Προς το περιεχόμενο

Ryzen 3000 series & x570/Β550/Α520 Μobos


akoinonitos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το MSRP (Manufacturer's Suggested Retail Price) είναι η συνιστώμενη τιμή λιανικής πώλησης. Περιλαμβάνει το κέρδος του κατασκευαστή και ένα λογικό, σύμφωνα με τον κατασκευαστή, κέρδος για τον έμπορο λιανικής. Δεν περιλαμβάνει φόρο πώλησης (sales tax) ή φόρο προστιθέμενης αξίας (VAT) γιατί α. στις ΗΠΑ δεν έχουν παντού sales tax και στην Ευρώπη δεν είναι ο VAT κοινός.

Ο έμπορος μπορεί να πωλήσει και παραπάνω από MSRP αν θεωρεί ότι μπορεί λόγω προσφοράς - ζήτησης (βλέπε τιμές GPU στην εποχή mining) και παρακάτω αν θεωρεί ότι μπορεί να δουλέψει με μικρότερο ποσοστό κέρδους.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Coppermine είπε

Ρyzen 9 3900 msrp 499$, σημερινή ισοτιμία 1$=0,90€

Αρα 499$ αντιστοιχούν σε 449€, όπου 449€  * 24% ΦΠΑ =543,29€ εαν υπολογίσουμε στην τιμή και ένα ελάχιστο κέρδος 5% τότε η τιμή ανεβαίνει στα 570€, και δεν ξέρω τι άλλο μπορεί να την επιβαρύνει μεταφορικά κλπ........

ο ryzen 3600 που πωλείται στα 205€ στην Γερμανία πως γίνεται ;;;;;

H rx 5700 στα 345€;;;

σε έδωσα 2 παραδείγματα Καινούργιου προϊόντος 

 

Επεξ/σία από SPANK
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Ryzenlake είπε

Moνο αμα συνδεσεις τα fans πανω στη mobo που δεν εχει νοημα για μενα. Εγω τα συνδεσα ολα πανω στο AIO, την ΑΙΟ σε usb και ετσι την διαβαζει το icue και την ρυθμιζεις. H115i platinum εχω

Το θέμα είναι να μην έχω ανοιχτό στο background το icue. Aν συνδέσεις το pump στο cpu header και ελέγχεις τα φαν και header μέσω icue μπορείς να ρυθμίσεις τα curves με βάση τη θερμοκρασία του υγρού. Αν βάλεις το pump στο pump header της μητρικής θα έχεις την αντλία μόνιμα στο 100% και τα fan στο cpu header θα ελέγχει το bios τα fans με βάση τη θερμοκρασία της cpu. Εγώ αυτό έχω καταλάβει. Δεν την έχω ανοίξει ακόμα την AIO καλή είναι ; 

Ελπίζω να βγουν κι άλλοι drivers στο μέλλον που να κάνουν ομαλότερη την idle λειτουργία των Ryzen 3000. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, dem είπε

Το θέμα είναι να μην έχω ανοιχτό στο background το icue. Aν συνδέσεις το pump στο cpu header και ελέγχεις τα φαν και header μέσω icue μπορείς να ρυθμίσεις τα curves με βάση τη θερμοκρασία του υγρού. Αν βάλεις το pump στο pump header της μητρικής θα έχεις την αντλία μόνιμα στο 100% και τα fan στο cpu header θα ελέγχει το bios τα fans με βάση τη θερμοκρασία της cpu. Εγώ αυτό έχω καταλάβει. Δεν την έχω ανοίξει ακόμα την AIO καλή είναι ; 

Ελπίζω να βγουν κι άλλοι drivers στο μέλλον που να κάνουν ομαλότερη την idle λειτουργία των Ryzen 3000. 

Δεν έχουμε την ίδια, εγώ εχω την platinum, η οποιά γενικά είναι μάπα, προβλήματα firmware εδώ και μήνες.

Υπάρχει τρόπος να ρυθμίσεις τα settings που θές και να απενεργοποιήσεις το icue και τα services που τρέχουν. Κάπου στο forum της corsair υπάρχει οδηγός. Πάντως δεν βλέπω το λόγο, 0.2% cpu usage τρώει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

https://www.caseking.de/en/amd-ryzen-5-3600-3-6-ghz-matisse-socket-am4-boxed-hpam-168.html 210€

ryzen 5 3600

msrp 200$ aka 180€ με 19% ΦΠΑ 214€.....με 24% 248€....to msrp δεν είναι δεσμευτικό φυσικά και κάθε επιχείρηση μπορεί να πουλήσει και χαμηλότερα αν έμπαινες στον κόπο να διαβάσεις τα λινκ που παρέθεσα... για λόγους δικούς της....ανταγωνισμό κλπ.....τα νούμερα είναι αυτά

 

Επεξ/σία από SPANK
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Ryzenlake είπε

Δεν έχουμε την ίδια, εγώ εχω την platinum, η οποιά γενικά είναι μάπα, προβλήματα firmware εδώ και μήνες.

Υπάρχει τρόπος να ρυθμίσεις τα settings που θές και να απενεργοποιήσεις το icue και τα services που τρέχουν. Κάπου στο forum της corsair υπάρχει οδηγός. Πάντως δεν βλέπω το λόγο, 0.2% cpu usage τρώει

Το icue εγώ το κλείνω τελείως, μου τρώει παραπάνω από 0,2%, σχεδόν 2% θα έλεγα σε κάποια benchmarks. Το corsair service ειδικά τρώει το πιο πολύ, όχι τόσο το ίδιο το icue. Το corsair service έχει νόημα αν θες να ορίσεις fan curve με είσοδο όχι τη θερμοκρασία νερού αλλά κάποιο άλλο εξωτερικό σένσορα. Αλλιώς δε το χρειάζεσαι. Εμένα με καλύπτει το fan curve με βάση τη θερμοκρασία νερού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, patsakos. D είπε

ο ryzen 3600 που πωλείται στα 205€ στην Γερμανία πως γίνεται ;;;;;

H rx 5700 στα 345€;;;

σε έδωσα 2 παραδείγματα Καινούργιου προϊόντος 

Αφου τα μισα αν οχι ολα τα μαγαζακια παιρνουν απο mindfactory.de πρεπει με την μια να βαλουν αλλο 5% φπα, να βαλουν και ενα μικρο κερδος φτασαμε στο νουμερο που βλεπεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Razor333 είπε

Αφου τα μισα αν οχι ολα τα μαγαζακια παιρνουν απο mindfactory.de πρεπει με την μια να βαλουν αλλο 5% φπα, να βαλουν και ενα μικρο κερδος φτασαμε στο νουμερο που βλεπεις.

Έτσι και αλλιώς στη τσέπη τους θα πάει, σε 2 χρόνια θα ανοίξουν άλλο μανιταρομάγαζο με νέα επωνυμία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν φαινεται τελικα η Wraith Prism να αξιζει και πολλα περαν του rgb(και το οτι ειναι καλυτερη απο την σαπια ψυκτρα της intel).

Αυτη η Snowman ψυκτρα κοστιζει μολις 16δολλαρια παρακαλω,αρα μιλαμε για τα μισα χρηματα

 

565508388_Cooler2.jpg.fa64d429d9d3331ba3c281e7596cc8f5.jpg945882176_Cooler1.jpg.ca9d2064c3fec7cd9f2d813c934086e6.jpg

Επεξ/σία από Fulgore
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Coppermine είπε

https://www.caseking.de/en/amd-ryzen-5-3600-3-6-ghz-matisse-socket-am4-boxed-hpam-168.html 210€

ryzen 5 3600

msrp 200$ aka 180€ με 19% ΦΠΑ 214€.....με 24% 248€....to msrp δεν είναι δεσμευτικό φυσικά και κάθε επιχείρηση μπορεί να πουλήσει και χαμηλότερα αν έμπαινες στον κόπο να διαβάσεις τα λινκ που παρέθεσα... για λόγους δικούς της....ανταγωνισμό κλπ.....τα νούμερα είναι αυτά

Χαχαχαααχα 

Δεν πάει έτσι το πράγμα αν θελεις να επιμένεις δεν με ενδιαφέρει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, patsakos. D είπε

Χαχαχαααχα 

Δεν πάει έτσι το πράγμα αν θελεις να επιμένεις δεν με ενδιαφέρει 

Έτσι πάει αλλά αν θες να πιστεύεις αυτό που πιστεύεις, εντάξει, έχεις δίκιο.

Spoiler

Not

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις έβαλα τον 3700Χ πάνω. Πέρασα το τελευταίο ΒΙΟS της ASUS και πέρασα τον τελευταίο chipset. Πρώτον πάνω να τρέξω μνήμες 3200 και μου πετάει C5 σφάλμα. Έτρεξα Cinebench με max θερμοκρασία 75 βαθμούς με αρκετή ζέστη στο δωμάτιο. Μax single clock σε cinebench 4391 Mhz. Αλλά...

 

Αλλά ενώ η συχνότητα πέφτει, το Voltage είναι καρφωμένο με 1.4+ 

 

Καμιά συμβουλή; 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...