Προς το περιεχόμενο

Ryzen 3000 series & x570/Β550/Α520 Μobos


akoinonitos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, akoinonitos είπε

Τραγικο compare αναξιο να το παρει κανεις στα σοβαρα ,αν θες το γιατι πες μου να στο εξηγησω

Πολυ κακο επισης ,κακο σεταρισμα στις μνημες ,αν θες περισσοτερο Info για αυτα που λεω μπορω επισης να στο εξηγησω 

Γενικα να μιλαμε για xmp settings 3200c14 vs 3600c16 η διαφορες θα ειναι πολυ μικρες αν μιλησουμε ομως για Optimization τοτε οι διαφορες ειναι μεγαλες.

Σε καμία περίπτωση δεν είναι για να παίρνεις αυτά τα τεστ στα σοβαρά.

Το θέμα είναι από την στιγμή που το infinite fabric είναι μέχρι τα 1800mhz όσα mhz και να δώσεις στην ram σου κακό θα σου κάνουν παρά καλό.

Εγώ κρατάω οτι το sweetspot για τους ryzen 3rd gen είναι το 3600mhz. Αν έχω καταλάβει σωστά ούτε τα bdies μας ενδιαφέρουν πλέον ούτε τα τόσο σφιχτά timings.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Kwsths67 είπε

Μαρεσει που πιάνεις ένα πράγμα που έκανα quote, αγνοείς εντελώς το review των phoronix που έβαλα πάνω

Εσένα προσπαθώ να αγνοήσω. 😂

Πραγματικά προσπαθώ αλλά μου βγαίνουν τα μάτια με αυτά που γράφεις.

BTW για gaming performance μιλάμε και το Phoronix δεν έχει gaming benchmarks.

Όταν πεις κάτι σωστό σου υπόσχομαι ότι θα σου κάνω 10 like μαζεμένα 😋

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, asbanoglou είπε

Σε καμία περίπτωση δεν είναι για να παίρνεις αυτά τα τεστ στα σοβαρά.

Το θέμα είναι από την στιγμή που το infinite fabric είναι μέχρι τα 1800mhz όσα mhz και να δώσεις στην ram σου κακό θα σου κάνουν παρά καλό.

Εγώ κρατάω οτι το sweetspot για τους ryzen 3rd gen είναι το 3600mhz. Αν έχω καταλάβει σωστά ούτε τα bdies μας ενδιαφέρουν πλέον ούτε τα τόσο σφιχτά timings.

Κοιταξε να δεις. Αυτο που θες ειναι να εχεις οσο το δυνατον υψηλοτερο if με οσο το δυνατον χαμηλοτερο latency και χωρις να τρως latency penalty. Αυτο το καταφερνεις με εναν τροπο προς το παρον με το να βαλεις να δουλεψουν οι μνημες στα 3600Mhz και να κατεβεις σε timings+subtimings οσο μπορεις (bdies). Aυτο αν θες να παρεις το maximum ,αν δεν σε νοιαζει εισαι οκ και με ενα κιτ στα 3200mhz.

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Κοιταξε να δεις. Αυτο που θες ειναι να εχεις οσο το δυνατον υψηλοτερο if με οσο το δυνατον χαμηλοτερο latency και χωρις να τρως latency penalty. Αυτο το καταφερνεις με εναν τροπο προς το παρον με το να βαλεις να δουλεψουν οι μνημες στα 3600Mhz και να κατεβεις σε timings+subtimings οσο μπορεις (bdies). Aυτο αν θες να παρεις το maximum ,αν δεν σε νοιαζει εισαι οκ και με ενα κιτ στα 3200mhz.

Για την ακριβεια πρωτα μαξαρεις το IF οσο παει (μπορει μερικα SKU να πιανουνε 1900MHz πχ αν εισαι τυχερος) και μετα ακολουθεις με τις RAM σου ωστε να εισαι σε 1:1 και να μην εχεις clock skewing. Μετα σφιγγεις timings και subtimings.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, kostas_anes είπε

Για την ακριβεια πρωτα μαξαρεις το IF οσο παει (μπορει μερικα SKU να πιανουνε 1900MHz πχ αν εισαι τυχερος) και μετα ακολουθεις με τις RAM σου ωστε να εισαι σε 1:1 και να μην εχεις clock skewing. Μετα σφιγγεις timings και subtimings.

Το 1800 ειναι σιγουρο, απο εκει και πανω δεν ειναι τπτ σιγουρο ,λεμε τα βασικα εδωπερα 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τα παραπανω τελικα τι συμπεραινουμε οσον αφορα τις ram? Για παραδειγμα εαν σκοπευω να χτισω ενα ryzen 5 3600 build αξιζει ο συνδιασμος του με μια μητρικη x570 εναντι μιας αξιοπιστης Β450 , και αν ναι με ποiες ram θα γινει ενα vfm all round build? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
19 λεπτά πριν, mpokwsths είπε

Εσένα προσπαθώ να αγνοήσω. 😂

Πραγματικά προσπαθώ αλλά μου βγαίνουν τα μάτια με αυτά που γράφεις.

  Απόκρυψη περιεχομένων

BTW για gaming performance μιλάμε και το Phoronix δεν έχει gaming benchmarks.

Όταν πεις κάτι σωστό σου υπόσχομαι ότι θα σου κάνω 10 like μαζεμένα 😋

Α σορρυ δεν μιλούσα για gaming. 

2 λεπτά πριν, Οδυσσέας Τρίκαλα είπε

Με τα παραπανω τελικα τι συμπεραινουμε οσον αφορα τις ram? Για παραδειγμα εαν σκοπευω να χτισω ενα ryzen 5 3600 build αξιζει ο συνδιασμος του με μια μητρικη x570 εναντι μιας αξιοπιστης Β450 , και αν ναι με ποiες ram θα γινει ενα vfm all round build? 

Φίλε ούτε με τον 3900Χ δεν θα έπαιρνα Χ570. Μακριά ρε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Οδυσσέας Τρίκαλα είπε

Με τα παραπανω τελικα τι συμπεραινουμε οσον αφορα τις ram? Για παραδειγμα εαν σκοπευω να χτισω ενα ryzen 5 3600 build αξιζει ο συνδιασμος του με μια μητρικη x570 εναντι μιας αξιοπιστης Β450 , και αν ναι με ποiες ram θα γινει ενα vfm all round build? 

https://www.skroutz.gr/s/14721945/Asus-Prime-X470-Pro.html

https://www.skroutz.gr/s/8436583/G-Skill-RipjawsV-16GB-DDR4-3200MHz-F4-3200C14D-16GVK.html

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Kwsths67 είπε

Α σορρυ δεν μιλούσα για gaming. 

Φίλε ούτε με τον 3900Χ δεν θα έπαιρνα Χ570. Μακριά ρε. 

Δεν ισχυουν τα rumors περι ευνοησης του IPC των 3rd gen ryzen επεξεργαστων μεσω των X570 motherboards; Ή του πλεονεκτηματος της συνδεσιμοτητας nvme ssd δισκων? (Μην με παρεξηγειτε , εχω κοιταξει επιδερμικα ακομη το ολο κυμα των νεων ryzen και Χ570 mobos)  

16 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Επειδη δεν ειμαι ειδημων στο αντικειμενο , αξιζει η αγορα της παραπανω μνημης με τα διπλα χρηματα σε σχεση με το αντιστοιχο μοντελο με latency 16 που κοστιζει περιπου τα μισα? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, Οδυσσέας Τρίκαλα είπε

Δεν ισχυουν τα rumors περι ευνοησης του IPC των 3rd gen ryzen επεξεργαστων μεσω των X570 motherboards; Ή του πλεονεκτηματος της συνδεσιμοτητας nvme ssd δισκων? (Μην με παρεξηγειτε , εχω κοιταξει επιδερμικα ακομη το ολο κυμα των νεων ryzen και Χ570 mobos)  

Που τα άκουσες αυτά τα rumors, εντελώς άκυρα. Οι X570 είναι 1 με 2% πιο γρηγορες με τον 3900Χ από ότι οι X470 από ότι είδα αλλα αυτό μπορεί να έχει να κάνει με ότι αρχικά υπήρχε πρόβλημα με κάποια Bios και δεν κάνανε boost όπως έπρεπε κάποιοι επεξεργαστές.

Για Nvme εκτως αν είσαι επαγγελματίας δεν θα έδινα σημασία, ένας 970 Pro είναι και θα είναι καλύτερος σε real world σενάρια από έναν PCIE4.0 της Gigabyte που απλά είναι πιο γρήγορος στα sequential μόνο και ανεβάζει 100 βαθμούς όταν γράφει. 

Και γενικα όλες οι X570 τρώνε 10 με 20 watt παραπάνω ότι και να κάνεις, οπότε σε καταναλωση είναι χειρότερες συν το ότι έχουν και ανεμιστήρακι αλά 2005 μητρικών. 

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Οδυσσέας Τρίκαλα είπε

Δεν ισχυουν τα rumors περι ευνοησης του IPC των 3rd gen ryzen επεξεργαστων μεσω των X570 motherboards; Ή του πλεονεκτηματος της συνδεσιμοτητας nvme ssd δισκων? (Μην με παρεξηγειτε , εχω κοιταξει επιδερμικα ακομη το ολο κυμα των νεων ryzen και Χ570 mobos)  

Επειδη δεν ειμαι ειδημων στο αντικειμενο , αξιζει η αγορα της παραπανω μνημης με τα διπλα χρηματα σε σχεση με το αντιστοιχο μοντελο με latency 16 που κοστιζει περιπου τα μισα? 

Τι καρτα γραφικων σκοπευεις να βαλεις η εχεις και για τι χρηση προοριζεται το pc για να μπορω να σου απαντησω. Οσο για τις χ570 αν δεν σε ενδιαφερει το Pci e 4gen δεν εχουν λογο αγορας

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, antwnic4 είπε

Εχει παραγγειλει κανεις τον 3600 απο το e-god; Ισχυει η αμεση παραλαβη που γραφουν;

σκαστους ενα τηλεφωνακι

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
1 λεπτό πριν, antwnic4 είπε

Εχει παραγγειλει κανεις τον 3600 απο το e-god; Ισχυει η αμεση παραλαβη που γραφουν;

Εγώ τον τσίμπησα κατά τις 2 το μεσιμερι, θα σου πω αν μου τον έστειλαν αύριο. Αν όχι λεφτά πίσω. 

https://www.skroutz.gr/s/15570073/MSI-B450-Tomahawk.html

https://www.skroutz.gr/s/7730092/G-Skill-RipjawsV-16GB-DDR4-3200MHz-F4-3200C16D-16GVKB.html

https://www.skroutz.gr/s/19344850/AMD-Ryzen-5-3600-Box.html

 

Το απόλυτο vfm combo. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Τι καρτα γραφικων σκοπευεις να βαλεις η εχεις και για τι χρηση προοριζεται το pc για να μπορω να σου απαντησω. Οσο για τις χ570 αν δεν σε ενδιαφερει το Pci e 4gen δεν εχουν λογο αγορας

Σκευτομαι να συνδιασω το συστημα με μια 1660 ti . Απο σεπτεμβριο ειμαι φοιτητης στο τμημα μηχανικων υπολογιστων και πληροφορικης, οποτε θα ασχολουμε με gaming (1080p 144hz) και θα εργαζομαι ειτε για την σχολη ειτε με μερικα audio και video editing προγραμματα (οχι κατι το τρελο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...