Προς το περιεχόμενο

Ryzen 3000 series & x570/Β550/Α520 Μobos


akoinonitos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 ώρες πριν, panospc είπε

Απ' ότι βλέπω ο AMD_Robert προτείνει πλέον το Windows Balanced Plan ως προσωρινή λύση.

Λογικό. Πλέον δεν υπάρχει pc χωρίς πολύ σαβούρα στο παρασκήνιο. Msi mystic, icue ,razer synapse , ένα κάρο πράματα που ξυπνάνε  πυρήνες. Σπάνια πέφτει σε idle το cpu. Με το που σκοτώσεις όλα αυτά, οκ..1.030v

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Moderators
5 minutes ago, nikpoth said:

Λογικό. Πλέον δεν υπάρχει pc χωρίς πολύ σαβούρα στο παρασκήνιο. Msi mystic, icue ,razer synapse , ένα κάρο πράματα που ξυπνάνε  πυρήνες. Σπάνια πέφτει σε idle το cpu. Με το που σκοτώσεις όλα αυτά, οκ..1.030v

Προσωπικά τα απεχθάνομαι όλα αυτά. Εγκαθιστώ όσα λιγότερα μπορώ. Ή -το αγαπημένο μου-, εγκαθιστώ, ρυθμίζω και απεγκαθιστώ.

Γι' αυτό το λόγο έσκασα 150€ για aquaero και οθόνη, είναι MCU (microcontroller), το οποίο ρυθμίζεις και μετά λειτουργεί τελείως ανεξάρτητα από το υπόλοιπο PC, μόνο ρεύμα του "κλέβει". Για να μην έχω ούτε ανάγκη από OSD overlays και hwinfo. Άσε που όλος ο έλεγχος θα γίνεται πολύ καλύτερα και ομαλότερα με βάση τη θερμοκρασία νερού και όχι τη CPU, που ως γνωστόν έχει spikes σε όλα τα Ryzen.

Ιδανικά κλείνω και όλα τα launchers, ακόμα και το bluetooth όταν δεν το χρησιμοποιώ μόνο και μόνο για να μην βλέπω το εικονίδιό του κάτω. Και τέλος πάντων δεν έχω πρόβλημα να βλέπω 1.5v αν μας λέει η AMD ότι είναι έτσι σχεδιασμένο. Ούτως ή άλλως μέχρι να λήξει η εγγύηση θα έχω αλλάξει CPU πάλι...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Dennisbest είπε

Αν ξεφύγει από τα όρια ασφαλείας ναι. Αλλιώς για degradation κλπ. το ρεύμα και οι θερμοκρασίες κάνουν τη ζημιά.

Ναι οκ. Αλλά εδώ μιλάμε για 10 με 15 βαθμούς κάτω σε idle με το που βάλουμε windows balance από ryzen balance. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πραγματικά ποιος νοιάζεται αν το idle του είναι 40 ή 55? Και τα 2 είναι απολύτως safe...

Προσωπικά θα προτιμούσα το 55 αν είχε 15 φορές καλύτερη αποκρισιμότητα η CPU (1ms vs 15ms polling rate) και λειτουργούσε όπως είναι σχεδιασμένη να λειτουργεί.

Επεξ/σία από GeorgeMan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

@GeorgeMan Αλλά για κάποιο λόγο είναι πολύ. Εμένα ο 2600 είναι 35 σε idle με 28 ambient. Εντάξει έχω τη noctua όχι τη stock αλλά τόσο μεγάλη διαφορά;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι όμως σχεδιασμένο να λειτουργεί έτσι; γιατί βλέπω το ψάχνουν εκεί, στην amd για 1.000ν idle . Περιοδικά 1.4/1.45 λένε και φουλ load 1.2 /1.3

 Τέλος πάντων, ένα, δύο bios και ένας νέος chipset driver νομίζω θα ισορροπήσει τα πράγματα. Τα cpu είναι μια χαρά σε γενικές γραμμές. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δε νομίζω ότι για τις θερμοκρασίες φταίνε τα idle voltages πάντως. Πιο πολύ επειδή άλλαξε σχεδιασμό η CPU + μικρά dies των 7nm για πρόβλημα heat dissipation μου φαίνεται. Στο σχετικά σύντομο μέλλον θα πρέπει να βρουν κάτι άλλο να ψύχει και εσωτερικά το chip...

Επεξ/σία από GeorgeMan
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αρκετή συγκεντρωμένη θερμότητα ίσως, λόγω των μικρών dies και δεν κατανέμεται ομοιόμορφα στο IHS όπως είπε και ο @GeorgeMan οπότε και η ψήκτρα "υπολειτουργεί"..

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να ρωτησω κατι ρε παιδες εβαλα τον 3600 στην Tomahawk με windows 10 να παω στο σιτε της amd και να κατεβασω το chipset για τον 3600 και να το περασω η να αφησω αυτο που εβαλαν τα windows ????

Thanks .

Επεξ/σία από darkman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 minutes ago, darkman said:

Να ρωτησω κατι ρε παιδες εβαλα τον 3600 στην Tomahawk με windows 10 να παω στο σιτε της amd και να κατεβασω το chipset για τον 3600 και να το περασω η να αφησω αυτο που εβαλαν τα windows ????

Thanks .

Τσέκαρε αν σου έχει τα Ryzen power plan στα power settings. Είμαι σίγουρος πως βοηθάει πολύ ο chipset driver πάντως, διάβαζα στο reddit οτι έβλεπαν μεγάλες διαφορές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...