Προς το περιεχόμενο

Ryzen 3000 series & x570/Β550/Α520 Μobos


akoinonitos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, patsakos. D είπε

Μονο εσυ μπορεις να απαντησεις 

Αυτες ειναι b-die η οχι???

Αν ειναι b die ειναι καλυτερες απο τις 3600cl15???

Οι 3600c15 με 1.4v ταση παιζουν αυτες με xmp ,παίζουν και αυτές με cl14 ,μια παπαντζα της gskill είναι και αυτές...

Τώρα για αυτά που λέτε για τις μνήμες κάποιοι αν δεν τα έχετε δοκιμάσει μην τα λέτε καθόλου...

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μόλις τώρα, Kwsths67 είπε

H gskill θέλει να σου πουλήσει καινούργιες ραμ. Πάνε σαν το πρόβατο 🐑 και αγόρασε τες δηλαδή. 

Καλα και η AMD να σου πουλησει επεξεργαστες. Και σαν προβατο θα πας να αγορασεις :P 

 

Μόλις τώρα, akoinonitos είπε

Οι 3600c15 με 1.4v ταση παιζουν αυτες με xmp ,παίζουν και αυτές με cl14 ,μια παπαντζα της gskill είναι και αυτές...

Δεν ξερω για τις 3600c15 αλλα γενικα το 3600c14 ειναι δυσκολο μαν. Στις δικες μου ουτε για πλακα, μεχρι c15 με πολυ calibrarisma για να ειναι stable.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, NT1G είπε

Το αστείο είναι ότι μόνο όσα κομμάτια πουλάει το caseking και το mindfactory πρέπει να μην πουλάει όλη η Ελλάδα μαζί και περιμένουμε και ίδιες τιμές.

Από την στιγμή που τα περισσότερα προϊόντα τα βρίσκεις φθηνότερα στο skroutz σε σχέση με το caseking, μου φαίνεται λογικό να υπάρχει γκρίνια για τις τιμές.
Για παράδειγμα o 2700x κάνει 289.90 στο caseking ενώ στην Ελλάδα ξεκινάει από τα 265 στο skroutz

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Μόλις τώρα, Ryzenlake είπε

Καλα και η AMD να σου πουλησει επεξεργαστες. Και σαν προβατο θα πας να αγορασεις :P 

 

Άκυρο εντελώς.. . Οι επεξεργαστές έχουν συγκεκριμένη αύξηση σε performance, ενώ οι RAM πολύ λίγο και εκτως αν πας για 3900Χ που δεν βλέπω να παίρνει κανενας δεν σου χρειάζονται. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, Ryzenlake είπε

Καλα και η AMD να σου πουλησει επεξεργαστες. Και σαν προβατο θα πας να αγορασεις :P 

 

Δεν ξερω για τις 3600c15 αλλα γενικα το 3600c14 ειναι δυσκολο μαν. Στις δικες μου ουτε για πλακα, μεχρι c15 με πολυ calibrarisma για να ειναι stable.

Εσύ έχεις Intel ρε άλλη ιστορία. Άμα θες πάντως να κάνουμε ανταλλαγή με τις δικές μου που παίζουν 14-15-14-14 εγγυημένο 😛

 

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Οι 3600c15 με 1.4v ταση παιζουν αυτες με xmp ,παίζουν και αυτές με cl14 ,μια παπαντζα της gskill είναι και αυτές...

Ναι αλλα τα b-die δεν σταματησαν???

Αυτα τι ειναι???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Ryzenlake είπε

Δεν εχει νοημα απο αποψη επιδοσεων να αναβαθμισεις εκτος αν σε καιει τα motherboard features και η καταναλωση. Βελτιωση που να αξιζει τον κοπο θα δεις μονο αν πας σε τιποτα. To minimum για να πω οτι κατι κανεις ειναι να πας σε 3700x, αλλιως θα παρεις ενα 20-25% που δεν το θεωρω σοβαρο. 

Μονο 20%? μα ειναι 10ετιας το τσιπακι μου. του εχω κανει μεν OC στα 4100. Αλλα τωρα με την  Vega 64 βλεπω οτι αγγιζει 95% cpu usage σε πολλα games. συν οτι βλεπω καποια spikes σε gpu usage που αποτι ψαχτηκα να δω μαλλον σε bottleneck οφειλετε. Οποτε σκεφτομουν να παω σε κατι που να μου δινει την δυναμη της gpu μου στο full σχετικα budget για μεχρι να αλλαξω την Vega 64 το οποιο το βλεπω σε 2-3 χρονια. Επισης οι θερμοκρασιες και οι καταναλωσεις ειναι τρελες γιατι το OC παιζει με 1.435 vcore και δεν την παλευω αλλο. επισης θα ηθελω να βαλω πανω απο 9 giga μνημη που εχω. (πχ το Division 2 για 1440p αναλυση θελει λεει 16 GB μνημης για να τρεξει χωρις προβλημα). αλλα δεν θελω να σκασω αλλα λεφτα στο μηχανημα μου πλεον. (εχω 3χ2gb +3x1gb ddr2). Μπερδεμα με το tripple channel. γιαυτους τους λογους σκεφτομαι να μεταβω σε κατι νεοτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, patsakos. D είπε

Ναι αλλα τα b-die δεν σταματησαν???

Αυτα τι ειναι???

Το ότι θα σταματήσουν δεν σημαίνει ότι δεν εχουν και καποιο απόθεμα από τσιπ φαντάζομαι. Δεν ξέρω μπορεί και να μην είναι bdie(αν και εγώ πιστεύω είναι τα 3600c15 με αυξημένη τάση απλα αλλιώς αν ήταν τπτ κιτ τούμπανα δεν θα τα έβγαζε 14-15-15-15 αλλά 14-14-14-14) αλλά αν η τιμή τους είναι πάνω από 3600c16 δεν αξίζουν γιατι μια χαρά παίζουν και αυτές με 3600c14 με αύξηση τάσης.

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

1 λεπτό πριν, logica1 είπε

Μονο 20%? μα ειναι 10ετιας το τσιπακι μου. του εχω κανει μεν OC στα 4100. Αλλα τωρα με την  Vega 64 βλεπω οτι αγγιζει 95% cpu usage σε πολλα games. συν οτι βλεπω καποια spikes σε gpu usage που αποτι ψαχτηκα να δω μαλλον σε bottleneck οφειλετε. Οποτε σκεφτομουν να παω σε κατι που να μου δινει την δυναμη της gpu μου στο full σχετικα budget για μεχρι να αλλαξω την Vega 64 το οποιο το βλεπω σε 2-3 χρονια. Επισης οι θερμοκρασιες και οι καταναλωσεις ειναι τρελες γιατι το OC παιζει με 1.435 vcore και δεν την παλευω αλλο. επισης θα ηθελω να βαλω πανω απο 9 giga μνημη που εχω. (πχ το Division 2 για 1440p αναλυση θελει λεει 16 GB μνημης για να τρεξει χωρις προβλημα). αλλα δεν θελω να σκασω αλλα λεφτα στο μηχανημα μου πλεον. (εχω 3χ2gb +3x1gb ddr2). Μπερδεμα με το tripple channel. γιαυτους τους λογους σκεφτομαι να μεταβω σε κατι νεοτερο.

Eιπαμε, καταναλωση και λοιπα features αλλη ιστορια. Σε gaming workloads παιζεις πανω κατω με 6πυρηνο Ryzen 1ης γενιας, ε η 3η γενια ποσο πανω να ειναι. 20-25? Αντε αμα τα τσιτωσεις τελειως να εισαι 30% πανω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, logica1 είπε

 ενα τσιπακι 3ης γενιας. ειτε 3600, ειτε 3600χ ειτε 3700χ κλοκαρει αυτοματα με PBO μονο στις x570 μητρικες σωστα? 

 

Όχι σωστά. 

Manual και  pbo,  μέχρι τώρα οι διαφορές είναι ανύπαρκτες σε x570. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Ryzenlake είπε

Eιπαμε, καταναλωση και λοιπα features αλλη ιστορια. Σε gaming workloads παιζεις πανω κατω με 6πυρηνο Ryzen 1ης γενιας, ε η 3η γενια ποσο πανω να ειναι. 20-25? Αντε αμα τα τσιτωσεις τελειως να εισαι 30% πανω. 

δλδ να παραμεινω ως εχω...χμμμ θα το σκεφτω. Σε περιπτωση που ομως αναβαθμισω σε καποιο 3600, 3600χ, 3700χ. Ποια motherboard να κοιταξω που να εχει s/pdif out εξοδο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, patsakos. D είπε

Ναι αλλα τα b-die δεν σταματησαν???

Αυτα τι ειναι???

Μπορεί να είναι οι καινούριες Samsung D-Die των 10nm. Κάπου λέει ότι αυτες οι 3600 C14 δουλεύουν στα 3600 18-18-18 με μολις 1.2V.

Ή μπορει να είναι αυτό που λέει akoinonitos, καλά B-Die από το στοκ της G.Skill

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Εγώ μάγκες μόλις έβαλα παραγγελία για τον 3600 και περιμένω να δω εξέλιξη... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...