Προς το περιεχόμενο

Ryzen 3000 series & x570/Β550/Α520 Μobos


akoinonitos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κριμα τότε.παρτε καλές ραμ/ρυθμιστε τις αν είναι εφικτό  και αφήστε τα τσιπακια να τρέξουν dedault με ryzen balanced  profile μεσα από τα windows..ουτε pbo για την ώρα.μια χαρά τρέχουν και στοκ.προφανως η amd τα τσιτωσε από το εργοστάσιο.εν αναμονή νέων update....αν και δε βλέπω να αλλάζουν πολλά πράγματα.εγω έτσι θα κανω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
1 ώρα πριν, billeiros είπε

Αυτό το χετε δει???  1.0v στον 3900x!!!.Μιλαμε για τρελλο uv και χωρίς απωλεια επιδοσεων.42 βαθμοί!!!!και efficiency από άλλον πλανήτη.....δλδ αν πέσεις σε καλό τσιπακι 3600 με πόσο ρεύμα θα τρέχει?????0.5?

Τολμώ να πω πως αυτό είναι πολύ πιο εντυπωσιακό κι από την αύξηση του ipc των 3000.

Το οριο διαφορας δυναμικου της σιλικονης για να γινεται αγωγιμη ειναι τα 800mV οποτε 0.5 δεν παει, 0.85 ειναι το οριο περιπου.

22 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Πω ρε συ αυτό το είχα ξεχάσει. Είναι σπάσιμο μεγάλο η έλλειψη profiles..

Παλι καλα που εμενα τα "σφιχτα" timings επιασαν με την μια χωρις προβλημα γιατι αν επρεπε να τα ξαναπερασω ολα για να κανω αλλαγες θα εφτυνα αιμα.

ΝΑ ΜΗΝ ΠΩ για το οτι τα timings δεν ειναι καν στην κανονικη σειρα που τα βρισκεις σε ολες τις αλλες mobo που ειναι το ιδιο με τον ryzen dram calculator, οποτε μου πηρε κανα 5λεπτο να τα εισαγω ολα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

0.7V είναι το threshold voltage. Βέβαια δεν ξέρω αν το Vcore είναι το  ίδιο με το Vgs, το δυναμικό πύλης πηγής δηλαδή. Μπαίνουμε σε πολύ τεχνικά θέματα..

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, miclia είπε

Ρε παιδιά συμφέρει να φέρω ένα σετ από amazon; Λέω να πάρω τον 2700x που είναι σε πολύ καλή τιμή.  Όταν τα επιλέγω μαζί, μου βγάζει μόνο μεταφορικά ενώ ένα ένα τα αντικείμενα μου λέει πόσο θέλει για τελωνεία κλπ..

Συγνώμη για το offtopic

Ποιο amazon?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Kwsths67 είπε

ΜΟΛΙΣ μου εβγαλε μηνυμα το TM5 που μου λινκαρε ο κωστης οτι τελειωσε χωρις λαθη, αλλα εκανε 20 λεπτα μονο δεν εκανε 10 κυκλους γιατι? Νομιζω 5 εκανε.

τσέκαρε τα δύο βελάκια που σου ποστάρω στην photo...πρέπει να έχει όλα τα τέστ (0-14) το tm5 και να κάνει 10 cycles....

1.png

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
7 hours ago, yiannis1991 said:

Πω ρε συ αυτό το είχα ξεχάσει. Είναι σπάσιμο μεγάλο η έλλειψη profiles..

Προσωπικά πάντα με 1 προφίλ έπαιζα. Έκανα αλλαγές, if testing OK --> save από πάνω. Βασικά load προφίλ έκανα μόνο όταν για κάποιο λόγο κόλλαγε το σύμπαν και χρειαζόταν CLR CMOS, αρκετά σπάνια δηλαδή...

Αυτή τη στιγμή πάντως δε μου δικαιολογεί τη διαφορά τιμής των 100€ ο 3600 από τον 2600, δεν θα κάνω καμία κίνηση. Όταν πέσει στα 160- και βλέπουμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, SPANK είπε

Κανένα πλήρες review για την MSI X570 MEG ACE υπάρχει πουθενά ?

https://thinkcomputers.org/msi-meg-x570-ace-motherboard-review/

https://www.eteknix.com/msi-meg-x570-ace-motherboard-review/

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιθανότατα έχει ξαναμπεί απλά εδώ https://www.techspot.com/news/80912-amd-ryzen-3000-overclocking-youre-not-going-see.html

βλέπω ότι και επίσημα από την ίδια την amd το oc headroom αναφέρουν ότι είναι πολύ μικρό οπότε δεν νομίζω οτι θα αλλάξει κάτι δραματικά σε μελλοντικά bios τουλάχιστον ως προς την συχνότητα των νέων επεξεργαστών, φαίνεται ότι είναι κοντά στο όριο τους out of the box, πράγμα που ξυνίζει μεν στους ocers enthusiasts, αλλά από την άλλα απλοποιεί τα πράγματα για όλο τον υπόλοιπο κόσμο gamers professionals, προσφέροντας επιδόσεις χωρίς να σπαταλά κάποιος χρόνο...μια χαρά δηλαδή

   Τώρα για μητρικές με custom waterblocks, 12, 16 φάσεις κλπ, δεν σημαίνει απαραίτητα ότι χρειάζονται αλλά εδώ υπάρχει η λογική more is better aka marketing....

Tην μόνη ένσταση που έχω για τους 8,12,16 multicore επεξεργαστές στην mainstream πλατφόρμα είναι ότι ειδικά τα πολυπύρηνα 12 και μελλοντικά 16 core cpus για games σίγουρα δεν προορίζονται αφού θα υπολείπονται του 8 core 3700, 3800 se single core performance, αν πεις ότι είναι καθαρά για επαγγελματίες (rendering, video editing, cad κλπ) τότε ποιος ο λόγος κάποιος να επενδύσει στην πλατφόρμα am4 από την στιγμή που στο mainstream τόσο σε amd όσο και στην intel 1151 πάσχουν αμφότερες από memory bandwith, όσο εντυπωσιακά και να είναι τα σκορ στο cinebench, ειδικά σε video editing και προγράμματα που ωφελούνται από αυξημένο memory bandwith οποιαδηποτε dual channel σε ότι συχνότητα και να τρέξει θα χαροπαλεύει να πιάσει τις μισές επιδόσεις σε σχέση με μια 256 bit λύση που προσφέρουν αμφότερες οι HEDT πλατφόρμες Core-X και Threadripper, ειδικά οι τιμές στους τελευταίους είναι απίστευτες vfm αυτή την στιγμή....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
38 λεπτά πριν, Coppermine είπε

Πιθανότατα έχει ξαναμπεί απλά εδώ https://www.techspot.com/news/80912-amd-ryzen-3000-overclocking-youre-not-going-see.html

βλέπω ότι και επίσημα από την ίδια την amd το oc headroom αναφέρουν ότι είναι πολύ μικρό οπότε δεν νομίζω οτι θα αλλάξει κάτι δραματικά σε μελλοντικά bios τουλάχιστον ως προς την συχνότητα των νέων επεξεργαστών, φαίνεται ότι είναι κοντά στο όριο τους out of the box, πράγμα που ξυνίζει μεν στους ocers enthusiasts, αλλά από την άλλα απλοποιεί τα πράγματα για όλο τον υπόλοιπο κόσμο gamers professionals, προσφέροντας επιδόσεις χωρίς να σπαταλά κάποιος χρόνο...μια χαρά δηλαδή

   Τώρα για μητρικές με custom waterblocks, 12, 16 φάσεις κλπ, δεν σημαίνει απαραίτητα ότι χρειάζονται αλλά εδώ υπάρχει η λογική more is better aka marketing....

Tην μόνη ένσταση που έχω για τους 8,12,16 multicore επεξεργαστές στην mainstream πλατφόρμα είναι ότι ειδικά τα πολυπύρηνα 12 και μελλοντικά 16 core cpus για games σίγουρα δεν προορίζονται αφού θα υπολείπονται του 8 core 3700, 3800 se single core performance, αν πεις ότι είναι καθαρά για επαγγελματίες (rendering, video editing, cad κλπ) τότε ποιος ο λόγος κάποιος να επενδύσει στην πλατφόρμα am4 από την στιγμή που στο mainstream τόσο σε amd όσο και στην intel 1151 πάσχουν αμφότερες από memory bandwith, όσο εντυπωσιακά και να είναι τα σκορ στο cinebench, ειδικά σε video editing και προγράμματα που ωφελούνται από αυξημένο memory bandwith οποιαδηποτε dual channel σε ότι συχνότητα και να τρέξει θα χαροπαλεύει να πιάσει τις μισές επιδόσεις σε σχέση με μια 256 bit λύση που προσφέρουν αμφότερες οι HEDT πλατφόρμες Core-X και Threadripper, ειδικά οι τιμές στους τελευταίους είναι απίστευτες vfm αυτή την στιγμή....

Δεν εναι ακριβως ετσι ,στο gaming o 3900x εστω και με μικρη διαφορα ειναι καλυτερος απο 3700χ-3800χ , επισης υπαρχουν επαγγελματιες - ερασιτεχνες που τα προγραμματα που χρησιμοποιουν δεν επωφελούνται τοσο απο το quad channel και εκει ο 3900χ για τα 500 ευρω που ζηταει ειναι τρομερο value. 

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πάντως διαβάζω στο reddit ότι πιάνουν 4.65 ghz σε 4 core load στον 3900x. Βέβαια δεν ξέρω voltages και ούτε καν αν είναι αλήθεια, αλλά αρκετά άτομα λένε ότι  χτυπάνε τα boost clocks που διαφήμισε η amd. Silicon lottery εντελώς? Περιμένουμε φρέσκιες παρτίδες με πιο ώριμη σιλικόνη (πυρίτιο)? 

Επεξ/σία από Ryzenlake
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Ryzenlake είπε

Πάντως διαβάζω στο reddit ότι πιάνουν 4.65 ghz σε 4 core load στον 3900x. Βέβαια δεν ξέρω voltages και ούτε καν αν είναι αλήθεια, αλλά αρκετά άτομα λένε ότι  χτυπάνε τα boost clocks που διαφήμισε η amd. Silicon lottery εντελώς? Περιμένουμε φρέσκιες παρτίδες με πιο ώριμη σιλικόνη (πυρίτιο)? 

Το μεγαλύτερο boost το παίρνουν μέχρι 2 threads, Αν χτυπάνε 4.65 με 4, δηλαδή με 2 πόσο πάνε? Για φίδια τους κόβω. Ο derbauer και οι άλλοι είναι μυρωδιάδες δηλαδή?🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...