Προς το περιεχόμενο

Ryzen 3000 series & x570/Β550/Α520 Μobos


akoinonitos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, kostas_anes είπε

Λοιπον ολο το lineup της MSI φοραει 128Mb = 16MB EEPROMs. Ανεξαιρετως chipset. Μολις το τσεκαρα, ολα τα manual αυτο λενε. Περαν αυτου, ολα τα BIOS files ειναι 16MB (16,777,216 bytes), oποτε δυσκολο να εχει γινει λαθος στα manual. 

Αυτό είδα και εγώ. Άρα ούτε και η Tomahawk έχει 32MB που λέγαμε. Αλλά δεν την έχουν στα beta BIOS.

https://www.msi.com/Motherboard/support/B450-TOMAHAWK#down-bios

Εδώ έχουν stable bios για 3000 αλλά έχει βγει πριν 2 βδομάδες και δεν γράφει ούτε τι AGESA είναι ούτε τίποτα. Όταν βγήκε έγραφε ότι είναι το lite bios, μετά από λίγες μέρες το σβήσανε και λέει μόνο ότι είναι compatible με 3000. Τα έχουν χαμένα γενικώς και οι CPU έχουν κυκλοφορήσει στην αγορά..

 

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, BabisTs είπε

μια χαρά offest δίνει στο Ζ390.....δεν νομίζω να μην έχει στο Χ570.....

στο χ470 και χ370 δεν ειχαν και δεν νομιζω οτι το εχουν αλλαξει και στις χ570 και αν θες να παιξεις με Pbo ειναι βασικο κομματι

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, kostas_anes είπε

Λοιπον ολο το lineup της MSI φοραει 128Mb = 16MB EEPROMs. Ανεξαιρετως chipset. Μολις το τσεκαρα, ολα τα manual αυτο λενε. Περαν αυτου, ολα τα BIOS files ειναι 16MB (16,777,216 bytes), oποτε δυσκολο να εχει γινει λαθος στα manual. 

 

18 λεπτά πριν, ilos είπε

H b450 tomahawk dough...🤣

Από το manual της B450 Tomahawk

 

1.png.d86d95573978a5853391d28225e63260.png

 

άρα το previous statement μου παραμένει. Έχουν μπλέξει τα μπούτια τους. 😂

Τα 2/3 τις έχουν στη λίστα και τις υπόλοιπες όχι. Όλες όμως φαίνεται να  έχουν 16MB ROM.

 

Επεξ/σία από mpokwsths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, kostas_anes είπε

Και αυτη. Το τσεκαρα. 128Megabit ROM με 16.777.216 byte BIOS file. 
image.png.b35d9e2f183af2e7caa601159b02637b.png

έχει πλάκα αυτό

Capture.jpg

να είναι με Combopi 1.0.0.1. 😍

There are no msi fails, just happy accidents.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Αυτά τα ανεμιστήρια όμως στις Χ570 δεν χωνεύονται. Πραγματικά χρειάζονται ή θα γινόταν η δουλειά και με καλές passive;

Οπως αναφερθηκε χθες, 10W τα ψυχεις και το δαχτυλο σου να βαλεις πανω... 
Οχι μονο γινεται με heatsink, αλλα αμφιβαλω αν τα heatsinks που εχουνε δεν ειναι τερμα overkill. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχουμε κανέναν Αθήνα που να προσφέρεται να αναβαθμίσω το Bios στην tomahawk;

Αυτά που βλέπω στο reddit κλπ είναι horror stories, οτι δεν ποστάρει η μητρική, ανάβουν λαμπάκια κλπ κι έχω φρικάρει κι εγώ μην πάει κάτι στραβά με το bios flashback.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Doa οι x570 μητρικες.

Απο την στιγμη που τα νεα ρυζια δεν κλοκαρουν οπως οι τελευταιοι intel,ειναι ψιλο ανουσια(καθαρα απο price/performance παντα)η αγορα τους και βλεπω να τρωνε σιγουρα price drop.

Οσο για τους νεους ssd με το pcie 4,αλλο ανεκδοτο στην παρουσα φαση 

https://www.bestprice.gr/item/2155699846/corsair-force-mp600-m2-1tb.html?qid=3k54e2krB8K_a7071&seq=4

Και φυσικα αρκετες μητρικες οπως η Gigabyte απο πανω δεν εχουν καν Wifi6 σε 300ευρω μητρικη.

Παρολα αυτα ηδη η Gigabyte τρεχει promotion με steam wallet καρτες για αγορα x570 μητρικων

https://www.caseking.de/lp/jetzt-bis-zu-30euro-steam-guthaben-kassieren.html?__ckdesktop=1&__shop=1

Πολλα λεφτα για mainstream πλατφορμα και ας εχει καλυτερη υποστηριξη.

 

Επεξ/σία από Fulgore
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικα επειδη μεχρι και εγω που υποτιθεται τα ειχα ξεκαθαρισμενα στο κεφαλι μου  εχω αρχισει και μπερδευομαι, μην αγορασετε MSI μητρικες για καμια εβδομαδα η οσο τους παρει για να δουμε κανονικα BIOS xD 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, kostas_anes είπε

Γενικα επειδη μεχρι και εγω που υποτιθεται τα ειχα ξεκαθαρισμενα στο κεφαλι μου  εχω αρχισει και μπερδευομαι, μην αγορασετε MSI μητρικες για καμια εβδομαδα η οσο τους παρει για να δουμε κανονικα BIOS xD 

Πάντως εγώ όταν την έβγαλα από το κουτί, μπορώ να πω ότι σχεδόν λερώθηκα. Απίστευτη κατασκευή, κυριολεκτικά η πιο γαμάτη motherboard που έχω πιάσει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, aekoriginal21 είπε

Έχουμε κανέναν Αθήνα που να προσφέρεται να αναβαθμίσω το Bios στην tomahawk;

Αυτά που βλέπω στο reddit κλπ είναι horror stories, οτι δεν ποστάρει η μητρική, ανάβουν λαμπάκια κλπ κι έχω φρικάρει κι εγώ μην πάει κάτι στραβά με το bios flashback.

@Νικηφόρος Μπαντούνας Συγχωριανος Τομαχωκιτης και αυτος.

Μόλις τώρα, Dinos_12345 είπε

Πάντως εγώ όταν την έβγαλα από το κουτί, μπορώ να πω ότι σχεδόν λερώθηκα. Απίστευτη κατασκευή, κυριολεκτικά η πιο γαμάτη motherboard που έχω πιάσει. 

Ναι ειναι γαματη η μητρικουλα :P 
Aρχισε τωρα να χαιδευεις τα heatsink να νιωσεις στιβαροτητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
8 λεπτά πριν, kostas_anes είπε

Γενικα επειδη μεχρι και εγω που υποτιθεται τα ειχα ξεκαθαρισμενα στο κεφαλι μου  εχω αρχισει και μπερδευομαι, μην αγορασετε MSI μητρικες για καμια εβδομαδα η οσο τους παρει για να δουμε κανονικα BIOS xD 

Δεν πειράζει τόσο που θα είναι το απλό BIOS, το θέμα είναι να έχει όλες τις λειτουργίες για τους 3000..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά παίδες μην ρωτάτε, από Αθήνα υπάρχω εγώ για όποιον θέλει bios update 😛. Και ας μην έχετε τίποτα άλλο εκτός από την μητρική.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Δεν πειράζει τόσο που θα είναι το απλό BIOS, το θέμα είναι να έχει όλες τις λειτουργίες για τους 3000..

Οτι τις εχει ολες τις εχει. 
 

Spoiler

Το αν ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ ολες ειναι το θεμα :P

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...