Προς το περιεχόμενο

Ryzen 3000 series & x570/Β550/Α520 Μobos


akoinonitos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

38 λεπτά πριν, mpokwsths είπε

και τον έχει OC στα 5-5.1 σε αυτό το run ο Ryzenlake

----------------

Παίρνει πολύ από τις μνήμες το SOTTR.

Εδώ στην ίδια έκδοση (βασικά μια πίσω αλλά δεν έχει καμία διαφορά στα fps) με του Steam σε R5 2600 @ 4GHz και 3466 14-15-14-28-42-252 οι μνήμες.

89890316_SOTTRNEW34664GHz.jpg.4fe6c47c99efb6fc01b34d3381d5d82b.jpg

Αυτό που έτρεξε ο @Ryzenlake βγάζει παραπάνω ή παρακάτω fps όμως; Είναι κάπως συγκρίσιμα; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 λεπτά πριν, tetes3e είπε

Ευχαριστώ παιδιά για τις συμβουλές. Θα δοκιμάσω το βράδυ π.χ. +0.150v.

Αν θύμαμαι καλά ξεκινάει κάπου στα +0.250v.

Έχει όφελος να απενεργοποιήσω το core performance boost και να βάλω σταθερά 4.2ghz?

Βάσει των λεγομένων του stilt, πρέπει, εάν θες να κάνεις uv (το οποίο, εξαρτώμενο από το chip σου, μπορεί να είναι πολύ μικρό), να επιλέξεις μια fixed συχνότητα.

Επαναλαμβάνω ότι τα uv περιθώρια, ακόμη και αν επιλέξεις fixed frequency, μπορεί να είναι ελάχιστα.

Στον σύνδεσμο που παρέθεσα, ο optimum tech (τον οποίο εκτιμώ για το περιεχόμενο του καναλιού του) υπέπεσε στο λάθος που περιγράφει ο stilt, ήτοι νόμιζε ότι έτρεχε τον [email protected]@1v. Κατέβασε το video, καθώς αντιλήφθηκε ότι κάτι δεν πήγαινε καλά, και παραδέχθηκε το λάθος του.

Ευτυχώς που δεν έκαψε τον επεξεργαστή.

Ίσως σε βοηθήσει και σου δώσει κάποιες κατευθυντήριες γραμμές.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, malakudi είπε

Αυτό που έτρεξε ο @Ryzenlake βγάζει παραπάνω ή παρακάτω fps όμως; Είναι κάπως συγκρίσιμα; 

Παραπάνω fps βγάζει. 7-8% παραπάνω θα έλεγα. Έχω bench και από αυτό με ακριβώς τις ίδιες ρυθμίσεις (Μόνο στη Vega έκανα OC αλλά αυτό δεν επηρεάζει τα CPU fps).

2003658556_SOTTR34664GHz.jpg.07c410ae219ad240acc5126b5c6fd96f.jpg

Και μην ξεχνάς ότι το έτρεξε και με overclock στα 5.1. Δε βγαίνει συμπέρασμα.

Επεξ/σία από mpokwsths
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, mpokwsths είπε

Παραπάνω fps βγάζει. 7-8% παραπάνω θα έλεγα. Έχω bench και από αυτό με ακριβώς τις ίδιες ρυθμίσεις.

2003658556_SOTTR34664GHz.jpg.07c410ae219ad240acc5126b5c6fd96f.jpg

Και μην ξεχνάς ότι το έτρεξε και με overclock στα 5.1. Δε βγαίνει συμπέρασμα.

Τα παραπάνω fps βγαίνουν επειδή είναι cracked και disabled τα DRM; Ή λόγω διαφορετικής έκδοσης; Η cracked 292.0 σε σχέση με την steam 292.0 αποδίδουν το ίδιο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, malakudi είπε

Τα παραπάνω fps βγαίνουν επειδή είναι cracked και disabled τα DRM; Ή λόγω διαφορετικής έκδοσης; Η cracked 292.0 σε σχέση με την steam 292.0 αποδίδουν το ίδιο;

Όχι, δεν είναι από το DRM τα παραπάνω fps. Cracked 292 με Steam 292 αποδίδουν το ίδιο.

Aπό την 237 --> 27x+  έκαναν σημαντικές αλλαγές στον κώδικα του παιχνιδιού και ανασχεδίασαν τη 3D Engine.

Από αυτό έπεσε η απόδοση, δεν έχει σχέση με cracks, DRM, κτλ κτλ. (και το Demo στο Steam που δεν έχει DRM την ίδια ή και χειρότερη χάλια απόδοση έχει)

Επεξ/σία από mpokwsths
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, mpokwsths είπε

Όχι, δεν είναι από το DRM τα παραπάνω fps. Cracked 292 με Steam 292 αποδίδουν το ίδιο.

Aπό την 237 --> 27x+  έκαναν σημαντικές αλλαγές στον κώδικα του παιχνιδιού και ανασχεδίασαν τη 3D Engine.

Από αυτό έπεσε η απόδοση, δεν έχει σχέση με cracks, DRM, κτλ κτλ.

Ευχαριστώ. Οπότε αν μπορεί ο @Ryzenlake να τρέξει με την 292 για να έχουμε μία κάπως πιο καλή σύγκριση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτησω και εγω κατι ρε παιδια σε σχεση με τον 3600 και την Tomahawk με το κουτσουρεμενο bios , εγω εχω βαλει πανω τα windows και ολα καλα θα ηθελα να ρωτησω με ποιο προγραμμα να τσεκαρω της θερμοκρασιες του ?? και αν  υπαρχουν καποιες standar ρυθμίσεις που πρεπει να κανω στον amd και στις μνημες σαν αρχικό setup ??? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, malakudi είπε

Ευχαριστώ. Οπότε αν μπορεί ο @Ryzenlake να τρέξει με την 292 για να έχουμε μία κάπως πιο καλή σύγκριση.

... σε στοκ φάση όμως.

Υπόψιν, έχει γρήγορες μνήμες και αυτός. B-Die 4000C17  τις έχει (ή κάτι τέτοιο).

Επεξ/σία από mpokwsths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, malakudi είπε

Ευχαριστώ. Οπότε αν μπορεί ο @Ryzenlake να τρέξει με την 292 για να έχουμε μία κάπως πιο καλή σύγκριση.

Mπορεις να κατεβάσεις το demo από το steam ,το έτρεξε και αυτό.

1 ώρα πριν, tetes3e είπε

Ευχαριστώ παιδιά για τις συμβουλές. Θα δοκιμάσω το βράδυ π.χ. +0.150v.

Αν θύμαμαι καλά ξεκινάει κάπου στα +0.250v.

Έχει όφελος να απενεργοποιήσω το core performance boost και να βάλω σταθερά 4.2ghz?

Εγω λεω να το αφησεις οπως ειναι μην το παρεις στα χερια... Αν θες να κάνεις overclock κάντο manual με fixed τάση. Με το offset μην παίζεις.

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, johnmt2 είπε

Και εγώ περιμένω 3600χ από e gate

Ποτε σου ειπαν εσενα ; Εγω δευτερα πρωι εκανα την παραγγελια και μου ειπαν παρασκευη οτι θα τον εχουν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
39 λεπτά πριν, darkman είπε

Να ρωτησω και εγω κατι ρε παιδια σε σχεση με τον 3600 και την Tomahawk με το κουτσουρεμενο bios , εγω εχω βαλει πανω τα windows και ολα καλα θα ηθελα να ρωτησω με ποιο προγραμμα να τσεκαρω της θερμοκρασιες του ?? και αν  υπαρχουν καποιες standar ρυθμίσεις που πρεπει να κανω στον amd και στις μνημες σαν αρχικό setup ??? 

HWiNFO64 για monitoring. Μπορείς να σφίξεις τα timings των ram αν θέλεις. Υπάρχει το DRAM Calculator for Ryzen που σου προτείνει ρυθμίσεις αλλά νομίζω θέλει αναβάθμιση για τους zen2.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, noFEARgr είπε

Ποτε σου ειπαν εσενα ; Εγω δευτερα πρωι εκανα την παραγγελια και μου ειπαν παρασκευη οτι θα τον εχουν...

Το σύνολο των υλικών της παραγγελίας σου αναμένεται να είναι συγκεντρωμένο στο κατάστημά μας στις 19/07/2019 και θα έχεις νεώτερη επικοινωνία μόλις ολοκληρωθεί η παραλαβή τους.


Με εκτίμηση,
Ε-Gate Sales Team

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, malakudi είπε

Ευχαριστώ. Οπότε αν μπορεί ο @Ryzenlake να τρέξει με την 292 για να έχουμε μία κάπως πιο καλή σύγκριση.

Θα προσπαθήσω για σήμερα αλλά δεν ξέρω αν θα μπορέσω. Δουλειά και κοινωνικές υποχρεώσεις, 😜

 

Κατέβασε το demo άμα είναι για να έχουμε κοινή έκδοση. Τρέχω στα 5.1 με 4000c17 ram και τίγκα όλα τα settings πάνω από το highest preset 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
50 minutes ago, darkman said:

Να ρωτησω και εγω κατι ρε παιδια σε σχεση με τον 3600 και την Tomahawk με το κουτσουρεμενο bios , εγω εχω βαλει πανω τα windows και ολα καλα θα ηθελα να ρωτησω με ποιο προγραμμα να τσεκαρω της θερμοκρασιες του ?? και αν  υπαρχουν καποιες standar ρυθμίσεις που πρεπει να κανω στον amd και στις μνημες σαν αρχικό setup ??? 

Hwinfo64. Μπορείς να το συνδυάσεις με rivatuner για να βλέπεις osd την ώρα που παίζεις.

1 hour ago, tetes3e said:

Ευχαριστώ παιδιά για τις συμβουλές. Θα δοκιμάσω το βράδυ π.χ. +0.150v.

Αν θύμαμαι καλά ξεκινάει κάπου στα +0.250v.

Έχει όφελος να απενεργοποιήσω το core performance boost και να βάλω σταθερά 4.2ghz?

Πας φιρι φιρι να τον degrade.

Διάβασε προσεκτικά αυτά που σου είπαν τα παιδιά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, johnmt2 είπε

Το σύνολο των υλικών της παραγγελίας σου αναμένεται να είναι συγκεντρωμένο στο κατάστημά μας στις 19/07/2019 και θα έχεις νεώτερη επικοινωνία μόλις ολοκληρωθεί η παραλαβή τους.


Με εκτίμηση,
Ε-Gate Sales Team

Nαι το ιδιο εγραψαν και σε μενα , αντε να δουμε . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...