Προς το περιεχόμενο

Ryzen 3000 series & x570/Β550/Α520 Μobos


akoinonitos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οι φθηνες x570 αξιζουν κυριως για 3900x και πανω λογω των vrm που εχουν.

Για ryzen 7 και κατω καλυτερα x470 ή b450 μιας και δεν εχουν μεγαλες απαιτησεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

@Fulgore Ούτε και για τους 3900Χ. Αφού έτσι και αλλιώς στοκ θα τους τρέχεις ή το πολύ πολύ +100-150 ΜHz. Σιγά που χρειάζονται 16 φάσεις γι αυτό. Μια decent X470 είναι κομπλέ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Όσοι έχουν Β450 να περιμένουν τα bios. Οι MAX κατά τη γνώμη μου δεν αξίζουν. Να πάρεις δηλαδή την ίδια μητρική απλά για να έχεις γραφικό περιβάλλον στο bios, not..

Η ουσιαστικη διαφορα δεν ειναι αυτη.

Δυστυχως ειναι οτι θα εχει καλυτερη υποστηριξη.Πιο πιθανο να παρουν 4ΧΧΧ και δε θα τους λειπουν features.

Η msi εμμεσως εριξε μπιστολι στις non-max μητρικες αν δε το καταλαβατε.

Αν εβρισκα κατι αναλογο της tomahawk εστω και με παραπανω χρηματα,θα το προτιμουσα μονο και μονο για τη τακτικη της.Αλλα απο οτι βλεπω δεν υπαρχει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@Dantε Ακόμη και έτσι να είναι γιατί να πάρεις Β450 για τους 4000; Μένεις με την Β450 την απλή για τον 3000 και όταν βγουν οι 4000 πας σε Β550 ή Β650 (αν υπάρχει). Ή παίρνεις Β550 μόλις βγουν και την βάζεις με τον 3000. Εγώ αρνούμαι να αγοράσω πάλι την ίδια μητρική με 16MB παραπάνω bios..

Υ.Γ. Και εννοείται ποτέ ξανά MSI..

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εαν εχεις τη δυνατοτητα να βαλεις πανω 4ΧΧΧ χωρις να αλλαξεις μητρικη,γιατι να αλλαξεις μητρικη?

Οπως και να το κανουμε,ειναι πιο ξεκαθαρη επιλογη η max οσο και βλαμμενη τακτικη να ειναι αυτη της msi.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

@Fulgore Ούτε και για τους 3900Χ. Αφού έτσι και αλλιώς στοκ θα τους τρέχεις ή το πολύ πολύ +100-150 ΜHz. Σιγά που χρειάζονται 16 φάσεις γι αυτό. Μια decent X470 είναι κομπλέ..

Ναι αλλα οι x470 μητρικες(οι περισσοτερες)δεν εχουν bios flashback,αρα αν δεν εχεις ηδη ryzen τσιπακι,πρεπει να βρεις απο καποιον αλλο για να κανεις bios update. Και δεν βοηθαει σε αυτο και το γεγονος οτι ακομα ειμαστε με Beta bios.

 

jay.jpg.e1731f153d846c33d9c20f30d4f87d1d.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Dantε είπε

Εαν εχεις τη δυνατοτητα να βαλεις πανω 4ΧΧΧ χωρις να αλλαξεις μητρικη,γιατι να αλλαξεις μητρικη?

Οπως και να το κανουμε,ειναι πιο ξεκαθαρη επιλογη η max οσο και βλαμμενη τακτικη να ειναι αυτη της msi.

Εντάξει αν δεν έχεις τώρα μητρική εννοείται πας στην MAX δεν τίθεται θέμα. Αλλά αν έχεις ήδη Β450 όπως εγώ δεν υπάρχει λόγος να πάρω την MAX. Σε ένα χρόνο που θα βγουν οι 4000 βλέπουμε, θα υπάρχουν και οι Β550..

2 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Ναι αλλα οι x470 μητρικες(οι περισσοτερες)δεν εχουν bios flashback,αρα αν δεν εχεις ηδη ryzen τσιπακι,πρεπει να βρεις απο καποιον αλλο για να κανεις bios update. Και δεν βοηθαει σε αυτο και το γεγονος οτι ακομα ειμαστε με Beta bios.

jay.jpg.e1731f153d846c33d9c20f30d4f87d1d.jpg

Σου στέλνει η AMD τζάμπα τσιπάκι για να flashάρεις bios. Τα bios θα στρώσουν πάντως. Στην Β450Μ Mortar όλα δουλεύουν..

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, yiannis1991 είπε

Εντάξει αν δεν έχεις τώρα μητρική εννοείται πας στην MAX δεν τείθεται θέμα. Αλλά αν έχεις ήδη Β450 όπως εγώ δεν υπάρχει λόγος να πάρω την MAX. Σε ένα χρόνο που θα βγουν οι 4000 βλέπουμε, θα υπάρχουν και οι Β550..

Εσυ που την εχεις ηδη,προφανως δε μπαινεις στη διαδικασια να τη πουλησεις για να παρεις την αλλη.

Αλλα προσωπικα μιας και πηρα και εγω tomahawk,θα μπω στη διαδικασια να κανω την αλλαγη γιατι καινουργιο συστημα κανω και θελω να ειμαι οσο πιο futureproof μπορω.

Ετσι και αλλιως φευγουν και ευκολα,ειναι καλη μητρικη απο οσο εχω διαβασει.Και φαινεται κιολας απο τη ποιοτητα κατασκευης της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ την άλλη εβδομάδα παραγγέλνω Tomahawk, εκτός και αν έχουν βγει Μαξ μέχρι τότε και δεν έχουν μεγάλη διαφορά σε τιμή..αλλά κάτι μου λέει θα είναι 140€+ η τιμή της οπότε θα πω όχι..το lite bios δεν θα με χαλάσει προσωπικά..ελπίζω να βγει σύντομα το επόμενο bios οπως και να έχει να ηρεμήσει και ο κόσμος που τις εχει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Ολα τα Ευρωπαικα Amazon παντως που κοιταξα, Ελλαδα τον 3900x δεν τον στελνουν. Καλη φαση .

Πριν λιγο καιρο εστελναν. Τι φαση ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, akoinonitos είπε

Πριν λιγο καιρο εστελναν. Τι φαση ?

Μπες και δες τι γραφει δεξια με κοκκινα γράμματα,μονο για τον 3900x παντα, οχι γενικα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 31/5/2019 στις 7:01 ΜΜ, aekoriginal21 είπε

Ετοιμάζομαι κι εγώ σιγά σιγά για  μεγάαλη αναβάθμιση απο τον αρχαίο πλην τίμιο 2500k μετά απο τόσα χρόνια. Λογικά για 3700x με κόβω. Απλά δεν θέλω να δούμε καμιά απότομη αύξηση σε ram πάλι τώρα που θέλω να πάω σε μια καλή b-die. Θέλω τόσο να νιώσω τη χαρά της αναβάθμισης του pc (αν και μόνο μητρική, μνήμες, επεξεργαστής θα αλλαχτούν).

Απο κάρτα για αρχή θα μείνω με την rx570, σε πολλά games με κρατάει πολύ πίσω πλέον το cpu και οι 1333 ram κι απο φθινόπωρο το βλέπω για navi ή κάτι σε επίπεδα 2060 απο nVidia.

Edit: Απο ψύξη ξέρουμε τι είναι καλύτερο μέχρι 100-120, νερό ή αέρα δεν με πειράζει, το κουτί έχει χώρο.

Για ραμ ποιες σκευτεσαι; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Μπες και δες τι γραφει δεξια με κοκκινα γράμματα,μονο για τον 3900x παντα, οχι γενικα. 

ναι το ειδα ρε ,τι μαλακια ειναι παλι αυτη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...