Προς το περιεχόμενο

Ryzen 3000 series & x570/Β550/Α520 Μobos


akoinonitos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, ICE-T είπε

από τα save profile's ισχύει αλλά όταν τα κάνεις save σε USB  και τα περάσεις μετά μια χαρά δουλεύουν σε Asus X570/B550, δοκιμασμένο είναι δεν το έγραψα απλώς για να γράψω.

Τι να σου πω; έχω την Mobo της υπογραφής από Σεπτέμβρη 2019 έχουν βγει τσουβάλι BIOS updates, το μόνο success που είχα ήταν από απλό update μέσα στο ίδιο agesa code.
Αν άλλαζε το agesa code ή γενικά πολύ το BIOS ακόμα και στο ίδιο agesa δεν είχα ποτέ POST είτε το έκανα load μέσα από το BIOS είτε από USB. Μιλάμε για το απόλυτο 0%. Τώρα αν παίζει σε σένα οκ. Δεν ξέρω τι μπορεί να παίζει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, comfuzio είπε

Τι να σου πω; έχω την Mobo της υπογραφής από Σεπτέμβρη 2019 έχουν βγει τσουβάλι BIOS updates, το μόνο success που είχα ήταν από απλό update μέσα στο ίδιο agesa code.
Αν άλλαζε το agesa code ή γενικά πολύ το BIOS ακόμα και στο ίδιο agesa δεν είχα ποτέ POST είτε το έκανα load μέσα από το BIOS είτε από USB. Μιλάμε για το απόλυτο 0%. Τώρα αν παίζει σε σένα οκ. Δεν ξέρω τι μπορεί να παίζει!

Δεν ξέρω τι παίζει μπορεί σε μερικές μητρικές να δουλεύει σωστά η να μην δουλεύει αν έχεις memory tweaking ίσως να μην λειτουργεί αλλά αυτά είναι custom settings όπως τα custom curve στους πυρήνες κανένας δεν υπόσχεται ότι θα δουλέψουν ούτε με μεταγενέστερα bios για να μην τα μπερδεύουμε εγώ μιλάω για τις απλές ρυθμίσεις ίσως δεν το είχα διατυπώνει σωστά προηγούμενως

Επεξ/σία από ICE-T
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά καλησπέρα, 

Εχει βάλει κανείς το 7C91vA6 στην B550 Tomahawk με 3700x;

Είναι stable;

Ευχαριστώ.

PS ειμαι στο 7C91vA2 απο πέρυσι και δεν έχω κανένα θέμα.

Επεξ/σία από xapiass
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω απορία εγκυκλοπαιδικά αν κάποιος τεστάρει την 4700s apu πόση διαφορά έχει σε σχέση με 4700g και 3700x.

Είναι και λίγο παραπάνω σε clocks 4 σε σχέση με τα 3.8 του SeX.

Έχω βρει αυτό αλλά δε λέει και πολλά.

https://www.notebookcheck.net/AMD-4700S-desktop-APU-Not-good-enough-for-Xbox-Series-X-S-but-suitable-for-a-Mini-ITX-gaming-PC-with-16-GB-GDDR6-RAM.535630.0.html

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
4 ώρες πριν, nikpoth είπε

Πέρασα και εγώ, 2407 από 2404 αλλά για κάποιο λόγο με γύρισε σε patch a από b. Περίεργο. 

Μήπως πήγες σε άλλο agesa version; πχ 1.2.0.2 patch B σε 1.2.0.3 patch A;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, nikpoth είπε

Πέρασα και εγώ, 2407 από 2404 αλλά για κάποιο λόγο με γύρισε σε patch a από b. Περίεργο. 

support για τα windows 11 λένε για την 2407, παρατήρησες κάτι άλλο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 ώρες πριν, nikpoth είπε

Πέρασα και εγώ, 2407 από 2404 αλλά για κάποιο λόγο με γύρισε σε patch a από b. Περίεργο. 

Κοίταξα λίγο τα πρόσφατα δικά μου. Με κόκκινο BIOS/AGESA/ΗΜ. BIOS

spacer.png

spacer.png

Το πισωγύρισμα στις ημερομηνίες φαίνεται να έχει γίνει στο 2403- 1.2.0.3a 

 

@nikpoth Στην πρώτη σελίδα του bios τι agesa και ημερομηνία σου γράφει;

Επεξ/σία από Xoroxronis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13/7 λέει, το καινούργιο bios 2407 και 1203a. Το προηγούμενο έγραφε κανονικά 1203B , δεν θυμάμαι ημερομηνία, αλλά σίγουρα ήταν Ιουνίου το 2404. Εντωμεταξύ το κοιτάξω λίγο χθες και βρίσκω πολύ κόσμο που το διαπίστωσε. Σε b550.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, nikpoth είπε

13/7 λέει, το καινούργιο bios 2407 και 1203a. Το προηγούμενο έγραφε κανονικά 1203B , δεν θυμάμαι ημερομηνία, αλλά σίγουρα ήταν Ιουνίου το 2404. Εντωμεταξύ το κοιτάξω λίγο χθες και βρίσκω πολύ κόσμο που το διαπίστωσε. Σε b550.

Το 2404 ήταν beta

Επεξ/σία από ICE-T
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, nikpoth είπε

Ναι beta. Γενικά από όταν έχω την μητρική 8 στα 10,beta έβγαλε. 

μόνο της final έχω περάσει , είμαι με την 2403 1203α είναι μου φαίνεται χωρίς προβλήματα,θα περιμένω λίγο πριν δοκιμάσω την 2407 Β550 e gaming χρησιμοποιώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...