Προς το περιεχόμενο

Ryzen 3000 series & x570/Β550/Α520 Μobos


akoinonitos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Την tuf παίδες, 3 μέρες που παίζω μαζί της, ο ανεμιστήρας δεν ακούγεται Ούτε στο ελάχιστο. Απορώ πώς έχει γίνει ντόρος για τους ανεμιστήρες τον chipset. Και το έχω κ πάνω στο γραφείο, δίπλα από το αυτί μου το κουτί. Κατά τα άλλα, σε σχέση με το b450, ελάχιστα καλύτερα σκορ και ένα κλικ λιγότερο τάση στης μνήμες μου. Από 1.46 παίζουν πλέον και με 1.45 σε σχέση με mortar. Γενικά αν έχετε μέχρι 3800 και b450, μην κάνετε αλλαγή. Πάρτε άλλες ραμ να παίξετε, το cpu δεν έχει παιχνίδι φέτος... Στα θετικά της tuf το αγαπημένο μου bios.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, nikpoth είπε

Την tuf παίδες, 3 μέρες που παίζω μαζί της, ο ανεμιστήρας δεν ακούγεται Ούτε στο ελάχιστο. Απορώ πώς έχει γίνει ντόρος για τους ανεμιστήρες τον chipset. Και το έχω κ πάνω στο γραφείο, δίπλα από το αυτί μου το κουτί. Κατά τα άλλα, σε σχέση με το b450, ελάχιστα καλύτερα σκορ και ένα κλικ λιγότερο τάση στης μνήμες μου. Από 1.46 παίζουν πλέον και με 1.45 σε σχέση με mortar. Γενικά αν έχετε μέχρι 3800 και b450, μην κάνετε αλλαγή. Πάρτε άλλες ραμ να παίξετε, το cpu δεν έχει παιχνίδι φέτος... Στα θετικά της tuf το αγαπημένο μου bios.

Συνήθως τα μικρά fans αρχίζουν να ακούγονται μετά από καιρό(χρόνο-χρόνια). 

Κάποιοι είχαμε και παλιότερα amd μητρική με fan και δεν έχουμε και τις καλύτερες αναμνήσεις. Είναι και αυτό στη μέση :)

Επεξ/σία από BlueBlood7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, BlueBlood7 είπε

Συνήθως τα μικρά fans αρχίζουν να ακούγονται μετά από καιρό(χρόνο-χρόνια). 

Κάποιοι είχαμε και παλιότερα amd μητρική με fan και δεν έχουμε και τις καλύτερες αναμνήσεις :)

Λογικό και αναμενόμενο. Υπάρχει όμως δυνατότητα για επισκευή ,ακομα και με καινούριο ανεμιστήρα. Εγώ αν έκανε θόρυβο θα της πέταγα ένα μπλοκ αρχαίο koolance chc 125 και θα γινόταν πένα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, ilos είπε

Καλά αυτή την εποχή στα 1000 rpm παίζει στο desktop, άντε στο gaming να πάει 2-2.5k. Το θέμα είναι τι θα γίνει το καλοκαίρι.

Πόσους βαθμούς έχεις στις 1000 στροφές; Εμένα στο off δεν πάει πάνω από 40. Λογικά θα βοηθάει που έχω την gpu vertical. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, godslayerxp είπε

Πόσους βαθμούς έχεις στις 1000 στροφές; Εμένα στο off δεν πάει πάνω από 40. Λογικά θα βοηθάει που έχω την gpu vertical. 

Ε ναι προφανώς. 10 βαθμούς + κάτω πάω και εγώ αν βάλω την 1030 αντί για την 1080.😁 Αφού δεν αναπνέει Χριστό μιλάμε. 58-59 idle είμαι με ~1000rpm. Σε gaming πάει 64-65 με 2.5k rpm.

Δες εδώ πόσο αστεία είναι αυτή η θερμοκρασία σε σχέση με το υπόλοιπο σύστημα.

Untitled.jpg

 

Επεξ/σία από ilos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/10/2019 στις 12:06 ΠΜ, VPoint είπε

Καλησπέρα σας.

Είμαι ένας αρχάριος χρήστης και πρόσφατα απέκτησα νέο σύστημα που αποτελείται από R7 3700X, Asus X570-E Gaming, TridentZ 3200 C14 και 2070 Super. Έχω κάποιες απορίες και θα εκτιμούσα τη βοήθεια και τα σχόλιά σας. Ζητώ εξ'αρχής συγγνώμη για το "σεντόνι"!

1. Στην αρχή το σύστημα δεν έκανε καθόλου boot, μου έβγαζε CPU Fan Error (Cryorig H7). Με λίγο ψάξιμο στη Google είδα ότι μάλλον είναι bug του BIOS και έκανα εκεί μια επιλογή να αγνοείται η ένδειξη του αισθητήρα. Το σύστημα τώρα μπουτάρει κανονικά, το πισί δεν έχει πάρει φωτιά ακόμα, αλλά δε μου αρέσουν και πολύ τέτοιου τύπου "παρακάμψεις". Παρακαλώ τη γνώμη σας.

2. Τις πρώτες μέρες το πισί έκανε πολύ θόρυβο. Ανακάλυψα ότι ένας "ανεμιστήρας" που λέγεται AIO Pump δούλευε στις φουλ στροφές και μπόρεσα μέσα από το Q-Fan Control να το ρυθμίσω να ξεκινάει από χαμηλά. Υπ'όψην δεν έχω υδρόψυξη, το κουτί μου (Corsair 450D) έχει 2+1 ανεμιστήρες και δεν ξέρω εάν έχει γίνει από το μαγαζί κάποιο λάθος στις συνδεσμολογίες. Δυστυχώς δεν έχω τις γνώσεις να το ελέγξω μόνος μου. Επίσης, τι σημαίνουν τα PWO και DC που βλέπω στο Q-Fan Control; Τέλος, είναι φυσιολογικό το PCH Fan (νομίζω είναι το ανεμιστηράκι του motherboard) να γυρίζει διαρκώς στις 3000+ στροφές;

3. Προσπάθησα να εξοικειωθώ λίγο με το BIOS. Εκτός από το Q-Fan Control, ενεργοποίησα το DOCP και οι μνήμες μου τώρα αναγνωρίζονται σαν 3200 C14. Επίσης τo CPU Frequency είναι 3600 MHz, το Ratio 36x, το Core Voltage 1.464 και η θερμοκρασία CPU 40-44 βαθμούς (ενδείξεις του BIOS). Δοκίμασα και το EZ Tuning Wizard και οι παραπάνω τιμές μεταβλήθηκαν αυτόματα ως εξής: CPU Frequency 4050 MHz, Ratio 40.5x, Core Voltage 1.312 και η θερμοκρασία CPU έπεσε στους 36-37 βαθμούς (ενδείξεις του BIOS). Δεν έχω γνώσεις πάνω στο boost της CPU και ήλπιζα να με κατευθύνετε ως προς το ποιες είναι οι βέλτιστες ρυθμίσεις για ένα σύστημα γρήγορο αλλά ταυτόχρονα σταθερό και με λογικές θερμοκρασίες. Αλήθεια, με ποιο πρόγραμμα προτιμάμε να ελέγχουμε τις θερμοκρασίες και ποιες θεωρούνται αποδεκτές;

4. Κατά την εγκατάσταση των Windows έτρεξα το σιντάκι του motherboard και εγκατέστησα ό,τι drivers βρήκα μέσα. Παρόλα αυτά στις ρυθμίσεις ενέργειας των Windows δεν βλέπω πουθενά τις Ryzen επιλογές που αναφέρθηκαν σε αυτό το νήμα. Πρέπει να εγκαταστήσω και κάτι άλλο, πχ αυτό: (https://www.guru3d.com/files-details/amd-chipset-drivers-download.html); Τώρα έχω επιλεγμένη την εξισορρόπηση των Windows, εσείς τί προτείνετε;

Ζητώ ξανά συγγνώμη για την μακροσκελή ανάρτηση και για όσες ερωτήσεις ακολουθήσουν στο μέλλον. Σας ευχαριστώ προκαταβολικά για την βοήθεια.

Το ίδιο πρόβλημα έχω και εγώ με το fan δοκίμασα το 2200 της cryorig και δεν είχα πρόβλημα. Τώρα θα το πάω για αλλαγή. Άμα δεις στο bios είναι κάτω από 500 στροφές με κόκκινο , με κάποιες επανεκκινήσεις έβλεπα στο bios μερικές φορές τις στροφές πάνω από 500

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γειά σας και πάλι παιδιά! Λίγη βοήθεια εάν είναι δυνατόν. Σήμερα μου ήρθε ο Ryzen 9 3900x και αύριο πρώτα ο Θεός η motherboard x570 Aorus Pro. Στην μητρική την Aorus x570 Pro όπως έχω επισημάνει στην φωτογραφία πιο κάτω έχει 8 + 4 pins για σύνδεση. Λοιπόν εκτός απο τα 8 που είναι απαραίτητα, πρέπει να συνδέσω και τα 4 επιπλέον ή όχι?

aorus pro.jpg

Επεξ/σία από stormoffire
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Μόλις τώρα, stormoffire είπε

Γειά σας και πάλι παιδιά! Λίγη βοήθεια εάν είναι δυνατόν. Σήμερα μου ήρθε ο Ryzen 9 3900x και αύριο πρώτα ο Θεός η motherboard x570 Aorus Pro. Στην μητρική την Aorus x570 Pro όπως έχω επισημάνει στην φωτογραφία πιο κάτω έχει 8 + 4 pins για σύνδεση. Λοιπόν εκτός απο τα 8 είναι απαραίτητα, πρέπει να συνδέσω και τα 4 επιπλέον ή όχι?

aorus pro.jpg

Aν εχει το τροφοδοτικο σου βαλτο ,αν οχι δεν πειραζει

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και κάτι ακόμη...

1) Εάν μείνω με την stock ψύκτρα με stock ρυθμίσεις του επεξεργαστή, θα υπάρξει πρόβλημα υπερθέρμανσης κλπ...???

2)Εάν μείνω με την stock ψύκτρα με pbo enabled, μήπως θα υπάρξει τότε πρόβλημα υπερθέρμανσης κλπ...??? Ευχαριστώ!!!

Α και ξέχασα... Μήπως χρειάζονται τα +4 pins στο pbo???

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...