Προς το περιεχόμενο

Ryzen 3000 series & x570/Β550/Α520 Μobos


akoinonitos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πρέπει να σκάει νέο bios για την x570-e, αλλάξανε την ημερομηνία αλλά έχει το ίδιο νούμερο για bios

image.png.1f63dad99359ad7bcf9dd668eaec19d2.png

AMD Chipset Drivers :

Package : 2.16.12.341 WHQL [12/04/2021]
https://mega.nz/file/UccTyKRR#6gJIr3Ho77Nx60iMy3l74mx81bSRt9lo-qVCQLqsOKc

image.png.67c01329a33cd8556b41035967a8002d.png

Διαφορές που είδα σε σχέση με τον προηγούμενο είναι το AMD GPIO Driver και AMD PSP Driver.
Το AMD WDT δεν θυμάμαι να το είχα δει ποτέ σε κάποιο installation όσο καιρό έχω αυτή την mobo, υποθέτω ότι πέργαγε με windoze update και τώρα πήραμε πιο νέο.
Επίσης δεν θυμάμαι να έχω δει ξανά το AMD Embedded SMBus Driver

Επεξ/σία από comfuzio
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδια για να μην ανοιγω νεο θεμα, θα ηθελα σας παρακαλώ να μου προτεινετε μητρικη max μεχρι 230 ευρω (ειτε Β550 ειτε Χ570). Η αγορα θα γινει απο Αμαζον. Θα μεταβώ απο την ASUS ROG Strix X370-F. Θα άξιζε πχ. να παω σε high level B550 (Strix B550-E) ή σε πιο entry level X570 (Prime X570-Pro) ? Δεν με ενδιαφερουν τα 2xGen4 M.2.

Κάτι πολυ σημαντικο: Γνωριζω ειναι λιγο hit and miss αλλα θέλω να αποφυγω το φορματ. Μονο μητρικη θα αλλαχτει, τιποτα αλλο. Τις καλυτερες πιθανοτητες θα μου τις εδινε μεταβαση παλι σε ASUS Strix? Η΄ ειναι οκ πχ. και με Aorus Β550 Pro V2 η οποια ειναι γυρω στα 150 και θεωρειται high-end συμφωνα με το γνωστο excel list?

Επεξ/σία από Warlord1981
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Warlord1981 είπε

Παιδια για να μην ανοιγω νεο θεμα, θα ηθελα σας παρακαλώ να μου προτεινετε μητρικη max μεχρι 230 ευρω (ειτε Β550 ειτε Χ570). Η αγορα θα γινει απο Αμαζον. Θα μεταβώ απο την ASUS ROG Strix X370-F. Θα άξιζε πχ. να παω σε high level B550 (Strix B550-E) ή σε πιο entry level X570 (Prime X570-Pro) ? Δεν με ενδιαφερουν τα 2xGen4 M.2.

Κάτι πολυ σημαντικο: Γνωριζω ειναι λιγο hit and miss αλλα θέλω να αποφυγω το φορματ. Μονο μητρικη θα αλλαχτει, τιποτα αλλο. Τις καλυτερες πιθανοτητες θα μου τις εδινε μεταβαση παλι σε ASUS Strix? Η΄ ειναι οκ πχ. και με Aorus Β550 Pro V2 η οποια ειναι γυρω στα 150 και θεωρειται high-end συμφωνα με το γνωστο excel list?

Β550 Tomahawk και δεν κοιτάς αλλού

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Warlord1981 είπε

Παιδια για να μην ανοιγω νεο θεμα, θα ηθελα σας παρακαλώ να μου προτεινετε μητρικη max μεχρι 230 ευρω (ειτε Β550 ειτε Χ570). Η αγορα θα γινει απο Αμαζον. Θα μεταβώ απο την ASUS ROG Strix X370-F. Θα άξιζε πχ. να παω σε high level B550 (Strix B550-E) ή σε πιο entry level X570 (Prime X570-Pro) ? Δεν με ενδιαφερουν τα 2xGen4 M.2.

Κάτι πολυ σημαντικο: Γνωριζω ειναι λιγο hit and miss αλλα θέλω να αποφυγω το φορματ. Μονο μητρικη θα αλλαχτει, τιποτα αλλο. Τις καλυτερες πιθανοτητες θα μου τις εδινε μεταβαση παλι σε ASUS Strix? Η΄ ειναι οκ πχ. και με Aorus Β550 Pro V2 η οποια ειναι γυρω στα 150 και θεωρειται high-end συμφωνα με το γνωστο excel list?

https://www.multicopter.gr/product/15075/iy-perifereiakaeksartimata-iymitrikesmsi-mag-b550-tomahawk-7c91-001r-pliromi-kai-se-eos-36-doseis!!!-/?skr_prm=WyJkOWY4MzIzMi04ZTgxLTRhNTMtYjgwNS05MDA1NTQ1ODY2OTciLDE2MjE1NDUwMTUxOTQseyJhcHBfdHlwZSI6IndlYiIsImNwIjoiYiIsInRhZ3MiOiIifV0

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, kkatzos είπε

Β550 Tomahawk και δεν κοιτάς αλλού

 

7 λεπτά πριν, BabisTs είπε

Σας ευχαριστω και τους 2, την ειχα κοιταξει την συγκεκριμενη και εγω μιας και ειναι ιδιαιτερα δημοφιλης. Συμφωνα με την γνωστη λιστα ειναι mainstream level. Ειναι καλυτερη ας πουμε απο μια Strix B550-Ε ή Aorus Β550 Pro V2 που θεωρουνται high end? Ή εστω απο μια B550-F ?

Οσων αφορα το φορματ πιστευετε θα το σωσουμε αν αλλαχτει manufacturer? :) Πλατφορμα φυσικα παραμενει ιδια οπως και ολα τα υπολοιπα parts.

Επισης ξεχασα να αναφερω σιγα σιγα μαζευω parts και για watercooling.

Επεξ/σία από Warlord1981
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Warlord1981 είπε

 

Σας ευχαριστω και τους 2, την ειχα κοιταξει την συγκεκριμενη και εγω μιας και ειναι ιδιαιτερα δημοφιλης. Συμφωνα με την γνωστη λιστα ειναι mainstream level. Ειναι καλυτερη ας πουμε απο μια Strix B550-Ε ή Aorus Β550 Pro V2 που θεωρουνται high end? Ή εστω απο μια B550-F ?

Οσων αφορα το φορματ πιστευετε θα το σωσουμε αν αλλαχτει manufacturer? :) Πλατφορμα φυσικα παραμενει ιδια οπως και ολα τα υπολοιπα parts.

Επισης ξεχασα να αναφερω σιγα σιγα μαζευω parts και για watercooling.

προχώρα άφοβα ....δεν έχει να ζηλέψει κάτι η tomahawk.....θα σε καλύψει άνετα παντού και με ότι cpu θες.....τώρα για το φορματ δεν το γνωρίζω....

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, BabisTs είπε

προχώρα άφοβα ....δεν έχει να ζηλέψει κάτι η tomahawk.....θα σε καλύψει άνετα παντού και με ότι cpu θες.....τώρα για το φορματ δεν το γνωρίζω....

Σευχαριστω! Ο αριθμος των USB port μονο με προβληματιζει λιγο τωρα που την κοιταω μιας και εχω καμποσα peripherals (6).. Εχεις καποια εναλλακτικη?

Επεξ/σία από Warlord1981
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η MSI βγάζει τα καλύτερα BIOS με τα λιγότερα προβλήματα σε σχέση με άλλους κατασκευαστές.

Και η Strix B550-F είναι πολύ καλή αλλά αρκετά πιο ακριβή.

Η Gigabyte έχει τα πιο προβληματικά bios και υστερεί σε ram overclocking σε σχέση με τις δύο παραπάνω.

Format -λογικά- δε θα χρειαστεί να κάνεις.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

19 λεπτά πριν, kkatzos είπε

Η MSI βγάζει τα καλύτερα BIOS με τα λιγότερα προβλήματα σε σχέση με άλλους κατασκευαστές.

Και η Strix B550-F είναι πολύ καλή αλλά αρκετά πιο ακριβή.

Η Gigabyte έχει τα πιο προβληματικά bios και υστερεί σε ram overclocking σε σχέση με τις δύο παραπάνω.

Format -λογικά- δε θα χρειαστεί να κάνεις.

Χμ δεν βρισκω στο qvl της τις ram μου.. 2 x F4-3600C16D-16GTZN.

49 λεπτά πριν, BabisTs είπε

προχώρα άφοβα ....δεν έχει να ζηλέψει κάτι η tomahawk.....θα σε καλύψει άνετα παντού και με ότι cpu θες.....τώρα για το φορματ δεν το γνωρίζω....

Αν την εβρισκες ακριβως ιδια τιμη με Aorus B550 Pro V2 ποια θα επελεγες? (ιδιο VRM tier)

Επεξ/σία από Warlord1981
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Warlord1981 είπε

Παιδια για να μην ανοιγω νεο θεμα, θα ηθελα σας παρακαλώ να μου προτεινετε μητρικη max μεχρι 230 ευρω (ειτε Β550 ειτε Χ570). Η αγορα θα γινει απο Αμαζον. Θα μεταβώ απο την ASUS ROG Strix X370-F. Θα άξιζε πχ. να παω σε high level B550 (Strix B550-E) ή σε πιο entry level X570 (Prime X570-Pro) ? Δεν με ενδιαφερουν τα 2xGen4 M.2.

Κάτι πολυ σημαντικο: Γνωριζω ειναι λιγο hit and miss αλλα θέλω να αποφυγω το φορματ. Μονο μητρικη θα αλλαχτει, τιποτα αλλο. Τις καλυτερες πιθανοτητες θα μου τις εδινε μεταβαση παλι σε ASUS Strix? Η΄ ειναι οκ πχ. και με Aorus Β550 Pro V2 η οποια ειναι γυρω στα 150 και θεωρειται high-end συμφωνα με το γνωστο excel list?

Μόνο μητρική θα αλλάξεις? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, leros2004 είπε

Μόνο μητρική θα αλλάξεις? 

Ναι και αργοτερα και cpu οταν με το καλο βγουν οι zen 3+

Α εχω ηδη παρει να αλλαξω και κουτι (Corsair 5000D Airflow)

Επεξ/σία από Warlord1981
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, Warlord1981 είπε

Ναι και αργοτερα και cpu οταν με το καλο βγουν οι zen 3+

Ε τότε, αν δεν έχεις κάποιο θέμα με τη μητρική σου, δεν έχει νόημα να την αλλάξεις τώρα.
Και εσύ βρε παιδί μου έχεις πληρέστατο pc, δεν βλέπω κάποιο part που υστερεί, να σου προτείνουμε κάτι να σου φύγει η κάψα της μητρικής :P 

Γενικά πάντως η MSI τους έχει πάρει τα σώβρακα, τους κάνει πλάκα με μητρική των 150€ https://www.skroutz.gr/s/24026826/MSI-MPG-B550-Gaming-Edge-WIFI-Motherboard-ATX-με-AMD-AM4-Socket.html?
Η Asus την παραδέχομαι έχει φοβερό τμήμα μάρκετινγκ και promotion. 

Κατά τα άλλα στη γήινη κατηγορία ~150€ έχει μέτριες υλοποιήσεις...

 

image.png.fa52cdbd51f8863d62b2fb450f396a7e.pngimage.png.fee6715e599567472999b5bd415bb012.png

Επεξ/σία από leros2004
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, leros2004 είπε

Ε τότε, αν δεν έχεις κάποιο θέμα με τη μητρική σου, δεν έχει νόημα να την αλλάξεις τώρα.
Και εσύ βρε παιδί μου έχεις πληρέστατο pc, δεν βλέπω κάποιο part που υστερεί, να σου προτείνουμε κάτι να σου φύγει η κάψα της μητρικής :P 

Γενικά πάντως η MSI τους έχει πάρει τα σώβρακα, τους κάνει πλάκα με μητρική των 150€ https://www.skroutz.gr/s/24026826/MSI-MPG-B550-Gaming-Edge-WIFI-Motherboard-ATX-με-AMD-AM4-Socket.html?
Η Asus την παραδέχομαι έχει φοβερό τμήμα μάρκετινγκ και promotion. 

Κατά τα άλλα στη γήινη κατηγορία ~150€ έχει μέτριες υλοποιήσεις...

 

image.png.fa52cdbd51f8863d62b2fb450f396a7e.pngimage.png.fee6715e599567472999b5bd415bb012.png

Σευχαριστω!

Βασικα κουτι αλλαζω λογω αθλιων θερμοκρασιων με το υφισταμενο και την 3090 τωρα που πλεον καλοκαιριασε. Οποτε μιας που κανω τον κοπο να τα ξηλωσω και ξαναστησω, ας βαλω εξαρχης νεα mobo.Η Gaming Edge Wifi ειναι ουσιαστικα η Tomahawk + Wifi + Δρακος? :P

Σε συγκριση με B550 Aorus Pro V2 ? (περισσοτερα usb, καλυτερο audio, Καλυτερη εμφανιση, VRM ιδιου tier, δεν με ενδιαφερει wifi, προσθηκη Type-C header που η V1 δεν ειχε)

Επεξ/σία από Warlord1981
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, Warlord1981 είπε

Σευχαριστω!

Βασικα κουτι αλλαζω λογω αθλιων θερμοκρασιων με το υφισταμενο και την 3090 τωρα που πλεον καλοκαιριασε. Οποτε μιας που κανω που κανω τον κοπο να τα ξηλωσω και ξαναστησω, ας βαλω εξαρχης νεα mobo.Η Gaming Edge Wifi ειναι ουσιαστικα η Tomahawk + Wifi + Δρακος? :P

Σε συγκριση με B550 Aorus Pro V2 ? (περισσοτερα usb, καλυτερο audio, Καλυτερη εμφανιση, VRM ιδιου tier)

3090 σε s340 elite? 😁 ΗΡΩΑΣ.

Από τα πιο όμορφα συμμαζεμένα κουτάκια που είχα ποτέ, αλλά καλοκαίρι με το front panel κλειστό ούτε η 1080 την πάλευε και μιλάμε για κάρτα των 180w...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...