Προς το περιεχόμενο

Ryzen 3000 series & x570/Β550/Α520 Μobos


akoinonitos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν και δεν εμπιστεύομαι την amd καθόλου με τραβάει να δοκιμάσω τον 3700x ή 3800x το μεγάλο πρόβλημα που ξανά βλεπω μετα από χρόνια ξανά είναι πως οι μητρικές στο τσιπ έχουν ανεμηστηρακι ? Σοβαρά τώρα ? Και είδα πως μεγάλες εταιρείες asus msi gigabyte είναι το ίδιο μοτίβο. Αυτό με κάνει να το σκέφτομαι λίγο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, ilos είπε

Η ab350 pro είναι ίσως η μοναδική b350 που ΄δεν έχει διακοσμητική ψύκτρα. Από την άλλη είναι 3x2 phase.🤩 Δε σηκώνει ρεύματα δηλαδή, αλλά με λίγο airflow, δεν ανεβάζει temps αν την παίζεις στα "όρια".

Γιατί μου το χαλάς; Η ab350 pro και η δική μου είναι οι μοναδικές που είναι τέλειες και σηκώνουν τα πάντα. :-) ρε θα σας εκθέσω όλους σας ρε...βλαχαρες που θέλετε και σειρά 4xx στις μητρικές, βλαχαρες, μόνο ab350 ρε rulez!!!! :-)

1 ώρα πριν, ilos είπε

🤩

 

Επεξ/σία από dimoskoutr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, xnewtone είπε

Αν και δεν εμπιστεύομαι την amd καθόλου με τραβάει να δοκιμάσω τον 3700x ή 3800x το μεγάλο πρόβλημα που ξανά βλεπω μετα από χρόνια ξανά είναι πως οι μητρικές στο τσιπ έχουν ανεμηστηρακι ? Σοβαρά τώρα ? Και είδα πως μεγάλες εταιρείες asus msi gigabyte είναι το ίδιο μοτίβο. Αυτό με κάνει να το σκέφτομαι λίγο. 

Τι σε κάνει να σκέφτεσαι ακριβώς, γιατι δεν σου αρέσει το ανεμιστηράκι, είναι αντιαισθητικό; Αυτή τη στιγμή, τουλάχιστον στους cpu, η AMD είναι no brainer.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, xnewtone είπε

Αν και δεν εμπιστεύομαι την amd καθόλου με τραβάει να δοκιμάσω τον 3700x ή 3800x το μεγάλο πρόβλημα που ξανά βλεπω μετα από χρόνια ξανά είναι πως οι μητρικές στο τσιπ έχουν ανεμηστηρακι ? Σοβαρά τώρα ? Και είδα πως μεγάλες εταιρείες asus msi gigabyte είναι το ίδιο μοτίβο. Αυτό με κάνει να το σκέφτομαι λίγο. 

b450/x470 + bios update και γλιτώνεις ένα κάρο λεφτα + το ανεμιστηράκι .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, ilos είπε

b450/x470 + bios update και γλιτώνεις ένα κάρο λεφτα + το ανεμιστηράκι .

Αυτό όντως ήταν μια πολύ καλή συμβουλή και σε ευχαριστώ. Θα κοιτάξω εκεί μητρική 

11 λεπτά πριν, Pinkakos είπε

Τι σε κάνει να σκέφτεσαι ακριβώς, γιατι δεν σου αρέσει το ανεμιστηράκι, είναι αντιαισθητικό; Αυτή τη στιγμή, τουλάχιστον στους cpu, η AMD είναι no brainer.

Μιλάμε σοβαρά εδώ η κοροϊδεύεις ? Έχω ένα cooler system και θα πάμε στο 2002 μητρικές με ανεμηστηρακι? Όσο για το τι ειναι η amd  άστο το μόνο θετικό είναι πως είναι φτηνή εταιρία με την έννοια ότι λανσάρει σε χαμηλές τιμές. Και για να μην λέμε μαλακίες θέλω να δοκιμάσω τον 3700 για να δω την διαφορά όλοι που λένε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, xnewtone είπε

Αυτό όντως ήταν μια πολύ καλή συμβουλή και σε ευχαριστώ. Θα κοιτάξω εκεί μητρική 

Μιλάμε σοβαρά εδώ η κοροϊδεύεις ? Έχω ένα cooler system και θα πάμε στο 2002 μητρικές με ανεμηστηρακι? Όσο για το τι ειναι η amd  άστο το μόνο θετικό είναι πως είναι φτηνή εταιρία με την έννοια ότι λανσάρει σε χαμηλές τιμές. Και για να μην λέμε μαλακίες θέλω να δοκιμάσω τον 3700 για να δω την διαφορά όλοι που λένε. 

Αν θες PCI-e V4.0 στα lanes του chipset  θα πρέπει να έχεις ανεμιστήρα.

Εξάλλου πλέον για τους NVME το χρειάζεσαι έτσι κι αλλιώς 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, xnewtone είπε

Αυτό όντως ήταν μια πολύ καλή συμβουλή και σε ευχαριστώ. Θα κοιτάξω εκεί μητρική 

Μιλάμε σοβαρά εδώ η κοροϊδεύεις ? Έχω ένα cooler system και θα πάμε στο 2002 μητρικές με ανεμηστηρακι? Όσο για το τι ειναι η amd  άστο το μόνο θετικό είναι πως είναι φτηνή εταιρία με την έννοια ότι λανσάρει σε χαμηλές τιμές. Και για να μην λέμε μαλακίες θέλω να δοκιμάσω τον 3700 για να δω την διαφορά όλοι που λένε. 

Το θετικό είναι πως δίνει vfm επεξεργαστές/gpu's και δεν πληρώνουμε 300 ευρώ για 4c/4t, με +5% IPC σε κάθε "νέα γενιά", τώρα όσον αφορά τις x570,  απλά πας σε x470 και ξεμπερδευεις και απο το ανεμιστηρακι και απο την υπερκοστολόγηση που έχουν κάνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
1 ώρα πριν, xnewtone είπε

Αν και δεν εμπιστεύομαι την amd καθόλου με τραβάει να δοκιμάσω τον 3700x ή 3800x το μεγάλο πρόβλημα που ξανά βλεπω μετα από χρόνια ξανά είναι πως οι μητρικές στο τσιπ έχουν ανεμηστηρακι ? Σοβαρά τώρα ? Και είδα πως μεγάλες εταιρείες asus msi gigabyte είναι το ίδιο μοτίβο. Αυτό με κάνει να το σκέφτομαι λίγο. 

Απλά μη πας για X570, γλίτωσε και λεφτά. 

27 λεπτά πριν, xnewtone είπε

Αυτό όντως ήταν μια πολύ καλή συμβουλή και σε ευχαριστώ. Θα κοιτάξω εκεί μητρική 

Μιλάμε σοβαρά εδώ η κοροϊδεύεις ? Έχω ένα cooler system και θα πάμε στο 2002 μητρικές με ανεμηστηρακι? Όσο για το τι ειναι η amd  άστο το μόνο θετικό είναι πως είναι φτηνή εταιρία με την έννοια ότι λανσάρει σε χαμηλές τιμές. Και για να μην λέμε μαλακίες θέλω να δοκιμάσω τον 3700 για να δω την διαφορά όλοι που λένε. 

ΛΟΛ το μόνο θετικό ότι είναι φτηνή? Είδες ότι έχει βιάσει την Intel σε σχεδον τα πάντα έτσι με τον 3900Χ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, Kwsths67 είπε

ΛΟΛ το μόνο θετικό ότι είναι φτηνή? Είδες ότι έχει βιάσει την Intel σε σχεδον τα πάντα έτσι με τον 3900Χ?

Με τον 3600 overclocked εχει βιασει τα πάντα όλα της intel, τα παραπάνω απλα έχουν ξεφυγει!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, billeiros είπε

Καλημέρα στην παρέα.λυγισα τελικά κ παρηγγειλα το τεράτακι τον 3900x.

Καλά που δεν υπήρχε ο 3950x διαθέσιμος λέω εγώ. 

Αντε με γειές. Από που τον παρήγγειλες; Και με τι μητρική; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, billeiros είπε

Καλημέρα στην παρέα.λυγισα τελικά κ παρηγγειλα το τεράτακι τον 3900x.

Καλορίζικος. Από που μπορείς να μας πεις και σε τι τιμή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το e-gate μου είπε για Τρίτη για τον 3700x. Δεν νομίζω να έχει έρθει στο Msystems νωρίτερα, αν όντως έρθει τρίτη, αφήνω το order slot στο Msystems για όποιον θέλει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, billeiros είπε

Καλημέρα στην παρέα.λυγισα τελικά κ παρηγγειλα το τεράτακι τον 3900x.

Mα γειες ,μήπως ρώτησες ποτέ θα τους έχουν σε στοκ?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...