Προς το περιεχόμενο

Ryzen 3000 series & x570/Β550/Α520 Μobos


akoinonitos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

14 λεπτά πριν, Ryzenlake είπε

Θα προσπαθήσω για σήμερα αλλά δεν ξέρω αν θα μπορέσω. Δουλειά και κοινωνικές υποχρεώσεις, 😜

Κατέβασε το demo άμα είναι για να έχουμε κοινή έκδοση. Τρέχω στα 5.1 με 4000c17 ram και τίγκα όλα τα settings πάνω από το highest preset 

Δε βιάζεται κανείς, όποτε μπορέσεις. Δε ξέρω αν μπορώ να εγκαταστήσω το demo ενώ ήδη έχω το αγορασμένο, θα το τσεκάρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εμένα απο E-Gate είχαν αρχικα στειλει για έτοιμη χτες, και μου ηρθε σημερα πριν απο 10 λεπτά οτι ειναι ολα έτοιμα.

Θα περάσω αυριο το πρωι για να τα πάρω.

Κοιτα που ηρθε και το cpu ακόμα και δεν έχει ερθει το κουτι...

Τεστ πανω στο κουτι της μητρικής θα κανω :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Yggdrasill-sama είπε

Εμένα απο E-Gate είχαν αρχικα στειλει για έτοιμη χτες, και μου ηρθε σημερα πριν απο 10 λεπτά οτι ειναι ολα έτοιμα.

Θα περάσω αυριο το πρωι για να τα πάρω.

Κοιτα που ηρθε και το cpu ακόμα και δεν έχει ερθει το κουτι...

Τεστ πανω στο κουτι της μητρικής θα κανω :P

Στο ίδιο καράβι αδερφέ.

Εμένα μου είπαν θα μου στείλουν sms αλλά 6 κλείνουν και ακόμα τίποτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Dinos_12345 είπε

Στο ίδιο καράβι αδερφέ.

Εμένα μου είπαν θα μου στείλουν sms αλλά 6 κλείνουν και ακόμα τίποτα

Ριχτους ενα τηλέφωνο.

Και εγω οταν πηρα δεν είχε ερθει τιποτα ακόμα και μου ειπαν ειναι ετοιμη, απλα ολοκληρωθηκε πριν λιγο η παραλαβή και για αυτό δεν σας ηρθε ενημέρωση ακόμα.

Και 2 λεπτά μετα ηρθε και το SMS. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Yggdrasill-sama είπε

Ριχτους ενα τηλέφωνο.

Και εγω οταν πηρα δεν είχε ερθει τιποτα ακόμα και μου ειπαν ειναι ετοιμη, απλα ολοκληρωθηκε πριν λιγο η παραλαβή και για αυτό δεν σας ηρθε ενημέρωση ακόμα.

Και 2 λεπτά μετα ηρθε και το SMS. 

Τους πήρα, μου είπε ότι δεν έχει έρθει ακόμα το φορτηγό για την παραλαβή, μπορεί, λέει, να έρθει σε 10 λεπτά μπορεί και σε μια ώρα, άρα περιμένω το sms. Όπως το βλέπω, επειδή θέλω πάνω από ώρα να πάω εκεί, μάλλον αύριο το πρωί θα τον έχω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

https://www.asrock.com/mb/AMD/X570 Taichi/index.us.asp#BIOS
version 1.60 - Optimize the SYS_FAN1 Setting

Νταξ... έφυγα για Taichi, έτσι κι αλλιώς έχω τιμήσει και την x370 και την x470... κρίμα να σπάσω το σερί. 😁
Στην τελική τα 3600c16 ή τα 3466c14 θα τα πιάσει κουτσά στραβά. Είναι μακράν το καλύτερο vfm αυτή τη στιγμή (φθηνότερη από τις top).

Για την x370 δεν έχω λόγια, μου κρατούσε για πλάκα τον πιο μπανάνα 1700x στα 3.9 24/7. Η x470 με ταλαιπώρησε ειδικά το bios με το τελευταίο agesa (νομίζω 1.0.0.6), αλλά ίσως να έφταιγε και το κιτάκι μνημών που έχω. Θυμάμαι 2-3 πράγματα μου είχε πει να κάνω ο master @akoinonitos και άρχισε να στρώνει... οπότε μπορεί και να έφταιγε και ο οδηγός (εγώ) και όχι μόνο το αμάξι (taichi)

"Likewise here with the Taichi x570 - even pre-latest BIOS I was able to set a custom curve to make it near silent. Now, after the latest BIOS, they have a silent option that does basically what OP's Gigabyte board does."

Πηγή: 

Spoiler

 

 

Επεξ/σία από godslayerxp
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Dantε είπε

spacer.png

Εναν 3700Χ που ειχαν ετοιμο να στειλουν με γενικη,τους ειπα να τον ακυρωσουν,δε θα παραλαβει ο πελατης.

Καλοδούλευτος, από που;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Dinos_12345 είπε

Καλοδούλευτος, από που;

E-gate ντε.

Πριν καμια ωρα μου στειλαν οτι ηρθε και πεταχτηκα χαλαρα (ταπα τεζα μπαλαντεζα με τη μηχανη) και τον τσιμπησα.

Οχι οτι θα τον βαλω σημερα (θα με πιασει 12 το βραδυ η καψα και θα κατσω να το σεταρω).

Παντως οποιος ψαχνει tomahawk ,εχω κλεισμενη στο e gate μια στα 107Ε που αυτη τη στιγμη ειναι η φθηνοτερη στο σκρουτζ.

Οποτε μου στελνει πμ του λεω στοιχεια και παει και τη παιρνει.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, GeorgeMan είπε

Κύριε πώς καταφέρατε και τα κάνατε σκ@τά εκεί στην MSI ενώ οι άλλοι έχουν βγάλει BIOSes?

Δεν έχουμε μόνο εμείς προβλήματα. Ήταν η απάντηση...

Το καλό είναι ότι τουλάχιστον ασχολούνται και ότι τα MAX versions δε θα βγουν πολύ σύντομα. Πιστεύω ότι στο τέλος του μήνα θα έχουν φτιάξει τα θέματα.
Πάντως και εμένα η B450 Tomahawk έχει περίεργα προβλήματα, πχ μετά τα 3333MHz στις RAM δεν μπουτάρει ποτέ από warm reset, μετά από power cycle είναι ΟΚ. Το sleep ευτυχώς δε το χρησιμοποιώ γιατί και γι' αυτό διαβάζω σημεία και τέρατα...

Το θέμα είναι ότι πλέον δε ξέρεις τι μητρική να πάρεις. Οι X570 είναι πανάκριβες και wannabe σεσουάρ, οι X470/B450 είναι όλες στην ίδια μοίρα, δεν ξέρεις αν και πόσο καλά θα υποστηριχθούν... Η Gigabyte δε μου γεμίζει το μάτι (στα 4xx), η AsRock με άφησε με ανάμεικτες εντυπώσεις, τώρα η MSI δεν την παλεύει... Από ASUS έχω μόνο εμπειρία από φθηνή B350, τίμια ήταν για τα λεφτά της. Παραπάνω δεν ξέρω...

Εγώ σας έχω πει ότι θα σας ρεζιλέψω με την 350 μου... Και μάλιστα itx... Βουρ για 350/370 λοιπόν!!! :-) πέρα από την πλάκα μέχρι τέλος καλοκαιριού όλα θα είναι όπως πρέπει... Και στο zen1 launch έτσι είχαν τα πράγματα...

5 ώρες πριν, tetes3e είπε

Χθες παρέλαβα και δοκίμασα τον 3600 πάνω στην ταπεινή ab350m hd3 της Gigabyte.

Όλα καλά, πρώτες δοκιμές στο prime95 με όλα auto στο bios ανέβαζε 72c°. Βάζοντας το dynamic Vcore -0.100 έπεσε στους 60c° απλά τα ghz από 4.2 φτάνουν μέχρι 4.150. Περιέργως τα vrm δεν ξεπερνάνε τους 65c°, ενώ με τον 1600 στα 3.85ghz χτυπούσαν 85c°.

Σε bf1 και bfv κέρδισα χονδρικά περίπου 20-30fps.

Έτσι ρε φίλε και εμείς με 350 να έχουμε τα ωραία μας... Θα τους φάμε λάχανο τους άλλους με τις δήθεν μητρικάρες!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως καλά κάνετε και αγοράζετε τώρα (όσοι έχετε την οικονομική δυνατότητα). Και θα τους φχαριστηθείτε από τους 1ους, και καθόλου σίγουρο δεν είναι ότι θα πέσουν αρκετά οι τιμές από Σεπτέμβρη, ειδικά αν δεν έχει απαντήσει η Intel με κάποια μείωση τιμών, άσε που από Οκτώβρη παίρνουν εμπρός και τα... σκαφτήρια του RandomX... αν δεν βγει και miner για GPU, πολύ το φοβάμαι το συγκεκριμένο...

https://randomx.monerobenchmarks.info/

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, GeorgeMan είπε

οι X470/B450 είναι όλες στην ίδια μοίρα, δεν ξέρεις αν και πόσο καλά θα υποστηριχθούν... 

Η μονη που ξερουμε σιγουρα οτι θα υποστηριχθει απο X470 ειναι η crosshair hero και ισως και η Gaming 7 απο gigabyte ή Taichi/ultimate απο Asrock.

Κοινως οι ''ναυαρχιδες''απο x470,οι αλλες ο Θεος μαζι τους.

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, Dantε είπε

spacer.png

Εναν 3700Χ που ειχαν ετοιμο να στειλουν με γενικη,τους ειπα να τον ακυρωσουν,δε θα παραλαβει ο πελατης.

Κανόνισε να μην παραλάβω αύριο... την έβαψες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...