Προς το περιεχόμενο

Ryzen 3000 series & x570/Β550/Α520 Μobos


akoinonitos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης

Η Tomahawk που, αν δεν κάνω λάθος, έχει 32 MB ROM, θα πάρει το κανονικό BIOS ή θα βγάλουν ένα για όλες, αυτό το σάπιο; Έχει δοκιμάσει κανείς το v18 για την Tomahawk; Εγώ όταν πάω να το εγκαταστήσω δεν το διαβάζει από το στικάκι. Υπάρχει ένας τρόπος που είχα δει εδώ στο forum αλλά δεν ξέρω, φοβάμαι να το δοκιμάσω. Θέλω να το κάνω με τον official..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Επισκέπτης
1 ώρα πριν, darkman είπε

Καλα μην το δενεις :(  1-3 μερες λενε ,εσενα σου ειπανε 4 δηλαδή δευτερα και εμενα μου ειπαν τετάρτη .
αν τους παρουμε την επομενη εβδομάδα καλα θα ειναι .

Εγώ αυτή τη βδομάδα είμαι στους γονεις οποτε δεν καίγομαι κιόλας, Δευτέρα Τρίτη την επόμενη βδομάδα καλά είναι.

1 λεπτό πριν, yiannis1991 είπε

Η Tomahawk που, αν δεν κάνω λάθος, έχει 32 MB ROM, θα πάρει το κανονικό BIOS ή θα βγάλουν ένα για όλες, αυτό το σάπιο; Έχει δοκιμάσει κανείς το v18 για την Tomahawk; Εγώ όταν πάω να το εγκαταστήσω δεν το διαβάζει από το στικάκι. Υπάρχει ένας τρόπος που είχα δει εδώ στο forum αλλά δεν ξέρω, φοβάμαι να το δοκιμάσω. Θέλω να το κάνω με τον official..

Τι επεξεργαστή έχεις /θα πάρεις? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παω κι εγώ για παραγγελία απο prive shop κι ότι βγεί. Αν δω οτι αργεί θα φάει ακύρωση.

Το μόνο που φοβάμαι είναι πως θα κάνω update με το bios flashback και δυστυχώς δεν έχω προηγούμενης γενιάς Ryzen.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@Kwsths67 Τώρα έχω αυτόν τον υπογραφής, 2600. Από περιέργεια ρωτάω κυρίως. Θα πάω σε 3700Χ πιθανότατα, αλλιώς σε 3600Χ κατά τα Χριστούγεννα και λογικά θα κρατήσω την Tomahawk, αφού έτσι και αλλιώς δεν παίζει και ιδιαίτερο OC στους 3000άριδες..

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Η Tomahawk που, αν δεν κάνω λάθος, έχει 32 MB ROM, θα πάρει το κανονικό BIOS ή θα βγάλουν ένα για όλες, αυτό το σάπιο; Έχει δοκιμάσει κανείς το v18 για την Tomahawk; Εγώ όταν πάω να το εγκαταστήσω δεν το διαβάζει από το στικάκι. Υπάρχει ένας τρόπος που είχα δει εδώ στο forum αλλά δεν ξέρω, φοβάμαι να το δοκιμάσω. Θέλω να το κάνω με τον official..

Η Τοmahawk θα κρατησει το νορμαλ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια η τιμη του 3600 στα 220-225ευρω ειναι η προβλεπομενη τιμη που πρεπει να εχει ο εν λογω επεξεργαστης day one στην δικη μας αγορα.

Για παραδειγμα απο το αγγλικο amazon βγαινει 235 με 245ευρω αναλογα τα μεταφορικα.

Τα ιδια και για τον 3700x και 3900x απο msystems που και αυτο το καταστημα εχει τις προβλεπομενες τιμες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παντως στο skroutz τον 3700Χ δεν εχει κανενα καταστημα,μονο msystems. τι εγινε οι αλλοι ελαβαν υπερβολικα πολλες παραγγελιες και το εβγαλαν απο τους καταλογους τους?

https://www.skroutz.gr/s/19344938/AMD-Ryzen-7-3700X-Box.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Ο μόνος ενδιασμος που έχω είναι ότι τα reviews από gamers nexus χρησιμοποίησε AIO υδροψηξη, οπότε ο 3600 φυσικά και θα έτρεχε στα 4.2ghz all core συνεχώς, με την Wraith Stealth δεν ξέρω τι θα κανει... 

Δεν είδα να τρώει πάνω από 50 με 60 watt όμως οπότε αφού η Stealth είναι φτιαγμένη για 65w πιστεύω να μπορεί να κρατάει τον 3600 στα 4.2 all core... 

Μόλις τώρα, iceman33221 είπε

παντως στο skroutz τον 3700Χ δεν εχει κανενα καταστημα,μονο msystems. τι εγινε οι αλλοι ελαβαν υπερβολικα πολλες παραγγελιες και το εβγαλαν απο τους καταλογους τους?

https://www.skroutz.gr/s/19344938/AMD-Ryzen-7-3700X-Box.html

Οχι απλά στο σκρουτζ τον παίζουν όλη μέρα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παίδες.εχουμε εκτίμηση πόσο θα είναι η τιμή του 3600 στην Ελλάδα ας πούμε πχ το Σεπτέμβριο? Ρωτάω γιατί θέλω να φτιάξω το νέο μου build (στόχος gaming κυρίως και MATLAB) ήθελα πολύ τον 3600 αλλά αυτή την στιγμή μιλάμε για 100€ διαφορά με τον 2600.δεν ξέρω αν αξίζει.. Θα δείξουν και οι επόμενες μέρες υποθέτω με τα νέα benchmarks

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
1 λεπτό πριν, silenoz66 είπε

Καλησπέρα παίδες.εχουμε εκτίμηση πόσο θα είναι η τιμή του 3600 στην Ελλάδα ας πούμε πχ το Σεπτέμβριο? Ρωτάω γιατί θέλω να φτιάξω το νέο μου build (στόχος gaming κυρίως και MATLAB) ήθελα πολύ τον 3600 αλλά αυτή την στιγμή μιλάμε για 100€ διαφορά με τον 2600.δεν ξέρω αν αξίζει.. Θα δείξουν και οι επόμενες μέρες υποθέτω με τα νέα benchmarks

Η 100 ευρώ διάφορα φυσικά και δεν αξίζει, δεν είναι πουθενά κοντά στο 80% πιο γρήγορος από τον 2600.

Η τιμή του Σεπτέμβριο θα είναι γύρω στα 200. Δεν θα πέσει πιστεύω γιατί η amd πρώτη φορά έχει νικήσει την Intel παντού, οι i5 είναι ένα αστείο ακόμα και για gaming μπροστά τους Zen 2.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
1 λεπτό πριν, aekoriginal21 είπε

Εξαφανίστηκε η διαθεσιμότητα του 3700x απο priveshop πάνω που πήγα να τον παραγγείλω..

Θα το μετανιώσω άραγε αν πάω σε 3600 και γλιτώσω 170 ευρώ..

Φίλε εγώ για τον 3600σκέφτομαι ότι σε απόδοση είναι περίπου σαν τον 2700Χ σε multicore και τον διαλύει σε single core. Επίσης ειναι 65w, 7nm, υποστηρίζει πολύ καλύτερα ταχύτητες μνημών, η αρχιτεκτονική του Zen 2 είναι αυτή που είναι στις καινούργιες κονσόλες, και γενικά είναι ένα τέρας που είναι ίσος σε απόδοση σε παιχνιδια και productivity με τον 8700Κ στα 5Ghz.

Μονο και μόνο η αρχιτεκτονική αξίζει, να δώσεις 150 ευρώ πάνω για τον 3700Χ αν δεν τον χρειάζεσαι πραγματικά δεν αξίζει πιστεύω, του χρόνου ο 4600 θα πατάει τον 3700Χ και θα κοστίζει 200 ευρώ πάλι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, silenoz66 είπε

Καλησπέρα παίδες.εχουμε εκτίμηση πόσο θα είναι η τιμή του 3600 στην Ελλάδα ας πούμε πχ το Σεπτέμβριο?

Οχι γιατι ρωτας για τιμη μετα απο 2μηνες,πραγμα αδυνατο να το γνωριζουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Καλύτερα δηλαδή να δώσεις 150 ευρώ να πάρεις ένα high end Nvme ssd να σου κρατήσει καμια δεκαετία παρα για 2 έξτρα πυρηνες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...