Προς το περιεχόμενο

Ryzen 3000 series & x570/Β550/Α520 Μobos


akoinonitos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 ώρες πριν, ALFR3D είπε

ειναι ωραιο συναισθημα αλλα θα προτιμουσα να ειχα και μια 2080τι τοτε θα ηταν τελεια. ψοφια πραγματα αυτες οι μνημες, θα δω και με τη gigabyte αν θα αλλαξει κατι. το πηρα απο ενα μικροκεντρο. εβαλα offset -0.1 μαλλον δεν επιασε παλι πηγε 1.5 η ταση. εχει και νεες ρυθμισεις τωρα η μητρικη, π.χ η pbo επιλογη εχει  3 enhanced επιλογες και ενα αλλο. επισης και το voltage της cpu option εχει ενα amd overcklock  θελει ψαξιμο ακομα

Capture+.JPG

Δεν δουλευει το Offset στα νεα BIOS της MSI, το εχω αναφερει καμια 20αρια φορες :P

Περαν αυτου υποπτευομαι οτι τα subtimings τα πηδ@ει στους νεους Ryzen. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

6 λεπτά πριν, Tenshi είπε

Ας ξεκινήσουν με price cut :ph34r:

αν δεν ξεστοκάρουν όποια ποσότητα Χ470 επιθυμούν οι ίδιοι δεν νομίζω να δούμε price cut......

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, yiannis1991 είπε

Καλημέρα και καλορίζικος!! Πως πέρασες το bios στην Tomahawk; Γιατί εγώ προσπάθησα με στικακι και όταν πηγαίνω στο M-Flash μου το δείχνει άδειο το στικακι. Είναι φορμαρισμένο σε fat32, δοκίμασα και σε άλλες θύρες αλλά τίποτα.

Και επίσης τι θερμοκρασίες έχεις στα VRMs;

Το εχω και εγω αυτο το προβλημα, το κανεις στα τυφλα. Δηλαδη μου δειχνει 5 file systems και εμενα νομιζω ειναι το 2ο που το εχει μεσα? Trial and error.
Αλλιως μεσω UEFI το flash.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, ilos είπε

82 ns με cl16 3200, τελικά έχουν όντως χειρότερο latency ακόμα και από 1st gen. 😎 Σημασία έχει βέβαια να κρατάν επιδόσεις παρά το μεγάλο latency.

Μεχρι να πιασω 3rd gen στα χερια μου και να τον αναλαβω αναλογως, ολα αυτα που βλεπω περι latency τα θεωρω ανακριβη :P
88ns με 3200 μνημες θεωρω πως κατι δεν παει καλα. Το πολυ, λιγο χειροτεροι απο 1st gen ειναι, απο οτι εχουμε δει απο αλλους. Τωρα τι σεταρει η καθε μητρικη με το καθε BIOS και ο καθε επεξεργαστης δεν μπορουμε να το ξερουμε, οποτε μανιουαλ με τον σταυρο στο χερι.

4 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

@kostas_anes Εμένα δεν μου βγάζει καν αρχεία μέσα στο στικακι..

https://forum-en.msi.com/index.php?topic=302638.0
Απο εδω και κανε δουλεια σου.

Επεξ/σία από kostas_anes
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
11 λεπτά πριν, kostas_anes είπε

https://forum-en.msi.com/index.php?topic=302638.0
Απο εδω και κανε δουλεια σου.

Αλλά γιατί δεν δουλεύει με τον κανονικό τρόπο; Επειδή έχω UEFI boot;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Αλλά γιατί δεν δουλεύει με τον κανονικό τρόπο; Επειδή έχω UEFI boot;

Aν ηξερα δεν νομιζεις οτι θα σου απανταγα και θα σου ελεγα και πως να το φτιαξεις κι ολας :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, kostas_anes είπε

Μεχρι να πιασω 3rd gen στα χερια μου και να τον αναλαβω αναλογως, ολα αυτα που βλεπω περι latency τα θεωρω ανακριβη :P

Μην ανησυχείς... προπαγάνδα της Intel είναι αυτά😁.

Σκέψου μόνο ότι ασχολούμαστε με 20-30 δυσεκατομμυριοστά του δευτερολέπτου διαφορά στο latency, πόσο γρήγορα τρέχουμε παλαιά προγράμματα με 1 πυρήνα δίχως καν ht/smt (με το ζόρι δηλαδή να βάλεις τη Ferrari μονοκύλυνδρη με 2 βαλβίδες και σε χωματόδρομο), τα AVX workloads ήδη έγιναν γαργάρα, τα "κούφια" mhz που κάποτε ήταν σημαία τώρα άπαπα πιπέρι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Αλλά γιατί δεν δουλεύει με τον κανονικό τρόπο; Επειδή έχω UEFI boot;

Τι partition έχεις φτιάξει στο flashάκι; GPT ή MBR;

Για διάβασε εδώ και κάνε δοκιμές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

@kostas_anes Σωστά. Αλλά κανονικά θα έπρεπε να γίνεται με τον official τρόπο, την MSI μου μέσα. Αν δεν βγάλουν σοβαρό BIOS που να δουλεύουν όλα (και ας είναι lite δεν πειράζει) θα αλλάξω mobo μόλις πάρω 3000. Το θέμα είναι ότι μόνο οι AsRock μου αρέσουν εμφανισιακά (ASUS και Gigabyte πολλά μπιχλιμπίδια έχουν και πολύ πλαστικούρα) αλλά έχω διαβάσει διάφορα και για τα BIOS της AsRock..

2 λεπτά πριν, mpokwsths είπε

Τι partition έχεις φτιάξει στο flashάκι; GPT ή MBR;

Για διάβασε εδώ και κάνε δοκιμές.

απλά το έκανα format σε FAT32, όπως λένε οι οδηγίες της MSI. Θα το δω και αυτό..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, kostas_anes είπε

88ns με 3200 μνημες θεωρω πως κατι δεν παει καλα.

Στο γράφημα που είχε δώσει η AMD στα 2667 CL16 έδινε 83ns και στα 3600 CL16 έδινε 69ns. Οπότε λογικά στα 3200 CL16 πρέπει να είναι κάπου στα 76ns

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, panospc είπε

Στο γράφημα που είχε δώσει η AMD στα 2667 CL16 έδινε 83ns και στα 3600 CL16 έδινε 69ns. Οπότε λογικά στα 3200 CL16 πρέπει να είναι κάπου στα 76ns

Γι αυτο σου λεω. Αντιστοιχα ο 1400 μου βγαζει 73-72 με 3200/14 μνημες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καλήμερα σε όλους. Έχω μερικές ερωτήσεις καθώς θα είναι η πρώτη φορά που θα πάω σε amd cpu (κάρτες γραφικών πάντα είχα AMD) .

Οι μητρικές με chipset x570 δεν έχουν πρόβλημα με το μέγεθος του bios; 

Αξίζει να πάμε σε socket AM4 η να περιμένουμε το νεότερο που λογικά είναι κοντά η παρουσίαση του; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.hwbox.gr/news/motherboards/42677-msi-400-series.html?fbclid=IwAR3AMXkKJ13dCtz6Haph8yGX_bfG17rbYxwenRq9x6kNGBticXada2BBaYo

Λέτε να πάθουμε κανένα κακό και να δω rev 2 X470 Gaming pro carbon, να κλαίω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, soctap είπε

Οι μητρικές με chipset x570 δεν έχουν πρόβλημα με το μέγεθος του bios; 

Αξίζει να πάμε σε socket AM4 η να περιμένουμε το νεότερο που λογικά είναι κοντά η παρουσίαση του; 

Mαλλον οχι και για την δευτερη ερωτηση σου, η παρουσιαση ειναι 3 μερες πριν κοντα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...