Προς το περιεχόμενο

Ryzen 3000 series & x570/Β550/Α520 Μobos


akoinonitos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, Herald είπε

Miα χαρά αντικειμενικό μου φαίνεται. 9600k και πολύ του είναι 😛 

 

βασικα εχουν κανει λαθος ,9600 σκετο ηθελαν να γραψουν ο k βγεπει παραπανω απο τον 5800x στο gaming 😛

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Ρε παιδια ποσο γελιοι ειναι αυτοι στο intel userbenchmark.

Our benchmarks shows that 5800x is comparable to 9600k  

910672921_Screenshot_20210320-154101_SamsungInternet.jpg.0e592b76f365528f1d9ff604640b8023.jpg

Χμ o 3700x είναι λίγο καλύτερος από τον 8600k μου, ο οποίος με τη σειρά του είναι στα ίδια περίπου με τον 9600k. Άρα ο 3700x είναι λίγο καλύτερος από τον 5800x. Αν θες αλλάζουμε! Am i right or am i right?😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, ilos είπε

Χμ o 3700x είναι λίγο καλύτερος από τον 8600k μου

Xα, γατάκι. 

 

The heavily hyped 3700X, paired with a 2060S, offers real world gaming performance comparable to the $80 USD entry level 4-core, 4-thread Intel Core i3-9100F.
 

9100F και πολύ σού είναι. 

Επεξ/σία από Herald
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/2/2021 στις 11:00 ΜΜ, Razor333 είπε

Εχει δοκιμασει κανεις σε B550 τις ταχυτητες στους nvme και στις 2 θυρες cpu/chipset;

Παρατηρω στο write, οτι υπαρχει cap λιγο πανω απο τα 1100mb/s για την δευτερη m2 απο το chipset και cap λιγο κατω απο τα 2000mb/s στην πρωτη m2 απο το cpu και οι δυο nvme ειναι gammix s11 pro 1tb και απο αυτα που βλεπω σε as ssd/crystaldiskmark/atto ξεπερνανε κατα πολυ στο write τα 2000mb/s.

Το mobo ειναι Asus B550 strix f.

Με δυο sam 970 evo plus 1Tb δεν έχω παρατηρήσει μείωση, δεν έχω sata συνδεμένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Herald είπε

Xα, γατάκι. 

 

The heavily hyped 3700X, paired with a 2060S, offers real world gaming performance comparable to the $80 USD entry level 4-core, 4-thread Intel Core i3-9100F.
 

9100F και πολύ σού είναι. 

Το κακό είναι ότι βγαίνει πρώτο δεύτερο στις αναζητήσεις της Google. Τα διαβάζει ο κόσμος που δεν έχει ιδέα και βγάζει τραγικά συμπεράσματα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 20/3/2021 στις 3:22 ΜΜ, comfuzio είπε

Version 3603 Beta Version
2021/03/20 20.29 MBytes
ROG STRIX X570-E GAMING BIOS 3603
"- Update AMD AM4 AGESA V2 PI 1.2.0.1 Patch A
- Fix USB connectivity issue

Παιδιά, είδε κάποιος διαφορά στα προβλήματα με USB? Δεν είχα μέχρι τώρα θέμα αλλά το DAC μια φορά τη βδομάδα μου κάνει νερά και διορθώνεται με reset (unplug/re-plug του καλωδιου). Μπορεί να μην έχει σχέση αλλά μη βάλω το 3603 κι εμφανιστούν άλλα θέματα.

Επεξ/σία από Thrall7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/3/2021 στις 3:45 ΜΜ, akoinonitos είπε

Ρε παιδια ποσο γελιοι ειναι αυτοι στο intel userbenchmark.

Our benchmarks shows that 5800x is comparable to 9600k  

910672921_Screenshot_20210320-154101_SamsungInternet.jpg.0e592b76f365528f1d9ff604640b8023.jpg

Γιατί δίνεις κλικ σε σκουπίδια ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά ένα περίεργο που μου έκανε χθες.. Μετά από 3 ώρες στο Valheim ξαφνικά το PC κάνει shut down.. Το ξανά ανοίγω, ξανά μπαίνω Valheim και μετά από κάνα 15 λεπτό πάλι το ίδιο. Ανοίγω το hwinfo να τσεκάρω θερμοκρασίες και βλέπω το chipset να είναι στους 93 βαθμούς και το θεώρησα λογικό γιατί έχω την Dark hero που έχει παθητική ψύξη. Αλλά από τι κατάλαβα μετά οι θερμοκρασίες αυτές ηταν πολύ υψηλές γιατί το άφησα για λίγη ώρα και λέω κάτσε να τρέξω ένα Occt να δούμε αν είναι κάνα τροφοδοτικό. Και βλέπω ότι το chipset πάω ώρα και να τρέχει το bench δεν πάει πάνω από 65 βαθμούς. Το ίδιο έγινε όταν ξανά ανοίξω το Valheim. Δεν πήγε πάνω από 65 βαθμούς. 
πως γίνεται να προκλήθηκε αυτή η αύξηση της θερμοκρασίας και το overheating στο chipset κάνει shut down ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kostas7837aek είπε

Ρε παιδιά ένα περίεργο που μου έκανε χθες.. Μετά από 3 ώρες στο Valheim ξαφνικά το PC κάνει shut down.. Το ξανά ανοίγω, ξανά μπαίνω Valheim και μετά από κάνα 15 λεπτό πάλι το ίδιο. Ανοίγω το hwinfo να τσεκάρω θερμοκρασίες και βλέπω το chipset να είναι στους 93 βαθμούς και το θεώρησα λογικό γιατί έχω την Dark hero που έχει παθητική ψύξη. Αλλά από τι κατάλαβα μετά οι θερμοκρασίες αυτές ηταν πολύ υψηλές γιατί το άφησα για λίγη ώρα και λέω κάτσε να τρέξω ένα Occt να δούμε αν είναι κάνα τροφοδοτικό. Και βλέπω ότι το chipset πάω ώρα και να τρέχει το bench δεν πάει πάνω από 65 βαθμούς. Το ίδιο έγινε όταν ξανά ανοίξω το Valheim. Δεν πήγε πάνω από 65 βαθμούς. 
πως γίνεται να προκλήθηκε αυτή η αύξηση της θερμοκρασίας και το overheating στο chipset κάνει shut down ?

ποια καρτα γραφικων εχεις?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, ilos είπε

Χα άρχισαν τα όργανα με το chipset.😁 Και σε passive κιόλας. Φαντάσου να πιάσει καλοκαίρι και να το βουλώσεις με κανένα φουρνάκι 3-slot.

Με τις cabrio 3090 που έχουν passthrough cooler και φτύνουν τον αέρα πάνω στο chipset θα κάνουμε παρτάκι? 😛 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Herald είπε

Με τις cabrio 3090 που έχουν passthrough cooler και φτύνουν τον αέρα πάνω στο chipset θα κάνουμε παρτάκι? 😛 

Καλά και αυτές δεν είναι ότι καλύτερο, τον πάνε κατευθείαν πάνω στις μνήμες😁 Μας βλέπω κολλημένους στο xmp.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, ilos είπε

Καλά και αυτές δεν είναι ότι καλύτερο, τον πάνε κατευθείαν πάνω στις μνήμες😁 Μας βλέπω κολλημένους στο xmp.

Ναι συγνώμη, εγώ την έχω vertical και κόλλησε το μυαλό μου, όντως σε κανονικό installation πάει στις μνήμες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, ilos είπε

Χα άρχισαν τα όργανα με το chipset.😁 Και σε passive κιόλας. Φαντάσου να πιάσει καλοκαίρι και να το βουλώσεις με κανένα φουρνάκι 3-slot.

Το θέμα είναι ότι ας πούμε σήμερα τρέχει Valhaim 4 ώρες και δεν έχει πάει πάνω από 65.. δεν ξέρω χθες τι το πιάσε και βάρεσε 90αρι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...