Προς το περιεχόμενο

Ryzen 3000 series & x570/Β550/Α520 Μobos


akoinonitos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, nick0lis είπε

Σε αντιστατική σακούλα σφραγισμένη έπρεπε να είναι.

Δεν ξέρω για την συγκεκριμένη μητρική αλλά μία Prime X470 της Asus που είχα πάρει είχε έρθει έτσι ακριβώς. Κοίταξα μετά όλα τα unboxing videos και κατάλαβα ότι η Asus αρκετές μητρικές της πουλάει έτσι. Σφραγισμένα και με barcode είναι μόνο διάφορα σακουλάκια μέσα στο κουτί.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πάντως σε ένα unboxing που είδα, έτσι την άνοιξε και αυτός. Δεν ήταν σε θήκη. Στο κάτω μέρος φαίνεται να έχει κάτι σαν αντιστατικό pad, αλλά δεν την έβγαλα από το κουτί. Το μόνο που έκανα είναι που κούμπωσα τον επεξεργαστή. Το σόκετ δεν ήταν μαρκαρισμένο καλά, δεν φαίνεται πως μπαίνει. Κοίταξα τα πινάκια στο κάτω μέρος, και τελικά κατάλαβα πως μπαίνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, petasis είπε

Επιτέλους ήρθε και η μητρική. Αλλά βρε παιδιά, 460 ευρώ, δεν θα έπρεπε να έχει ένα αντιστατικό σακουλάκι; Δείτε πως ήρθε, μέσα στα χαρτόνια. Έτσι μοιράζει τις μητρικές η asus; (Αυτό ακριβώς είδα μόλις άνοιξα το κουτί. Πάω να ψάξω για κανά unboxing...)

20201218_175944.jpg

Όλες οι ελίτ asus έρχονται βιτρίνα (Χωρίς αντιστατικο)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτες παρατηρήσεις για την dark hero:

1) Η κεραία φτηνιάρικη. Έχω καλομάθει από την gigabyte, που τις βγάζει μαγνητικές, και αρθρωτές. Την κολλάς στο πίσω μέρος του κουτιού και τέλειωσες. Αυτή δεν είναι χρηστική.

2) Η μητρική είδε όλη την ραμ, και τα 128 GB. 4*32 τα dimm μου. Αναφορά για XMP στο bios δεν βρήκα, αλλά όπως μου έχετε πει απίθανο να φτάσει τα 4000MHz που είναι οι μνήμες.

3) Η μητρική ήρθε με παλιό bios. Πέρασα το νεώτερο.

4) Είδε κανονικά τον 5950Χ με το bios που ήρθε.

5) Στο bios έχω idle που ξεκινά με το καλημέρα στους 47 βαθμούς, και σταδιακά ανεβαίνει (π.χ 53 βαθμούς). Η ψήκτρα χλιαρή (γύρω στους 40), και ο ανεμιστήρας στις 800 στροφές. Με προβληματίζει λίγο η διαφορά θερμοκρασίας.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 20/12/2020 στις 2:11 ΠΜ, petasis είπε

Πρώτες παρατηρήσεις για την dark hero:

1) Η κεραία φτηνιάρικη. Έχω καλομάθει από την gigabyte, που τις βγάζει μαγνητικές, και αρθρωτές. Την κολλάς στο πίσω μέρος του κουτιού και τέλειωσες. Αυτή δεν είναι χρηστική.

2) Η μητρική είδε όλη την ραμ, και τα 128 GB. 4*32 τα dimm μου. Αναφορά για XMP στο bios δεν βρήκα, αλλά όπως μου έχετε πει απίθανο να φτάσει τα 4000MHz που είναι οι μνήμες.

3) Η μητρική ήρθε με παλιό bios. Πέρασα το νεώτερο.

4) Είδε κανονικά τον 5950Χ με το bios που ήρθε.

5) Στο bios έχω idle που ξεκινά με το καλημέρα στους 47 βαθμούς, και σταδιακά ανεβαίνει (π.χ 53 βαθμούς). Η ψήκτρα χλιαρή (γύρω στους 40), και ο ανεμιστήρας στις 800 στροφές. Με προβληματίζει λίγο η διαφορά θερμοκρασίας.

το xmp θα το βρεις με την ονομασια docp ,ειναι συνηθως η πρωτη επιλογη στην καρτελα aitweaker, στο bios 47 βαθμοι ειναι οκ ,το θεμα ειναι στα windows τι εχεις μην σε απασχολει το bios.

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλημέρα και χρόνια πολλά!

Version 3201 Beta Version
2020/12/28 20.05 MBytes
ROG STRIX X570-E GAMING BIOS 3201
"Update AMD AM4 AGESA V2 PI 1.1.9.0.

https://dlcdnets.asus.com/pub/ASUS/mb/SocketAM4/ROG_STRIX_X570-E_GAMING/ROG-STRIX-X570-E-GAMING-ASUS-3201.ZIP

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρει κανείς πώς μπορεί να διαβάσει κανείς θερμοκρασίες/ανεμιστήρες στο linux για την dark hero;

Η μητρική έχει ένα nuvoton nct6798D

https://www.techpowerup.com/review/asus-rog-crosshair-viii-dark-hero-c8h/7.html

Για θερμοκρασίες από τον επεξεργαστή, δυστυχώς χρειάζεται kernel 5.10.

2 ώρες πριν, comfuzio είπε

Καλημέρα και χρόνια πολλά!

Version 3201 Beta Version
2020/12/28 20.05 MBytes
ROG STRIX X570-E GAMING BIOS 3201
"Update AMD AM4 AGESA V2 PI 1.1.9.0.

https://dlcdnets.asus.com/pub/ASUS/mb/SocketAM4/ROG_STRIX_X570-E_GAMING/ROG-STRIX-X570-E-GAMING-ASUS-3201.ZIP

Το δοκίμασε κανείς το νέο bios; Στην dark hero παρατηρώ μεγαλύτερες θερμοκρασίες στον επεξεργαστή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, petasis είπε

Ξέρει κανείς πώς μπορεί να διαβάσει κανείς θερμοκρασίες/ανεμιστήρες στο linux για την dark hero;

Η μητρική έχει ένα nuvoton nct6798D

https://www.techpowerup.com/review/asus-rog-crosshair-viii-dark-hero-c8h/7.html

Για θερμοκρασίες από τον επεξεργαστή, δυστυχώς χρειάζεται kernel 5.10.

Το δοκίμασε κανείς το νέο bios; Στην dark hero παρατηρώ μεγαλύτερες θερμοκρασίες στον επεξεργαστή.

Τι να σου πω, με το σύστημα της υπογραφής και ακόμα με stock cooler τα ίδια temps βλέπω. Για μένα η σταθερότητα είναι τώρα η ουσία, φτιάξανε τα ρολόγια αλλά ακόμα και με το προηγούμενο bios βάραγε κάποια random reboot/shut downs.
Αυτό το τρέχω από το πρωί αλλά δεν μπορώ να καταλάβω τι ήταν αυτό που βάραγε τα reboot για να το κάνω επί σκοπού μιας που το έκανε και σε idle και σε full load αλλά σε άκυρους χρόνους και ποτέ προβλεπτόμενα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, petasis είπε

Ξέρει κανείς πώς μπορεί να διαβάσει κανείς θερμοκρασίες/ανεμιστήρες στο linux για την dark hero;

Η μητρική έχει ένα nuvoton nct6798D

https://www.techpowerup.com/review/asus-rog-crosshair-viii-dark-hero-c8h/7.html

Για θερμοκρασίες από τον επεξεργαστή, δυστυχώς χρειάζεται kernel 5.10.

Το δοκίμασε κανείς το νέο bios; Στην dark hero παρατηρώ μεγαλύτερες θερμοκρασίες στον επεξεργαστή.

Καλά κρασιά: https://bugzilla.kernel.org/show_bug.cgi?id=204807

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...