Προς το περιεχόμενο

Ryzen 3000 series & x570/Β550/Α520 Μobos


akoinonitos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

43 λεπτά πριν, Kwsths67 είπε

Εγώ τον τσίμπησα κατά τις 2 το μεσιμερι, θα σου πω αν μου τον έστειλαν αύριο. Αν όχι λεφτά πίσω. 

https://www.skroutz.gr/s/15570073/MSI-B450-Tomahawk.html

https://www.skroutz.gr/s/7730092/G-Skill-RipjawsV-16GB-DDR4-3200MHz-F4-3200C16D-16GVKB.html

https://www.skroutz.gr/s/19344850/AMD-Ryzen-5-3600-Box.html

Το απόλυτο vfm combo. 

 Wishlist για αγορά το φθινόπωρο/τέλη έτους :P H μέχρι να τα βρω σε κάνα αξιόπιστο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, Dinos_12345 είπε

Ρε παιδιά, βλέπω που βάζετε C14. Τόσο πολύ αξίζει έναντι C16; Εγώ δεν πιστεύω πως έχει τόση διαφορά ώστε να αξίζει την αύξηση στην τιμή, οι μνήμες που πήρα σε C14 είχαν 50 ευρώ έξτρα.

φίλε μιλάμε το πολύ για 5% αύξηση στις καλύτερες περιπτώσεις για τα καλύτερα kit Ram από τα πιο φτηνά 3200 16, όποιος πάει για budget build δεν καταλαβαίνω γιατί να κάνει τέτοια μαλάκια και να ρίξει τόσα λεφτά σε ram, ρίξε λεφτα να πάρεις καλύτερη gpu η cpu, η αντί να πάρεις τον 970 evo πάρε 970 pro. Έλα μην τρελαινομαστε εδω μέσα για κάτι μικροποσοστα.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, GeorgeMan είπε

Διάβασα ξανά τι γράφεις, η ερώτηση παραμένει. Γιατί έχω ακούσει ότι είναι πολύ αξιόπιστοι, αν δεν ισχύει να μπουν blacklist και αυτοί άμα είναι...

Σόρρυ δε αδερφέ αλλά δεν με διάβασες σωστά.

Το νόημα που το έγραψα είναι ότι να γράφει κάποιος ότι είχα άψογη εξυπηρέτηση, το παρήγγειλα χθες το βράδυ στις 8 και ήρθε σήμερα στις 11 πρωί και είχε και είχε και μία πρόσκληση για μια θεατρική παράσταση ή είχε μια έκπτωση 5% στην επόμενη αγορά ή είχε ένα σοκολατάκι δώρο δε  μου λέει τίποτα. Είτε ήρθε στην ώρα του είτε δεν ήρθε και καθυστέρησε 2 μέρες παραπάνω ή και περισσότερες ποσώς μας ενδιαφέρει.

Αυτό που ενδιαφέρει είναι η εξυπηρέτηση μετά την αγορά. Το after sales support που λέμε. Αν άργησε  π.χ. να έρθει η μητρική που εν τέλει είχε πρόβλημα αλλά μου είπαν "στείλε την πίσω με δικά μας έξοδα να την ελέγξουμε και αν όντως διαπιστωθεί ότι δεν είναι λειτουργική θα σας στείλουμε άμεσα νέα μητρική αν υπάρχει διαθέσιμη ή κάποια άλλη μητρική ή αν επιθυμείτε επιστροφή χρημάτων",  τότε θα παραγγέλνω πάντα από αυτούς και ας αργεί η παραγγελία και 1 μήνα. Δεν με απασχολεί από τη στιγμή που γνωρίζω ότι δεν θα χάσω τα χρήματά μου και δεν θα χάσω την υπομονή μου από τα νεύρα.

Όλα αυτά τα έχω γράψει και άλλες φορές και έχουν γραφτεί πάμπολλες φορές από πολλά μέλη.

Όποιος γνωρίζει από υποστήριξη στο Α, Χ, Ψ κατάστημα το γράφει. Όποιος δεν γνωρίζει και γράφει οτιδήποτε άλλο με αφήνει αδιάφορο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, Dinos_12345 είπε

Ρε παιδιά, βλέπω που βάζετε C14. Τόσο πολύ αξίζει έναντι C16; Εγώ δεν πιστεύω πως έχει τόση διαφορά ώστε να αξίζει την αύξηση στην τιμή, οι μνήμες που πήρα σε C14 είχαν 50 ευρώ έξτρα.

Aυτοι που προτεινουν c14 ξερουν γιατι τις προτεινουν ,αν διαβαζατε πιο συχνα και εσεις τα νηματα για ρυζια θα ξερατε και  γτ τις προτεινουμε ;)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, akoinonitos είπε

Aυτοι που προτεινουν c14 ξερουν γιατι τις προτεινουν ,αν διαβαζατε πιο συχνα και εσεις τα νηματα για ρυζια θα ξερατε και  γτ τις προτεινουμε ;)

Ξέρω ότι είναι εγγυημένα b-die της Samsung αλλά αυτή η ιστορία δεν έχει πια νόημα απ'ότι έχω διαβάσει, ήταν ιδιοτροπία της πρώτης γενιάς ryzen.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

btw σύμφωνα με ένα video πιο πίσω το ιδανικό είναι ddr4 3600ΜHz με όσο μικρότερο cas μπορούμε, φυσικά αν η διαφορά τιμής είναι μεγάλη….

 

Spoiler

Capture.JPG.6002784073438a4323269d9df2498d3f.JPG

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, Dinos_12345 είπε

Ξέρω ότι είναι εγγυημένα b-die της Samsung αλλά αυτή η ιστορία δεν έχει πια νόημα απ'ότι έχω διαβάσει, ήταν ιδιοτροπία της πρώτης γενιάς ryzen.


Oποτε εσυ αγοραζεις συμφωνα με την κριση σου και εμεις προτεινουμε συμφωνα με την δικη μας και ετσι κανουμε ολοι αυτο που θεωρουμε σωστο ;)

 

 

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το κέρδος από B-Die θα 'ναι λογικά πιο μικρό απο τα Zen/+ διότι στους πρώτους π.χ με Hynix δεν έπιανες ούτε 3000 με κάτι T-Topology X370 ενώ στους Zen+ έπιανες 3466~3600 με χαμηλά Timings που έδιναν boost και στον IF που ήταν δεμένο μαζί με τον ΙΜC. Οι επιδόσεις στα παιχνίδια ήταν μέρα με την νύχτα αν έπαιζες σε πολλά Hz/τούμπανη GPU με σκάλισμα. Στους Zen2 οι αλλαγές στην L3 και όλης γενικά της αρχιτεκτονικής έχουν επηρεάσει τον IMC που είναι σαν να "έπεσε" το latency κατά 30ns(το λέγε ο Stilt σε test στο oc.net). Περιμένουμε τεστ απο τα παιδιά εδώ να δούμε τις διαφόρες π.χ 3200 C16 vs 3200 C14 vs 3600 "uber" όλα σε 1:1:1 Mode

Επεξ/σία από 50EuroUser
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
4 minutes ago, BlueBlood7 said:

Σόρρυ δε αδερφέ αλλά δεν με διάβασες σωστά.

Το νόημα που το έγραψα είναι ότι να γράφει κάποιος ότι είχα άψογη εξυπηρέτηση, το παρήγγειλα χθες το βράδυ στις 8 και ήρθε σήμερα στις 11 πρωί και είχε και είχε και μία πρόσκληση για μια θεατρική παράσταση ή είχε μια έκπτωση 5% στην επόμενη αγορά ή είχε ένα σοκολατάκι δώρο δε  μου λέει τίποτα. Είτε ήρθε στην ώρα του είτε δεν ήρθε και καθυστέρησε 2 μέρες παραπάνω ή και περισσότερες ποσώς μας ενδιαφέρει.

Αυτό που ενδιαφέρει είναι η εξυπηρέτηση μετά την αγορά. Το after sales support που λέμε. Αν άργησε  π.χ. να έρθει η μητρική που εν τέλει είχε πρόβλημα αλλά μου είπαν "στείλε την πίσω με δικά μας έξοδα να την ελέγξουμε και αν όντως διαπιστωθεί ότι δεν είναι λειτουργική θα σας στείλουμε άμεσα νέα μητρική αν υπάρχει διαθέσιμη ή κάποια άλλη μητρική ή αν επιθυμείτε επιστροφή χρημάτων",  τότε θα παραγγέλνω πάντα από αυτούς και ας αργεί η παραγγελία και 1 μήνα. Δεν με απασχολεί από τη στιγμή που γνωρίζω ότι δεν θα χάσω τα χρήματά μου και δεν θα χάσω την υπομονή μου από τα νεύρα.

Όλα αυτά τα έχω γράψει και άλλες φορές και έχουν γραφτεί πάμπολλες φορές από πολλά μέλη.

Όποιος γνωρίζει από υποστήριξη στο Α, Χ, Ψ κατάστημα το γράφει. Όποιος δεν γνωρίζει και γράφει οτιδήποτε άλλο με αφήνει αδιάφορο.

Γενικά συμφωνώ αλλα δε το συνεχίζω γιατί θα βγούμε οφφτοπικ. :)

 

Spoiler

 

The Intel Core i5 was a little faster in a few of the games tested, but the R5 3600 was miles faster where you’ll notice it. So this one's pretty cut and dry unless Intel decides to cut pricing heavily.

 

Το καλύτερο ρεζουμε που διάβασα σε review. Είναι από του techspot για τον 3600.

Χ€στηκαμε αμα πιανει 126 fps avg και ο intel 137 με 2080ti, νησαφι πια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, Dinos_12345 είπε

Ξέρω ότι είναι εγγυημένα b-die της Samsung αλλά αυτή η ιστορία δεν έχει πια νόημα απ'ότι έχω διαβάσει, ήταν ιδιοτροπία της πρώτης γενιάς ryzen.

6 λεπτά πριν, 50EuroUser είπε

Το κέρδος από B-Die θα 'ναι λογικά πιο μικρό απο τα Zen/+

Διάβασε εδώ τι συμβαίνει χρησιμοποιώντας B-Die και πειράζοντας μόνο timings (σε παιχνίδι που δεν παίρνει τόσο από τις μνήμες). Με αύξηση συχνότητας παίρνει κι΄άλλο.

Σε R5 2600 και Vega 64.

Και να φωνάξουμε μετά και τον @BabisTs να μας πει πόσο παίρνει στον i7-8700K του στο SOTTR και σε διάφορα άλλα παιχνίδια.

Επεξ/σία από mpokwsths
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, 50EuroUser είπε

Το κέρδος από B-Die είναι σίγουρα πιο μικρό απο τα Zen/+ διότι στους πρώτους π.χ με Hynix δεν έπιανες ούτε 3000 με κάτι T-Topology X370 ενώ στους Zen+ έπιανες 3466~3600 με χαμηλά Timings που έδιναν boost και στον IF που ήταν δεμένο μαζί με τον ΙΜC. Οι επιδόσεις στα παιχνίδια ήταν μέρα με την νύχτα αν έπαιζες σε πολλά Hz/τούμπανη GPU και έριχνες σκάλισμα. Στους Zen2 οι αλλαγές στην L3 και όλης γενικά της αρχιτεκτονικής έχουν επηρεάσει τον IMC που είναι σαν να "έπεσε" το latency κατά 30ns(το λέγε ο Stilt σε test στο oc.net). Περιμένουμε τεστ απο τα παιδιά εδώ να δούμε τις διαφόρες π.χ 3200 C16 vs 3200 C14 vs 3600 "uber" όλα σε 1:1:1 Mode

Mα και τωρα δινεις Boost στον Imc δεν εχει καμια μα καμια διαφορα σε αυτο το κομματι ,απλα ολοι λενε δεν εχουν διαφορες χωρις να υπαρχει ουτε ενα νουμερο σε gaming ανεβασμενο πουθενα με ryzen 3xxx + memory overclock ,καθιστε πρωτα να δουμε κανα νουμερο και μετα λετε αν εχει η δεν εχει και περισσοτερο μου την δινει που καποιοι επιμενουν χωρις να εχουν ασχοληθει ποτε με το θεμα

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με 1:1:1 φτάνεις μέχρι 3700-3800 λένε όπου πάλι εκεί με B-Die θα 'χεις πλεονέκτημα καθώς θα 'σαι με τα πιο χαμηλά Timings/Subtimings. Tα CJR θέλουν κάποια Timings σχετικά ψηλά και τα Micron-E είναι ακόμα σχετικά άγνωστα.

Επεξ/σία από 50EuroUser
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, noFEARgr είπε

3600 cl14 και οσο πιο χαμηλο tRFC γινεται θα δωσει τα καλυτερα αποτελεσματα σε gaming. 

Μοιρασου την εμπειρια σου απο 3200c16 σε 3200c14 με τον κοσμο εδω :D

8 λεπτά πριν, 50EuroUser είπε

Με 1:1:1 φτάνεις μέχρι 3700-3800 λένε όπου πάλι εκεί με B-Die θα 'χεις πλεονέκτημα καθώς θα 'σαι με τα πιο χαμηλά Timings/Subtimings. Tα CJR θέλουν κάποια Timings σχετικά ψηλά και τα Micron-E είναι ακόμα σχετικά άγνωστα.

Βαγγελακη ,αμα θες ελα απο εδω να πιουμε καφε και να δεις τις διαφορες στην πραξη 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...