Προς το περιεχόμενο

Ryzen 3000 series & x570/Β550/Α520 Μobos


akoinonitos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, kostas_anes said:

Κωστας - Ιλιος σημειωσατε 1-0 παρακαλω. 

  Hide contents

Screenshot_2.jpg.2e811cfe791cf45d663f2d320ac6760d.jpgScreenshot_1.jpg.0e0ba927c26b86a888934eb1f4d51a78.jpgScreenshot_3.jpg.2f180c737695fa7217b6f193a689613a.jpg


 

Done m(9-1)

Δεν κατάλαβα γρι 😂

Μάλλον είμαι ντεφορμέ λόγω διακοπων...

 

Edit: ΑΑΑΑΑ τώρα είδα το βελάκι στην τελευταία εικόνα, είχα κάνει zoom απο το κινητό... Αρα απλά ξέχασαν 2 μητρικές, είναι τόσο gtp οι άνθρωποι..

Επεξ/σία από GeorgeMan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

8 λεπτά πριν, GeorgeMan είπε

Δεν κατάλαβα γρι 😂

Μάλλον είμαι ντεφορμέ λόγω διακοπων...

Σε οτι εχω πει περι EEPROM Tomahawk εχω δικιο αποδεδειγμενα πλεον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Just now, kostas_anes said:

Σε οτι εχω πει περι EEPROM Tomahawk εχω δικιο αποδεδειγμενα πλεον.

Μόλις έκανα edit απο πάνω, χαχα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

BTW είναι υποχρεωμένοι από την ίδια την AMD να έχουν zen 2 support σε b450/x470. Αλλά το να μου κάνουν downgrade το GUI λες και είναι e3 trailer και ΚΥΡΙΩΣ να σπάνε features που είναι native σε AM4 όπως το RAID και το Cool And Quiet, είναι borderline παράνομο. Τα bristol ridge apu's και τις b350/x370 νομίζω δεν είναι υποχρεωμένοι να τις κάνουν support αλλά τέσπα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
6 minutes ago, ilos said:

BTW είναι υποχρεωμένοι από την ίδια την AMD να έχουν zen 2 support σε b450/x470. Αλλά το να μου κάνουν downgrade το GUI λες και είναι e3 trailer και ΚΥΡΙΩΣ να σπάνε features που είναι native σε AM4 όπως το RAID και το Cool And Quiet, είναι borderline παράνομο. Τα bristol ridge apu's και τις b350/x370 νομίζω δεν είναι υποχρεωμένοι να τις κάνουν support αλλά τέσπα.

Προσωπικά το απλο gui το βρίσκω καλύτερο. Το raid αν και είχα κάνει στη tomahawk με 2x sata 860 evo, πλέον δε με απασχολεί γιατί έτσι κι αλλιώς με έναν nvme είμαι όπως η συντριπτική πλειοψηφία του κόσμου. Εξακολουθεί να έχει live fan curve κι αν μην είναι με γραφική αναπαράσταση; το cool n quiet τι εννοείς το έχουν κόψει???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γνωμη μου : ειναι υποχρεωμενοι να υποστηριξουν αυτους που αγορασαν μητρικες το 17' . Γιαυτο πηραν ryzen . Μεσα σε ολα τα καλα τους και τα κακα τους , το μεγαλυτερο υπερ που φωναζαμε ολοι ηταν πανω απο 2 χρονιες σοκετ. οποτε ας κοψουν τον κωλο τους. 

Επεξ/σία από Dragonitelvl100
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, GeorgeMan είπε

ξακολουθεί να έχει live fan curve κι αν μην είναι με γραφική αναπαράσταση; το cool n quiet τι εννοείς το έχουν κόψει???

Ιτσ μπροκεν μπραδα, χαλασ' του μοτορ', ντιεν ντουλεμπει σε λεω. 

Το fan curve οπως ειδες και στην εικονα εχει 4 points απο τα οποια φτιαχνεις εσυ την συναρτηση δινοντας απλως τα νουμερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
16 minutes ago, kostas_anes said:

Ιτσ μπροκεν μπραδα, χαλασ' του μοτορ', ντιεν ντουλεμπει σε λεω. 

Το fan curve οπως ειδες και στην εικονα εχει 4 points απο τα οποια φτιαχνεις εσυ την συναρτηση δινοντας απλως τα νουμερα.

Τέλεια, και γκρινιαζα που ήταν έτσι ακριβώς οι ρυθμίσεις ανεμιστήρων στην Taichi των 230€... (Και της 32ΜΒ rom)

Καλά, ούτε τα Χριστούγεννα με βλέπω να αναβαθμίζω με τέτοια χάλια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πώς λέγεται το chipset που θα βγάλουν τέλος του χρόνου για τους Ryzen 3000, που θα είναι πιο οικονομικό απ'το x570, θυμάται κανείς;

Επεξ/σία από Vassilis_24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Vassilis_24 είπε

Πώς λέγεται το chipset που θα βγάλουν τέλος του χρόνου για τους Ryzen 3000, που θα είναι πιο οικονομικό απ'το x570, θυμάται κανείς;

B550?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, 50EuroUser είπε

Επικό test με μια άθλια Asus B350 ... 110 C με ψύκτρα και 130 C με AiO τα VRM σε Blender, εγγύηση τα 4C09B+4C06B.

Εγώ άλλο βλέπω. 12core πουσαρισμένο στα 4G σε 4 φάσεις, ψύκτρα tower και έφτασε 109 βαθμούς με όριο throttling τους 140. Not bad at all.

Εγώ  πάντως θα προτιμούσα ψύκτρα tower Deepcool Gammax γιατί ο 12άρης τους επειδή έχει μικρό καρέ στις βίδες προεξέχει από κάτω, σχεδόν ακουμπά το socket, οπότε και στέλνει περισσότερο αέρα στην ψύκτρα των mosfet.

Επεξ/σία από nicksoti
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ειμαι σε tomahawk (h gigabyte μου ειναι rma..) και παιζει οκ 2 ωρες που ασχολουμε, σε gaming και σε encode. Kατι hynix mfr που εχω παιζουν κανονικα στα 3200mhz xmp τελικα

ρυζεν.JPG

Επεξ/σία από ALFR3D
  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
35 λεπτά πριν, ALFR3D είπε

ειμαι σε tomahawk (h gigabyte μου ειναι rma..) και παιζει οκ 2 ωρες που ασχολουμε, σε gaming και σε encode. Kατι hynix mfr που εχω παιζουν κανονικα στα 3200mhz xmp τελικα

ρυζεν.JPG

Πρώτος forumisios 3000series ryzen .....δυνατός και καλορίζικος!Το vcore (1,494v core voltage) δεν είναι λίγο ψηλό?Φαίνεται και από τα max temps 77.5C .....Με τι ψύκτρα είσαι?Το run εδώ είσαι με 2133mhz μνήμες......Δώσε 3200mhz.....

Επεξ/σία από BabisTs
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, BabisTs είπε

Πρώτος forumisios 3000series ryzen .....δυνατός και καλορίζικος!Το vcore (1,494v core voltage) δεν είναι λίγο ψηλό?Φαίνεται και από τα max temps 77.5C .....Με τι ψύκτρα είσαι?Το run εδώ είσαι με 2133mhz μνήμες......Δώσε 3200mhz.....

σ'ευχαριστω. θα αρχισω με αρνητικο offset και θα κοιταξω να στρωσω τις μνημες απλες 3200 ειναι c16 κτλ. Με 2600χ ειχα latency 68, με 7700κ πιο πριν 46ns, και τωρα 88ns!! Ψυκτρα εχω μια μετρια, cm 612 v2.

Επεξ/σία από ALFR3D
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...