Προς το περιεχόμενο

Ryzen 3000 series & x570/Β550/Α520 Μobos


akoinonitos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, adtakhs είπε

Είτε 100mhz επάνω είτε 100mhz κάτω, το γεγονός είναι πως τα τσιράκια είναι καλά και αποδοτικά.

Οπότε μικρό το κακό.

Το θέμα για εμένα δεν ειναι αυτο ,ειναι οι θερμοκρασιες και πως θα δουλευουν οι ανεμιστηρες στο case που παραπονουνται πολοι χρηστες.  .Βεβαια αυτο το ρυθμιζεις αλλα δεν θα μου αρεσε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, soctap είπε

Το θέμα για εμένα δεν ειναι αυτο ,ειναι οι θερμοκρασιες και πως θα δουλευουν οι ανεμιστηρες στο case που παραπονουνται πολοι χρηστες.  .Βεβαια αυτο το ρυθμιζεις αλλα δεν θα μου αρεσε.

Όποιος ήθελε αθόρυβο σύστημα, ανέκαθεν επαιρνε μια γοραρα after market ψυκτρα. 

Εγώ σε όλα τα συστήματα μου με αέρα χρησιμοποιούσα το θηρίο Scythe Mugen 2100 με 2 ανεμιστήρες και δεν άκουγα τίποτα.

Ακόμα και στα πιο ενεργό όταν συστήματα.

Επεξ/σία από adtakhs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, adtakhs είπε

Όποιος ήθελε αθόρυβο σύστημα, ανέκαθεν επαιρνε μια γοραρα after market ψυκτρα. 

Εγώ σε όλα τα συστήματα μου με αέρα χρησιμοποιούσα το θηρίο Scythe Mugen 2100 με 2 ανεμιστήρες και δεν άκουγα τίποτα.

Ακόμα και στα πιο ενεργό όταν συστήματα.

Εχω υδροψυξη απο EK και Noctua fans .Aλλα αυτό δεν σημαίνει τίποτα .Στο gaming ok να έχεις θόρυβο απο τα fan του ψυγειου άλλα να εχεις και οταν κουνας το ποντικι...χαχα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οποιος εχει καταλληλη μητρικη, ας δοκιμασει λιγο BCLK OC με τον 3rd gen του. Σε εμενα φαινεται να μην δουλευει καν και δεν ξερω αν ειναι θεμα BIOS της μητρικης μου η γενικοτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως για το θεμα του ανεμιστηρα,εμενα εχει επιλογη για το delay μεχρι να δωσει στροφες και απλα το πηγα απο 0,1 σε 0,2.Σα να βελτιωθηκε λιγο η κατασταση.

Τωρα για θερμοκρασιες κτλ  και μενα στην αρχη μου ειχαν φανει περιεργες αλλα εφοσον ετσι λειτουργει,πλεον δε τις κοιταω καν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Dantε είπε

Παντως για το θεμα του ανεμιστηρα,εμενα εχει επιλογη για το delay μεχρι να δωσει στροφες και απλα το πηγα απο 0,1 σε 0,2.Σα να βελτιωθηκε λιγο η κατασταση.

Τωρα για θερμοκρασιες κτλ  και μενα στην αρχη μου ειχαν φανει περιεργες αλλα εφοσον ετσι λειτουργει,πλεον δε τις κοιταω καν.

Δεν βελτιωθηκε για εσενα η κατασταση με τους τελευταιους chipset drivers;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, soctap είπε

Δεν βελτιωθηκε για εσενα η κατασταση με τους τελευταιους chipset drivers;

Διακοπαρω. Μεχρι να γυρισω στο πισι θα εχουν βγει αλλα 5 bios και 7 chipset drivers :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kostas_anes είπε

Οποιος εχει καταλληλη μητρικη, ας δοκιμασει λιγο BCLK OC με τον 3rd gen του. Σε εμενα φαινεται να μην δουλευει καν και δεν ξερω αν ειναι θεμα BIOS της μητρικης μου η γενικοτερα.

μεχρι 100.4 σε εμενα παραπανω δεν ποσταρει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

μεχρι 100.4 σε εμενα παραπανω δεν ποσταρει

Eμενα και στα 2000 να το πηγαινα θα ποσταρε, αλλα δεν το κανει apply :P
Και οτι ειχα χαρει ξερω γω, πως να πιασουμε 4.5Ghz boost..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, kostas_anes είπε

Eμενα και στα 2000 να το πηγαινα θα ποσταρε, αλλα δεν το κανει apply :P
Και οτι ειχα χαρει ξερω γω, πως να πιασουμε 4.5Ghz boost..

Σε καποιους με ch7 δουλευει

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Dantε είπε

Διακοπαρω. Μεχρι να γυρισω στο πισι θα εχουν βγει αλλα 5 bios και 7 chipset drivers :P

Εκδρομουλα με τα ποδια εως Νοτιο Κινα :P ?
Απο το στομα σου και στου θεου τ' αυτι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, soctap είπε

Εχω υδροψυξη απο EK και Noctua fans .Aλλα αυτό δεν σημαίνει τίποτα .Στο gaming ok να έχεις θόρυβο απο τα fan του ψυγειου άλλα να εχεις και οταν κουνας το ποντικι...χαχα

Για τα ramps θα σου προτεινα απλα να βαλεις delay, γιατι δεν εχει και πολυ νοημα απο μερικα spikes να ραμπαρουν η βαλε καλυτερα οχι απο το cpu αλλα απο t-sensor στο ψυγειο η καποιο mix, cpu/tsensor, να εισαι σιγουρος δλδ οτι οντως ζεσταθηκε και το ψυγειο και θελεις να ραμπαρουν τα φανς, αλλιως τσαμπα ραμπαρουν.

Ειναι αποριας αξιο πως γινετε να βλεπεις απλα ενα video youtube και να εχεις 46 βαθμους με μολις ''5w'' καταναλωση.

idle.jpg.d4672c2ec5b47d472f8dbf6b10bda5d4.jpg

Και σε video encoding με υψηλο usage + avx στο base, να εισαι επισης στους 46 βαθμους αλλα με 25w καταναλωση (και χαμηλοτερη θερμοκρασια στα vrm).

workbase.png.7fdbc9d188ffd3b5d9f44c0415e6c296.png

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, Razor333 είπε

Για τα ramps θα σου προτεινα απλα να βαλεις delay, γιατι δεν εχει και πολυ νοημα απο μερικα spikes να ραμπαρουν η βαλε καλυτερα οχι απο το cpu αλλα απο t-sensor στο ψυγειο η καποιο mix, cpu/tsensor, να εισαι σιγουρος δλδ οτι οντως ζεσταθηκε και το ψυγειο και θελεις να ραμπαρουν τα φανς, αλλιως τσαμπα ραμπαρουν.

Ειναι αποριας αξιο πως γινετε να βλεπεις απλα ενα video youtube και να εχεις 46 βαθμους με μολις ''5w'' καταναλωση.

idle.jpg.d4672c2ec5b47d472f8dbf6b10bda5d4.jpg

Και σε video encoding με υψηλο usage + avx στο base, να εισαι επισης στους 46 βαθμους αλλα με 25w καταναλωση (και χαμηλοτερη θερμοκρασια στα vrm).

workbase.png.7fdbc9d188ffd3b5d9f44c0415e6c296.png

Τι γίνεται λοιπόν; Διαφορετικές συμπεριφορές απο χρήστη σε χρήστη. Στο reddit σκουζουν ...ακόμα πολλοί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, soctap είπε

Τι γίνεται λοιπόν; Διαφορετικές συμπεριφορές απο χρήστη σε χρήστη. Στο reddit σκουζουν ...ακόμα πολλοί.

Στο Reddit σκούζουν γενικά

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
42 λεπτά πριν, Razor333 είπε

Για τα ramps θα σου προτεινα απλα να βαλεις delay, γιατι δεν εχει και πολυ νοημα απο μερικα spikes να ραμπαρουν η βαλε καλυτερα οχι απο το cpu αλλα απο t-sensor στο ψυγειο η καποιο mix, cpu/tsensor, να εισαι σιγουρος δλδ οτι οντως ζεσταθηκε και το ψυγειο και θελεις να ραμπαρουν τα φανς, αλλιως τσαμπα ραμπαρουν.

Ειναι αποριας αξιο πως γινετε να βλεπεις απλα ενα video youtube και να εχεις 46 βαθμους με μολις ''5w'' καταναλωση.

idle.jpg.d4672c2ec5b47d472f8dbf6b10bda5d4.jpg

Και σε video encoding με υψηλο usage + avx στο base, να εισαι επισης στους 46 βαθμους αλλα με 25w καταναλωση (και χαμηλοτερη θερμοκρασια στα vrm).

workbase.png.7fdbc9d188ffd3b5d9f44c0415e6c296.png

Στην μια περίπτωση έχεις 1.5v και στην δεύτερη 1v. Το cores είναι τόσο κοντά που βράζουν το ένα το αλλο

 

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...