Προς το περιεχόμενο

Ryzen 3000 series & x570/Β550/Α520 Μobos


akoinonitos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Φίλε mindfactory έχει δώσει χιλιαδες κομμάτια και στην Αμερική τα ίδια. Τώρα ο 3900Χ φυσικά θα έχει λιγότερο stock από τους χαμηλότερος γιατί θέλει μόνο τα chiplets που κλοκαρουν στα 4.65ghz και αυτά παίζει να είναι κάτω από το 5% όλων των yields που έχουν. 

Αυτός είναι νομίζω ο λόγος που ο 3950Χ βγαίνει σε 2 μήνες, εκει θέλουν να βαράνε 4.75Ghz και έχει 2 τέτοια chiplets μέσα 👍.  Μιλάμε για σχεδόν 5Ghz chips όταν τα πιο πολλά (που μπαίνουν στους r5 3600) χτυπάνε μόνο 4.2 Ghz...... Παίζει να τα μαζευουν κάνα 5μηνο τώρα για να βγάλουν 10 χιλιάδες κομμάτια όλα κιόλα. 

μια χαρά launch είναι. Και τα Bios έχουν πρόβληματα γιατί μιλάμε για μητρικές 1 και 2 χρόνων. 

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, GeorgeMan είπε

Μην αγχώνεσαι, θα δουλέψει. 

Την Τετάρτη θα τα έχω όλα λογικά και θα προσπαθήσω. Ελπίζω να έχουν βγάλει κανένα πιο σταθερό bios. Το έχεις κάνει εσυ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

https://www.skroutz.gr/s/19344938/AMD-Ryzen-7-3700X-Box.html

Τον τίμησα και εγώ τον 3700X από E-GATE και μου είπαν 2-3 εργάσιμες μέρες για παραλαβή από το κατάστημα. 80-100€ διαφορά από MG και Prive ελπίζω να μη φάμε καμιά ήττα.

Επεξ/σία από AchilleasNT
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, billeiros είπε

Ευχαριστώ αγορινα.Msi gaming edge x570,πλαισιο

Καλη επιλογη οσον αφορα τον επεξεργαστη(μικρη διαφορα απο msystems),αλλα στις μητρικες ειναι ακριβο το Πλαισιο.

Το εν λογω combo οπως το υπολογιζω αν το παρεις απο αλλου βγαινει 100ευρω φθηνοτερα σκεψου,λογω της τσιμπημενης τιμης στην μητρικη.

Τα κοιταζα και εγω απο Πλαισιο αλλα βαραει πολυ στις μητρικες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Ryzenlake είπε
  Απόκρυψη περιεχομένων

 

Εγώ παντως τον εχω έτοιμο τον βιασμενο 8700k, περιμένω νούμερακια από τους βιαστές με τα ρυζια να δούμε τι γίνεται και από απλούς χρηστες

Spoiler

σε gaming θα είσαι υπέρ - κομπλέ με τον 8700Κ στα 5,1ghz....σε multitasking θα είσαι πάνω από 3600/3600Χ αφού χτυπάς daily 5.1ghz σε χαμηλό vcore και στην ουσία έχεις και άλλο γκάζι να δώσεις....

από εκεί και πέρα ο 3600 σίγουρα αποτελεί τρομερό vfm στα ~210€ αφού έχει φανταστικό γκάζι σε out of the box επιδόσεις .....το overclock να μην έκοβε η amd και θα ήταν ακόμα καλύτερα τα πράγματα για τους 3600/3600Χ......

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/7/2019 στις 6:37 ΜΜ, kostas_anes είπε

Και τί εγκαθιστούμε απο αυτούς; 
Το πακέτο περιλαμβάνει:

  • AMD SMBus Driver
  • AMD PCI Device Driver
  • AMD GPIO Driver
  • AMD GPIO Driver (for promontory)
  • AMD PSP Driver
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, billeiros είπε

To 2-3 εργάσιμες σε άλλους είπαν μετά την παραγγελια 15.ευχομαι να μη γράφουν αρλουμπες

Αναμένουμε Bill το θηρίο τον 3900X κάτω από το καπό του κινητήρα σου μαζί με τα b -dies κιτάκια by gskill.........B)

Επεξ/σία από BabisTs
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Trelloneritis είπε

Και τί εγκαθιστούμε απο αυτούς; 
Το πακέτο περιλαμβάνει:

  • AMD SMBus Driver
  • AMD PCI Device Driver
  • AMD GPIO Driver
  • AMD GPIO Driver (for promontory)
  • AMD PSP Driver

oλα :P ?

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Αμήν έφυγε ο 3600 με κουριερ. Ελπίζω αύριο να μπορέσω να την πάρω από το κατάστημα τους αλλιώς ΣΚ θα την βγάλω σκοπιά να τον περιμένω Δευτέρα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, BabisTs είπε

Αναμένουμε Bill το θηρίο τον 3900X κάτω από το καπό του κινητήρα σου μαζί με τα b -dies κιτάκια by gskill.........B)

Τον αναμένουμε που ακριβώς; Όλο σεξουαλικά υπονοούμενα είστε εδώ, μήπως επειδή οι νέοι Ryzen γ@μ@νε; :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Καλη επιλογη οσον αφορα τον επεξεργαστη(μικρη διαφορα απο msystems),αλλα στις μητρικες ειναι ακριβο το Πλαισιο.

Το εν λογω combo οπως το υπολογιζω αν το παρεις απο αλλου βγαινει 100ευρω φθηνοτερα σκεψου,λογω της τσιμπημενης τιμης στην μητρικη.

Τα κοιταζα και εγω απο Πλαισιο αλλα βαραει πολυ στις μητρικες.

Θα εξαργυρωσω επιδοτηση από κει οπότε είναι μονόδρομος.παντως η εγγύηση του πλαισιου φυσάει.και ειδικά σε ένα εξαρτημα όπως είναι η μητρική μετράει πολύ αυτό το γεγονος

Αν σου παρουσιάσει πρόβλημα την πας και σε μερικές ώρες έχεις καινουρια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εξαφανίστηκε ο 3700χ στο eGod.

Τηλεφώνησα msystems για τον 3900x και δεν γνωρίζουν καθόλου πότε θα έρθει stock (τον έχουν κατόπιν παραγγελίας). Η quest που είναι επίσημος διανομέας amd, ούτε καν έχει zen2 στο you.gr

Μπήκα amazon.de και είδα το παρακάτω:

Screenshot_3.png.6e9e4529415b29eafd86ae17af10d1b7.png

 

Εσείς τι νέα; Όλα καλά; :D

Επεξ/σία από vask
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...