το max boost:

Spoiler

 

I'm not sure what you're asking. Our boost formula is opportunistic based on VRM current, socket power, temperatures. Therefore: light workloads will have a higher boost, and heavier workloads will have a lower boost. This is the basic behavior of Precision Boost 2 we described in [November 2017](https://community.amd.com/community/gaming/blog/2017/11/27/asdasd). This is the [same boost formula](https://i.imgur.com/HNdJd60.png) used for all Ryzen 2000 Series CPUs as well: 4.3GHz peak for light threading, to around 4GHz for all-cores. No change year-over-year in how the boost behaves.

If you're asking whether or not all cores will hit the max boost clock: no. It will not do that, nor have we ever promised or implied that. We've been very clear for 1.5 years that the Precision Boost 2 behavior is a "curve" that tries to get the loaded cores to the highest possible frequency with respect to the aforementioned limits. Even with all cores loaded, the CPU can maintain frequencies that are hundreds of MHz higher than base. 

The other goal of our engineering effort is to absolutely maximize the performance of the product out of the box. *//EDIT: By designing algorithms that extract the maximum silicon performance automatically (e.g. Precision Boost 2) without asking the user to tinker or risk their warranty*. So, no, you're not going to see a whole lot of manual OC headroom. That's just performance an average person--who doesn't know how to OC--can't access. Why would we do that? It is not our intent to leave anything on the table.

It's more beneficial to enable PBO, overclock the fabric, overclock the memory. But that's true of Ryzen 2000 Series, too.

 

Source:

I'm not sure what you're asking. Our boost formul...

https://www.reddit.com/r/Amd/comments/can8yr/der8auer_on_pbo_issues_update/eta7j2r?utm_medium=android_app&utm_source=share

Επεξ/σία από vask
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, vask είπε

b108c8a.png

Και απάντηση από τον AMD_Robert σχετικά με το pbo και το max boost:

  Απόκρυψη περιεχομένων

I'm not sure what you're asking. Our boost formula is opportunistic based on VRM current, socket power, temperatures. Therefore: light workloads will have a higher boost, and heavier workloads will have a lower boost. This is the basic behavior of Precision Boost 2 we described in [November 2017](https://community.amd.com/community/gaming/blog/2017/11/27/asdasd). This is the [same boost formula](https://i.imgur.com/HNdJd60.png) used for all Ryzen 2000 Series CPUs as well: 4.3GHz peak for light threading, to around 4GHz for all-cores. No change year-over-year in how the boost behaves.

If you're asking whether or not all cores will hit the max boost clock: no. It will not do that, nor have we ever promised or implied that. We've been very clear for 1.5 years that the Precision Boost 2 behavior is a "curve" that tries to get the loaded cores to the highest possible frequency with respect to the aforementioned limits. Even with all cores loaded, the CPU can maintain frequencies that are hundreds of MHz higher than base. 

The other goal of our engineering effort is to absolutely maximize the performance of the product out of the box. *//EDIT: By designing algorithms that extract the maximum silicon performance automatically (e.g. Precision Boost 2) without asking the user to tinker or risk their warranty*. So, no, you're not going to see a whole lot of manual OC headroom. That's just performance an average person--who doesn't know how to OC--can't access. Why would we do that? It is not our intent to leave anything on the table.

It's more beneficial to enable PBO, overclock the fabric, overclock the memory. But that's true of Ryzen 2000 Series, too.

Source:

I'm not sure what you're asking. Our boost formul...

https://www.reddit.com/r/Amd/comments/can8yr/der8auer_on_pbo_issues_update/eta7j2r?utm_medium=android_app&utm_source=share

Με λίγα λόγια το manual all core overclocking πέθανε με τους 1st gen. Δεν έχει κανένα νόημα να το ταλαιπωρούμε πλέον.

2 ώρες πριν, poofklats είπε

Παίδες, θέλω να αναβαθμίσω από τον 6100 μου μέσα στο καλοκαίρι και είμαι μεταξύ 2700/2700x/3600 και 3600x. Το pc το χρησιμοποιώ (για την ώρα) κυρίως για δουλειά (programming, developing) και περιστασιακά για κανένα game και λίγο editing σε ps/premiere. Θα θελα να ακούσω μερικές γνώμες όπως επίσης και για την επιλογή mobo (m450/x470), ευχαριστώ

3600, b450 tomahawk

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...