Προς το περιεχόμενο

Ryzen 3000 series & x570/Β550/Α520 Μobos


akoinonitos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, Dinos_12345 είπε

Γιατί να πάρεις x570; Πέρα από το PCI 4.0 δεν έχεις λόγο.

Αδιαφορο μου ειναι το pci 4 ,αυτο που με ενδιαφερει ειναι τι θα γινεται με μνημες και If στις x470 και ποσο καλα bios θα εχουν για σκαλισμα ,την ch7 την ειχα και την πουλησα δεν εμεινα ευχαριστημενος και στα λεφτα τις δλδ 300+ ισως αξιζει καλυτερα μια χ570 σε αυτην τιμη

12 λεπτά πριν, godslayerxp είπε

αν είναι να πας σε x470 κάντο για να γλυτώσεις χρήματα... αλλιώς αν έχεις αποφασίσεις να τα σκάσεις τότε σε x570. 300+ για περσινή μητρική δεν αξίζει καθόλου

το θεμα ειναι οτι γιαυτο που την θελω την μητρικη αν παω σε x470 δεν εχω και πολλες επιλογες (msi x470 m7 ή ch7)

Mεχρι στιγμης κλεινω σε Msi x570 gaming pro carbon

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι επεξεργαστές φαίνονται φανταστικοί.

Χαμηλότερη κατανάλωση KAI πολύ καλύτερες επιδόσεις από τους Intel στην ίδια τιμή.

Ακόμα και σε σχέση με Zen+, με τον 3600 χονδρικά παίρνεις επιδόσεις 2700 τουλάχιστο στα ίδια χρήματα με μικρότερη κατανάλωση. Με το καλημέρα.

Για τα παιχνίδια που δεν χρησιμοποιούν όλους τους πυρήνες σε χαμηλές αναλύσεις....το πρόβλημα είναι των games όχι του επεξεργαστή. Και φυσικά δεν αφορά όσους δεν παίζουν παιχνίδια!

Για το OC, η μία όψη είναι ότι δεν παίρνουν πάνω από το auto 1 core, η άλλη όψη είναι ότι το κάνουν αυτόματα πολύ καλά. Έτσι κι αλλιώς και με το OC δεν αλλάζει η εικόνα.

Οι 3900, 3950 είναι για επαγγελματίες. Δεν χρειάζεται πλέον να επενδύσουν μια μικρή περιουσία κάποιοι για να κάνουν ταχύτερα τη δουλειά τους.

Εννοείται ότι κυκλοφορούν κανονικά και τα παλιότερα τσιπ που είναι αχτύπητα στην τιμή τους. 4πύρινο με 50 και 6πύρινο +SMT με 100+€

Το μόνο πρόβλημα θα είναι σε εφαρμογές παλιότερες που δεν αξιοποιούν όλα τα threads. Πχ εγώ δουλεύω το παλιότερο Vegas 13 που το έχω γνήσιο, ανάλογα την περίπτωση και τον codec μπορεί να χρησιμοποιεί όλα τα threαds μπορεί και όχι. Στο 16 όμως υπάρχουν διαφορές, πχ η σταθεροποίηση είναι 60-70% ταχύτερη!

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

ειναι μπερδεμα η φαση ,θελει λιγο διαβασμα οταν βγει κανενα review που να το ψαχνει λιγο παραπανω το θεμα αναμεσα σε x470-x570 ,ελεγα να παραγγειλω ch7 αλλα την εχουν 300+ και σκεφτομαι με αυτα τα λεφτα γτ να μην παρω μια msi x570 gaming pro carbon ξερω γω η μια aorus x570 pro?

Δεν γίνεται να μην πας ούτε "εσύ" για x570. Αν δεν πας ούτε εσύ δεν πάει κανείς μέχρι το b550. Το έχουν μελετήσει το θέμα.

Επίσης κουφό είναι το εξής 

7/7 με τα μάτια στραμμένα πάνω τους δεν έδωσαν 3800x . Να μου φύγει και μένα η μοναδική απορία. Τι ρόλο βαράει αυτό το cpu.

Τα bios x570 των reviews είναι official; Κόβουν με tdp; Τα επόμενα θα κόβουν περισσότερο; Μήπως κόψουν λιιιιγο και πέσουν λίγο οι επιδώσεις των 3700x αφού περάσει η μπόρα των πρώτων reviews και την θέση πάρει ο 3800x; Σιγά ποιος θα το καταλάβει; 

Edit : carbon και pro , η GB έκανε reskin στο bios που έλεγα . Το επιβεβαιώσε και 8pack όχι fan της GB και μάλιστα του αρεσε κι όλας. 

Αν αναιβεις μέχρι την strix E ε πας και hero master , αλλιώς το παιχνίδι θα παιχτεί μεταξύ pro / carbon. Εγώ κλείνω pro. 

Επεξ/σία από dem
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

🤔 me wants: 2700x OC vs 3600 k 3600x

🤔 Γιατί σε πολλά review οι μνήμες είναι στην ίδια συχνότητα; Αφού οι ryzen 3000 υποστηρίζουν και πολύ πάνω από 3200mhz, δεν είναι άδικο;

🤮 amd max clock=name

 

Επεξ/σία από Havik
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, dem είπε

Δεν γίνεται να μην πας ούτε "εσύ" για x570. Αν δεν πας ούτε εσύ δεν πάει κανείς μέχρι το b550. Το έχουν μελετήσει το θέμα.

Επίσης κουφό είναι το εξής 

7/7 με τα μάτια στραμμένα πάνω τους δεν έδωσαν 3800x . Να μου φύγει και μένα η μοναδική απορία. Τι ρόλο βαράει αυτό το cpu.

Τα bios x570 των reviews είναι official; Κόβουν με tdp; Τα επόμενα θα κόβουν περισσότερο; Μήπως κόψουν λιιιιγο και πέσουν λίγο οι επιδώσεις των 3700x αφού περάσει η μπόρα των πρώτων reviews και την θέση πάρει ο 3800x; Σιγά ποιος θα το καταλάβει; 

Το θεμα ειναι οτι μεχρι την παρασκευη θα εχω cpu και δεν θα εχω μητρικη απο οτι βλεπω...  Ο 3800χ θα μπουσταρει all core περιπου 150-200Mhz παραπανω απο οσα εχω δει απο το geekbench ,βασικα ειναι πολυ κοντα στα ρολογια του 3900χ, τωρα αν εχει νοημα η αγορα του εναντι του 3700χ δεν ξερω να σου πω την αληθεια ,θα εξαρτηθει και που θα κατσουν οι τιμες.  Να κοψουν επιδοσεις δεν παιζει ρε συ δεν γινονται αυτα ,τωρα για τις x570 και το Bios σε καποια ειδα 1.0.0.3 agesa οποτε ειναι οκ ,αυτο που δεν ξερω ειναι αν θα εχει διαφορα με τους νεους drivers που εχουν το fix και βγηκαν σημερα.

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, dem είπε

Δεν γίνεται να μην πας ούτε "εσύ" για x570. Αν δεν πας ούτε εσύ δεν πάει κανείς μέχρι το b550. Το έχουν μελετήσει το θέμα.

Επίσης κουφό είναι το εξής 

7/7 με τα μάτια στραμμένα πάνω τους δεν έδωσαν 3800x . Να μου φύγει και μένα η μοναδική απορία. Τι ρόλο βαράει αυτό το cpu.

Τα bios x570 των reviews είναι official; Κόβουν με tdp; Τα επόμενα θα κόβουν περισσότερο; Μήπως κόψουν λιιιιγο και πέσουν λίγο οι επιδώσεις των 3700x αφού περάσει η μπόρα των πρώτων reviews και την θέση πάρει ο 3800x; Σιγά ποιος θα το καταλάβει; 

Edit : carbon και pro , η GB έκανε reskin στο bios που έλεγα . Το επιβεβαιώσε και 8pack όχι fan της GB και μάλιστα του αρεσε κι όλας. 

Αν αναιβεις μέχρι την strix E ε πας και hero master , αλλιώς το παιχνίδι θα παιχτεί μεταξύ pro / carbon. Εγώ κλείνω pro. 

Ο 3800x θα ειναι στην πραξη carbon ο 3900x στα παιχνιδια (ισως και ελαχιστα καλυτερος) και οχι δεν εχει κανενα νοημα, βεβαια το back order που εβαλε το amazon σημερα στα 390€ εκλεισε σε 1-2 ωρες, φανταζομαι ποσα orders επεσαν, δεδομενο οτι δεν επαιξε 3700x και τον 3600x τον ζητουσαν πανω απο 300.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τις Χ570 σε κακές τιμές χωρίς να δίνουν κάτι ιδιαίτερο ουσιαστικά στους περισσότερους (pci 4.0 και μεγαλύτεροι χρονισμοι σε ραμ) και ταυτόχρονα μικρά περιθώρια oc μάλλον θα τις πάρουν μόνο οι όντως "enthusiast" χρήστες.Γενικα λίγο οξύμωρο να βλέπεις vfm επεξεργαστες και να χτυπάνε στα ψαχνα οι μητρικές.Ψιλοξενερα θα έλεγα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο 3700χ είναι απίστευτο chipακι τρομερό efficiency και power!! καταναλώνει 164 watt όσο δηλαδή ένας ryzen 5 1600x 

Και 100watt λιγότερα από τον 9900κ με πρακτικά ελάχιστες διαφορές στις επιδόσεις 

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
15 λεπτά πριν, nikos5800 είπε

Ο 3700χ είναι απίστευτο chipακι τρομερό efficiency και power!! καταναλώνει 164 watt όσο δηλαδή ένας ryzen 5 1600x 

Και 100watt λιγότερα από τον 9900κ με πρακτικά ελάχιστες διαφορές στις επιδόσεις 

Intel fanboy:

Ναι καλά αυτά που λες αλλά σε 2 γκειμ που είναι σκατα optimized ο 9900Κ που κάνει 500 ευρώ δίνει 10 παραπάνω fps. 

AMD fail... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, yiannis1991 είπε

Αν είσαι μόνο gaming και θες 10-20 fps παραπάνω πας σε 9900Κ..

Για την ακρίβεια αν είσαι μόνο gaming, θες 10 fps πάνω σε παιχνίδια 5ετιας και βάλε σε 1080p η λιγότερο πας σε 9900k και ελπίζεις να μην αλλάξει το σκηνικό σε 2 εβδομάδες με ώριμο bios, drivers και τον 3800x με το μεγαλύτερο tdp

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ok μιας και θα πατε ολοι σε 3ΧΧΧ ,αγοραζω 2600 90 ευρώ  για να σας βοηθησω!

Σε πιο σοβαρή νοτα για multimedia playback, browsing  και ελαφρύ 1080p gaming αξίζουν τα 150 ευρώ για 3600 c16  σε σχεση με τα 3200 c16 στα 80; (εστώ και για futureproof και θεωρωντας οτι τα λεφτά υπάρχουν)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2700x μέχρι Νοέμβριο και βλέπουμε, να εξαφανιστούν οι "παιδικές ασθένειες" και κατασταλάξουμε... πάντως μετάβαση από x470 σε x570 δεν μου λέει πολλά. Εκτός αν κάνω εντελώς νέο build.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
18 λεπτά πριν, narta είπε

Για την ακρίβεια αν είσαι μόνο gaming, θες 10 fps πάνω σε παιχνίδια 5ετιας και βάλε σε 1080p η λιγότερο πας σε 9900k και ελπίζεις να μην αλλάξει το σκηνικό σε 2 εβδομάδες με ώριμο bios, drivers και τον 3800x με το μεγαλύτερο tdp

Μην ξεχνάς ότι πρέπει να έχεις και μια 2080ti

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...