Προς το περιεχόμενο

Ryzen 3000 series & x570/Β550/Α520 Μobos


akoinonitos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης

Ο @nikpoth έχει μία MSI Β450 με κάποιον 3000άρη πάνω. Μπορεί να μας ενημερώσει αν όλα δουλεύουν όπως πρέπει με τον 3000 και αν μπούταρε κανονικά χωρίς περίεργες διαδικασίες που λένε στο reddit..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Moderators
Just now, yiannis1991 said:

Ο @nikpoth έχει μία MSI Β450 με κάποιον 3000άρη πάνω. Μπορεί να μας ενημερώσει αν όλα δουλεύουν όπως πρέπει με τον 3000 και αν μπούταρε κανονικά χωρίς περίεργες διαδικασίες που λένε στο reddit..

Ναι του δουλεύει κανονικά. Από βδομάδα θα γίνω κι εγώ beta tester. Το πολύ πολύ να μη δουλέψει και να τη σουτάρω μια και καλή...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως αυτές τις αυτό-τρικλοποδιές στα launch μόνο η AMD τις κάνει στον εαυτό της. Και πάντα όταν έχει τις καλύτερες προτάσεις στο budget price range από τον ανταγωνισμό της. Με τους 1st gen είχε όλες και όλες (12) x370 μητρικές σύνολο να διαλέξεις στο launch και πολλές από αυτές ήταν και εξαντλημένες στα σκρουτζομάγαζα (πχ asus prime pro)! Έπειτα έκανε 2-3 μήνες μέχρι να βγάλει agesa που να bootάρουν έστω στα 2933 hynix afr/mfr που ήταν μακράν τα πιο κοινά/φτηνά τσιπάκια σε μια περίοδο που τα bdie kits είχαν 250+ euros... Και όλα αυτά ενώ ο ανταγωνιστής του 1600 ήταν ο 7500 τιμολογιακά, ούτε καν ο 7600k (αν έβαζες το extra κόστος για z370 και ψύκτρα). Γελάνε και τα τσιμέντα πλέον.

Στους zen2 τώρα φουσκώνει τις x570 και καθυστερεί και 6 μήνες τις b550-για να ξεστοκάρει τα 4xx chipsets. Έχουμε πάλι το γαϊτανάκι με τα σπασμένα b350/b450/x370/x470 bios με μπροστάρη την msi. Άλλοι ποστάρουν 1 στις 2 φορές, σε άλλους δε κλοκάρουν οι μνήμες ή τα xmp κλπ βάζουν ότιναναι ρεύματα. Τραγελαφικές καταστάσεις. Oι άλλοι θα είναι ανύπαρκτοι με τα 14nm^n σε budget cpu's και HEDT δε ξέρω και εγώ για πόσο διάστημα ακόμη και έχουν επαναπαυτεί εντελώς. Μακάρι να μη τους γυρίσει boomerang αυτή η τσαπατσουλιά πάλι σε 1-2 χρόνια.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
5 λεπτά πριν, psof είπε

Με bios flashback χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα; Μπορείς να μου πεις ποια μοντέλα/brands να ψαχτώ λίγο παραπάνω;

Ευχαριστώ!

Και να μην έχει bios flashback σου στέλνει η AMD CPU δωρεάν για να κάνεις το update. Μην αγχώνεσαι για τα bios πάντως, θα στρώσουν. Ήδη της MSI φαίνεται να δουλεύουν όπως πρέπει, απλά είναι lite bios, so what? Εγώ πέρασα το τελευταίο και εντάξει δεν είναι ιδιαίτερο θέμα το lite..

2 λεπτά πριν, GeorgeMan είπε

Ναι του δουλεύει κανονικά. Από βδομάδα θα γίνω κι εγώ beta tester. Το πολύ πολύ να μη δουλέψει και να τη σουτάρω μια και καλή...

Το v19 δεν είναι beta πάντως. Τουλάχιστον δεν γράφει ότι είναι στη σελίδα, σε προηγούμενα έγραφε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θεωρώ ότι τουλάχιστον για tomahawk θα γίνει σωστή δουλειά από msi. Είναι το bestseller στα b450 και δεν την συμφέρει να χάσει τόσο κόσμο. Απο εκεί και πέρα πιστεύω και σε bios με κομμένη την πρώτη γενιά ryzen.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
3 minutes ago, yiannis1991 said:

Και να μην έχει bios flashback σου στέλνει η AMD CPU δωρεάν για να κάνεις το update. Μην αγχώνεσαι για τα bios πάντως, θα στρώσουν. Ήδη της MSI φαίνεται να δουλεύουν όπως πρέπει, απλά είναι lite bios, so what? Εγώ πέρασα το τελευταίο και εντάξει δεν είναι ιδιαίτερο θέμα το lite..

Το v19 δεν είναι beta πάντως. Τουλάχιστον δεν γράφει ότι είναι στη σελίδα, σε προηγούμενα έγραφε..

Ουτε το v18 αναφερόταν ως beta όμως... Κοινώς να μην περιμένουμε σύντομα κάνα καινούριο 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
4 λεπτά πριν, ilos είπε

Πάντως αυτές τις αυτό-τρικλοποδιές στα launch μόνο η AMD τις κάνει στον εαυτό της. Και πάντα όταν έχει τις καλύτερες προτάσεις στο budget price range από τον ανταγωνισμό της. Με τους 1st gen είχε όλες και όλες (12) x370 μητρικές σύνολο να διαλέξεις στο launch και πολλές από αυτές ήταν και εξαντλημένες στα σκρουτζομάγαζα (πχ asus prime pro)! Έπειτα έκανε 2-3 μήνες μέχρι να βγάλει agesa που να bootάρουν έστω στα 2933 hynix afr/mfr που ήταν μακράν τα πιο κοινά/φτηνά τσιπάκια σε μια περίοδο που τα bdie kits είχαν 250+ euros... Και όλα αυτά ενώ ο ανταγωνιστής του 1600 ήταν ο 7500 τιμολογιακά, ούτε καν ο 7600k (αν έβαζες το extra κόστος για z370 και ψύκτρα). Γελάνε και τα τσιμέντα πλέον.

Στους zen2 τώρα φουσκώνει τις x570 και καθυστερεί και 6 μήνες τις b550-για να ξεστοκάρει τα 4xx chipsets. Έχουμε πάλι το γαϊτανάκι με τα σπασμένα b350/b450/x370/x470 bios με μπροστάρη την msi. Άλλοι ποστάρουν 1 στις 2 φορές, σε άλλους δε κλοκάρουν οι μνήμες ή τα xmp κλπ βάζουν ότιναναι ρεύματα. Τραγελαφικές καταστάσεις. Oι άλλοι θα είναι ανύπαρκτοι με τα 14nm^n σε budget cpu's και HEDT δε ξέρω και εγώ για πόσο διάστημα ακόμη και έχουν επαναπαυτεί εντελώς. Μακάρι να μη τους γυρίσει boomerang αυτή η τσαπατσουλιά πάλι σε 1-2 χρόνια.

Εδώ ο τυπάς λέει ότι με το v19 δουλεύει και το XMP πλέον https://www.reddit.com/r/MSI_Gaming/comments/ceeh2s/new_bios_v19_fixed_xmp_issues_b450_tomahawk_ryzen/

Ναι είναι λίγο botched το release αλλά τουλάχιστον φαίνονται να ομαλοποιούνται τα πράγματα. Θα δούμε και στη συνέχεια..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μολις επιχειρησα να φλασαρω με flashback το v19 στη tomahawk.

Το αν δουλεψε,θα το μαθουμε αυριο που θα κατσω να τα κουμπωσω ολα.Αν ειχα μια προχειρη καρτα θα δοκιμαζα και τωρα,γιατι βαριεμαι να ξυλωνω  τη βεγκα τωρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, ilos είπε

 

https://www.amazon.co.uk/gp/product/B07SXMZLP9?pf_rd_p=330fbd82-d4fe-42e5-9c16-d4b886747c64&pf_rd_r=TH6FP6M7ZTMEN6MVCN99

Usually dispatched within 1 to 2 months.

Να θες να τους δωσεις τα λεφτα σου και να μην τα θελουν.

1 με 2 μηνες αναμονη για επεξεργαστες που βγηκαν πριν 10μερες στην αγορα...

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Και να μην έχει bios flashback σου στέλνει η AMD CPU δωρεάν για να κάνεις το update. Μην αγχώνεσαι για τα bios πάντως, θα στρώσουν. Ήδη της MSI φαίνεται να δουλεύουν όπως πρέπει, απλά είναι lite bios, so what? Εγώ πέρασα το τελευταίο και εντάξει δεν είναι ιδιαίτερο θέμα το lite..

Το v19 δεν είναι beta πάντως. Τουλάχιστον δεν γράφει ότι είναι στη σελίδα, σε προηγούμενα έγραφε..

 

Ναι δεν με νοιάζει το lite μιας και δεν σκοπεύω να κάνω κάποιο OC είτε τον 3600 είτε τη blower rx 5700(η οποία καμιά απολύτως σχέση με τα jet που έλεγαν μερικοί για τον θόρυβο παρεμπιπτόντως) εκτός απο κάποιο XPB profile στις μνήμες φυσικά. Πρώτη φορά το ακούω αυτο με την AMD να στέλνει δωρεάν CPU. Θα το ψάξω.

Το θέμα είναι ότι για μένα καλύτερα  είναι να τρώω μπουκάλα χωρίς άλλα προβλήματα με τον i5 4460 για ένα μήνα παρά να πάρω τώρα τον 3600 και και να τρώω black screens/freezes κλπ για το ίδιο διάστημα λόγω beta bios.

Γι αυτό θα περιμένω μάλλον με υπομονή να φτιαχτούν όλα και μετά θα προχωρήσω σε αγορά..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
46 λεπτά πριν, ilos είπε

Πάντως αυτές τις αυτό-τρικλοποδιές στα launch μόνο η AMD τις κάνει στον εαυτό της. Και πάντα όταν έχει τις καλύτερες προτάσεις στο budget price range από τον ανταγωνισμό της. Με τους 1st gen είχε όλες και όλες (12) x370 μητρικές σύνολο να διαλέξεις στο launch και πολλές από αυτές ήταν και εξαντλημένες στα σκρουτζομάγαζα (πχ asus prime pro)! Έπειτα έκανε 2-3 μήνες μέχρι να βγάλει agesa που να bootάρουν έστω στα 2933 hynix afr/mfr που ήταν μακράν τα πιο κοινά/φτηνά τσιπάκια σε μια περίοδο που τα bdie kits είχαν 250+ euros... Και όλα αυτά ενώ ο ανταγωνιστής του 1600 ήταν ο 7500 τιμολογιακά, ούτε καν ο 7600k (αν έβαζες το extra κόστος για z370 και ψύκτρα). Γελάνε και τα τσιμέντα πλέον. 

Στους zen2 τώρα φουσκώνει τις x570 και καθυστερεί και 6 μήνες τις b550-για να ξεστοκάρει τα 4xx chipsets. Έχουμε πάλι το γαϊτανάκι με τα σπασμένα b350/b450/x370/x470 bios με μπροστάρη την msi. Άλλοι ποστάρουν 1 στις 2 φορές, σε άλλους δε κλοκάρουν οι μνήμες ή τα xmp κλπ βάζουν ότιναναι ρεύματα. Τραγελαφικές καταστάσεις. Oι άλλοι θα είναι ανύπαρκτοι με τα 14nm^n σε budget cpu's και HEDT δε ξέρω και εγώ για πόσο διάστημα ακόμη και έχουν επαναπαυτεί εντελώς. Μακάρι να μη τους γυρίσει boomerang αυτή η τσαπατσουλιά πάλι σε 1-2 χρόνια. 

Δεν νομίζω πως χρειαζόμαστε X570 ούτε B550 .

Τα lanes που χρησιμοποιούσαμε μέχρι σήμερα ήταν αυτά του επεξεργαστή για NVME και κάρτα γραφικών.  Αυτά με οποιαδήποτε μητρική που αφήνει να τρέξουν σε PCI-E V4.0 με την προσθήκη ΖΕΝ 2 επεξεργαστή, είμαστε καλυμένοι.

Τώρα αν η κάρτα ήχου ή η κάρτα δικτύου τρέχει σε pci-e v3.0 ή V2.0  από το B350/450/X370/X470  δεν νομίζω να ενδιαφέρει κανέναν.

Μεγάλο θέμα το κάναμε το Promontory χωρίς λόγο. 

 

Επεξ/σία από adtakhs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, adtakhs είπε

Δεν νομίζω πως χρειαζόμαστε X570 ούτε B550 .

Τα lanes που χρησιμοποιούσαμε μέχρι σήμερα ήταν αυτά του επεξεργαστή για NVME και κάρτα γραφικών.  Αυτά με οποιαδήποτε μητρική που αφήνει να τρέξουν σε PCI-E V4.0 με την προσθήκη ΖΕΝ 2 επεξεργαστή, είμαστε καλυμένοι.

Τώρα αν η κάρτα ήχου ή η κάρτα δικτύου τρέχει σε pci-e v3.0 ή V2.0  από το B350/450/X370/X470  δεν νομίζω να ενδιαφέρει κανέναν.

Μεγάλο θέμα το κάναμε το Promontory χωρίς λόγο. 

Είναι μεγάλο θέμα γιατί δείχνουν τα agesa να μην είναι ώριμα ακόμα, ή να υπάρχει δυσκολία να χωρέσουν σε 128 Mb EEPROMs χωρίς να κοπούν/σπάσουν πράγματα. Για κανένα άλλο λόγο. Οι pcie3/pcie4 m2 nvme είναι υπερβολικά niche market tbh. Scratch disks σε premiere, ghetto mini servers κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...