Προς το περιεχόμενο

Ryzen 3000 series & x570/Β550/Α520 Μobos


akoinonitos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης
1 λεπτό πριν, BabisTs είπε

σου λύνει τα χέρια και στο overclocking του cpu η amd.....είναι τερματισμένοι και δυνατοί οι cpu από το εργοστάσιο....plug & play φάση μέσα στις άκρες.......πάνε οι παλιές καλές εποχές...Στην ουσία μόνο σε memory oc σε αφήνει να βάλεις χέρι να κερδίσεις κάποιο gap απόδοσης από εκεί......πως δεν το κλείδωσε και αυτό.....

Δεν είναι θέμα κλειδώματος. Αυτό που νιώθω εγώ με τα μέχρι στιγμής δεδομένα είναι ότι κάτι δεν τους βγήκε στα 7nm και τα τσιπάκια δυσκολεύονται να πιάσουν τις συχνότητες που λένε, άρα τα σφίγγουν εξ' αρχής, οπότε δεν πάνε παραπάνω ή πάνε ελάχιστα. Δηλαδή δεν πιστεύω ότι αυτό οφείλεται μόνο στα early bios, πιθανώς θα δώσουν κάτι παραπάνω κάποια νέα bios, αλλά πόσο. Εγώ πάω με worst case scenario και λέω ότι είναι θέμα πυριτίου περισσότερο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

παιδια τα τσιπακια μια και ειναι αχρηστα και ολοι ειστε απογοητευμενοι, μην τα πετατε στα σκουπιδια ή τα δωσετε 20 ευρω στον Πετρο, αλλα να τα δωσετε σε εμενα να τα λιωσω να παρω το αλουμινιο απο τις ψυκτρες.

αφηστε με ΠΜ για να  αρχισω να ζεσταίνω τον φουρνο.

Επεξ/σία από ASDIC
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Δεν είναι άχρηστα, μια χαρά CPUs είναι μην τρελαθούμε, αλλά χτυπάει κάπως άσχημα να πρέπει να σου τύχει το golden τσιπ για να πιάσεις τα ρολόγια που διαφημίζουν..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, yiannis1991 είπε

Δεν είναι θέμα κλειδώματος. Αυτό που νιώθω εγώ με τα μέχρι στιγμής δεδομένα είναι ότι κάτι δεν τους βγήκε στα 7nm και τα τσιπάκια δυσκολεύονται να πιάσουν τις συχνότητες που λένε, άρα τα σφίγγουν εξ' αρχής, οπότε δεν πάνε παραπάνω ή πάνε ελάχιστα. Δηλαδή δεν πιστεύω ότι αυτό οφείλεται μόνο στα early bios, πιθανώς θα δώσουν κάτι παραπάνω κάποια νέα bios, αλλά πόσο. Εγώ πάω με worst case scenario και λέω ότι είναι θέμα πυριτίου περισσότερο..

Οι τύποι απλά μέτρησαν το best case scenario με cherry picked τσιπάκια. Επειδή δεν έχει νόημα να πεις 4.325 ή 4350 ή 4375 πετάς ένα 4.4 που είναι και στρογγυλό νούμερο και μπορεί να το πιάσεις για 1 δευτερόλεπτο και είσαι μάγκας. Είναι το ανάλογο σαν να σου πούλαγε εξαρχής η intel 5.1 GHz all core 8700k. Ένα 10% θα το πιάσουν, μερικοί θα το πλησιάσουν αλλά οι περισσότεροι θα το δουν με τα κιάλια.😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτά που δεν τους πήγε κάτι καλά και δεν είναι καλά τα bios και τα agesa κτλ είναι μπούρδες. Τα σύκα σύκα ... Να μην πιάνεις τα boost που γράφουν είναι ερασιτεχνισμός ...  

Γράψε boost πιο κάτω και τελείωνε και δυνατότητα oc. Όχι πιο πάνω και να μην μπορείς να τα δώσεις ούτε καν default.  Κουτοπονηριές amd τώρα.  Ή βάλε το release πιο μετά, τι πουλάει ντομάτες ή πατάτες. 

Μου ήθελαν και vrm 1000Α λες και και θα βάλω κάνα θερμοσίφωνα πάνω.

Επεξ/σία από dem
  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, ilos είπε

Οι τύποι απλά μέτρησαν το best case scenario με cherry picked τσιπάκια. Επειδή δεν έχει νόημα να πεις 4.325 ή 4350 ή 4375 πετάς ένα 4.4 που είναι και στρογγυλό νούμερο και μπορεί να το πιάσεις για 1 δευτερόλεπτο και είσαι μάγκας. Είναι το ανάλογο σαν να σου πούλαγε εξαρχής η intel 5.1 GHz all core 8700k. Ένα 10% θα το πιάσουν, μερικοί θα το πλησιάσουν αλλά οι περισσότεροι θα το δουν με τα κιάλια.😁

Αν είναι έτσι πράγματι, τότε η λογική λέει ότι παίρνεις τον 3600 που και σε πατάτα τσιπ να πέσεις τουλάχιστον δεν έδωσες μία περιουσία και δίνεις τα ρέστα σε 1440p που η CPU does not matter, αν θέλεις gaming και μόνο. Αν θέλεις productivity και έχεις 2700(Χ) κάθεσαι στα αυγά σου, αν όμως πρέπει να αγοράσεις CPU o θεός να σε φωτίσει. Όλα αυτά αν ισχύει ότι το πρόβλημα είναι στο πυρίτιο, βέβαια..

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ρε μαγκες τι λετε, εγω τρεχω cinebench, userbenchmark suite, cpu-z stress test, ktl και ο 3600 ειναι ΚΑΡΦΙ 4200mhz με την wraith stealth.

Ετρεξα τον ryzen dram calculator και πηγα σε 3333 CL14 με RFC 436 και μου φαινεται μια χαρα ως τωρα, τρεχω κανα 10λεπτο ηδη το tm5 ας ελπιζω οτι θα μεινει ετσι.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, yiannis1991 είπε

Αν είναι έτσι πράγματι, τότε η λογική λέει ότι παίρνεις τον 3600 που και σε πατάτα τσιπ να πέσεις τουλάχιστον δεν έδωσες μία περιουσία και δίνεις τα ρέστα σε 1440p που η CPU does not matter, αν θέλεις gaming και μόνο. Αν θέλεις productivity και έχεις 2700(Χ) κάθεσαι στα αυγά σου αν πρέπει να αγοράσεις CPU o θεός να σε φωτίσει. Όλα αυτά αν ισχύει ότι το πρόβλημα είναι στο πυρίτιο, βέβαια..

Ουσιαστικά έχεις 2 επιλογές. 4.3 Ghz all core σταθερό χωρίς boost clocks ή pbo με μεγαλύτερα boost clocks μέχρι 2threads αλλά χαμηλότερο all core. Γενικά δεν υπάρχει oc headroom ότι zen2 και αν πάρεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Kwsths67 είπε

Ρε μαγκες τι λετε, εγω τρεχω cinebench, userbenchmark suite, cpu-z stress test, ktl και ο 3600 ειναι ΚΑΡΦΙ 4200mhz με την wraith stealth.

Ετρεξα τον ryzen dram calculator και πηγα σε 3333 CL14 με RFC 436 και μου φαινεται μια χαρα ως τωρα, τρεχω κανα 10λεπτο ηδη το tm5 ας ελπιζω οτι θα μεινει ετσι.

Καρφί 4.2 all core 100% load; Για τρέξε ένα prime95 small ffts να δούμε..

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, yiannis1991 είπε

Για τρέξε ένα prime95 small ffts να δούμε..

το εχεσες και εσυ τωρα...

4 λεπτά πριν, Kwsths67 είπε

Ρε μαγκες τι λετε, εγω τρεχω cinebench, userbenchmark suite, cpu-z stress test, ktl και ο 3600 ειναι ΚΑΡΦΙ 4200mhz με την wraith stealth.

Μονο ο 3600 δινει αυτα που υποσχεται και με το παραπανω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

@akoinonitos Χαχαχα όντως απλά από περιέργεια για να δούμε πόσο θα πάει.

@Kwsths67 Πολύ μου φαίνεται το tRFC 436. Ποιες μνήμες έχεις; Τι τάσεις βάζεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

@akoinonitos Χαχαχα όντως απλά από περιέργεια για να δούμε πόσο θα πάει.

@Kwsths67 Πολύ μου φαίνεται το tRFC 436. Ποιες μνήμες έχεις; Τι τάσεις βάζεις;

HyperX Predator 3333Cl16 2x8GB Hynix C-Die. Απο τον Ryzen dram calculator "Fast" preset 1.41v 3333mhz CL14, SOC stock volt.

Οταν λες "πολυ ειναι" τι εννοεις? Ειναι καλο η κακο?

ΜΟΛΙΣ μου εβγαλε μηνυμα το TM5 που μου λινκαρε ο κωστης οτι τελειωσε χωρις λαθη, αλλα εκανε 20 λεπτα μονο δεν εκανε 10 κυκλους γιατι? Νομιζω 5 εκανε.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
1 λεπτό πριν, Kwsths67 είπε

HyperX Predator 3333Cl16 2x8GB Hynix C-Die. Απο τον Ryzen dram calculator "Fast" preset 1.41v 3333mhz CL14, SOC stock volt.

Οταν λες "πολυ ειναι" τι εννοεις? Ειναι καλο η κακο?

ΜΟΛΙΣ μου εβγαλε μηνυμα το TM5 που μου λινκαρε ο κωστης οτι τελειωσε χωρις λαθη, αλλα εκανε 20 λεπτα μονο δεν εκανε 10 κυκλους γιατι? Νομιζω 5 εκανε.

Όχι εντάξει είναι για τις Hynix. Πρέπει να κάνεις επεξεργασία το config αρχείο και να βάλεις cycles=10. By default είναι 3 αν δεν κάνω λάθος..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...