Προς το περιεχόμενο

Ryzen 3000 series & x570/Β550/Α520 Μobos


akoinonitos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

44 λεπτά πριν, enable_your_mind είπε

Ο ηρωικος 1600  που ειχα πριν παρω τον 3700x  πλεον πηγε για 2o pc  για τα παιδια οποτε του εβαλα και την aorus b450m  που ειχα  , και αγορασα την  MPG X570 GAMING EDGE WIFI που ειχε δωρο και το συγκεκριμενο κουτι https://www.msi.com/PC-component/MAG-VAMPIRIC-010 .

Με το τελευταιο bios που ειχε  η MSI στο σαιτ της ( που ειναι 2 agesa πισω  σε σχεση με το ABB ) ειχα κατι 42+ βαθμους σε Idle . Tους εστειλα μυνημα και τους επρηξα ποτε θα εχουν το τελευταιο  και μου εστειλαν ενα beta  bios  που ανεφεραν οτι ειναι κοντα στο κανονικο που θα βγαλουν και πλεον ειμαι με 33-35 βαθμους και PPT,-TDC-EDC ρυθμισμενα στο motherboard απο default... και μνημες στα 3800 με 16-16-16-36  στα 1.4 V.

image.png.09365683205355b3168a17e6a7bc47e9.png

Aπο ποιο κατάστημα την πηρες την μητρικη? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Aπο ποιο κατάστημα την πηρες την μητρικη? 

https://www.alza.cz/EN/msi-mpg-x570-gaming-edge-wifi-d5624100.htm

 

Με διαφορα απο τα καλυτερα καταστηματα ever  εδω στην Τσεχια και γενικα Ευρωπη σαν αλυσιδα

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, akoinonitos είπε

Ωραιος ,εγω πανω από 100.3 τρωω ακυρο ,με asynchronous mode εισαι?

Ιδια συχνοτητα ειναι το fabric με τις ram, δεν εχει καποιο hit στο latency, βελτιωνεται και λιγο απο την επιπλεον συχνοτητα.

Οταν λες ακυρο σου γυρναει στο base η κρασαρει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Razor333 είπε

Ιδια συχνοτητα ειναι το fabric με τις ram, δεν εχει καποιο hit στο latency, βελτιωνεται και λιγο απο την επιπλεον συχνοτητα.

Οταν λες ακυρο σου γυρναει στο base η κρασαρει;

για το bus clock λεω αν το εχεις σε ansychronous mode ,στην ch7 υπηρχε η επιλογή ,φανταζομαι θα υπαρχει και ch6. Xανει το δισκο και σκαει blue screen όταν παει να φορτωσει τα windows

39 λεπτά πριν, enable_your_mind είπε

https://www.alza.cz/EN/msi-mpg-x570-gaming-edge-wifi-d5624100.htm

Με διαφορα απο τα καλυτερα καταστηματα ever  εδω στην Τσεχια και γενικα Ευρωπη σαν αλυσιδα

βλεπω σχεδόν σε ολες τις μητρικες εχει και καποιο δωρο ,αυτά είναι όχι σαν το ελλαντα που δεν σου δινουν ουτε διαφημιστικο στυλο… 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

για το bus clock λεω αν το εχεις σε ansychronous mode ,στην ch7 υπηρχε η επιλογή ,φανταζομαι θα υπαρχει και ch6. Xανει το δισκο και σκαει blue screen όταν παει να φορτωσει τα windows

Το eclk mode δεν υπαρχει, ισως να υπηρχε στο αρχικο bios με το agesa 1.0.0.2, στα επομενα bios ξυλωσανε πολλα.

Μαλλον ο ssd μου ειναι πιο ανεκτικος, μεχρι 101.8 εχει μπει windows, αλλα το boost δουλευει μεχρι 101, μετα γυρναει μονιμα στα 3600.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

για το bus clock λεω αν το εχεις σε ansychronous mode ,στην ch7 υπηρχε η επιλογή ,φανταζομαι θα υπαρχει και ch6. Xανει το δισκο και σκαει blue screen όταν παει να φορτωσει τα windows

βλεπω σχεδόν σε ολες τις μητρικες εχει και καποιο δωρο ,αυτά είναι όχι σαν το ελλαντα που δεν σου δινουν ουτε διαφημιστικο στυλο… 

Γενικα δεν υπαρχουν.. Λειτουργουν αργιες και κυριακες κανονικα και πολλες φορες αν παραγγειλεις κατι πριν τις 10-11 το πρωι το περνεις παραλαβη απο το καταστημα που θες συνηθως την ιδια μερα το απογευμα η την επομενη απο τις 8 το πρωι.. Εδω Τσεχια υπαρχει νομος οτι οτιδηποτε που αγοραζεις εχεις δικαιωμα επιστροφης σε 15 εργασιμες απο το καταστημα που το πηρες και σου δινουν ολο το αντιτιμο πισω.( και μετα το καταστημα το ξαναπουλαει με ειδικη επισυμανση οτι ανοιχτηκε η ελαχιστα χρησιμοποιημενο σε λιγοτερη τιμη απο την κανονικη  ) . Επισης εχεις να πληρωσεις καποιο μικρο ποσο να αυξησεις το warranty - αμεση αντικατασταση αν υπαρχει προβλημα σε καποιο προιον που θα το πας για RMA και ο νομος τους υποχρεωνει οτιδηποτε περασει τις 30 εργασιμες μερες και δεν σου εχουν αντικαταστησει το προιον να σου δωσουν πισω ολα τα χρηματα που το ειχες αγορασει ανεξαρτητως αν τελικα βγει και RMA οποτε στο αλλαξουν... (οποτε εδω δεν μου τυχει ποτε σε οτιδηποτε παραπανω απο 3 βδομαδες αναμονη... )

 

Γενικα σε θεματα προστασια καταναλωτη η μερα με τη νυχτα με την Ελλαδα ( σορρυ για το off topic )

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επιτελους ηρθε το bracket και τον εβαλα στην υδροψυξη. 

4400mhz all cores 1.41 volt, max temp 71-72  cinebench r15

image.png.2db51f1111c3d2dabffd51c9ede33f79.png

image.png.7c7251dce6b8537d78650a59866b3834.png

 

και μια φωτο οταν αφαιρεσα την μαμα ψυχτρα

 

69002791_748720782213450_221613015324164096_n.jpg

Επεξ/σία από cliobaccarra
  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@cliobaccarra Μπορεις να μου στήλεις με Pm τα λινκς για την υδροψυξη και το bracket που λες γιατι με ενδιαφέρει να αντικαταστήσω την stock....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Reaper Lords είπε

@cliobaccarra Μπορεις να μου στήλεις με Pm τα λινκς για την υδροψυξη και το bracket που λες γιατι με ενδιαφέρει να αντικαταστήσω την stock....

Είμαι με 2 τριπλά και ένα τετραπλό ψυγείο. Cpu block ek supremacy και έχω και την κάρτα στο νερό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, cliobaccarra είπε

Επιτελους ηρθε το bracket και τον εβαλα στην υδροψηξη. 

4400mhz all cores 1.41 volt, max temp 71-72  cinebench r15

image.png.2db51f1111c3d2dabffd51c9ede33f79.png

image.png.7c7251dce6b8537d78650a59866b3834.png

και μια φωτο οταν αφαιρεσα την μαμα ψυχτρα

69002791_748720782213450_221613015324164096_n.jpg

που μενεις ρε στη αλασκα και εχεις τετοια Temps με τοση ταση ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, cliobaccarra είπε

Διάβασε από πανω, και πολύ είναι θα ελεγα😁

και εγω με νερο ειμαι αλλα αυτα τα temps ουτε στον υπνο μου δεν τα βλεπω :lol:

εισαι stable στα 4.4 ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

και εγω με νερο ειμαι αλλα αυτα τα temps ουτε στον υπνο μου δεν τα βλεπω :lol:

εισαι stable στα 4.4 ?

Δεν τον εχω τεσταρει παραπολυ αλλα ολα τα bench τα περναει, δεν εχει και νοημα γιατι δεν προκειται να τον αφησω εκει αν δεν λυσω το θεμα με το idle volt. Φαντασου μπορω να φτασω και αρκετα παραπανω σε ρευμα απο θεμα θερμοκρασιων, τωρα αν μεινω απο τπτ vrm ειναι αλλο θεμα!!

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
8 hours ago, Reaper Lords said:

4250 Manual χτύπησε 91c  😁

Untitled2.jpg

Untitled3.jpg

Στα 4300... 😅

Cine-R15-4300.jpg Cine-R20-4300-scr1.jpg Cine-R20-4300-scr2.jpg 

Μάλλον χρειάζομαι επειγόντως ψύκτρα για τα 4400... 😂🤣

Το αστείο είναι ότι παρόλες τις 70ρες, 80ρες, 90ρες... Η θερμοκρασία νερού στο κύκλωμα της υδροψυξης δεν ανεβαίνει παραπανω σε σχεση με τον 2700Χ... Άρα είναι απλά μούφα ή σε πολύ συγκεκριμένα hotspots μέσα στη cpu ή τελος πάντων κάπου από όπου δεν μπορούν να απαχθούν...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...