Προς το περιεχόμενο

Ryzen 3000 series & x570/Β550/Α520 Μobos


akoinonitos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, kostas_anes είπε

Παιδια ένα 8πινο αντέχει (με 16άρια καλώδια) γύρω στα 500W ισχύς, τι να το κάνει το έξτρα τετράπινο που δίνει ΕΠΙΠΛΈΟΝ 250W?!?

Το 95% των μητρικών που έχουν το έξτρα τετράπινο, ή οχτάπινο είναι διακόσμηση και marketing. Το VRM τους θα έσκαγε πριν γίνει καν saturate το ένα 8πινο και καλύτερα να μην μιλήσω για την έκρηξη που θα έκανε το CPU, εφ όσων μιλάμε για ΕΩΣ 16πύρηνους στα 7nm μάλιστα... 

Ο μόνος λόγος για να έχει μητρική έξτρα, είναι για κάτι τρελά core count ή lithographies που έκαιγαν το κώλο τους και μονο για LN2 Overclocking. Το 100% των CPU (πλην HEDT, Server) στην αγορά, με το μέγιστο 24/7 safe OC μπορούν να τρέξουν απο ΜΟΝΟ 4 PIN χωρίς πρόβλημα, αν το τροφοδοτικό έχει σωστά καλώδια. 

Και @elpenor, αν υπάρξει ποτέ επεξεργαστής που να θέλει ίσαμε και 400+W, την γ@μήσαμε :P
Εδώ οι 64πύρηνοι EPYC είναι κάπου στα 280W.

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Το ίδιο ισχύει και για τα 8pin/6pin στις κάρτες.... Ωωω θεέ μου έχω βαρεθεί να βλέπω ατόμα να αγχώνονται για το αν αντέχει το 6πινο ή το 8πινο... Εντωμεταξύ τα τελευταία 15 χρόνια 6pin = 8pin. Το μόνο που δίνει παραπάνω το 8pin είναι 2 grounds, εκ των οποίων το ένα λειτουργεί σαν sense pin για τον VC της κάρτας.... 
Και παναγία μου, τι θα γίνει που έχω την κάρτα με μόνο 6πινο και η κάρτα καίει 120W και το 6πινο αντέχει μέχρι 75! Τι μέχρι 75 ρε άνθρωποι, 3 Vcc 12V καλώδια x 9 Amps το καθένα, που ότι πιο άθλιο σε καλώδιο να είναι 9 αμπερ τα σηκώνει, έχεις σύνολο γύρω στα 320W. Σύμφωνα με το PCI-E standard η 480 μου έπρεπε να έχει σκάσει καμιά 20αριά φορές μέχρι τώρα όταν την φτάνω κάτι 300άρες κατανάλωση και στην συγεκριμένη υλοποίηση ο πυρήνας παίρνει ρεύμα μόνο από το 8pin.

/rant

Ωραίος!!! Παρεμπιπτόντως ωραίο το κανάλι σου στο youtube και χρησιμότατο φίλτατε. Ελπίζω να συνεχίσεις να μας δίνεις κάτι απο τις γνώσεις σου.Θα σου κάνω και μία εγγραφή!!!!!!!!! Σου έκανα ήδη.... :)

Επεξ/σία από stormoffire
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια και πάλι! Να ρωτήσω, το pbo είναι αυτόματα ενεργοποιημένο ή το ενεργοποιούμε μόνοι μας στο bios? Και εάν ναι πού θα το βρω??? Έχω την Aorus X570 Pro...

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, stormoffire είπε

Γεια και πάλι! Να ρωτήσω, το pbo είναι αυτόματα ενεργοποιημένο ή το ενεργοποιούμε μόνοι μας στο bios? Και εάν ναι πού θα το βρω??? Έχω την Aorus X570 Pro...

μήπως δεν ήταν μέσα στη συσκευασία ? Για ρίξε μια ματιά  

  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, leros2004 είπε

μήπως δεν ήταν μέσα στη συσκευασία ? Για ρίξε μια ματιά  

Τα αστεία σου τα googlaρεις ή απλά τα σκέφτεσαι και σου βγαίνουν αυτόματα φίλος? Απλά ρώτησα πού θα βρω το pbo στο μενού της motherboard..... Εάν θέλεις απαντάς ευγενικά ειδάλλως αγνοείς αυτή μου την ανησυχία ...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, stormoffire είπε

Τα αστεία σου τα googlaρεις ή απλά τα σκέφτεσαι και σου βγαίνουν αυτόματα φίλος? Απλά ρώτησα πού θα βρω το pbo στο μενού της motherboard..... Εάν θέλεις απαντάς ευγενικά ειδάλλως αγνοείς αυτή μου την ανησυχία ...

Αδερφε, δεν γινεται να σου απαντησουμε εφ οσων δεν εχει καποιος απο εδω την μητρικη σου. Ψαξε και βρες το, δεν ειναι δυσκολο, το πολυ 3 λεπτα να σου παρει, η αλλιως googlαρε το.

Ο @leros2004 νομιζω οτι νευριασε γιατι εχοντας γνωση του απο πανω, φαινεται λες και ζητας μασημενη τροφη. Δεν επρεπε να εκφραστει ετσι ομως.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, stormoffire είπε

Τα αστεία σου τα googlaρεις ή απλά τα σκέφτεσαι και σου βγαίνουν αυτόματα φίλος? Απλά ρώτησα πού θα βρω το pbo στο μενού της motherboard..... Εάν θέλεις απαντάς ευγενικά ειδάλλως αγνοείς αυτή μου την ανησυχία ...

Αν βαριέσαι να ψάξεις μόνος σου, ευχαρίστως να σε βοηθήσουμε, απλά ανέβασε φωτό των μενού του bios σου.... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, thetiesthatbind είπε

Αν ήθελα να πάω σε Ryzen 7 3700X/3800X τι μητρική θα ηταν καλύτερο να κοιτάξω; Χ570 ή κάποια από τις Χ470/Β450;

Για να αλλάξεις το σύστημα της υπογραφής σου? 

Ps: πρόσεξε τι θα απαντήσεις ε .... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, leros2004 είπε

Για να αλλάξεις το σύστημα της υπογραφής σου? 

Ps: πρόσεξε τι θα απαντήσεις ε .... 

Όχι όχι 😂 Αλλά και πάλι για gaming σύστημα / all around θα ήταν η χρήση 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, thetiesthatbind είπε

Όχι όχι 😂 Αλλά και πάλι για gaming σύστημα / all around θα ήταν η χρήση 

Δεν βλεπω γιατι να μην σε εξυπηρετησει μια Χ470  οπως η Gaming Plus MAX πχ, η και λιγο ακριβοτερη. Δεν χανεις κατι σε επιδοσεις, εκτος και αν θες το PCI-E 4.0

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, thetiesthatbind είπε

Όχι όχι 😂 Αλλά και πάλι για gaming σύστημα / all around θα ήταν η χρήση 

Εξαρτάται το budget για όλο το σύστημα... 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...