Προς το περιεχόμενο

Ryzen 3000 series & x570/Β550/Α520 Μobos


akoinonitos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

14 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

 

ολο και καποιο curve θα εχουν ρε δεν γινεται να παιζουν τσιτα συνεχεια , στην ace για παραδειγμα σταματαει τελειως απο οτι ειδα σε review

Δεν εχω ιδεα: τι (θα) κανουν..! Παντως υπαρχουν και περιπτωσεις, οπου το ιδιο το ανεμιστηρακι
δεν ηταν ο,τι καλυτερο -> εξαρχης ενιοτε καποια, και παντως ιδιως οταν αρχιζαν να "ρεταρουν" 😝
Δεν μπορει καποιοι θα θυμουνται, ετσι μητρικες: socket 939 & 754 (AMD), και socket 775 (INTEL)..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 λεπτό πριν, TheDevilMayCare είπε

Δεν εχω ιδεα: τι (θα) κανουν..! Παντως υπαρχουν και περιπτωσεις, οπου το ιδιο το ανεμιστηρακι
δεν ηταν ο,τι καλυτερο -> εξαρχης ενιοτε καποια, και παντως ιδιως οταν αρχιζαν να "ρεταρουν" 😝
Δεν μπορει καποιοι θα θυμουνται, ετσι μητρικες: socket 939 & 754 (AMD), και socket 775 (INTEL)..

Εγω στο λεω, ξηλωμα. Το PCH καιει εως 10W απο οτι ειδαμε, αμφιβαλω αν θα το καταφερεις να παει πανω απο 15 στα πιο τρελα σεναρια που μπορεις να φανταστεις.
Και εχουν ολοκληρες κουμουτσες για ψυκτρες. Δεν γινεται να μην φτανουν για 10-15W (γεματη η μητρικη μεχρι και το COM port)

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Ryzenlake είπε

Aν εχεις το CPU της υπογραφης σου ο 8400 ειναι υποβαθμιση. Ουτε τον 3600 τον θεωρω σοβαρη αναβαθμιση προσωπικα, ειναι μεν καλυτερος αλλα οχι τοσο που να αξιζει, εκτος αν πιασεις καλα λεφτα στα μεταχειρισμενα. Αλλαξε μνημες, παρε και μια καρτα της προκοπης, δωσε και λιγο OC στο CPU που εχεις και δες πως παει.

Να σου πω οτι δεν ξερω καν τι εχω στην υπογραφη μου; χαχαχα Δεν εχω desktop εδω και κανενα χρονο ισως και παραπανω. Απλα κοιταω να φτιαξω 2 μηχανηματα σημερινης τεχνολογιας να παιζουμε με τον κουμπαρο μου! Ευχαριστω παντως για την απαντηση σου!

 

Τελικα οι επεξεργαστες της γενιας 3χχχ οπως ο 3600 που προτεινατε ειναι συμβατός με οποιαδήποτε μητρικη με b450 chipset; Εννοω δεν υπαρχει λογος να πας σε 5χχ chipset.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, pdiomidis είπε

Τελικα οι επεξεργαστες της γενιας 3χχχ οπως ο 3600 που προτεινατε ειναι συμβατός με οποιαδήποτε μητρικη με b450 chipset; Εννοω δεν υπαρχει λογος να πας σε 5χχ chipset.

Ναι αυτη ειναι η ιδεα. Αν μπορεις να περιμενεις ομως καμια εβδομαδα πριν την αγορα, για να ξεκαθαρισει η κατασταση, μονο καλο θα εκανε. Ουτως η αλλως δεν υπαρχει και στοκ να πεις οτι θα παραλαβεις CPU μεσα στην εβδομαδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, kostas_anes είπε

Ναι αυτη ειναι η ιδεα. Αν μπορεις να περιμενεις ομως καμια εβδομαδα πριν την αγορα, για να ξεκαθαρισει η κατασταση, μονο καλο θα εκανε. Ουτως η αλλως δεν υπαρχει και στοκ να πεις οτι θα παραλαβεις CPU μεσα στην εβδομαδα.

Και τελικα ελυσα και την απορια, οντως η tomahawk λεει στο site της οτι ειναι συμβατη. https://www.msi.com/Motherboard/B450-TOMAHAWK "Supports 1st, 2nd and 3rd Gen AMD® Ryzen™"

3600 υπαρχει plaisio.

Επεξ/σία από pdiomidis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, pdiomidis είπε

3600 υπαρχει plaisio.

Looooool. Πάνε δώσε 280 ευρώ εσύ για τον 3600.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Kwsths67 είπε

Looooool. Πάνε δώσε 280 ευρώ εσύ για τον 3600.

Και mg manager 233. Το που θα αγορασει ο καθενας ειναι δικο του θεμα. Σε build μεσω skroutz και μεσω πλαισιου η διαφορα ηταν 100-150 ευρω αυστηρα. Σιγουρα ειναι ενα σημαντικο ποσο, οταν ομως μπορεις να βαλεις ατοκες δοσεις η επιβαρυνση ειναι οκ.

Τωρα για πιο λογο εγω και ο φιλος μου θα βαλουμε δοσεις και θα πληρωσουμε παραπανω ειναι κατι που δεν θα συζητησω εδω διοτι βασιζεται στην γενικοτερη ιδεα των οικονομικων και της διαχειρησης που κανει ο καθενας.

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Dennisbest είπε

Για 3700x , ειναι καλή επιλογή η tomahawk; Εφόσον δεν θα γίνει overclock.

Απο οσο βλεπω ειναι απο τις λιγες που με bios update ειναι συμβατη η συγκεκριμενη γενια. Τωρα αργοτερα δεν ξερω τι θα γινει. Σιγουρα βεβαια αργοτερα και το 5χ chipset θα υπαρχουν φθηνοτερες μητρικες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...