Προς το περιεχόμενο

Ryzen 3000 series & x570/Β550/Α520 Μobos


akoinonitos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, ilos είπε

Gaming

9900κ (overclocked ~5 GHz) -> 9700k (overclocked ~5Ghz) -> 8700k (overclocked ~5Ghz) -> 3900x -> 3800x -> 3700x -> 3600x -> 3600 -> 2700x (overclocked) -> 2600x (overclocked) -> 9600κ (αλλού νικά overclocked τους zen+ αλλού χάνει λόγω 1% lows και heavy MT loads) -> 8600κ.

Productivity (υποθέτω ότι κανείς σοβαρός επαγγελματίας δε θα τρέχει CL στα 5 Ghz για να κινδυνεύει να χάσει μέρες δουλειάς)

3900x (αρκετά μεγάλη διαφορά από τους υπόλοιπους σε MT workloads) -> 9900k/3800x/3700x (όλοι αυτοί στο ίδιο καζάνι βράζουν αλλού νικά ο ένας αλλού ο άλλος) -> 2700x -> 3600x/3600/8700k/9700k (πάλι ανάλογα το workload διαφέρουν μεταξύ τους) -> 1800χ/1700χ/1700 -> 2600x/2600 -> 1600x/1600 -> 9600k/8600k (στα ligh threaded workloads θα είναι καλύτεροι από zen/zen+ όμως).

9900k Sync all cores απο bios με EVGA 240 75c Max... 1Click

Rock Stable με Aorus pro.

Επεξ/σία από MoviemakerGr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Κι εγώ έκανα παραγγελία στα 211 τον 3600...

Ναι προφανώς ο 3700x θα ήταν καλύτερος, αλλά στην καλύτερη στο release μιλάμε για +130 ευρώ για 2 παραπάνω cores και +150-200mhz boost.

Οπότε τσεπώνω την διαφορά, βάζω και 200 τον Οκτώβρη και πάω σε 5700 κι απο κει και πέρα αναβαθμίζω στο refresh σε 8-12 πυρήνες.

 

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σόρρυ που ρωτάω ξανά αλλά για να είμαι σίγουρος.

Το BIOS 7B78v28 που μου έβαλαν στο κατάστημα στην MSI X470 Gaming pro carbon, λέει στο site "Support for upcoming ryzen cpu."

Στην σελίδα της μητρικής δεν έχει το BIOS που κάνει link η MSI στο Ryzen 3000 support blog post. Με αυτό το BIOS που έχω τώρα, θα μπορώ να κάνω boot τον 3700X;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, Dinos_12345 είπε

Σόρρυ που ρωτάω ξανά αλλά για να είμαι σίγουρος.

Το BIOS 7B78v28 που μου έβαλαν στο κατάστημα στην MSI X470 Gaming pro carbon, λέει στο site "Support for upcoming ryzen cpu."

Στην σελίδα της μητρικής δεν έχει το BIOS που κάνει link η MSI στο Ryzen 3000 support blog post. Με αυτό το BIOS που έχω τώρα, θα μπορώ να κάνω boot τον 3700X;

Περιμενε και θα βγει το stable version σε λιγες μερες. Αν παρεις στα χερια σου τον 3700Χ δοκιμασε, αλλα θα βγει το stable σε λιγες μερες.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, aekoriginal21 είπε

Κι εγώ έκανα παραγγελία στα 211 τον 3600...

Ναι προφανώς ο 3700x θα ήταν καλύτερος, αλλά στην καλύτερη στο release μιλάμε για +130 ευρώ για 2 παραπάνω cores και +150-200mhz boost.

Οπότε τσεπώνω την διαφορά, βάζω και 200 τον Οκτώβρη και πάω σε 5700 κι απο κει και πέρα αναβαθμίζω στο refresh σε 8-12 πυρήνες.

Aν επιβεβαιωσουν την παραγγελια και στον στειλουν αυριο γραψτο μια εδω, μην ειναι τιποτα click bait το 1με 3 μερες και τον εχουν σε καμια βδομαδα.

Ο κουλης ηδη εφερε την αναπτυξη και τα Ελληνικα μαγαζια πουλανε κατω απο το msrp. 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Kwsths67 είπε

Φιλε αν δεν εχεις στα ΧΕΡΙΑ ΣΟΥ τον 3700Χ μην κοιτας να κανεις μαγκιες και να κανεις upgrade το bios σου απο τωρα στην beta εκδοση, περιμενε και θα βγει το stable version σε λιγες μερες.

Ναι επειδή δεν έχω όρεξη να πηγαίνω πέρα δώθε την μητρική, θέλω ένα bios να κάνει post με τον 3700X όταν έρθει και θα το βάλω σε stable τότε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Μόλις τώρα, Dinos_12345 είπε

Ναι επειδή δεν έχω όρεξη να πηγαίνω πέρα δώθε την μητρική, θέλω ένα bios να κάνει post με τον 3700X όταν έρθει και θα το βάλω σε stable τότε.

stable bios δεν υπαρχει τωρα που να τρεχει τον 3700Χ, ολα ειναι beta.

Μόλις τώρα, Fulgore είπε

Για την τιμη του egate δεν γνωριζω αν ειναι μουφα ή οχι.

Εγω κραταω την παραγγελια μου στα 225 απο priveshop και βλεπω, 211 πολυ κατω μου φαινεται κανα λαθος θα κανανε με τον προμηθευτη τους. Αν αργησει θα κοιταξω αλλου δεν καιγομαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, noFEARgr said:

Aν επιβεβαιωσουν την παραγγελια και στον στειλουν αυριο γραψτο μια εδω, μην ειναι τιποτα click bait το 1με 3 μερες και τον εχουν σε καμια βδομαδα.

Ο κουλης ηδη εφερε την αναπτυξη και τα Ελληνικα μαγαζια πουλανε κατω απο το msrp. 😂

Ναι εννοείται θα ενημερώσω. Αν είναι να κάνει καιρό προφανώς και θα ακυρώσω. Αν είχαν άμεσα διαθέσιμο 3700x στα 340 θα πήγαινα εκεί, αλλά καίγομαι για cpu και μου φαίνεται απλά καλύτερο value.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, aekoriginal21 είπε

Ναι εννοείται θα ενημερώσω. Αν είναι να κάνει καιρό προφανώς και θα ακυρώσω. Αν είχαν άμεσα διαθέσιμο 3700x στα 340 θα πήγαινα εκεί, αλλά καίγομαι για cpu και μου φαίνεται απλά καλύτερο value.

Ειναι καλυτερο value απο τον 3700Χ ακομα και αν ηταν στα 340 ευρω. Εγω προσωπικα θα πηγαινα για τον 3700Χ η και για τον 3900Χ (πηρα ενα 500ρι απο το πανεπιστημιο χτες και ελεγα να το ριξω ολο εκει να πιασει τοπο χαχαχαα) αλλα καθησα και σκεφτηκα καθε ποτε θα κανω renders? καθε ποτε θα κανω workloads που οντως θα κερδισω ωρα? Αντε να ειναι δυο τρεις φορες την βδομαδα, δεν αξιζει, μιλαμε για επιπεδο 8700Κ σε 200 ευρω και σε 65W.. απιστευτο.

Καλητερα να παρω καμια 5700ΧΤ οταν κοψει γυρω στο 400ρι ελλαδα και εκει να δεις value.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, noFEARgr είπε

Aν επιβεβαιωσουν την παραγγελια και στον στειλουν αυριο γραψτο μια εδω, μην ειναι τιποτα click bait το 1με 3 μερες και τον εχουν σε καμια βδομαδα.

Ο κουλης ηδη εφερε την αναπτυξη και τα Ελληνικα μαγαζια πουλανε κατω απο το msrp. 😂

Χαλαρά είναι koulis shenanigans, dont get jab8d. Με το που χώσεις την παραγγελία στο egate κάνει διασταύρωση του email με το taxis και αν βρει μηδενική δήλωση φέτος, την έχεις g@mhsei TM.😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
1 λεπτό πριν, ilos είπε

Χαλαρά είναι koulis shenanigans, dont get jab8d. Με το που χώσεις την παραγγελία στο egate κάνει διασταύρωση του email με το taxis και αν βρει μηδενική δήλωση φέτος, την έχεις g@mhsei TM.😁

anaptiksi

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, MoviemakerGr είπε

9900k Sync all cores απο bios με EVGA 240 75c Max... 1Click

Rock Stable με Aorus pro.

Δικαίωμά σου. Εγώ θα βαζα τουλάχιστον -0.3 avx offset πάντως καλοκαιριάτικα. 1 φορά θα σου κάτσει η στραβή και θα βρίζεις σε μεγάλο project.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...