Προς το περιεχόμενο

Ryzen 3000 series & x570/Β550/Α520 Μobos


akoinonitos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 λεπτά πριν, noFEARgr είπε

Οι intel φανμποι είναι ικανοί να παίζουν 720p με sli 2080ti για να αυξηθεί η διαφορά μεταξύ amd και intel 😛

Στα stock tests ήδη χάνουν πολλές φορές αν δεν έχουν μεγάλο boost (πχ 8700κ vs 3800x/3900x). Στο performance/watt ήδη είναι για γέλια (και έχουν και 30 watt καπέλο τζάμπα οι zen 2 αν τους βάλεις σε x570 λόγω chipset consumption). Στο μόνο που υπερτερούν καθαρά είναι το latency και λίγο στο pure STP αν μπορέσεις να τους πας στα 5+ Ghz. Με λίγα λόγια τρίχες αν δε κυνηγάς και το τελευταίο fps με το ντουφέκι. Με κάρτες επιπέδου 2060/2070/5700 παίρνεις έναν 3600 και έχεις το 99% του performance άνετα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 λεπτά πριν, ilos είπε

Στα stock tests ήδη χάνουν πολλές φορές αν δεν έχουν μεγάλο boost (πχ 8700κ vs 3800x/3900x). Στο performance/watt ήδη είναι για γέλια (και έχουν και 30 watt καπέλο τζάμπα οι zen 2 αν τους βάλεις σε x570 λόγω chipset consumption). Στο μόνο που υπερτερούν καθαρά είναι το latency και λίγο στο pure STP αν μπορέσεις να τους πας στα 5+ Ghz. Με λίγα λόγια τρίχες αν δε κυνηγάς και το τελευταίο fps με το ντουφέκι. Με κάρτες επιπέδου 2060/2070/5700 παίρνεις έναν 3600 και έχεις το 99% του performance άνετα.

Μα δεν το ξέρεις ; Το 95% που δεν τους άρεσαν οι επιδόσεις των ryzen σε gaming έχουν κάρτες επιπέδου 1060 maximum 2060 .

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Destiny 2 doesn't work on Ryzen 3000

https://www.techradar.com/news/destiny-2-doesnt-work-on-amd-ryzen-3000-processors

Και απο ενα νεο παιχνιδι που βγηκε το Journey

Running at a higher refresh rate was no problem at all on our mainstream-focused Core i5 8400 build, which we typically pair with GTX 1060 and RX 580 for performance testing.

However, bizarrely, the game seems to struggle with Ryzen processors. My Ryzen 7 1700X stutters badly below 60fps at times on this conversion, even paired with a (highly under utilised) RTX 2080 Ti at 4K resolution.

https://www.eurogamer.net/articles/digitalfoundry-2019-journey-pc-tech-analysis

Τα προβληματα με τα παιχνιδια(ειχαμε δει για οσους θυμουνται και το 2017 θεματα με τους πρωτους ryzen στο Tomb raider)συνεχιζονται δυστηχως.

Και το heavy rain έχει παρόμοια θέματα με stutters όπως και το journey σε ryzen. Μιλάμε για games που τρέχουν άψογα 60 fps σε jaguar. 🤩 Τι παίζει προσπαθούν να μπουν οι κινέζοι της epic από τις κερκόπορτες της intel, και τρώνε άκυρο από τους zen?🙄

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, ilos είπε

Και το heavy rain έχει παρόμοια θέματα με stutters όπως και το journey σε ryzen. Μιλάμε για games που τρέχουν άψογα 60 fps σε jaguar. 🤩 Τι παίζει προσπαθούν να μπουν οι κινέζοι της epic από τις κερκόπορτες της intel, και τρώνε άκυρο από τους zen?🙄

Δεν το ξερα αυτο για το Heavy rain απλα τα ανεφερα γιατι ειναι σοβαρα θεματα που αφορουν την αποδοση των παιχνιδιων,περαν του ποια εταιρεια βγαζει γενικα περισσοτερα fps.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα μαγκες εχω παραγγείλει τον 3600 απο το priveshop στα 233 και μου εχουν γραψει σχολιο στην παραγγελεια οτι μεχρ τις 16 θα το εχω
επισης απο το hellasphone εδω και μερες εχω παραγγείλει της ram G.Skill TridentZ RGB 16GB DDR4-3200MHz  CAS: 16 
και δεν εχω ακομα κανει παραγγελία  την μητρική 
θέλω να παρω την x470 pro carbon η την b450  το θέμα ειναι θα παιζει τι να κανω;;; 
ουσιαστικά θα τα εχω ολα και ακομα δν βρισκω λυση με την μητρικη ετσι οπως εκαναν τα Bios ...
edit: το pc που έχω τώρα ειναι απο το 2010 με τον i5 750..

Επεξ/σία από xristosd19
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
40 λεπτά πριν, noFEARgr είπε

Μα δεν το ξέρεις ; Το 95% που δεν τους άρεσαν οι επιδόσεις των ryzen σε gaming έχουν κάρτες επιπέδου 1060 maximum 2060 .

3600 και 1060 6gb represent. Σεπτέμβριο πάω σε 5700ΧΤ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, xristosd19 είπε

Καλησπέρα μαγκες εχω παραγγείλει τον 3600 απο το priveshop στα 233 και μου εχουν γραψει σχολιο στην παραγγελεια οτι μεχρ τις 16 θα το εχω
επισης απο το hellasphone εδω και μερες εχω παραγγείλει της ram G.Skill TridentZ RGB 16GB DDR4-3200MHz  CAS: 16 
και δεν εχω ακομα κανει παραγγελία  την μητρική 
θέλω να παρω την x470 pro carbon η την b450  το θέμα ειναι θα παιζει τι να κανω;;; 
ουσιαστικά θα τα εχω ολα και ακομα δν βρισκω λυση με την μητρικη ετσι οπως εκαναν τα Bios ...

Αν πάρεις την x470 pro carbon, ζήτα τους από πριν bios update για zen2 αλλιώς θα ψάχνεις zen/zen+ για το update. Σε κάποιες b450 της msi όπως στην tomahawk δε χρειάζεται γιατί έχουν Bios flashback.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, xristosd19 είπε

Καλησπέρα μαγκες εχω παραγγείλει τον 3600 απο το priveshop στα 233 και μου εχουν γραψει σχολιο στην παραγγελεια οτι μεχρ τις 16 θα το εχω
επισης απο το hellasphone εδω και μερες εχω παραγγείλει της ram G.Skill TridentZ RGB 16GB DDR4-3200MHz  CAS: 16 
και δεν εχω ακομα κανει παραγγελία  την μητρική 
θέλω να παρω την x470 pro carbon η την b450  το θέμα ειναι θα παιζει τι να κανω;;; 
ουσιαστικά θα τα εχω ολα και ακομα δν βρισκω λυση με την μητρικη ετσι οπως εκαναν τα Bios ...
edit: το pc που έχω τώρα ειναι απο το 2010 με τον i5 750..

Αν μιλας για το προβλημα με την χωρητικοτητα του bios ως προς το νεο agesa ,παρε asus prime x470 pro που εχει 256 rom

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ilos είπε

Αν πάρεις την x470 pro carbon, ζήτα τους από πριν bios update για zen2 αλλιώς θα ψάχνεις zen/zen+ για το update. Σε κάποιες b450 της msi όπως στην tomahawk δε χρειάζεται γιατί έχουν Bios flashback.

α ωραία ευχαριστώ 
κατι αλλο που με απασχολεί ειναι το beta bios και η εκδοση του η Lite να το ρισκάρω και να την πάρω ; και δεν καταφέρουν να βγαλουν σωστο bios ;;
καινουριο συστημα χτιζω δεν θελω να εχω ιστοριες ... 
εδω λενε "φημες" οτι ισως βγαλουν v2 για ολες γιατι δεν μπορουν να το χωρέσουν κτλ ..

Μόλις τώρα, akoinonitos είπε

Αν μιλας για το προβλημα με την χωρητικοτητα του bios ως προς το νεο agesa ,παρε asus prime x470 pro που εχει 256 rom

ακριβώς για αυτό λεω φιλε κοιτα μου αρεσει η ασους απλα η συγκεκριμένη δεν μου αρέσει στο μάτι τουλάχιστον .. 
για αυτό ρωταω και εσας  που βλεπω οτι ξερετε πολλά 
λετε να περιμένω λιγο ακομα μπας και φτιαξουν τιποτα ;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, xristosd19 είπε

α ωραία ευχαριστώ 
κατι αλλο που με απασχολεί ειναι το beta bios και η εκδοση του η Lite να το ρισκάρω και να την πάρω ; και δεν καταφέρουν να βγαλουν σωστο bios ;;
καινουριο συστημα χτιζω δεν θελω να εχω ιστοριες ... 
εδω λενε "φημες" οτι ισως βγαλουν v2 για ολες γιατι δεν μπορουν να το χωρέσουν κτλ ..

ακριβώς για αυτό λεω φιλε κοιτα μου αρεσει η ασους απλα η συγκεκριμένη δεν μου αρέσει στο μάτι τουλάχιστον .. 
για αυτό ρωταω και εσας  που βλεπω οτι ξερετε πολλά 
λετε να περιμένω λιγο ακομα μπας και φτιαξουν τιποτα ;;

Γνωμη μου, αν μπορεις να περιμενεις, περιμενε. Σε φαση αν την παλευει ο i5 750 για κανα 2βδομαδο ακομα :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, xristosd19 είπε

α ωραία ευχαριστώ 
κατι αλλο που με απασχολεί ειναι το beta bios και η εκδοση του η Lite να το ρισκάρω και να την πάρω ; και δεν καταφέρουν να βγαλουν σωστο bios ;;
καινουριο συστημα χτιζω δεν θελω να εχω ιστοριες ... 
εδω λενε "φημες" οτι ισως βγαλουν v2 για ολες γιατι δεν μπορουν να το χωρέσουν κτλ ..

ακριβώς για αυτό λεω φιλε κοιτα μου αρεσει η ασους απλα η συγκεκριμένη δεν μου αρέσει στο μάτι τουλάχιστον .. 
για αυτό ρωταω και εσας  που βλεπω οτι ξερετε πολλά 
λετε να περιμένω λιγο ακομα μπας και φτιαξουν τιποτα ;;

Δεν ξερω που θα καταληξει αυτο και δεν μπορω να σου αν μπορεις να παρεις Msi η οχι ,η μονη ευκολη λυση ειναι αυτη που σου ειπα αλλα αν δεν σου αρεσει στο ματι απλα περιμενε λιγο μηπως μαθουμε τπτ περισσοτερο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, kostas_anes είπε

Γνωμη μου, αν μπορεις να περιμενεις, περιμενε. Σε φαση αν την παλευει ο i5 750 για κανα 2βδομαδο ακομα :P

κοιτά αντεξε τοσα χρονιά μπορώ να περιμένω 2 εβδομαδες 
απλά ειναι κριμα θα κοιταω το κουτι του ρυζεν και των ραμ και ξερεις... θελω να στησω πολυ χδ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Kwsths67 είπε

Αν δεν χρησιμοποιεις raid το bios της msi είναι μια χαρά. 

Με σπασμενο cool and quiet, offset voltages, απουσια overclocking profiles και κακο fan control δεν μπορω να καταλαβω πως το χαρακτηριζεις "μια χαρα".

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, akoinonitos είπε

Δεν ξερω που θα καταληξει αυτο και δεν μπορω να σου αν μπορεις να παρεις Msi η οχι ,η μονη ευκολη λυση ειναι αυτη που σου ειπα αλλα αν δεν σου αρεσει στο ματι απλα περιμενε λιγο μηπως μαθουμε τπτ περισσοτερο

όπως με βλέπω θα περιμένω λιγάκι να δούμε μπας και.. 
πάντως σημερα η msi εβαλε στα bios το beta απορώ που το εκαναν ετσι .. λες και ειναι stable ξερω γω..

για παράδειγμα στην b450 pro carbon και χ470 εβαλαν αυτο εδω :

 

Version
7B85v17M(Beta version)
Release Date
2019-07-01
File Size
10.08 MB
icon-download.png
Description
- Update AMD ComboPI1.0.0.3a
- Support Ryzen 3000 series CPU. Ryzen 9 3900X/Ryzen 7 3800X/Ryzen 7 3700X/Ryzen 5 3600X/Ryzen 5 3600/Ryzen 5 3400G/Ryzen 3 3200G
- Change BIOS UI to click BIOS(GSE-Lite) mode. Click here
Note
1.This BIOS does not support below Bristol Ridge CPU due to BIOS rom size limitation:
Athlon x4 970/950/940, A12-9800/9800E, A10-9700/9700E, A8-9600, A6-9550/9500/9500E
2.RAID function is not yet ready and will be supported in next BIOS version.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...