Προς το περιεχόμενο

Ryzen 3000 series & x570/Β550/Α520 Μobos


akoinonitos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, iceman33221 είπε

οποτε αναγκαστικα για να μπορεσει να τον χρησιμοποιησει θα πρεπει να βαλω εναν παλιο,να του κανω το betabios και μετα να βαλω τον καινουργιο. κ οοοταν θα βγαλουν αλλο απλα το περναω απο πανω κανοντας απλα την ιδια διαδικασια?

Ακριβως

 

1 λεπτό πριν, birel-motosport είπε

αλλά αυτά που έγραψα εγώ δεν μπορεί να τα δεχτεί κανείς

.....γιατι πολυ απλα ειναι λαθος. Εκτος αν ΟΛΟΙ οι αλλοι ειναι καθυστερημενοι και εσυ ο εχων την μια αληθεια.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 λεπτό πριν, narta είπε

Ακριβως

.....γιατι πολυ απλα ειναι λαθος. Εκτος αν ΟΛΟΙ οι αλλοι ειναι καθυστερημενοι και εσυ ο εχων την μια αληθεια.

το έχω καταλάβει ότι είσαι καθυστερημένος :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, birel-motosport είπε

το έχω καταλάβει ότι είσαι καθυστερημένος :)

σε παρακαλώ μην κρίνεις εξ ιδίων τα αλλοτρια

Επεξ/σία από narta
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, birel-motosport είπε

Εγώ έκανα τη σύγκριση από διαφορετική γωνία ότι έχουμε z390 hero και Χ 570 Hero έχουμε τον αντίστοιχο οκταπύρηνο Intel και τον αντίστοιχο σε AMD οι επιδόσεις σε αυτά τα δύο υπάρχουν παντού έβαλα σαν στοιχείο ότι είναι gaming το set-up και είπα ότι τα αγοράζουμε τώρα

και απλώς είπα ότι έτσι όπως το συγκρίνω είναι πιο ακριβή η AMD και με χαμηλότερες επιδόσεις και τρελάθηκαν όλοι Κανείς δεν κάθεσαι να γράψει αυτά που γράφεις εσύ που εν μέρει τα δέχομαι αλλά αυτά που έγραψα εγώ δεν μπορεί να τα δεχτεί κανείς

 το να κάνουμε αλλαγές και να λέμε  μπορούμε να το κάνουμε έτσι το συνδυασμό είναι τελείως διαφορετικό από αυτό που γράφω εγώ

εκτός από τις διαφορές που σου είπαν τα παιδιά πιο πάνω... ότι δλδ η hero x570 είναι ανώτερη σε όλα... εσύ κάνεις τη σύγκριση σε σετάκι της amd που βρίσκεται σε τιμές day1!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, birel-motosport είπε

Εγώ έκανα τη σύγκριση από διαφορετική γωνία ότι έχουμε z390 hero και Χ 570 Hero έχουμε τον αντίστοιχο οκταπύρηνο Intel και τον αντίστοιχο σε AMD οι επιδόσεις σε αυτά τα δύο υπάρχουν παντού έβαλα σαν στοιχείο ότι είναι gaming το set-up και είπα ότι τα αγοράζουμε τώρα

και απλώς είπα ότι έτσι όπως το συγκρίνω είναι πιο ακριβή η AMD και με χαμηλότερες επιδόσεις και τρελάθηκαν όλοι Κανείς δεν κάθεσαι να γράψει αυτά που γράφεις εσύ που εν μέρει τα δέχομαι αλλά αυτά που έγραψα εγώ δεν μπορεί να τα δεχτεί κανείς

 το να κάνουμε αλλαγές και να λέμε  μπορούμε να το κάνουμε έτσι το συνδυασμό είναι τελείως διαφορετικό από αυτό που γράφω εγώ

Ναι βρε αλλά η Ζ390 και η Χ570 δεν έχουν το ίδιο hardware. Λογικό δεν είναι να είναι ακριβότερη η X570 αφού έχει περισσότερα; 128 ευρώ παραπάνω για 4 phases και pci e 4.0 συν αυτά που χρειάζεται το 4.0 (τουλάχιστον 8 layers pcb, καλύτερα traces, κτλ), δικαιολογείται κάπως η διαφορά στο hardware κομμάτι. Δεν μπορείς να τις συγκρίνεις αυτές τις μητρικές επειδή δεν είναι ίδιες. Το ότι είναι και οι δύο Hero δεν λέει κάτι..

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, GeorgeMan είπε

Θα το κλειδώσουν σίγουρα στον επομενο agesa.

4,3 τεζα oc all core έπιασε το κομμάτι του gnexus, αυτό δε σημαίνει ότι όλοι θα πιάνουν all core 100mhz πάνω απο το max boost τους, ενώ ο 3600Χ εγγυημένα θα πιάνει 4,4 σε λιγα cores, για τα σαβουροπαιχνιδα με τις σκουπιδονηχανες που το χρειάζονται δηλαδή...

Το εγγυημένα 4.4 μην το δενεις και κομπο ακόμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, yiannis1991 είπε

Ναι βρε αλλά η Ζ390 και η Χ570 δεν έχουν το ίδιο hardware. Λογικό δεν είναι να είναι ακριβότερη η X570 αφού έχει περισσότερα; 128 ευρώ παραπάνω για 4 phases και pci e 4.0 συν αυτά που χρειάζεται το 4.0 (τουλάχιστον 8 layers pcb, καλύτερα traces, κτλ), δικαιολογείται κάπως η διαφορά στο hardware κομμάτι. Δεν μπορείς να της συγκρίνεις αυτές της μητρικές επειδή δεν είναι ίδιες. Το ότι είναι και οι δύο Hero δεν λέει κάτι..

το είπα και πάνω από τη μεριά που το βλέπεις Συμφωνώ από τη μεριά που το βλέπω ότι έχουν τις ίδιες επιδόσεις άσχετο με το τι έχει η καθεμιά συγκρίνω σαν να θέλω να πάρω hero  σε internet και hero AMD αυτό τίποτα άλλο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, yiannis1991 είπε

Ναι βρε αλλά η Ζ390 και η Χ570 δεν έχουν το ίδιο hardware. Λογικό δεν είναι να είναι ακριβότερη η X570 αφού έχει περισσότερα; 128 ευρώ παραπάνω για 4 phases και pci e 4.0 συν αυτά που χρειάζεται το 4.0 (τουλάχιστον 8 layers pcb, καλύτερα traces, κτλ), δικαιολογείται κάπως η διαφορά στο hardware κομμάτι. Δεν μπορείς να της συγκρίνεις αυτές της μητρικές επειδή δεν είναι ίδιες. Το ότι είναι και οι δύο Hero δεν λέει κάτι..

Σωπα εσυ δεν ΞΕΡΕΙΣ! 😂

 

Χαρα στην υπομονη σου. Νηπιαγωγός εισαι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτάω την μητρική του παλιού μου ryzen 1700, μια msi gaming plus χ370,το νεο bios update δέν υποστηρίζει κάτω απο bristol ridge και δεν έχει υποστήριξη raid, επιπλέον είναι ακόμα beta, να θεωρήσω ότι φταίει το μικρό μέγεθος αποθήκευσης που έχει το chip?.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
3 λεπτά πριν, narta είπε

Σωπα εσυ δεν ΞΕΡΕΙΣ! 😂

Χαρα στην υπομονη σου. Νηπιαγωγός εισαι;

Μηχανικός Η/Υ :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, iceman33221 είπε

οποτε αναγκαστικα για να μπορεσει να τον χρησιμοποιησει θα πρεπει να βαλω εναν παλιο,να του κανω το betabios και μετα να βαλω τον καινουργιο. κ οοοταν θα βγαλουν αλλο απλα το περναω απο πανω κανοντας απλα την ιδια διαδικασια?

ναι δες και το παρακάτω. Η MSI έχει κάνει πατατιά με τα bios και δεν σου εγγυάται κανείς ότι αυτά που θα ακολουθήσουν θα είναι full working ή όπως  πρέπει να είναι. 

για αυτό για αυτό πάει για νέες MAX series σε B450/X470

373694570_Annotation2019-07-14150411.jpg.530feb65191585b9f5ee066524e32774.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, cpc464 είπε

Κοιτάω την μητρική του παλιού μου ryzen 1700, μια msi gaming plus χ370,το νεο bios update δέν υποστηρίζει κάτω απο bristol ridge και δεν έχει υποστήριξη raid, επιπλέον είναι ακόμα beta, να θεωρήσω ότι φταίει το μικρό μέγεθος αποθήκευσης που έχει το chip?.

Yap.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 minutes ago, birel-motosport said:

το είπα και πάνω από τη μεριά που το βλέπεις Συμφωνώ από τη μεριά που το βλέπω ότι έχουν τις ίδιες επιδόσεις άσχετο με το τι έχει η καθεμιά συγκρίνω σαν να θέλω να πάρω hero  σε internet και hero AMD αυτό τίποτα άλλο

Γιατί όχι Hero X470 που είναι με PCI-E 3.0 όμως? Δεν ξέρω αν το έχεις προσέξει αλλά οι κατασκευαστές μητρικών έχουν ως αιτία για τις υψηλότερες τιμές το "κόστος/απαιτήσεις" του PCI-E 4.0 . Κοινώς αν η Intel είχε PCI-E 4.0 support θα είχε κι αυτή αντίστοιχο καπέλο.

Οπότε ναι, η σύγκριση τιμής των X570 με Z390 είναι κάπως άδικη...

Επεξ/σία από ThReSh
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...