Προς το περιεχόμενο

Ryzen 3000 series & x570/Β550/Α520 Μobos


akoinonitos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 ώρες πριν, thetiesthatbind είπε

Αν ήθελα να πάω σε Ryzen 7 3700X/3800X τι μητρική θα ηταν καλύτερο να κοιτάξω; Χ570 ή κάποια από τις Χ470/Β450;

2 σελίδες πίσω.😁

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπέρα 

Φίλος πήρε rx 5700 (από την προσφορά στο πλασιο) και Samsung 970 Evo Plus 250GB. Στο σύστημα θα μπει ryzen 3600.

Του προτείνω x470 μητρικη αλλα αυτός σκέφτεται ότι κάποια x570 θα ήταν πιο "future proof". Νομίζω δεν αξίζει τη διαφορά τιμής, πιστεύετε θα δει διαφορά στις ταχύτητες? Το budget πάντως οριακά σηκώνει x570 μητρικη.. 

Ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, odystam είπε

Καλησπέρα 

Φίλος πήρε rx 5700 (από την προσφορά στο πλασιο) και Samsung 970 Evo Plus 250GB. Στο σύστημα θα μπει ryzen 3600.

Του προτείνω x470 μητρικη αλλα αυτός σκέφτεται ότι κάποια x570 θα ήταν πιο "future proof". Νομίζω δεν αξίζει τη διαφορά τιμής, πιστεύετε θα δει διαφορά στις ταχύτητες? Το budget πάντως οριακά σηκώνει x570 μητρικη.. 

Ευχαριστώ 

Ας πάρει κάποια Asus X570, όλες καλές είναι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, odystam είπε

πιστεύετε θα δει διαφορά στις ταχύτητες?

Lol, fuck no. 

Και με το "πιο futureproof" αδικο εχει. Αλλη μια γενια επεξεργαστων ειναι, θα μου φανει υπερβολικα περιεργο να μην υποστηριζουν οι Χ470. (Ισως βεβαια μερικες να μην υποστηριζουν απο θεμα χωρου για BIOS xD). 

Αλλα ναι, δεν βλεπω γιατι να παει σε Χ570.  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και γιατί να μην πάει σε χ570 δλδ;για τα 50 ευρώ διαφορά λαμβάνοντας υπόψιν πως ένα τέτοιο σύστημα δεν φτιάχνεται για έξι μήνες αλλά για μια τριετία τουλάχιστον... Προσωπικά αφού έφαγα τα ματάκια μου να διαβάζω τόσα νήματα τελικά πήγα σε 3800χ και asus tuf x570... πιστεύω αξίζει τα 100 ευρώ παραπάνω η ηρεμία που θα έχω τα επόμενα χρόνια με τα αν που θα μου δημιουργούνται!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω εδώ ένα B450 ένα Χ470 και ένα X570, η μόνη διαφορά που είδα σχετικά με επιδόσεις είναι ότι το B450 με τις RAM σε 3800 δεν είχε σταθερά αποτελέσματα στα RAM benchmark. Η επιλογή κατά τη γνώμη μου πρέπει να γίνει με άλλα κριτήρια γιατί σε επιδόσεις / future proof από όσο γνωρίζω δεν υπάρχει διαφορά Εγώ θα κοιτούσα να έχει intel Lan, 1220 κάρτα ήχου, αρκετά fan header και RGB header αν θέλεις RGB.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, hunter01234 είπε

Και γιατί να μην πάει σε χ570 δλδ;για τα 50 ευρώ διαφορά λαμβάνοντας υπόψιν πως ένα τέτοιο σύστημα δεν φτιάχνεται για έξι μήνες αλλά για μια τριετία τουλάχιστον... Προσωπικά αφού έφαγα τα ματάκια μου να διαβάζω τόσα νήματα τελικά πήγα σε 3800χ και asus tuf x570... πιστεύω αξίζει τα 100 ευρώ παραπάνω η ηρεμία που θα έχω τα επόμενα χρόνια με τα αν που θα μου δημιουργούνται!!!

50 ευρω διαφορα ειναι καλυτερες RAM η καλυτερη καρτα. 
Περαν αυτου, τι 3ετια μου λες? Οι νεες μητρικες θα υποστηριξουν τους Zen 3 του 2020 και μετα τελος, παμε σε αλλο σοκετ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, odystam είπε

Καλησπέρα 

Φίλος πήρε rx 5700 (από την προσφορά στο πλασιο) και Samsung 970 Evo Plus 250GB. Στο σύστημα θα μπει ryzen 3600.

Του προτείνω x470 μητρικη αλλα αυτός σκέφτεται ότι κάποια x570 θα ήταν πιο "future proof". Νομίζω δεν αξίζει τη διαφορά τιμής, πιστεύετε θα δει διαφορά στις ταχύτητες? Το budget πάντως οριακά σηκώνει x570 μητρικη.. 

Ευχαριστώ 

Αναλογα για τι μητρικη μιλαμε. Αν πχ κοιταζει σε x470 των 170+ευρω,πλεον οχι δεν αξιζει σε σχεση με τις x570.

Αν κοιταζει x470 μητρικη κατω απο 140-150ευρω,τοτε εννοειται οτι αξιζει.

44 λεπτά πριν, hunter01234 είπε

Και γιατί να μην πάει σε χ570 δλδ;για τα 50 ευρώ διαφορά λαμβάνοντας υπόψιν πως ένα τέτοιο σύστημα δεν φτιάχνεται για έξι μήνες αλλά για μια τριετία τουλάχιστον... 

Me 250 σκληρο δισκο,τα 50-60ευρω διαφορα ανετα πανε σε μεγαλυτερο 500ρι ssd/nvme ή αν εχει 16gb ram,μπορει να παει σε 32.

Η φυσικα μπορει να βαλει μια παρα πολυ καλη αεροψυξη αν δεν εχει ηδη ψυξη και σκεφτεται να μεινει με την stock.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, odystam είπε

Καλησπέρα 

Φίλος πήρε rx 5700 (από την προσφορά στο πλασιο) και Samsung 970 Evo Plus 250GB. Στο σύστημα θα μπει ryzen 3600.

Του προτείνω x470 μητρικη αλλα αυτός σκέφτεται ότι κάποια x570 θα ήταν πιο "future proof". Νομίζω δεν αξίζει τη διαφορά τιμής, πιστεύετε θα δει διαφορά στις ταχύτητες? Το budget πάντως οριακά σηκώνει x570 μητρικη.. 

Ευχαριστώ 

Αν δεν τον νοιάζει το pcie4 ή να κουμπώσει μελλοντικά κανέναν 16core, τζάμπα λεφτά είναι οι x570. Το ίδιο futureproof είναι και η tomahawk b450 max και όλες όσες έχουν 256Mb bios.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, kostas_anes είπε

50 ευρω διαφορα ειναι καλυτερες RAM η καλυτερη καρτα. 
Περαν αυτου, τι 3ετια μου λες? Οι νεες μητρικες θα υποστηριξουν τους Zen 3 του 2020 και μετα τελος, παμε σε αλλο σοκετ.

Προφανώς είμαι της παλιάς σχολής... όταν πάρω απόφαση να φτιάξω ένα σύστημα εννοώ δεν κοιτάζω τι θα βγει σε ένα δύο χρόνια αλλά αν θα με καλύπτει την επόμενη τριετία... βάση αυτού τα 50-100 σε τέτοιο βάθος χρόνου δεν είναι κάποιο σοβαρό ποσό όταν ήδη δίνεις 1500+...

12 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Αναλογα για τι μητρικη μιλαμε. Αν πχ κοιταζει σε x470 των 170+ευρω,πλεον οχι δεν αξιζει σε σχεση με τις x570.

Αν κοιταζει x470 μητρικη κατω απο 140-150ευρω,τοτε εννοειται οτι αξιζει.

Me 250 σκληρο δισκο,τα 50-60ευρω διαφορα ανετα πανε σε μεγαλυτερο 500ρι ssd/nvme ή αν εχει 16gb ram,μπορει να παει σε 32.

Η φυσικα μπορει να βαλει μια παρα πολυ καλη αεροψυξη αν δεν εχει ηδη ψυξη και σκεφτεται να μεινει με την stock.

Τώρα παιδιά σοβαρά υπάρχει άνθρωπος που δίνει 1500+ για pc και θα σκεφτεί τα 100-200 ευρώ;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, hunter01234 είπε

Προφανώς είμαι της παλιάς σχολής... όταν πάρω απόφαση να φτιάξω ένα σύστημα εννοώ δεν κοιτάζω τι θα βγει σε ένα δύο χρόνια αλλά αν θα με καλύπτει την επόμενη τριετία... βάση αυτού τα 50-100 σε τέτοιο βάθος χρόνου δεν είναι κάποιο σοβαρό ποσό όταν ήδη δίνεις 1500+...

Τώρα παιδιά σοβαρά υπάρχει άνθρωπος που δίνει 1500+ για pc και θα σκεφτεί τα 100-200 ευρώ;

Τα 1500 ευρω απο που τα συμπερανες; Αν κρινω απο επιλογη CPU, καρτας και drive, μεταβιας να περναει το χιλιαρικο το συστημα που μιλαμε. 

Επισης, προφανως και κοιτας τι θα βγει στα επομενα χρονια που ΝΑ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΕΙ η μητρικη σου. Δηλαδη εσυ μου λες οτι πηρες Χ570 για να εισαι σιγουρος για 3 χρονια.... ενω το AM4 σταματαει του χρονου xD? 

Επεξ/σία από kostas_anes
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, hunter01234 είπε

Τώρα παιδιά σοβαρά υπάρχει άνθρωπος που δίνει 1500+ για pc και θα σκεφτεί τα 100-200 ευρώ;

Λες να εδινε 1500+ευρω για πυργο και να εβαζε εξ αρχης 250ρι δισκο και να ελεγε οτι οριακα το budget σηκωνει x570 μητρικη? :)

2 ώρες πριν, odystam είπε

Καλησπέρα 

Φίλος πήρε rx 5700 (από την προσφορά στο πλασιο) και Samsung 970 Evo Plus 250GB. Στο σύστημα θα μπει ryzen 3600.

Του προτείνω x470 μητρικη αλλα αυτός σκέφτεται ότι κάποια x570 θα ήταν πιο "future proof". Νομίζω δεν αξίζει τη διαφορά τιμής, πιστεύετε θα δει διαφορά στις ταχύτητες? Το budget πάντως οριακά σηκώνει x570 μητρικη.. 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, hunter01234 είπε

Προφανώς είμαι της παλιάς σχολής... όταν πάρω απόφαση να φτιάξω ένα σύστημα εννοώ δεν κοιτάζω τι θα βγει σε ένα δύο χρόνια αλλά αν θα με καλύπτει την επόμενη τριετία... βάση αυτού τα 50-100 σε τέτοιο βάθος χρόνου δεν είναι κάποιο σοβαρό ποσό όταν ήδη δίνεις 1500+...

Τώρα παιδιά σοβαρά υπάρχει άνθρωπος που δίνει 1500+ για pc και θα σκεφτεί τα 100-200 ευρώ;

Τα 200 ευρώ στα 14500 είναι σχεδόν 14% διαφορά που δεν λίγο. Τώρα που είδες τα 1500 μόνο εσύ ξέρεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Το budget είναι 1100€ συν οθόνη (οπότε μένουν 920 για τον πύργο) 

Δε μας ενδιαφέρει η εμφάνιση κτλπ γι αυτό κουτί θα μπει ενα απλό των 30€, ram οι κλασικές g.skill 16gb στα 70€ περίπου, r5 3600 στα 190€, hdd 1tb wd στα 35€, ενώ η rx5700 αγοράστηκε 320€ και ο 250αρης nvme 50€.

Εν ολίγοις χοντρικά μένουν 220 για μητρική και psu. Πρότεινα msi x470 gaming max (125€), seasonic 620W (70€) και κάποια φανακια, ωστόσο ο φίλος σκέφτεται να στριμώξει στο build corsair txm gold 650W (75€) και μια φθηνή x570 μητρικη των 155€ περίπου. 

Νομίζω ότι τόσο το τροφοδοτικό, όσο και η μητρική είναι "overkill" για το συγκεκριμένο σύστημα, οπότε για να μην κουράζω άλλο εσείς ποια επιλογή θα προτείνατε για μητρική/psu? 

Και πάλι ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα έβαζα Αsus x470 pro + Corsair RMx (2018) και ας είναι υπερβολικά και τα watt του PSU και το X470, όχι γιατί χρειάζονται και σίγουρα δεν είναι value for money αλλά μου αρέσουν πολύ σαν ποιότητα κατασκευής.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...