Προς το περιεχόμενο

Ryzen 3000 series & x570/Β550/Α520 Μobos


akoinonitos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Τους έστειλα ακύρωση και με πήραν τηλ να μου πουν ,ότι έχει έρθει και ότι θα μου τον στείλουν χωρίς χρέωση μεταφορικών και θα τον έχω αύριο. Τους λέω ευχαριστώ  αλλά ακυρώστε την.

Σκληρός :P

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, malakudi είπε

Τελικά πόσο έξω έπεσε το κατάστημα στη δέσμευσή του για 3 εργάσιμες;

3 μέρες

32 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Τους έστειλα ακύρωση και με πήραν τηλ να μου πουν ,ότι έχει έρθει και ότι θα μου τον στείλουν χωρίς χρέωση μεταφορικών και θα τον έχω αύριο. Τους λέω ευχαριστώ  αλλά ακυρώστε την.

Σκληρός

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, Dinos_12345 είπε

3 μέρες

3 μέρες αλλά με αβέβαιο το ποτέ θα παραλάβεις, άλλο να σου πει ξέρεις τι θα παραλάβεις σε 3 μέρες και άλλο να σου λέει σήμερα θα έρθει κάθε μέρα...

19 λεπτά πριν, Dinos_12345 είπε

3 μέρες

Σκληρός

Αφού είχα παραγγείλει από αλλού τι να κάνω να πάρω και δεύτερο 😃

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

3 μέρες αλλά με αβέβαιο το ποτέ θα παραλάβεις, άλλο να σου ξέρεις τι θα παραλάβεις σε 3 μέρες και άλλο να σου λέει σήμερα θα έρθει κάθε μέρα...

Αφού είχα παραγγείλει από αλλού τι να κάνω να πάρω και δεύτερο 😃

Εγώ επειδή είχα πειστεί ότι αυτή η ιστορία θα τραβούσε, έκανα χθες και παραγγελία από multicopter και πραγματικά λυπάμαι που θα τους ακυρώσω. Αν θέλει κανείς να πάει να πάρει, δίνω αριθμό παραγγελίας και τους παίρνω τηλέφωνο να τον μεταφέρουν. Παραλαβή από κατάστημα είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Τους έστειλα ακύρωση και με πήραν τηλ να μου πουν ,ότι έχει έρθει και ότι θα μου τον στείλουν χωρίς χρέωση μεταφορικών και θα τον έχω αύριο. Τους λέω ευχαριστώ  αλλά ακυρώστε την.

Θα τον πάρει ο @kostas_anes 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, Inler είπε

Λίγο έχεις κάπου χάνεις εγώ στα 3.7 βγάζω 4615 και 22934

Απο μνημη χανω αδερφουλη. Ειναι 3000mhz γιαυτο και η διαφορα μας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2η μερα συμβιωσης με φουλ amd συστημα.

Εβαλα 2η καρτα γραφικων πανω γιατι η vega απο κατασκευης ειναι βλαμμενη και με τους ανταπτορες δε τα παει καλα.

Εβαλα λοιπον μια 6850 ισα ισα να εχω τη 2η οθονη πανω.

Το bios δεν εχει επιλογη να επιλεξεις default gpu.Οποτε θεωρει σωστο να στειλει στη δευτερη καρτα σημα.Δηλαδη για ονομα του θεου,για να την εχω στη 2η υποδοχη σημαινει κατι αυτο!

Ξεπερναω τα θεματα με τους drivers που ναι μεν η καρτα δουλευει αλλα δε τη δειχνουν πουθενα και ειναι ενας αχταρμας μεσα στα windows.Δειχνει ως μονιτορ 1 τη δευτερη οθονη ασχετα που η αλλη ειναι η κυρια.

Για καποιο λογο οταν ανοιγεις τον υπολογιστη κοβει στις usb το ρευμα με αποτελεσμα επειδη εχω rgb πληκτρολογιο και ενα χειριστηριο logitech ,κανουν reset τα χρωματα στο πληκτρολογιο και στο χειριστηριο ανοιγει ο ανεμιστηρας που εχει.

Εβαλα τη corsair ψυκτρα.Μια Α50 ειναι ,οχι κατι ιδιαιτερο.Βελτιωθηκε η κατασταση αλλα οι θερμοκρασιες μου φαινονται ακομα ασχημες.

Δε γινεται με 75 watt στο package να βαραω στου cpu z stress test 72 βαθμους και με τον 4690(delidded μεν) να πιανει με το ζορι 90 στο prime με 190 watt load.

Σε idle το 50αρι ειναι ανετο εννοιεται.Και λογικο οταν τραβαει 30 watt στο καθισιο.Ο 4690 ηταν στο μισο.

Τοσο χαλια ειναι και σε εσας ρε παιδια?Εχουν γενικα πολυ δουλεια ακομα....

Μεσω του ups βλεπω σε idle +50watt καταναλωση.Ειναι και η 6850 βεβαια αντι για την igpu του 4690 αλλα δε νομιζω να ειναι ολα απο αυτην.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Τα +50 που βλέπεις είναι όλα από τη GPU, οι σειρές πριν την 7 είχαν τραγική idle κατανάλωση. Γενικά τα έχεις κάνει λίγο σκ@τ@ με τις GPU 😅

Γενικά λέω να αποφύγουμε να αναμείξουμε εδώ Vega ή άλλες GPU, εσύ τι λες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Dantε είπε

2η μερα συμβιωσης με φουλ amd συστημα.

Εβαλα 2η καρτα γραφικων πανω γιατι η vega απο κατασκευης ειναι βλαμμενη και με τους ανταπτορες δε τα παει καλα.

Εβαλα λοιπον μια 6850 ισα ισα να εχω τη 2η οθονη πανω.

Το bios δεν εχει επιλογη να επιλεξεις default gpu.Οποτε θεωρει σωστο να στειλει στη δευτερη καρτα σημα.Δηλαδη για ονομα του θεου,για να την εχω στη 2η υποδοχη σημαινει κατι αυτο!

Ξεπερναω τα θεματα με τους drivers που ναι μεν η καρτα δουλευει αλλα δε τη δειχνουν πουθενα και ειναι ενας αχταρμας μεσα στα windows.Δειχνει ως μονιτορ 1 τη δευτερη οθονη ασχετα που η αλλη ειναι η κυρια.

Για καποιο λογο οταν ανοιγεις τον υπολογιστη κοβει στις usb το ρευμα με αποτελεσμα επειδη εχω rgb πληκτρολογιο και ενα χειριστηριο logitech ,κανουν reset τα χρωματα στο πληκτρολογιο και στο χειριστηριο ανοιγει ο ανεμιστηρας που εχει.

Εβαλα τη corsair ψυκτρα.Μια Α50 ειναι ,οχι κατι ιδιαιτερο.Βελτιωθηκε η κατασταση αλλα οι θερμοκρασιες μου φαινονται ακομα ασχημες.

Δε γινεται με 75 watt στο package να βαραω στου cpu z stress test 72 βαθμους και με τον 4690(delidded μεν) να πιανει με το ζορι 90 στο prime με 190 watt load.

Σε idle το 50αρι ειναι ανετο εννοιεται.Και λογικο οταν τραβαει 30 watt στο καθισιο.Ο 4690 ηταν στο μισο.

Τοσο χαλια ειναι και σε εσας ρε παιδια?Εχουν γενικα πολυ δουλεια ακομα....

Μεσω του ups βλεπω σε idle +50watt καταναλωση.Ειναι και η 6850 βεβαια αντι για την igpu του 4690 αλλα δε νομιζω να ειναι ολα απο αυτην.

Φιλε εγω το εγραψα πριν λιγες μερες εδω, εχω ρυζακι 1600 αλλα μαυτα που βλεπω μεχει ξενερωσει η φαση και ενω ημουν ετοιμος για 3700x, ειμαι ακριβως 50-50 για 9700κ. Σοβαρα ομως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, GeorgeMan είπε

Τα +50 που βλέπεις είναι όλα από τη GPU, οι σειρές πριν την 7 είχαν τραγική idle κατανάλωση. Γενικά τα έχεις κάνει λίγο σκ@τ@ με τις GPU 😅

Γενικά λέω να αποφύγουμε να αναμείξουμε εδώ Vega ή άλλες GPU, εσύ τι λες;

Οπως και να χει και με τις θερμοκρασιες κατι παιζει.

Η ισως φταιει που ειναι καλοκαιρι αλλα εδω βλεπω με τη στοκ ψυκτρα να του παιζει σε prime στους 72 βαθμους

https://www.guru3d.com/articles_pages/amd_ryzen_5_3600x_review,7.html

Θα τρεξω ενα απο περιεργεια να δω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
2 minutes ago, Dantε said:

Οπως και να χει και με τις θερμοκρασιες κατι παιζει.

Η ισως φταιει που ειναι καλοκαιρι αλλα εδω βλεπω με τη στοκ ψυκτρα να του παιζει σε prime στους 72 βαθμους

https://www.guru3d.com/articles_pages/amd_ryzen_5_3600x_review,7.html

Θα τρεξω ενα απο περιεργεια να δω...

Είπαμε, είναι τσιμπημένες οι θερμοκρασίες για διάφορους λόγους.

7nm πιο μικρά τσιπάκια πιο μικρό εύρος για διάχυση θερμότητας, μεγάλες τάσεις σε idle, πιο τσιτωμένος αλγόριθμος PB2, καλοκαίρι...
Είναι όλα μαζί από λίγο.

Όχι όμως και η κατανάλωση, μέσες άκρες στα ίδια επίπεδα με τους παλιούς είναι. Εκτός ίσως του 12πύρηνου τέρατος γιατί δεν υπήρχε παλιός 12 core...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, Dantε είπε

Δε γινεται με 75 watt στο package να βαραω στου cpu z stress test 72 βαθμους και με τον 4690(delidded μεν) να πιανει με το ζορι 90 στο prime με 190 watt load.

Σκεψου οτι τα 75W ειναι σε μια πολυ μικρη επιφανεια σε σχεση με την αρκετα μεγαλυτερη του 4690 που τραβαγε 190 ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα σεναρια για τα μεχρι ως ωρας θεματα πρεπει να ειναι καπως ετσι:

 

1. Τα reporting tools δεν διαβαζουν ακομα σωστα τα ρευματα και τις θερμοκρασιες των νεων ryzen. Το οτι παιρνει π.χ. ενας/δυο πυρηνες 1.4v σε idle και οι  υπολοιποι 6 καθονται, δεν σημαινει οτι ολο το package λαμβανει 1.4v. Επισης δεν γνωριζουμε αν οι σενσορες θερμοκρασιας μετρανε το max σε tctl/tdie, το package κλπ και μπορει να κανει reporting το tool την υψηλοτερη καταγεγραμμενη θερμοκρασια στον επεξεργαστη και οχι την πραγματικη average.

2. Οι bios δεν ειναι ακομα optimized και δινουν περισσοτερο ρευμα απο οτι χρειαζεται, αρα και εχουμε και υψηλοτερη απαγωγη θερμοκρασιας. Αυτο μαλλον ειναι και δεδομενο πλεον, καθοτι απο οτι φαινεται ηδη εκαναν οι περισσοτεροι AIB pull το AGESA 1.0.0.3AB που φαινεται να ειναι τρομερα bugg-αρισμενο.

3. Τα 7 νανομετρα της TSMC ειναι leaky (η τουλαχιστον οι πρωτες παρτιδες της) και χρειαζονται περισσοτερο ρευμα με συνεπεια υψηλοτερη καταναλωση σε idle και θερμοκρασιες.

 

Οι περισσοτεροι χρηστες που εχουν θεματα ως τωρα παντως συνηθως εχουν αχοιχτο το auto oc & PBO, το οποιο μαλλον επιβεβαιωνει το δευτερο σεναριο περισσοτερο.

Πολλες απο τις περιπτωσεις βλεπουμε οτι ακομα και το power plan των Windows εχει επηρρεασει αρκετα με συνεπεια να ξεκινησαμε να λεμε χρησιμοποιειτε το Ryzen Balanced και φτασαμε να λεμε Windows Balanced. Αυτο ειναι θεμα optimization και φτιαχνει.

Αυτο που δεν φτιαχνει ειναι το τριτο σεναριο και ειναι αυτο που φοβομαστε οι περισσοτεροι... Παντως ο πρωτος 1600 που αγορασα 10 μερες μετα το launch ηταν τραγικος και ηθελε 1.4v για να clock-αρει στα 3.8Ghz all core ενω και ο IMC του ηταν για το πεος. Ο δευτερος που αγορασα για το HTPC, μπορει και 4.0Ghz με 1.425v και τα 3.8Ghz τα εχω πλεον με 1.2975v. Για να μην μιλησω για τον IMC του που μου επιτρεπει με 1.38v να εχω τις Hynix MFR (το χειροτερο Bin μνημων) στα 3200 με 16-16-16-30-56.

Θελω να πω πως ναι μεν το leaky κομματι μπορει να μην φτιαξει, αλλα σιγουρα τα επομενα batches θα ειναι καλυτερα και μην εκπλαγειτε αν φτασουμε σε 6 μηνες να βλεπουμε 3800x-3900x να χτυπανε 4.5Ghz all core με 1.35v-1.4v.

Επεξ/σία από Crus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Crus είπε

Τα σεναρια για τα μεχρι ως ωρας θεματα πρεπει να ειναι καπως ετσι:

1. Τα reporting tools δεν διαβαζουν ακομα σωστα τα ρευματα και τις θερμοκρασιες των νεων ryzen. Το οτι παιρνει π.χ. ενας/δυο πυρηνες 1.4v σε idle και οι  υπολοιποι 6 καθονται, δεν σημαινει οτι ολο το package λαμβανει 1.4v. Επισης δεν γνωριζουμε αν οι σενσορες θερμοκρασιας μετρανε το max σε tctl/tdie, το package κλπ και μπορει να κανει reporting το tool την υψηλοτερη καταγεγραμμενη θερμοκρασια στον επεξεργαστη και οχι την πραγματικη average.

2. Οι bios δεν ειναι ακομα optimized και δινουν περισσοτερο ρευμα απο οτι χρειαζεται, αρα και εχουμε και υψηλοτερη απαγωγη θερμοκρασιας. Αυτο μαλλον ειναι και δεδομενο πλεον, καθοτι απο οτι φαινεται ηδη εκαναν οι περισσοτεροι AIB pull το AGESA 1.0.0.3AB που φαινεται να ειναι τρομερα bugg-αρισμενο.

3. Τα 7 νανομετρα της TSMC ειναι leaky (η τουλαχιστον οι πρωτες παρτιδες της) και χρειαζονται περισσοτερο ρευμα με συνεπεια υψηλοτερη καταναλωση σε idle και θερμοκρασιες.

Οι περισσοτεροι χρηστες που εχουν θεματα ως τωρα παντως συνηθως εχουν αχοιχτο το auto oc & PBO, το οποιο μαλλον επιβεβαιωνει το δευτερο σεναριο περισσοτερο.

Πολλες απο τις περιπτωσεις βλεπουμε οτι ακομα και το power plan των Windows εχει επηρρεασει αρκετα με συνεπεια να ξεκινησαμε να λεμε χρησιμοποιειτε το Ryzen Balanced και φτασαμε να λεμε Windows Balanced. Αυτο ειναι θεμα optimization και φτιαχνει.

Αυτο που δεν φτιαχνει ειναι το τριτο σεναριο και ειναι αυτο που φοβομαστε οι περισσοτεροι... Παντως ο πρωτος 1600 που αγορασα 10 μερες μετα το launch ηταν τραγικος και ηθελε 1.4v για να clock-αρει στα 3.8Ghz all core ενω και ο IMC του ηταν για το πεος. Ο δευτερος που αγορασα για το HTPC, μπορει και 4.0Ghz με 1.425v και τα 3.8Ghz τα εχω πλεον με 1.2975v. Για να μην μιλησω για τον IMC του που μου επιτρεπει με 1.38v να εχω τις Hynix MFR (το χειροτερο Bin μνημων) στα 3200 με 16-16-16-30-56.

Θελω να πω πως ναι μεν το leaky κομματι μπορει να μην φτιαξει, αλλα σιγουρα τα επομενα batches θα ειναι καλυτερα και μην εκπλαγειτε αν φτασουμε σε 6 μηνες να βλεπουμε 3800x-3900x να χτυπανε 4.5Ghz all core με 1.35v-1.4v.

Eμενα παντως ο πρωτος 1400 πυο αγορασα ηταν σαπιδι, ο δευτερος παλι σαπιδι και ο τριτος λιγο καλυτερο σαπιδι :P

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

3800X 4.475GHz OC @1.38v

Ενδιαφερον και αλλαζει καπως την εικονα μου για τους 3800Χ, αν δινουν 150-200Mhz all core παραπανω απο τον 3700X.

Επιβεβαιωνει πως το Auto OC & PBO ειναι σπασμενα τελειως.

Επιβεβαιωνει πως οι Bios ειναι οτι να ναι και εχει καλυτερα αποτελεσματα με την προηγουμενη αντι της τελευταιας revised.

Επιβεβαιωνει πως ενας 3800Χ που δουλευει σωστα, κοντραρει στα ισια τους 9900κ.

Φαινεται πως ακομα δεν βλεπουμε ολο το performance των νεων ρυζιων, χανεται απο εδω και απο εκει 5-10% αποδοσης λογω προβληματων.

 

10 λεπτά πριν, kostas_anes είπε

Eμενα παντως ο πρωτος 1400 πυο αγορασα ηταν σαπιδι, ο δευτερος παλι σαπιδι και ο τριτος λιγο καλυτερο σαπιδι :P

Aδερφε, Ryzen 1400 στα 3.9Ghz δεν ειναι σαπιδι ειναι borderline golden sample.

Ξεχνας μαλλον οτι ο επεργαστης σου ειναι stock σε 3.4Ghz all core boost και τα 3.9Ghz ειναι +500Ghz που ειναι εξαιρετικο overclock για Ryzen. Τι περιμενες δλδ περισσοτερο, 4.0Ghz στα 1.2V??? Θα μας τρελανετε μερικοι..

Επεξ/σία από Crus
  • Like 4
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...