Προς το περιεχόμενο

Ryzen 3000 series & x570/Β550/Α520 Μobos


akoinonitos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να ρωτήσω λέω να παραγγείλω μνήμες για τον 3600/tomahawk , ήμουν έτοιμος για ripjaws 3200 αλλά μιας και η τιμή τους πήγε στα 80€ και στα 56€ παίρνω gskill 3000mhz cl16 σαφώς φτηνότερες θα υπάρχει κάποια σημαντική διαφορά στο gaming?η αμελητέα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

17 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Πολυ καλο ποστ και με ιδιαιτερες λεπτομερειες. Props στην Asus παντως που ειζε τα guts να παραδεχτει το λαθος περι bios!

19 λεπτά πριν, panagiotis54 είπε

τωρα εχω μια gtx 1070 και ελεγα να χτισω πανω της με ενα cpu στα 250 ευρα καμια 100αρια ευρα mobo και αλλα τοσο σε ραμ...λοιπα συμπραγκαλα υπαρχουν...μπας και βγαλω 1080p με 144hz

λεφτα δεν ειναι τοσο θεμα απλα θεωρουσα πως τα ποσα που εχω στο μυαλο μου για καθε κατηγορια ειναι πανω κατω στην κατηγορια "vfm" δηλ τα 360 που ζηταει ο 3700 μου μοιαζουν πολλα

Εγω φαντασου εχω ραμ 3000, 240hz μονιτορ, με r5 1600 oced sta 3.9 kai rog strix 1070ti. Ειμαι enthusiast αλλα οχι καμμενος οποτε εγω θα εδινα λιγα παραπανω για 3700x και ξανα upgrade καληνυχτα. Επισης εφοσων θες 1080p πιστευω η διαφορα σε fps θα ειναι σημαντικη. Στην τελικη απο το μπατζετ που μου λες αντε να πας και 100 ευρω πανω(μην παρεξηγηθει τα 100 ευρω ειναι πολυ σεβαστο ποσο!) εφοσων ανεφερε οτι δεν ειναι τοσο τα χρηματα αλλα το αρχικο σου πλανο. 

14 λεπτά πριν, silenoz66 είπε

Να ρωτήσω λέω να παραγγείλω μνήμες για τον 3600/tomahawk , ήμουν έτοιμος για ripjaws 3200 αλλά μιας και η τιμή τους πήγε στα 80€ και στα 56€ παίρνω gskill 3000mhz cl16 σαφώς φτηνότερες θα υπάρχει κάποια σημαντική διαφορά στο gaming?η αμελητέα?

Εγω θεωρω αμελητεα αλλα χωρις να εχω δει reviews με 3000mhz δε μπορω να πω σιγουρα. Η amd συνιστα απο 3200 και πανω. Εγω για να ειμαι κουμπωμενος κομπλε θα επαιρνα 3200. Εγω που εχω ηδη 3000 θα κανω τις δοκιμες μου και αν δω οτι κατι παει λαθος θα παω για upgrade.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
26 λεπτά πριν, vfragos είπε

Για πείτε οι πιο έμπειροι, αξίζει η αναβάθμιση σε 3700Χ, αυτή τη στιγμή έχω των 2700X κάρτα γραφικών την  Gigabyte RTX 2080 και motherboard Gigabyte x470 Ultra gaming, αξίζει ή κάθομαι στα αυγά μου μέχρι την επόμενη γενιά;

Από 2700Χ σε 3700Χ δύσκολα θα πηγαινα 100mhz μεγαλύτερο boost και το ipc δεν αξίζει. Θα σου έλεγα απλά να περιμένεις για του χρόνου η να πας σε 3900Χ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, darkman είπε

¨πολυ βασικό ερώτημα θα ελεγα :) 

Τι ακριβώς εννοούμε με τον όρο OC;; 150MHz  θεωρείται OC;

ΥΓ: Ένα τίμιο review του pcgamer.com σε σχέση με τους RYZEN 3000 και το gaming.

https://www.pcgamer.com/amd-ryzen-9-3900x-and-ryzen-7-3700x-review-in-progress/

Επεξ/σία από makellarispn
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, musedoubler είπε

1200 ευρω τερας ομως. Βλεπε το ως λεφτα ανα χρονο. Εγω προσωπικα αν εστηνα κατι τετοιο, για μια 4ετια δε θα ξανακουμπουσα τιποτα. Ισως καμια gpu να πουλησω την υπαρχουσα για να παρω πιο καινουρια πχ. ;)

Και με 3000 μια χαρα εισαι και θα σας το επιβεβαιωσω μολις ερθει ο 3700x μου! ;)

TΟ προηγούμενο setup μου ηταν Ιανουάριο του 2016 με 6700κ εννοειται οτι το κρατάμε 4 χρονια...... Το 3200 mhz είναι της AMD το προτεινόμενο.

System Memory Specification
3200MHz
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, kostas_anes είπε

Παρατήρηση νο.1 
Ο 3900Χ τρέχει παντού.

Παρατήρηση νο.2
Το 1.0.0.1 τρέχει Ryzen 3rd Gen. Το 1.0.0.1 δεν είναι (τόσο) σπασμένο στις MSI. 
 

Άρα αν αυτό που έχω είναι 1.0.0.1 θα είμαι εντάξει. Yay

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Dinos_12345 είπε

Άρα αν αυτό που έχω είναι 1.0.0.1 θα είμαι εντάξει. Yay

Η αλήθεια είναι ότι δεν ξέρω και θα ήθελα να το τεστάρω, γιατί μπορεί να έχει κάνει καμια μαλακία η MSI. Όταν με το καλό σου έρθει το CPU κράτα μας ενήμερους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, soctap είπε

TΟ προηγούμενο setup μου ηταν Ιανουάριο του 2016 με 6700κ εννοειται οτι το κρατάμε 4 χρονια...... Το 3200 mhz είναι της AMD το προτεινόμενο.

System Memory Specification
3200MHz

Επειδη μπηκα και εψαξα, τρεχει με 3000 κανονικοτατα απλα η Amd θεωρει οτι απο 3200 και πανω παιρνεις τα benefits που προσφερει η νεα γενια. Τους πιστευω γιατι σε πρωτης και δευτερης γενιας ryzen που δοκιμασα διαφορετικα mhz, ειδα οντως διαφορα στις ψηλοτερες συχνοτητες. Απλα εγω που εχω 3000mhz, θα δοκιμασω να δω τι θα βγει και αν δε θα παω σε upgrade(μη τρελαθω και παρω 3600 να τελειωνουμε 😂😂😂).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, kostas_anes είπε

Γι αυτο σου λεω. Αντιστοιχα ο 1400 μου βγαζει 73-72 με 3200/14 μνημες.

72 τα είχα πιάσει με 3066 μνήμες και stilt subtimings στις afr με το ΠΑΛΙΟ bios στη σάπια x370 μου.😎 Δυστυχώς με τα νεα bios για spectre mitigations κλπ πήγα κάπου στα 77 με τα ίδια settings...

Εγώ πάντως το αποφάσισα, θα πάρω 3600 ή 3700x του χρόνου με το που βγει το b550. Δεν έχω όρεξη ούτε για πειράματα με την msi, ούτε να μου φύγει 1000ρικό και να ακούω και το ανεμιστηράκι  over 9000 από το case. Έτσι και αλλιώς στα 1440p που παίζω είτε με τον 1600, είτε με τον 8600k στα 4.7 που την έχω τώρα είτε με τον 3600/3700x η 1080 είναι σχεδόν πάντα η μπουκάλα.

Επεξ/σία από ilos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, ilos είπε

72 τα είχα πιάσει με 3066 μνήμες και stilt subtimings στις afr με το ΠΑΛΙΟ bios στη σάπια x370 μου.😎 Δυστυχώς με τα νεα bios για spectre mitigations κλπ πήγα κάπου στα 77 με τα ίδια settings...

Ε νταξει optimized subtimings κτλ λογικο μου ακουγεται. Εμενα ηταν 3200 14-14-14-32-5ποσοεχει και τα αλλα σε οτι το φωτισει ο θεος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, ilos είπε

Δυστυχώς με τα νεα bios για spectre mitigations κλπ πήγα κάπου στα 77 με τα ίδια settings...

Τα 1,5 με 2ns είναι από το update 1903 των Windows 10. 😉

Στην πράξη βέβαια δεν έχει καμία σημασία γιατί με το νέο optimized scheduler των 1903 τα πάντα δουλεύουν καλύτερα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, mpokwsths είπε

Τα 1,5 με 2ns είναι από το update 1903 των Windows 10. 😉

Στην πράξη βέβαια δεν έχει καμία σημασία γιατί με το νέο optimized scheduler των 1903 τα πάντα δουλεύουν καλύτερα...

Ναι... τα 65.4ns latency που είχα με τις RAM μου, πλέον πονάει αρκετά να τα βλέπω στα 67-68... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά να κάνω μια ερώτηση. Τα chipset drivers που βοηθάνε; Τα κάνουμε install απλά απο το .exe έτσι;

 

Υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να έχω το Σάββατο τον 3600 στα χέρια μου! 😁

Κι ελπίζω άμεσα σε νεο bios για την tomahawk με καλύτερη υποστήριξη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, yiannis1991 είπε

Καλημέρα και καλορίζικος!! Πως πέρασες το bios στην Tomahawk; Γιατί εγώ προσπάθησα με στικακι και όταν πηγαίνω στο M-Flash μου το δείχνει άδειο το στικακι. Είναι φορμαρισμένο σε fat32, δοκίμασα και σε άλλες θύρες αλλά τίποτα.

Και επίσης τι θερμοκρασίες έχεις στα VRMs;

thanks, ειχα πριν 2600χ και το ειχα περασει ηδη, στο manual φαινεται απλη διαδικασια, μια θυρα μονο κανει το flashback νομιζω( αυτη που ειναι χαμηλα,  κατω απο το ps2) λογικα fat32 θα ειναι οκ. επισης πρεπει να μετανομαζεις το bios νομιζω σε msi.rom καπως ετσι. τα vram μετα απο gaming στο bf5 ειναι 50+. ακομα δεν καταφερα να ριξω την ταση και παει max 1,5 γμτ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...