Προς το περιεχόμενο

Ryzen 3000 series & x570/Β550/Α520 Μobos


akoinonitos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, leros2004 είπε

Η ελπίδα πεθαίνει πάντα πρώτη ρε 😄

Τόσο ταλαιπωρία , δεν μου έλεγες να σου στείλω έναν άλλο Ολλανδία https://www.megekko.nl/product/4278/261301/Socket-AM4-Processoren/AMD-Ryzen-7-3700X-processor

Τόσες μέρες θα είχε φθάσει 😛

Εγω το Σάββατο το πρωί θα έχω cpu ,πάει και τελείωσε και άσε το e-gate  να μας δουλευει 😛

 

1 λεπτό πριν, Chief90 είπε

Και ο στραβωμένος 3600 απο e-gate ήταν! Σημερινή παραλαβή. Πήρα ένα τσιμπίδι και τα έσπρωξα στην θέση τους. Αύριο περιμένω να έρθει η tomahawk να τον τεστάρω. 

Κατάρα αυτό το μαγαζί τελικά :lol:

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

στραβωμενα πιν = Ιντελικος δακτυλος.

Να στειλετε εμαιλ στο Λιζακι να κανουμε πανελλαδικη διαμαρτυρια για τα στραβωμενα πιν !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως θα βγάλω βίντεο με το unboxing. Ούτε καν από το πλαστικό δεν θα τον βγάλω, να τσεκάρω για σταβά pins. Ti μάπα και αυτό, να έχει ο επεξεργαστής τα pins. Ας το γυρίσουν σε τύπου LGA για το AM5.

Also, ψηφίζω ότι δεν θα έρθει ο 3700X αύριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, Chief90 είπε

Παρέλαβε κανείς άλλος ryzen 3xxx με στραβά  pin??

ρυζεν.jpg

το ειχα παθει με τον 1600, 3-4 pins στραβωμενα. Μηχανικο μολυβι και ολα κομπλε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν παθαινει τιποτα, εκτος αν εισαι πιθηκος μαζι του. 2 λεπτα υποθεση ειναι και αν δεν βαριεσαι να περιμενεις 1 μηνα για RMA (οπως εγω) το κανεις και τελειωνει η υποθεση.

 

Επεξ/σία από Crus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Crus είπε

Δεν παθαινει τιποτα, εκτος αν εισαι πιθηκος μαζι του. 2 λεπτα υποθεση ειναι και αν δεν βαριεσαι να περιμενεις 1 μηνα για RMA (οπως εγω) το κανεις και τελειωνει η υποθεση.

1 μήνα rma vs 360 ευρώ στον κάδο, επιλέγω το πρώτο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Crus είπε

Δεν παθαινει τιποτα, εκτος αν εισαι πιθηκος μαζι του. 2 λεπτα υποθεση ειναι και αν δεν βαριεσαι να περιμενεις 1 μηνα για RMA (οπως εγω) το κανεις και τελειωνει η υποθεση.

Άμα μιλήσεις με amd  είναι το πολύ μια εβδομάδα με το πήγαινε έλα και δεν πληρώνεις και τπτ. Γτ είχες κάνει 1 μήνα?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Crus είπε

Δεν παθαινει τιποτα, εκτος αν εισαι πιθηκος μαζι του. 2 λεπτα υποθεση ειναι και αν δεν βαριεσαι να περιμενεις 1 μηνα για RMA (οπως εγω) το κανεις και τελειωνει η υποθεση.

Δεν κατάλαβες. Δεν είναι τα 2 λεπτά υπόθεση. Είναι το ότι βάζεις χέρι σε ολοκαίνουργο προϊόν. Αν είναι δυνατόν. Τότε να τους αγοράζουμε μεταχειρισμένους να γλιτώνουμε και κανα φράγκο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παλιοτερα που τα quality control των εταιριων ηταν για τον πεο, ηταν πιο συχνο φαινομενο. Μου εχει τυχει με mobo της Intel (συν σπασμενο κομματι πλαστικο μεσα) αλλα και επεξεργαστη της ακομα πιο παλια που χρησιμοποιουσαν PGA οπως η AMD.

Εχει γινει σοφτ η νεα γενια μου φαινεται.. 😛

Θυμαμαι που καναμε tape τα Pins στους core 2 duo για να clock-αρουν καλυτερα.

Ακομα πιο πισω χρησιμοποιουσαμε jumpers και μολυβια (athlon αγαπη μου) πανω στις μητρικες για να ξεκλειδωνουμε το OC στην Mobo με τους Pentium. Και η φαση ειναι οτι δεν ειχαμε καν internet (η δεν ξεραμε που) να ψαξουμε την πληροφορια τι pin-ακια επρεπε να κανεις master-slave για fsb και πηγαιναμε ψαχτα οπου βρισκαμε.  😁

 

Επεξ/σία από Crus
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Crus είπε

Παλιοτερα που τα quality control των εταιριων ηταν για τον πεο, ηταν πιο συχνο φαινομενο. Μου εχει τυχει με mobo της Intel (συν σπασμενο κομματι πλαστικο μεσα) αλλα και επεξεργαστη της ακομα πιο παλια που χρησιμοποιουσαν PGA οπως η AMD.

Εχει γινει σοφτ η νεα γεννα μου φαινεται.. 😛

Θυμαμαι που καναμε tape τα Pins στους core 2 duo για να clock-αρουν καλυτερα.

Ακομα πιο πισω χρησιμοποιουσαμε jumpers και μολυβια (athlon αγαπαη μου) πανω στις μητρικες για να ξεκλειδωνουμε το OC στην Mobo με τους Pentium. Και η φαση ειναι οτι δεν ειχαμε καν internet (η δεν ξεραμε που να) για να ψαξουμε την πληροφορια τι pin-ακια επρεπε να κανεις master-slave για fsb και πηγαιναμε ψαχτα οπου βρισκαμε.  😁

Φαίνεται ο παλιός  :P :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Άμα μιλήσεις με amd  είναι το πολύ μια εβδομάδα με το πήγαινε έλα και δεν πληρώνεις και τπτ. Γτ είχες κάνει 1 μήνα?

Καλα, μπες δες στο reddit και θα δεις ποσο κανει η διαδικασια... Εκτος αν δεχθει το καταστημα που αγορασθηκε να στον αλλαξει χωρις να περιμενει το RMA οι επιλογες ειναι:

 

1. AMD απευθειας. Ξεκιναει ανταλλαγη e-mail, φωτο κλπ. Επιβεβαιωνεται και σου λενε να στειλεις το πακετο σε μια διευθυνση. Μεχρι εκει εισαι 3-5 μερες. Μεχρι να φτασει εκει εισαι αλλες 5-10 εργασιμες να παραδοθει. Απο εκει και περα θελουν αλλες 1-3 μερες να διαπιστωσουν το προβλημα. Μετα αποστολη αντικαταστασης πισω που κανει αλλες 5-10 εργασιμες. Για μετρησε..

2. Καταστημα. Ουσιαστικα αν το καταστημα δεν δεχθει το προϊον ως DOA και σου δρομολογησει κατευθειαν αντικατασταση (δεδομενου του αν εχουν και stock δλδ) ακολουθειτε η παραπανω διαδικασια με ενδιαμεσο το καταστημα. Το οποιο σημαινει αλλες 3-5 εργασιμες παραπανω στην ολη φαση.

 

Αν κανω λαθος να με διορθωσει καποιος που εχει ο ιδιος εμπειρια, γιατι αυτο γνωριζω εγω προσωπικα.

25 λεπτά πριν, BlueBlood7 είπε

Δεν κατάλαβες. Δεν είναι τα 2 λεπτά υπόθεση. Είναι το ότι βάζεις χέρι σε ολοκαίνουργο προϊόν. Αν είναι δυνατόν. Τότε να τους αγοράζουμε μεταχειρισμένους να γλιτώνουμε και κανα φράγκο.

Ρε παιδια δεν ειπα οτι εχετε αδικο, εξηγω ομως οτι ουτε δυσκολο ειναι ουτε παθαινει κατι η CPU. Αν δεν νοιωθεις ανετα δεν το κανεις και πας RMA. Αν δεν θες να περιμενεις το κανεις και ξεμπερδευεις σε 2 λεπτα.

22 λεπτά πριν, Chief90 είπε

Φαίνεται ο παλιός  :P :P

αυτο ειναι ευγενικα "φαινεται ο γερος" 😒😛

btw εχουν σκασει παρομοια και στο reddit ηδη:

https://www.reddit.com/r/Amd/comments/ceks8u/ryzen_5_3600_bent_pin/

Επεξ/σία από Crus
  • Like 1
  • Confused 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...