Προς το περιεχόμενο

Ryzen 3000 series & x570/Β550/Α520 Μobos


akoinonitos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε στοκ ο 5950X παίζει στα 3950-3975. Οπότε κλειδωμένος στα 4600 είναι +15% περίπου. Σε καμία περίπτωση δεν είναι +35%. Κι επειδή μιλάμε για δουλειά που αν σου σκάσει στο 95% το overclock, έχασες όλο το χρόνο, καλύτερα μείνε σε stock ή έστω ένα πιο συντηρητικό overclock με PBO και curve optimizer.

Όσο για AiO, θα πρέπει να πας σε κάποιο 280ρη ή 360ρη. Από τα καλύτερα είναι το 360ρη της Arctic Liquid https://www.skroutz.gr/s/20850548/Arctic-Liquid-Freezer-II-360.html

 

Επεξ/σία από malakudi
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, malakudi είπε

Σε στοκ ο 5950X παίζει στα 3950-3975. Οπότε κλειδωμένος στα 4600 είναι +15% περίπου. Σε καμία περίπτωση δεν είναι +35%. Κι επειδή μιλάμε για δουλειά που αν σου σκάσει στο 95% το overclock, έχασες όλο το χρόνο, καλύτερα μείνε σε stock ή έστω ένα πιο συντηρητικό overclock με PBO και curve optimizer.

Όσο για AiO, θα πρέπει να πας σε κάποιο 280ρη ή 360ρη. Από τα καλύτερα είναι το 360ρη της Arctic Liquid https://www.skroutz.gr/s/20850548/Arctic-Liquid-Freezer-II-360.html

 

Στο πρόγραμμα της ASUS παντως μου δειχνει +33% αυξηση αποόδοσης, θα το τσεκάρω και με cinebench να δω ποση διαφορά ακριβως είναι σε σχέση με stock. Παντως και +15% να είναι για το είδος της δουλειας που κάνω θα μου κερδίσει χρόνο, αρκεί βεβαια να ειναι stable.

Το θέμα τώρα είναι να στρώσει η ψυξη, είδα μερικά reviews για το Arctic και φαινεται πολυ δυνατό, όμως επειδή στο παρελθόν μου έχουν χαλάσει οι αντλίες απο πολλά τετοια AIO θα προτιμούσα να έχω την εγγύηση της corsair που έχω και εμπειρία. Εαν επαιρνα για παράδειγμα αυτό εδω δεν θα έκανε την ίδια δουλεια? https://www.amazon.de/-/en/CORSAIR-Cooling-Radiator-Illumination-Compatible/dp/B077FZPCRH/ref=sr_1_4?dchild=1&keywords=Corsair+H150i+Pro+RGB&qid=1621978969&sr=8-4

Capture.JPG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, malakudi είπε

Σε στοκ ο 5950X παίζει στα 3950-3975. Οπότε κλειδωμένος στα 4600 είναι +15% περίπου. Σε καμία περίπτωση δεν είναι +35%. Κι επειδή μιλάμε για δουλειά που αν σου σκάσει στο 95% το overclock, έχασες όλο το χρόνο, καλύτερα μείνε σε stock ή έστω ένα πιο συντηρητικό overclock με PBO και curve optimizer.

Όσο για AiO, θα πρέπει να πας σε κάποιο 280ρη ή 360ρη. Από τα καλύτερα είναι το 360ρη της Arctic Liquid https://www.skroutz.gr/s/20850548/Arctic-Liquid-Freezer-II-360.html

 

Σε στοκ ο 5950 εννοείς κλειστό pbo ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, nick0lis είπε

Συμφωνώ ( Στοκ = PBO disabled)

Στον δικό μου παρατηρώ 4.2-4.3ghz foul load, μάλλον οφείλετε σε διαφορετικό work load.

Αναφερόμουν σε 3d rendering και συγκεκριμένα Blender, τα στοιχεία συχνότητας είναι από το review του Gamers Nexus. Προφανώς διαφορετικά workloads έχουν και διαφορετικές all core συχνότητες.

Επεξ/σία από malakudi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, malakudi είπε

Βγήκε η επίσημη A9 έκδοση BIOS (AGESA ComboAM4PIV2 1.2.0.2) για την MSI X570 Unify.

Καμία βελτίωση στο θέμα FCLCK. Με 2000 έχω WHEA errors, με 1966 σπάνια μπουτάρει (ενώ στα 2000 πάντα), με 1933 έχει  λιγότερα WHEA errors αλλά και πάλι έχει. Οπότε και πάλι μόνο στα 1900 είναι χωρίς errors.

Τελικά έχει καταφέρει κανείς > 1900 χωρίς WHEA; Μήπως τα πιο νέα τσιπάκια είναι καλύτερα; Μήπως αυτά με 1 CCD είναι καλύτερα; (έχω 5900X).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, malakudi είπε

Καμία βελτίωση στο θέμα FCLCK. Με 2000 έχω WHEA errors, με 1966 σπάνια μπουτάρει (ενώ στα 2000 πάντα), με 1933 έχει  λιγότερα WHEA errors αλλά και πάλι έχει. Οπότε και πάλι μόνο στα 1900 είναι χωρίς errors.

Τελικά έχει καταφέρει κανείς > 1900 χωρίς WHEA; Μήπως τα πιο νέα τσιπάκια είναι καλύτερα; Μήπως αυτά με 1 CCD είναι καλύτερα; (έχω 5900X).

Εμενα που ο 5800Χ δεν πιανει καν τα 1900 τι να πω; 😂

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, kostas_anes είπε

Εμενα που ο 5800Χ δεν πιανει καν τα 1900 τι να πω; 😂

Με ποια μητρική είσαι Κώστα; Την ΜSI B550 Gaming Carbon WiFi που βλέπω στην υπογραφή;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, malakudi είπε

Με ποια μητρική είσαι Κώστα; Την ΜSI B550 Gaming Carbon WiFi που βλέπω στην υπογραφή;

Ω ναι, τελευταιο BIOS και δοκιμασα και κατι προηγουμενα δικα μου. Δεν θελει ουτε με πειραγμενα voltages στο IOD, ενω ο 3700Χ εκανε την υπερβαση και καταφερνε τουλαχιστον τα 1897MHz.

Νταξει 3 μερες τον εχω πανω, δεν εχω δοκιμασει οτι θα μπορουσα ακομα, αλλα ειμαι σχεδον σιγουρος οτι δεν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, nick0lis είπε

Και τι σκας ; Τον καλύτερο επεξεργαστή έχεις.

Μην μιλας για σκασιμο, γιατι με τα 90αρια που βαραει με την NH-D15, το πιστευω οτι ειναι ISIS Edition. Δεν βοηθαει η θερμοκρασια δωματιου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, nick0lis είπε

Έχεις κουτί καλό στο airflow ; 

Ανοιχτό pho ; 

Νίκο έχω 30 στο δωμάτιο, τι PBO θες ρε άνθρωπε, θα μου το ανατινάξεις το PC; 😂
Και το κουτί κομπλέ είναι, 500DX από την beQuiet με 6 ανεμιστήρες πάνω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...